Plantronics Pulsar 590A

Televizyondan her türlü taşınabilir müzik çalarınıza kadar Bluetooth teknolojisiyle müzik dinlemenin ve haberleşmenin keyfine varın.

Plantronics ülkemiz için yeni bir marka olsa da ilk hafif komünikasyon kulaklığını ürettiği yıllar 1962’ye kadar uzanıyor. O zamandan günümüze mobil telefon kulaklıkları, bilgisayar uygulamaları için PC kulakları ile ev ve ofis için kablolu ve kablosuz kulaklıklar üreten Plantronics, sektörün köklü firmalarından biri olmayı başarmış.

Bugün genişleyen ürün yelpazesiyle ve tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren ürünleriyle rakiplerine meydan okuyor.

Plantronics Pulsar 590A da firmanın en dikkat çekici ve favori ürünlerinden biri.
Hani şu “on parmağında on marifet” diyeceğimiz türde cihazlardan biri.

Kablosuz olarak dizayn edilmiş ürün Bluetooth destekli telefonlarla veya PC, TV, DVD ve MP3 çalarlar ile birlikte kullanılabiliyor. Müzik dinlerken veya film izlerken gelen telefon çağrılarınıza da tek tuşla cevap verebiliyorsunuz.

Peki bütün bunları nasıl gerçekleştiriyor? Neler yapmanız gerekiyor? Ses kalitesiyle, tasarımıyla, kullanımıyla ve ses kalitesiyle alınmaya değer bir ürün mü? İsterseniz bu soruların yanıtlarını aramaya başlayalım.

KUTU İÇERİĞİ

•Plantronics Pulsar 590A
•Şarj edilebilir Bluetooth adaptör
•USB şarj kablosu
•Özel seyahat çantası
•Masaüstü şarj standı
•Yedek mikrofon
•İki adet cırt bant
•Şarj adaptörü
•Uçak seyahatleri için özel kabloTASARIM

Evrenimizin en ağır kütleli, en parlak ve en hareketli cisimleri olan Pulsar’lar kadar çekici bir görüntüye sahip olan 590A, tasarım olarak son derece şık ve kullanışlı bir ürün. CES tarafından verilen 2006 yılının en yaratıcı ürünü ödülü de bütün bunları doğruluyor.

Ürün temel olarak iki parçadan oluşuyor: Birisi kulaklık ünitesi diğeri ise stereo ses çıkışı olan herhangi bir cihaza bağlanan Bluteooth adaptörü.

İçeri doğru katlanan yapısıyla estetik bir görüntü oluşturmanın dışında bu sayede masaüstü şarj setiyle bütünleşen kulaklıkta siyah, gri ve metalik renkler hüküm sürüyor. Siyah renkli şık seyahat çantasından aksesuarlarına kadar her şey pratik ve kullanışlı. Kulaklık setindeki mikrofon da standart mikrofonlardan farklı olarak elektronik cihazları aşırı yüklenmelere ve kazalara karşı koruyan bir sigortaya benziyor. Mikrofon bu şekliyle alışılmadık bir görüntü çizse de bütün arasında sırıtmıyor. Aynı zamanda telefon konuşmalarınızdaki daha net ses iletimi için mikrofonu kendinize doğru çekerek ağzınıza daha da yaklaştırabiliyorsunuz.


KURULUM

Kulaklık setinizi hazır hale getirmeniz için atmanız gereken birkaç adım var. İlk olarak kulaklığınızı ve Bluetooth adaptörünü şarj etmeniz gerekiyor. Bunu iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz masaüstü setine adaptörünüzü bağlayarak hem kulaklığınızı hem de Bluetooth aparatınızı doldurabilirsiniz. Ya da bu şarj işlemi için USB bağlantı kablosunu kullanabilirsiniz. Kullanıma hazır hale gelmesi için ilk seferde 3 saatlik bir şarj süresi yeterli. Bundan sonraki adım ise Bluetooh aparatını kulaklık çıkışı olan herhangi bir cihazla bir araya getirmek.

KULLANIM

Kulaklığın sağ tarafının dışa bakan cephesi, Uzay 1999’daki “Ay Üssü Alfa”da kullanılan cihazları andırıyor. Yok, yok adeta. Elinizin kolayca ulaşabileceği bir şekilde konumlandırılan tuşlarla müzik sesini istediğini gibi azaltıp çoğaltabilir, kulaklığı bir uzaktan kumanda gibi kullanarak ileri-geri düğmeleriyle istediğiniz şarkıları seçebilirsiniz. Çağrı gelmesi halinde kulaklık üzerinde yer alan mikrofon aracılığıyla konuşmalarınızı telefon objeli tuşa basarak gerçekleştirmek de elinizde.Bu sayede Bluetooth özellikli cep telefonunuz ve müzik çalarınız arasında sorunsuz geçiş yapabilirsiniz.


Doğrusunu söylemek gerekirse biz de bu kadar komplike bir kulaklıkla karşılaşacağımızı sanmıyorduk. Geniş kullanım sahası ve kullanıcı dostu yapısıyla Plantronics Pulsar 590A, kesinlikle övgüyü hak ediyor.

SES KALİTESİ

Her ne kadar bugüne dek Buletooth kulaklıklar ağırlıklı olarak iletişim, yani ses iletim görevini üstlenseler de Plantronics Pulsar 590A, müzik dinletileriniz için de iddialı bir profil çiziyor.

