AMD yeni nesil doğal 4 çekirdekli işlemcilerini duyurdu. Yeni Opteron'lar yüksek performans ve düşük güç tüketimi vaat ediyor.

AMD, tek bir silikon kalıbında dört adet x86 işlemci çekirdeğini barındıran, endüstrinin ilk doğal dört çekirdekli x86 sunucu işlemcisini tanıttı. AMD’nin yıllık Endüstri Analisti Forumu’nda, 65nm yalıtkanda silikon teknolojisiyle üretilmiş dört çekirdekli dört adet AMD Opteron işlemcisiyle (kod adı Barcelona) çalışan bir sunucu, 16 çekirdeği birden kullanırken sergilendi. AMD, aynı termal aralık içine iki tane daha işlemci çekirdeği ekleyip, mimaride de mikro ölçekli iyileştirmeler yaparak, AMD Opteron işlemcilerinin watt başına performans kapasitesini belirgin ölçüde arttırmayı hedefliyor.

Yeni AMD Opteron işlemcileri de, geleneksel ön veri yollu x86 mimarilerindeki darboğazları azaltan yenilikçi Direct Connect Mimarisi tabanlı olacak ve AMD’nin Tümleşik Bellek Denetimi özelliğini içerecek. Bu işlemciler, giriş-çıkış hızını ve işlemciler arası iletişimi artırarak, düşük elektrik tüketimi ve düşük bellek ataletiyle daha yüksek performans sağlamayı amaçlıyor.