iPod (Video)MP3 çalmanın yanı sıra video ve fotoğraf dökümanlarını da gösterebilen iPod’un en son versiyonunu sizler için inceledik

Yazı ve ürün fotoğrafları: Özgür Çetin - İlk keşfedildiğinde sadece birkaç amatör programcının girişimi olan MP3 sıkıştırma formatı gün geçtikte popülerliğini artırdı. Günümüzde bu formatı desteklemeyen ürün yok gibi. Cep telefonlarından, müzik çalarlara, DVD oynatıcılardan televizyonlara kadar artık ses verebilen birçok elektronik cihaz bu formatı destekliyor.

MP3 formatının popülerliğinin artması beraberinde yeni bir kavram olan MP3 çalar fikrini doğurdu. 80ve 90’lı yıllarda dünyayı kasıp kavuran Walkman yerini 2000’li yıllarda iPod’a bıraktı. En az Sony üretimi Walkman kadar başarılı olan iPod’un kısa bir tarihine göz atalım:

KISA iPod TARİHÇESİ

Apple, ilk iPod duyurusunu yaptığında takvimler 23 Ekim 2001’i gösteriyordu. İlk versiyon mono bir ekrana ve 5Gbyte kapasiteye sahipti. Sıradışı bir tasarımı, kolay kullanım ve ergonomik gövde ile birleştiren iPod, hızla yükselen MP3 çalar pazarında devrim niteliğinde bir ürün oldu. İlk 2 yıl fazla ses getiren bir ürün olmasa da ciddi bir rakibinin bulunmaması, MP3’ün özellikle müzik paylaşımı ile gelen yükselişi, artan internet hızları gibi sebeplerle 2003 yılından itibaren patlama yapan iPod satışları milyon adedi aştı. Satışa sunulduğundan beri milyonlarca kişinin tercihi olan bu minik cihazın, popülaritesi o kadar arttı ki sonraları iPod Nano ve Shuffle adı verilen iki versiyon daha piyasaya sürüldü. iPod Nano kalem inceliğinde ve 1, 2 ve 4 Gbyte kapasite seçeneklerine sahip. iPod Shuffle ise ekranı bulunmayan bir versiyon. Shuffle’ın 512 ve 1 Gbyte kapasitelerinde versiyonları var. Artık bir efsane haline gelen ve kendi kategorisinde adını tarihe yazdıran bir ürün olan iPod, tüm dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.Artık MP3 çalardan ziyade bir devrin simgesi ve fenomen haline gelen iPod şu an beşinci nesil ile satışta bulunuyor.

BEŞİNCİ NESİL iPod

Günümüzde iPod 5. nesil adı verilen iPod Video versiyonu olarak satılıyor.. Bu versiyonda MP3 desteğinin yanı sıra, video görüntüleri ve fotoğraflar da renkli ekran yardımı ile izlenebiliyor. 30 ve 60 Gbyte versiyonları bulunan iPod’un bu son versiyonunun 2.5 inç LCD ekranı 320x240 piksel ebatlarında.

KUTU İÇERİĞİ

Çok sade bir kutu tasarımına sahip olan ürünün içeriği de fazla zengin değil ancak fonksiyonel:
•iPod Nano 30 Gbyte
•Stereo Kulaklık
•USB kablosu
•Yazılım ve sürücü CD’si
•Kullanım KılavuzuGENEL ÖZELLİKLER

•30 Gbyte kapasite (60 Gbyte versiyon da bulunuyor)
•Ortalama 7500 şarkı, 25.000 bin fotoğraf ve 75 saatlik video dosyalama kapasitesi (30 Gbyte için)
•USB disk olarak da kullanılabilme
•320x240 piksel, 6.35 cm (2.5 inç) 65.000 renk ekran
•AAC, MP3, AIFF, Apple Lossless ve WAV müzik formatları desteği
•JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD (sadece Mac) ve PNG fotoğraf formatlarını gösterebilme
•H.264 video formatı, .m4v, .mp4, .mov desteği

