HP TouchSmart IQ770

Bu haftaki inceleme konuğumuz ilginç bir ürün: Taşınabilir bilgisayarın özelliklerini masasüstü tasarımıyla birleştiren HP TouchSmart IQ770.

Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlese de genel olarak baktığımızda birçok ürünün özelliklerinin artık sabit hale geldiğini söylemek mümkün. Mesele sadece ürün özelliklerinde değil tasarımında da kendini bulmuş durumda.

Bütün bilgisayarların bir ekranı, klavyesi, işletim sistemi, ekran kartı ve benzeri parçaları var. Renk, şekil gibi bir iki farklılığı saymazsak bütün hepsi birbirine benziyor. Zaten bu saatten sonra da yenilikçi bir tasarım ya da uygulama getirmek çok kolay değil. Zaman zaman yenilikçi çözümler ürettiklerini iddia edenler ortaya çıksa da bu tip cihazların ömrü fazla uzun olmadı.

Araştırma Geliştirme yani AR-GE çalışmalarına her yıl milyonlarca dolar yatıran firmalardan biri olan HP, ilginç bir bilgisayar çözümü ile karşımızda. Dizüstü bilgisayar desek değil, masaüste desek hiç değil. Her iki cihazın da avantaj ve dezavantajlarına sahip olan HP TouchSmart IQ770 inceleme konuğumuz oldu.

KUTU İÇERİĞİ

•HP TouchSmart IQ770 bilgisayar
•Güç Kablosu
•Uzaktan kumanda
•Kablosuz Klavye
•Kablosuz mouse
•Kullanım kılavuzu
•Kurtarma ve sürücü CD’leri


GENEL ÖZELLİKLER

•AMD Turion 64 X 2 Dual Core RL52 işlemci
•19 inç BrightView dokunmatik LCD ekran (16:10 oranında)
•2048MB PC2-4200 DDR2 SDRAM
•nVIDIA GeForce Go 6100 Chipset
•nVIDIA GeForce Go 7600 ekran kartı
•Windows Vista Home Premium
•320GB 7200RPM SATA sabit disk
•8x DVD(±)R/RW RAM DL LightScribe slim DVD yazıcı
•8 in 1 bellek kartı okuyucusu
•Wireless LAN (802.11a/b/g)
•10/100/1000 Gigabit Ethernet
•FM radyo özelliğine sahip dahili TV alıcısı
•Dahili 1.3 Megapiksel İnternet kamerası
•Bluetooth özelliği
•IEEE 1394 (Firewire), Kulaklık ve Mikrofon çıkışları,
•Dahili hoparlör (12 Watt)


TASARIM

Taşınabilir masaüstü bilgisayar fikri ilk kez HP’nin bulduğu bir çözüm değil. Dell, Gateway ve Sony’nin benzer mantıktan yola çıkılarak üretilmiş bilgisayarları bulunuyor. Ancak HP tasarım anlamında kendi özgü çizgiler taşıyor.


Ürün genel olarak siyah ve gümüş renk ağırlıklı olarak tasarlanmış. Yandan bakıldığında ‘Z’ harfini andıran bir tasarımı bulunan IO770’te bu ‘Z’ harfinin uç kısmına monitör yerleştirilmiş. Cihaz tek parça olarak üretilmiş. Ekran da ana gövdeye sabitlenmiş. Öne-arkaya ve yukarı-aşağı belli bir açıyla hareket edebilen ekran dokunmatik.Z tasarımında alt kısım bilgisayarın gövdesini oluşturuyor. Bu gövdenin arkasında LAN, USB, IEEE 1394 (Firewire) ve 5.1 hoparlör çıkışları bulunuyor. Ön yüzde ise S-Video, USB, Audio, bellek okuyucu, DVD yazıcı ve açma/kapama düğmesi bulunuyor.

Önden bakıldığında sağ yan yüzde HP Pocket Media Drive yuvası, sağ yan yüzde ise TV tuner girişi yerleştirilmiş.

Ekranın üstünde solda dokunma özelliğini kullanmak için gerekli plastik kalem, ön yüzünde tam ortada ise 1.3 Megapiksel kamera bulunuyor.

İlginç bir tasarıma sahip olan ürünü 17 Kg ağırlığı sebebiyle taşımak pek kolay değil. Ayrıca taşımak için ergonomik bir cihaz olduğunu da söyleyemeyiz. Sağında solunda tutabileceğimiz bir yeri yok.

Yine de monitör-bilgisayar arasında ek bağlantı kablolarına ihtiyaç duymaması, nisbi olarak taşınabilir olması ve sıradışı tasarımı ile ilginç bir ürün IQ770.