Eğer yoğun ve güçlü baslardan hoşlanıyorsanız, Pulsar 590A, tam size göre. Baslar o kadar güçlü ki beyninizde yankılanıyor. Ancak bu durum çoğu zaman orta sesler ve tizlerin önüne geçmesini sağlıyor. Bu da dinlediğiniz şarkının kendi içerisindeki ses dengesini olumsuz yönde etkiliyor. Aynı zamanda uzun süreli kullanımlarda bu bas oranı başınızı hafifçe ağrıtabilir. Gerçi ekolayzır ayarıyla bu durumu bir parça dengeleyebilirsiniz.

SERBESTLİK

Kulaklık setinin en güzel tarafı ise Bluetooth teknoloji sayesinde size sunduğu serbestlik. İnsan, peşinde dolanan kablolar olmadan kendini gerçekten bir garip hissediyor. Kulaklıkta bulunan tam donanımlı kontroller sayesinde telefonunuz ve müzik çalarınızdan 10 metre uzaklığa kadar, seste herhangi bir aksama ve problem olmadan iki cihaz arasında geçiş yapabilirsiniz


Yalnız evinizin duvarları söz konusu olduğunda durum bir parça değişiyor. Ortalama büyüklükte bir evde odalar arasında dolaşırken seste anlık olarak çeşitli bozulmalara ve kırılmalara rastlayabilirisiniz. Bu bozulmanın üstesinden gelmek için bir parça hareket ederek doğru açıyı yakalamanız yeterli.

TELEFON İLE KULLANIM

Ürünün iki adet cihazla (burada biri kendi adaptörü oluyor) aynı anda senkronizasyon olma özelliği bulunuyor. Son yıllarda geliştirilen bu teknoloji yardımı ile Pulsar 590A ile müzik dinlerken bir yandan telefon görüşmesi de yapabiliyorsunuz.

Bunun için önce telefon ile senkronizasyon yapmak gerekiyor. Bu işlemin ardından müzik dinlerken telefon çalarsa kulağınıza sinyal sesi gönderiliyor. Telefonu açarsanız müzik kesilip telefon konuşmasını yapabiliyorsunuz. Üzerinde mikrofon bulunduğu için görüşme de yapabiliyorsunuz. Görüşmenin ardından müzik dinlemeye devam ediyorsunuz. Güzel ve faydalı bir özellik.

Ürünü isterseniz Bluetooth özelliği olan dizüstü bilgisayarlarla beraber de kullanmanız mümkün. Strereo ses verebilen ürünle çok kaliteli bir şekilde müzik dinlemeniz mümkün.

PİL

Bluetooth adaptörü ve kulaklık olmak üzere iki farklı parçadan oluşan kulaklıkta isterseniz beraberinde verilen cradle ya da (beraberinde verilen kablo ile) USB üzerinden şarj etmek mümkün. Teknik verilerine göre tam dolu pil ile 10 saat müzik ve 12 saat konuşma yapabiliyorsunuz. İnceleme sırasında da benzer rakamlara ulaştık. Pil ömrünün bu tip bir ürün çok iyi olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca farklı şarj yöntemlerinin olması önemli bir artı.


Öte yandan pili biterse ve standart kulaklık çıkışı olan herhangi bir cihazla kullanmak istiyorsanız beraberinde verilen stereo jack kablosu imdadınıza yetişiyor. Böylece müzik dinlemeye devam etmeniz mümkün.

SONUÇ

Plantronics Pulsar 590A, birlikte gelen analog adaptör sayesinde kulaklık ve hemen her türlü ses cihazı arasında kablosuz iletişim gerçekleştirmenizi sağlaması açısından oldukça faydalı bir ürün. Müzik dinlemeniz esnasında tek tuşla çağrılarınıza cevap verebilmeniz de cabası. Kablosuz kullanımına izin verilmeyen yerlerde (örneğin uçaklar) ya da pil bittiğinde, kablolu olarak kullanıma izin vermesi de ürünün bir başka artısı. Kulaklığınızı tekrar şarj etmeden 10-12 saat kadar kullanabilecek olmanız da onu bir adım öne çıkarıyor. Ancak aynı başarıyı müzik söz konusu olduğunda gösteremiyor. Yine de Plantronics Pulsar 590A, benzerleriyle karşılaştırıldığında daha uygun fiyatı ve ekstra özellikleriyle kesinlikle alınabilecek ürünler arasında yer alıyor. Bluetooh telefonlarınız için biçilmiş kaftan.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ
•Geniş kullanım sahası
•Komplike ve kullanıcı dostu yapı
•İki farklı cihazla aynı anda senkronizasyon yapabilmesi
•Tasarım


BEĞENMEDİĞİMİZ ÖZELİKLERİ
•Bas sesler fazla baskın
•Kontrol tuşları biraz ufak kalıyor


Plantronics Pulsar 590A
Ağırlık: 97.7 gram
Kullanım alanları: Oyun konsolları, PC, multimedya, cep telefonu, ev ses sistemleri, taşınabilir müzik çalarlar
Bağlantı teknolojisi: Kablo veya Bluetooth
Pil ömrü: 10 saat müzik, 12 saat konuşma
Frekans aralığı: 20 Hz-20 kHz
Etkili olduğu alan: 10 metre
Fiyat: 115$ + KDV


ALINTIDIR