Güç Kaynakları sadece birkaç yıl içinde, bilgisayar kasasıyla birlikte gelen, ismi cismi bilinmeyen kapalı bir kutu olmaktan çıkıp, üstünde uzun uzun konuşulan, çeşit çeşit modelleriyle rafları dolduran bir ürün haline geldi. IBM PC, 1981 yılında piyasaya ilk sürüldüğünde yaklaşık 60 watt gücünde bir güç kaynağına sahipti, oysa bugün 600 watt gücünde bir güç kaynağı son derece normal karşılanıyor.

Peki nedir bu güç kaynağı? Güç kaynağının işlevi, elektrik şebekesinden çektiği 220 volt alternatif akım elektriği, bilgisayarınızın kullanacağı 3,3 volt 5 volt ve 12 volt doğru akım elektriğe çevirmektir. Farklı gerilim değerleri, bilgisayarınızın farklı yapıtaşlarına yöneliktir. Güç kaynağı, içinde bulunan bir transformatörle 220 volt şehir elektriğinden doğru akım üretir ve üzerindeki fişlerle bu gerilimleri sistemi oluşturan tüm yapıtaşlara ulaştırır. Dolayısıyla bir bilgisayarın olmazsa olmaz birimlerinden biridir güç kaynağı

Güç kaynaklarından bahsederken 300 watt 600 watt gibi ifadeler kullanıyoruz. Bu, güç kaynağının sağlayabildiği doğru akım üzerinden toplam gücü gösterir. Yani kabaca tanımlarsak, o güç kaynağının ne kadar güçlü bir PC’ yi sırtlayabileceğini anlatır. 3,3 volt 5 volt 12 volt gerilim hatlarından en fazla ne kadar akım sağlayabildiği üzerindeki etikette belirtilmiştir. Bu gerilim değerleriyle akım değerlerinin çarpılıp toplanması, güç kaynağının watt olarak sağlayabildiği gücü ortaya çıkarır. Örneğin 3,3 volt 5 volt 12 volt hatlarının her birinden 20 amper akım sağlayabildiği belirtilmiş bir güç kaynağının toplam gücü (3,3 x 20) + (5 x 20) + (12 x 20) = 406 watt civarında olacaktır. P = V . A formülü smile.gif

Günümüzün yüksek performanslı bilgisayarları, çalışmaları için gereken elektrik akımının çok büyük çoğunluğunu 12 volt çıkışından alırlar. Güncel anakartlarla işlemciler genelde 1.5 volt civarında belleklerse tipine göre 1.8 – 2.5 arasında gerilimle çalışır. Ekran kartları genellikle 2 volt civarında çalışır. Güç kaynağından gelen 12 volt gerilimden bu bahsettiğimiz düşük gerilimlere dönüşüm yapmak, 5 yada 3.3 volt gerilim hattından dönüşüm yapmaktan daha dengeli ve sağlıklıdır. Bu yüzden güç kaynağının 3,3 volt ve 5 volt çıkışları genellikle optik sürücüler Hard – Diskler tarafından kullanılır. 12 volt çıkışları işlemciler, ekran kartları gibi canavarları beslediğinden, önemli seviyede amper çıkışına sahip olmalıdır. Bugün bir çok anakartın kutusunda kullanacağını güç kaynağının 12 volt hattına 18 amper akım verebilmesinin şart olduğunu belirten uyarılar bulunuyor. Siz alışverişlerinizde daha seçici olun ve 20 amperden aşağısını veren güç kaynaklarını alışveriş listenize sokmayın. Güncel ve güçlü PC’yi sırtlayacak iyi bir güç kaynağı 12 volt hattına en az 25 amper verebilmelidir.

Son zamanlarda güç kaynaklarının üzerlerindeki etiketleri incelediğinizde 12 volt hattından sağlanan gücün 12v1 12v2 şeklinde işaretlendiğini görmüş olmalısınız. Bu durumda her iki amper değerlerini toplayarak 12 volt çıkışının toplam gücünü hesaplayabilirsiniz. Hepimizin kullandığı ATX tipindeki güç kaynaklarının standartları arada sırada yayınlanan yeni şartnamelerle düzenlenir. Şu anda geçerli olan en son ATX güç kaynağı şartnamesi ATX12V (V2.2) ismini taşımaktadır. Bu şartnameye uyan güç kaynaklarının 24 pinlik ATX güç fişi çift 12 volt gerilim hattı ve SATA sabit disk fişleri gibi özellikleri bulunur.