GENEL GÖRÜNÜM

İlk bilgisayarla tanışmam Apple ile olduğundan (1996 yılında 7200 ile) kullanımı basit ve kolay arayüzlü ürünler tasarlama konusunda firmanın çok başarılı olduğunu biliyorum. Bu başarısını iPod ile de gösteren Apple, karışık ayarlara, düğmelere ve fonksiyonlara yer vermemiş. Bütün tasarım ortada dairesel bir düğme, onun etrafına dizilmiş fonksiyon tuşları, alt yüzde data kablosu bağlantı girişi, üst yüzde ise kulaklık çıkışı ve Hold tuşundan (bütün tuşlar kilitleniyor) ibaret. Yuvarlak hatlara sahip olan bu beşinci nesil iPod’un siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Bize gönderilen versiyon siyah renkli. Arka yüzü komple parlak metalden üretilen cihaz, inceliği ve göz alıcı tasarımı ile dikkat çekiyor. Siyah gövde aynı zamanda çizilmeye çok müsait. Hatta bizdeki ürün test versiyonu olduğundan ve epey yer gezdiğinden çiziklerle doluydu (ürün fotoğraflarından da belli oluyor). Bu bakımdan iPod alırsanız mutlaka bir kılıfla beraber kullanmanızı tavsiye ederim.Üründeki sadelik ilk bakışta elinizi alır almaz göze çarpıyor. Tuş takımı sade tasarlanmış ve bu tasarımın devamı menüde de karşınıza çıkıyor. Fazla kafanız karışmadan cihazı kullanmanız mümkün.

KULLANIM

Gelelim artık efsane haline gelmiş bu minik cihazın kullanımına: iPod’un belki de en ilgi çeken yönü kolay kullanımı. Birinci nesilden günümüzde üretilen beşinci nesile kadar bütün iPod versiyonları kolay kullanımları ile dikkat çekiyor. Ürünün üzerinde gereksiz ya da karmaşık olabilecek bir düğme kombinasyonu olmadığı gibi dairesel tuşun parmak hassasiyeti ile ses ayarlama ve ileri geri gibi operasyonları yapabilmesi önemli bir ayrıntı.

Kullanım ile ilgili zorluk yok. Üst yüzde dairesel olarak yerleştirilen Menu, İleri, geri ve Play/Pause tuşları ile bütün işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. MENU tuşu ürün kapalı iken açma görevini görürken, PLAY/PAUSE ise kapatma fonksiyonuna sahip (birkaç saniye basılı tutarsanız). İleri ve geri tuşları ile müzik, fotoğraf ya da videolar arasında veya içinde ileri geri gidebiliyorsunuz.


Menulerde gezinmek için parmağınızı dairesel tuşun etrafında hafifçe döndürmek yeterli oluyor.

Ana menüde gezinmek için, dairesel tuşun üzerinde parmağınızla hafifçe bir tur atmanız yeterli. Bu basit hareket menüler arasında gezinmenize yardımcı oluyor.
Dairesel tuşun tam ortasında seçim (biraz gizli bir şekilde ve üzerinde bir işaret bulunmuyor) yerleştirilmiş. Bu tuşu ile menüde seçtiğiniz bir bölüme gidebiliyorsunuz. Geri dönmek içinse MENU’ye basmak yeterli.

İstediğiniz müzik, fotoğraf ya da video dosyalarını cihazınıza aktarmak için öncelikle ürünle beraber verilen (ya da bizim yaptığımız gibi internetten indirebileceğiniz) iTunes yazılımını kullanmanız gerekiyor. İlerleyen satırlarda etraflıca bahsedeceğimiz bu yazılımla dosyalarınızı iPod’a yüklemeniz mümkün. Bilgisayar tarafından tanınan iPod’u USB disk olarak da kullanabiliyorsunuz. Fakat oynatmasını istediğiniz dosyalarını ne yazık ki doğrudan atamıyorsunuz. İlle de iTunes yazılımını kullanmak gerekiyor.iPod’un bütünleşik olarak radyosu bulunmuyor. Eğer radyolu bir medya çalar istiyorsanız aksesuar olarak satınalabileceğiniz radyo aksesuarı bulunuyor.

SES, GÖRÜNTÜ VE KULAKLIK KALİTESİ
iPod’un ses kalitesi ortalama kullanımlar için fazlasıyla yeterli. Kulaklık kalitesi ise yine ortalama bir kullanım için yeterli seviyede. Tabi daha kaliteli kulaklıklarla daha da iyi ses alınabileceği aşikar. Standart 3.5 streo çıkış kullandığından istediğiniz marka ve model kulaklığı takip kullanabilirsiniz. Seçim sizin.Görüntü kalitesi ise gerek ekranın çözünürlüğü gerekse parlaklığı sebebiyle fazlasıyla yeterli. Video görüntülerine ve fotoğraflara yakınlaştırma (zoom) yapamasanız da ürün genel gösterim anlamında yeterli.

