Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  33
  Mesaj
  861
  Rep Gücü
  0

  Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır?

  Mekanik bi olaydır zat-ı alisi. Aynı düğmeye bir basarız kalem ucu açılır, yine basarız kapanır. Bunu mekanik olarak Pnömatik tek düğmeli çift işlevli devre şeklinde yaparız. Peki bu mini mekanizma nası çalışır?

  3 önemli kısım vardır. Biri kalemin bünyesine içten açılmış kanallar. Mesela 8 kanal varsa 4 ü kör yani kısa bir kanal, diğer 4 ü de boyuna uzun kanaldır. Diğer parça basma düğmesidir. Altında dişlili bir kısım vardır ki bu dişliler 3. parça olan en alt parçanın en üstündeki dişlilerle öpüşür. 2. parça hem dönmeyecek şekilde sabit hem de yukarı aşşağı hareketli.

  Anlaşıldığı gibi tükenmez kalem çalışmasını bu 3. parçanın bir kör kanala bir de açık kanala girmesi sağlar. Kanala 3.parçanın girmesi parça kenarındaki kamalar sayesindedir. Bu kanallar bir kapalı bir açık sıralanmıştır. Peki bir kanaldan çıkıp nasıl diğerine giriyor? Kanaldan çıkması kolay, 2. parça dediğimiz düğme kısmına basınca 3. parça aşşağıya inmiş ve kanaldan rahatlıkla çıkmış oluyor. Peki nasıl diğer kanala girer? Kafamıza göre döndürsek hem hangi kanala rasgeleceğini bilemeyiz hem de ek bir iş çıkar.

  2 ve 3 arasındaki dişlilerin aldığı bir pozisyon vardır. Bu dişliler birbirine uygun pozisyonda durmaz. Dişliler üst üste gelince dişler birbirine oturmak için hareket isterler. Bu istek 3. parçanın kanaldan çıkar çıkmaz dönmesiyle karşılanır. 2.parça ise dönemeyecek şekilde kanallardadır. Yani düğmeye basarken kanalda dönemeyen 3.parça aşşağıya doğru dişlilerin birbirine oturmadığı halde iner. Kanaldan çıkar çıkmaz dişliler oturur ve küçük bir dönme olur. Bu dönme 3. parçanın kanallara giren "kama" diyebileceğimiz kısmını iki kanal ortasına atar. Kanal ve 3. parça kaması uygun şekilde sivriltilmiş birbirini kapacak geometridedir. Yani kanal ve kama üst üste gelinde anında sivri kısımlar yol vererek diğer kanala kamayı çeker.

  Tükenmez kalem çalışırken içindeki bir parça (3.parça) devamlı olarak dönmektedir. Sanıldığı gibi yukarı aşşağı biten bir hareket değil aynı zamanda devamlı aynı yönde bir dönme vardır.

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  33
  Mesaj
  861
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır?


Benzer Konular

 1. İshal nedir? nasıl oluşur? Nasıl tedavi edilir?
  Gül@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-02-2016, 06:10 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 26-01-2016, 11:22 AM
 3. Sitene Tv Ekle Sorunsuz Çalışır
  muzo41 Tarafından java scripts Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-09-2015, 01:57 AM
 4. Borsa nasıl çalışır?
  YukseLL Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-07-2015, 10:45 PM
Yukarı Çık