Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  32
  Rep Gücü
  13

  delphi dersleri

  arkadslar burda öncelikle sirasiyla tüm sekmelerdeki componentlerin nasil kullanildigini elimden geldigi kadar anlatmaya çalisacam...(kullanimi basit olan ögelere deginmeyecegim)
  Standard Sekmesi
  TFrame nesnesi iki formu birlestirme islemi görür ayni html deki "<iframe" komutunun isini görür kullanimi File >> New >> Application açtiktan sonra File >> New >> Frame ögesi ni seçeriz ve Standart sekmesinden TFrame nesnesini forma yerlestirdigimiz zaman bir pencere açilir burda hangi frameyi göstermek istedigimizi seçeriz ve Ok leriz
  Additional Sekmesi
  TApplicationEvents nesnesi programi dinlemenizi saglar programda hata olustumu kapatma butonuna veya minimize veya maximize butonlarina basilip basilmadigini kontrol edebilirsiniz..

  Activate - DeActivate eventleri ile program aktifse yap veya aktif degilse yap denilebilir..
  OnShowHint ile hint göründügü anda yapilacak islemler yazilir.....
  TActionManager nesnesi ile degistirilebilir menü hazirlamak. Forma bir TActionManager koyup üzerinde sag tiklayalim ve customize diyelim çikan pencerede Toolbars sekmesine gelip new butonuna basalim daha sonra tekrar actions sekmesine gelip aktif olarak gözüken tek buton olan "New Actions" butonunun yanin daki ok isaretini tiklayalim ve fazla ugrasmayalim diye "New Standart Actions" yazisina basalim çikan pencerede hepsini seçip Ok butonunu tiklayalim daha sonra "Categories" den içinde fazla ögesi olan bir bölümü mouse ile tutup "Toolbars" kisminda "New" diyerek olusturdugumuz "ActionToolBar1" nesnesinin üzerine sürükleyelim ardindan tekrar "Categories" e gelip asagidaki "Tools" un içinde bulunan "Customize" ögesinide "ActionToolBar1" nesnesinin üzerine sürükleyelim ve programi çalistiralim ardindan "Customize" butonuna basalim ve yine ayni sekilde buton ekleyip çikaralim ....
  derslerımız katılıma gore artıs gosterecektırr.... saygılarımla

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  32
  Rep Gücü
  13

  Ce: delphi dersleri

  Bu bölümde Delphi projeleri ve kod yazma konusunda öncelikle bilmeniz gereken konuları kısaca anlatacağım.Delphi tarafından hazırlanan proje kodlarını görmek istiyorsanız Project menüsündeki View Source komutunu verebilirsiniz.

  Yukarıdaki verilen program kodu penceresini Project menüsünden View Source komutu ile açmıştım. Bu pencereyi View menüsünden Toggle Form/Unit komutunu vererek açsaydım yalnızca unitlere ait sekmeler olurdu.

  Object Inspector

  Formlar ve eklenen paletlerle ilgili olayların bulunduğu ve bunların özelliklerinin ayarlandığı bir palettir.

  TextOut() Metodu

  Formun üzerine çift tıklanarak FormCreate oluştururuz. Daha sonra Begin in alt satı-rına geçerek şekilde görünen kodları yazınız.

  TextOut() metodundan önce Show metoduna yer verdim. Aynı anda birden fazla programı çalıştırmak söz konusu olabildiği için o sırada hangi pencerenin çıkış ortamı olarak kullanılacağını belirtmek gerekir. Run menüsünden Run komutunu verince aşağıdaki ekran görüntüsünü elde ettim. Programı sonlandırmak için Run menüsünden program Reset komutunu kullanmamız gerekir.

  Şimdi ise yazının farklı bir font ta yazılmasını sağlayacağım.

  Canvas.Font.Name yöntemini kullanarak Canvas.Textout yazdırılan yazının fontunu değiştirmiş olduk. Şimdi ise Canvas nesnesi için punto değişikliği yapmak için Font.Size ve yazıyı koyu yazmak için Style özelliğine fsBold özelliğinden yararlanılır.

  Canvas.Font.Style:=canvas.Font.Style+[fsUnderline];
  Canvas.Font.Style:=canvas.Font.Style+[fsItalic]; ise diğer sitil yazılara ayarlanır. Koyu yazma özelliğini kaldırmak için ise –[fsBold] kullanılır.

  InputBox() Fonksiyonu ve ShowMessage() Deyimi
  InputBox() fonksiyonu bir diyalog kutusu içinde kullanıcının dışarıdan bilgi girmesine imkan sağlamaktadır. InputBox() fonksiyonu dışarıdan bilgi olarak 3 parametre almaktadır.
  InputBox(Dialog Kutusu Başlığı,Metin Kutusu Başlığı,Varsayılan Bilgi);
  ShowMessage() ile istediğimiz bilgiyi bir diyalog kutusu içinde görüntüleyebilirsiniz. InputBox() Fonksiyonunu bir proje üzerinde uygulayalım.

  Bu yordamda InputBox() fonksiyonu ile dışarıdan girilecek bilginin aktarılacağı “Takim” değişkenini tanımlamakta ve InputBox() ile “takim” değişkenine bilgi aktarılmaktadır. Programın işletimi InputBox() fonksiyonunun olduğu satıra geldiği zaman yandaki gibi bir diyalog kutusu ekrana getirilir. Bu diyalog kutusuna istenilen bilgi girilebilir.
  InputBox(‘Bilgi Girişi’,’Tuttuğunuz Takım’,’Galatasaray’); şeklinde de bilgi girişi sağlanabilir.

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  32
  Rep Gücü
  13

  Ce: delphi dersleri

  dersler devam edecektir saygılarımla batu
  Konu batu tarafından (27-08-2006 Saat 02:37 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Nerden
  Malatyalıyım Alanyada Oturuyorum Orduda Okuyorum
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  12

  Port Kontrol

  Delphide Paralel Port Kullanarak Bir Maket Evin Kontrolünü yapacağım yani kapısını penceresini açacağım yardım edebilir misiniz

 5. #5
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesaj
  13
  Rep Gücü
  12

  Post Cevap: delphi dersleri

  iyi günler dileğiyle;
  Delphide program hazırlıyabiliyorum.ayrıca devre tasarlayıp montajınıda yapa biliyorum ama nedense bir türlü öğrenemedim paralel port ile delphide yaptığım bir butonu nasıl bir biriyle tanıştıracağım yardımcı olursan minnettar olurum saygılarımla.

 6. #6
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  11

  Exclamation Cevap: delphi dersleri

  merhaba batu delphi programıyla anlattıkların guzel ama görsellik için verdiğin resimler görünmüyor... :Riquilla:

Benzer Konular

 1. Delphi ile bilgisayarı açma
  dogangunes Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-02-2009, 10:40 AM
 2. delphi componentleri - 1
  sonsukua Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-12-2007, 02:11 AM
 3. Görüntülü Delphi Dersleri
  Yorgun_Kalp Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2007, 06:47 PM
 4. Delphi 7 kitabı
  denizz_ Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-05-2007, 12:49 PM
 5. Delphi ile port kontrol
  AWCI Tarafından Öğretmenler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-10-2006, 01:45 PM
Yukarı Çık