BİLGİSAYAR İLE BAĞLANTI

iPod’un kutusundan çıkan USB kablosu ile bilgisayara bağlayabiliyorsunuz. İletişim içinse gereken iTunes yazılımı. Bu yazılım yardımı ile dosya alışverişi yapabiliyorsunuz. USB kablosu aynı zamanda şarj görevi de görüyor. Böylece ek güç adaptörüne gerek kalmamış. Faydalı bir özellik olsa da bilgisayardar uzak ortamlarda şarj sorunu oluşturabilir. Her ne kadar aksesuar olarak satılan ürünler kategorisinde güç adaptörü satılıyor olsa da ek ücret ödemeden bilgisayarın olmadığı bir ortamda şarj etmek mümkün değil. Gelelim internetten de indirilebilen ve ücretsiz olan (indirmek için tıklayın) iTunes yazılımına:iTunes

Apple’ın çok bilinen bu yazılımı aynı zamanda iPod ile bağlantı kurabilme özelliğine sahip. Böylece müzik dosyaları (uygun formattakiler), fotoğraf ve video görüntülerini yazılım yardımı ile iPod’da yükleyebiliyorsunuz.Yukarıda da bahsettiğim gibi iPod bilgisayar tarafından (PC üzerinde test ettim) harici disk olarak algılansa da istediğiniz gibi dosya transferi yapabilme imkanınız yok. Yani sürükle bırak yöntemi ile bir dosyayı atıp oynatamıyorsunuz.

Bunun için ille de iTunes yazılımını kullanmanız gerekiyor. Bu yazılım da sadece cihazın desteklediği formatları atmanıza izin veriyor. MP3 dosyalarınızı istediğiniz gibi atmanız mümkün. Benzer şekilde video ve fotoğraf dosyalarınızı da atabiliyorsunuz.

iTunes ve iPod’da Müzik

Yazılım (ve doğal olarak iPod) AAC, MP3, AIFF, Apple Lossless ve WAV müzik formatlarını destekliyor. Yani elinizde müzik parçası yukarıdaki formatlardan birinde ise yazılım yardımı ile cihaza transfer yapıyorsunuz ve ardından bu dosyaları dinliyorsunuz. iTunes üzerinden dosyaları dinlemeniz de mümkün. Yani bir nevi medya çalar olarak da kullanılabiliyor yazılım. Ayrıca Apple’ın online store yani internet mağazasına bağlanarak istediğiniz müzikleri satın almanız da mümkün. Özellikle müzik satma olayı dünya çapında çok tuttu ve Apple’a büyük paralar kazandırdı. Örnek vermek gerekirse 2003 yılında açılan iTunes hizmeti ile Mart 2006’ya gelindiğinde satılan müzik parçası miktarı 1 milyara (evet yanlış okumadınız bir milyar) ulaştı.iTunes yardımı ile kendi müzik listelerinizi oluşturabilir, Apple müzik mağazasından parça satın alabilir ve istediğiniz müzik parçalarını (gerekli donanımınız varsa) CD’ye yazabiliyorsunuz.

iTunes ve iPod’da Fotoğraf

Yazılımda fotoğrafları aktarmak için Preferens yani özelliklere girip aktarmak istediğiniz fotoğrafların yerini (klasör olarak) belirlemeniz gerekiyor. Ürünün desteklediği fotoğraf türleri ise JPEG, BMP, GIF, TIFF, PSD (sadece Mac) ve PNG. Bunlar dışındaki formatları cihaz desteklemiyor.Fotoğrafları tek tek görebildiğiniz gibi isterseniz slide show olarak da değişik animasyonlu geçişlerle izlemeniz mümkün. Slide showlara cihazınızda yüklü bulunan müziklerden de ekleyerek müzik eşliğinde fotoğrafları izleyebiliyorsunuz. Yani uygun bir aksesuarla iPod’unuz ve fotoğraflarınızda beraber bir slayt gösteri düzenlemeniz bile mümkün. Ürünün video bağlantı çıkışı veren ve ayrıca satılan bir kablosu bulunuyor.

