:smile::smile::smile::smile::smile:


AMD, yeni işlemci ailesi Phenom'u tanıttı. Endüstrinin tek gerçek x86 dört çekirdekli mimarisi, ATI Radeon HD 2000 serisiyle benzersiz bir deneyim yaşatacak.


AMD, bugün yeni işlemci ailesi Phenom'un adını açıkladı ve AMD parçalarından oluşan FASN8 kod adlı platformun tanıtımını yaptı. Endüstrinin tek gerçek dört çekirdekli istemci işlemcileri, özellikle de bugün piyasaya çıkan yeni DirectX 10 ATI Radeon HD 2000 serisi ile birleştiğinde olağanüstü bir deneyim sağlayacak. AMD, gerçek dört çekirdekli ve çift çekirdekli AMD Phenom tabanlı masaüstü sistemlerinin 2007'nin ikinci yarısından itibaren piyasaya çıkmasını bekliyor.

San Francisco'da yapılan tanıtımda, AMD silikonu tabanlı yeni nesil sekiz çekirdekli platformun ilk örneği olarak "FASN8" kod adlı bir sistemin çalışması gösterildi.


Bu platformda iki adet gerçek dört çekirdekli AMD Phenom işlemci, yeni DirectX 10 ATI Radeon HD 2900 XT ve 2007'nin ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan, yeni nesil, yüksek performanslı bir yonga seti kullanıldı. Bu platform, AMD'nin gerçek performansı yükseltmek için tümleşik çözümler üretmekteki liderliğini kanıtladı.

Gerçek dört çekirdek sadece AMD'de

AMD Phenom işlemcileri, enerji ve sistem kaynaklarının güvenilir, sanallaştırmaya hazır ve tasarruflu bir biçimde kullanılarak watt başına performansta önemli kazanımlar elde edilecek biçimde tasarlandı.


Tüm AMD Phenom işlemcilerinde bulunacak olan tümleşik DDR2 bellek denetimi, HyperTransport teknoloji bağlantıları ve 128 bit Kayar Nokta Üniteleri gibi sistem kaynakları, kayar nokta hesaplamalarında daha fazla hız ve performans sağlıyor.


AMD Phenom işlemcilerinin sunduğu gerçek dört çekirdekli tasarımda, işlemci çekirdeklerinin arasındaki iletişim, doğrudan kalıp üstünde sağlanıyor. İki çift çekirdekli işlemcinin birleştirilerek dört çekirdeğin oluşturulduğu diğer ürünlerin aksine, işlemcinin dışındaki bir veri yolu kullanılmadığı için darboğaz oluşmuyor.


Ayrıca, AMD'nin yonga üzerindeki Direct Connect Mimarisi, tüm çekirdeklerin tümleşik bellek denetimine ve HyperTransport bağlantılarına en uygun düzeyde erişmesini, böylece performansın çekirdek sayısıyla orantılı biçimde artmasını sağlıyor.


Tasarımın dikkat çekici özelliklerinden biri de, veri erişim hızını artıran özgün bir paylaşımlı L3 önbellek ve yükseltme yolunu açan Soket AM2 ve Soket AM2+ altyapısı uyumluluğu.