Amerikan Savunma Bakanlığı geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM`le anlaştı.

Amerikan Savunma Bakanlığı`na bağlı çalışan İleri Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı (DARPA), geleceğin süper bilgisayarını üretmesi için IBM`le 244 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Günümüzdeki süper bilgisayarlardan 100 kat daha hızlı olacak olan yeni makineler gücünü IBM`in POWER işlemcilerinden alacak. IBM sistem p serisi sunucularından oluşacak yeni makinelerin, saniyede 10.000 trilyon (petaflop) işlem kapasitesini aşması hedefleniyor.

IBM, programlanması, yönetilmesi ve kullanılması günümüzdeki süper bilgisayarlardan çok daha kolay olacak yeni makineleri DARPA`ya 2010 yılında teslim edecek. POWER işlemci ailesinin gelecek sürümü POWER7 mimarisi üzerine kurulacak yeni süper bilgisayarlar, AIX işletim sisteminde çalışacak. IBM`in GPFS (Genel Paralel Dosya Sistemi), PE (Paralel Ortam), çok hızlı ağ bağlantısı ve depolama altsistemi gibi ticari kurumların da faydalandığı teknolojilerinden yararlanacak olan yeni makineler, biyoloji, nanoteknoloji ve ekoloji alanındaki bilimsel araştırmaların çok daha hızlı tamamlanabilmesini sağlayacak.

IBM, halen dünyanın en hızlı bilgisayarlarını belirleyen Top 500 Süper Bilgisayar listesindeki 500 makinenin 237`sine, yani %47.4`üne sahip. Aynı zamanda dünyanın en hızlı birinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bilgisayarlarının da üreticisi olan IBM`in Blue Gene/L isimli süper bilgisayarı, saniyede 280.6 trilyon işlem (teraflop) gücüyle, dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanını sürdürüyor. Listede ilk 100`e giren IBM makinelerinin sayısı ise 44.