iTunes ve iPod’da Video

iPod video görüntülerini destekliyor. Ancak uygun formatta olması koşulu ile. Bu formatlar ise H.264 video formatı, .m4v, .mp4, .mov desteği. Elinizdeki video görüntüleri bu formatta değilse dönüştürme (convert) yapmanız gerekiyor. Bu işi gören yazılımlardan en popüleri ve ücretsiz olanı Videora iPod Convertor. Elinizdeki herhangi bir formatı (avi,mpeg, vs) bu yazılım ile iPod’un tanıyacağı formata dönüştürmeniz mümkün. Bunun dışında ücretli/ücretsiz bu işi yapan onlarca farklı yazılımı da Google’da yapacağınız küçük bir araştırma ile bulmanız mümkün.iPod ile hayatımıza giren ve artık yerleşen bir kavram da ‘Podcast’. Her ne kadar Apple ile özdeşleşse de artık bu kelime video ile yayın yapmak ile eş anlamlı olarak kullanılıyor. Yani herhangi bir konuda video kaydedip bunları internette paylaşmaya ‘Podcast’ deniyor. Günümüzde inceleme, yemek tarifleri, haber vb gibi yüzlerce farklı konuda Podcast’leri bulmak mümkün. Ayrıca birçok dizi ya da filmin de Podcast olarak satın almak iTunes ile mümkün. Böylece izleyemediğiniz bir diziyi, filmi iPod’unuza indirip izlemeniz mümkün oluyor. Ayrıca bilgisayarınızdan da izlemek mümkün. Örneğin ülkemizde de Digiturk’te gösterilen LOST dizisinin bir sezonunun tamamını (25 bölüm) 35 Dolara satın alabiliyorsunuz. Ülkemizdeki dizilerin satışı bu şekilde yapılmasa da, önümüzdeki yıllarda olmayacağı anl***** gelmiyor.MENU

Üründe ana menüde 7 seçenek bulunuyor:
•Müzik (Müzik dosyalarına erişim sağlanıyor ve bu da kendi içinde 8 farklı bölüme sahip)
•Fotoğraflar (Fotoğraflar ile ilgili bölüm 3 alt bölüme sahip)
•Videolar (5 farklı alt bölüm bulunuyor)
•Ekler (Saat, oyunlar, Kişiler, Tavkim, Notlar, Kronometre, Ekran kilidi alt bölümlerine sahip)
•Ayarlar (Ürünle ilgili bütün ayarların bulunduğu bölüm)
•Parçaları karıştır (müzik parçaları rasgele çalınıyor)
•Çalınıyor (o an çalan parçayı gösteriyor)Menü’de aralarında Türkçe de olan 21 farklı dil desteği var. Menü’nün dilimizi de desteklemesi güzel. Herkes İngilizce bilmek zorunda değil.

PİL

Pil kasa ile bütünleşik olduğundan açıp bakma imkanımız olmadı. Teknik verilerinde içindeki pilin şarj edilebilir Lityum-İyon olduğu belirtiliyor. Yine teknik bilgileri göre müzik dinlerken 14 saate kadar, video ve fotoğraf izlerken 4 saate kadar bir pil ömründen söz ediliyor. Testimiz süresince benzer değerleri biz de bulduk. Müzik için bulduğumuz değer 10, fotoğraf video içinse 3.5 saat idi. Tabi karma kullanımda rakamların değişeceğini hesaba katmak lazım.Pil ömrü bu tip bir ürün için yeterli. Fakat pilin gövdeye gömülü olması, pil ömrü bittiğinde (eninde sonunda bitecektir ama bu kısa sürede olmaz kullanıma göre 1-2 seneyi bulur) servisin yolunu tutacağınız anl***** geliyor. Pilin değiştirilmesi için ille de servise gidiyor olması biraz can sıkıcı. Kullanıcı kendi pilini değiştirebilmeliydi diye düşünüyorum.

AKSESUARLAR
iPod’un gerek resmi üreticisi Apple gerekse üçüncü parti (third party) denilen farklı firmalar tarafından üretilen yüzlerce aksesuarı bulunuyor. Güç kablolarından, kulaklıklara, taşıma çantalarından, araç kitlerine, ek pil çözümlerinden, hoparlörlere, radyo aksesuarından kamera bağlantı kitine kadar birçok aksesuarı bulmak mümkün. Aksesuarların bir kısmı üründe bulunmayan özellikleri kazandırırken bir kısmı da kozmetik değişiklikler (kılıfı gibi) konusunda yardım ediyor.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ

•Kompakt boyut
•Gelişmiş ses, video ve fotoğraf desteği
•Kolay kullanım
•Zengin aksesuar seçenekleri

ALINTI YAPTIM....:))