KULLANIM - BİLGİSAYAR

IQ770’i kutusundan çıkartıp fişe takmanız kullanım için yeterli. İsmindeki IQ (zeka ölçüm birimi) gibi akıllı bir bilgisayar olan ürün Windows Vista Premium işletim sistemi kurulu olarak geliyor.

Mouse ve klavyesi bilgisayar ile kablosuz bağlantı ile haberleşiyor. Böylece masaüstünde kablo karmaşasından kurtuluyorsunuz. Bize gönderilen ürün henüz demo olduğundan klavyesi Türkçe değildi. Mouse ise gayet başarılı ve klavye ile beraber siyah renge sahipler. Siyah renk seçiminin her iki cihaza da karizmatik bir görüntü kattığını düşünüyoruz.

19 inç LCD ekran 1440x900 piksel çözünürlüğe sahip ve dokunmatik olarak üretilmiş. Ekranın kontrast oranı 850:1, dikey görüş açısı 160, yatay görüş açısı ise 170 derece, tepki süresi ise 5 mi. Teknik özellikleriyle günümüz teknolojik şartlarını karşılayan bir ekran. dokunma tik olması özellikle çocuklu ailelerin hoşuna gidecek bir özellik. Çünkü çocuklar bu ekran yardımı ile resim ya da çizim yapabiliyorlar. Ekranı üst kısımdaki bir yuvaya takılan ve ortalama bir kalem büyüklüğündeki ‘Stylus’ plastik kalem ile kullanıyorsunuz. Bu iş için kendi parmağınızı ya da farklı bir kalemi de kullanabilirsiniz ancak ekranı çizme ya da zarar verme riski var. Kendi kalemini kullanmakta fayda var.

Tablet PC’lerde görmeye alıştığımız dokunmatik ekran, cihazın kullanımını eğlenceli hale getiriyor. Ancak sıkı bir bilgisayar kullanıcısıysanız fazla ilginizi çekmeyebilir. Daha çok çocukların ilgisini çekebilecek bir özellik. Windows Vista’yı dokunarak kullanmak bir noktadan sonra sıkıntı oluşturabiliyor. Ama resim çizmek gibi faaliyetler için çok eğlenceli olduğu da bir gerçek.

IQ770’in kullandığı anakart ASUS A8SN-CF, işlemci ise AMD Turion 64 X 2 Dual Core RL52. Bu işlemci dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bir işlemci. Mobil işlemcilerin masaüstü versiyonlara göre daha az performanslı olduğu düşünüldüğünde seçim biraz yadırganabilir. Ancak hedef kitlesinin ev kullanıcısı olduğu hesaba katılırsa çok yüksek performanslı bir işlemciye ihtiyaç duyulmayacağı da düşünülebilir. İncelememiz süresince günlük kullanımda performans ile ilgili bir sıkıntı yaşamadık.

Üründe 2048 MB RAM, 320 GB sabit disk, 8x DVD yazıcı ve nVIDIA GeForce Go 7600 ekran kartı ile performanslı bir kullanım imkanı buluyorsunuz. Genel olarak baktığımızda ürünün ev kullanımı için fazlasıyla güçlü bir konfigürasyona sahip olduğu görülüyor. RAM miktarının 2 GB olması çok gibi görünse de Windows Vista’nın tam bir RAM canavarı olduğunu unutmamak gerekiyor. Standart olarak böyle yüksek RAM ile geliyor olması önemli bir artı.


Bilgisayar, hem 10/100 ve 1000 Gigabit ethernet hem de Wireless özelliğine sahip. Ofiste yaptığımız testlerde İnternet bağlantısı için sürekli wireless özelliğini kullandık. Kablolarla uğraşmamak güzel oluyor.

DVD yazıcıya sahip olan üründe bu yazıcı eskiden Pioneer markasının ürettiği ve genelde otomobil teyplerinde kullanılan içeri doğru yüklemeli sisteme sahip. DVD’nin yazma hızı ise 8X.

Üzerinde bütünleşik 8in1 bellek kartı okuyucusu bulunan bilgisayarda popüler birçok kartı okuyabiliyorsunuz. Günümüzde birçok cihazın bellek kartı kullandığı düşünülürse dahili bellek kartı okuyucusunun önemi daha fazla ortaya çıkıyor.

Bilgisayar özelliklerini toparlayacak olursak: Karşımızda hızlı, güçlü ve ev kullanıcısı için yeteri performans sunan bir ürün var. Bağlantı seçeneklerinin fazla oluşu, son teknolojiye destek vermesi ve dokunmatik ekran özelliği önemli artıları. Ancak bu kadar özellik bir araya gelince taşıması pek kolay olmayan (17 Kg) melez bir ürün ortaya çıkmış.

Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar özelliklerini barındıran bir model olan IQ770, bu iki türün bazı dezavantajlarına da sahip: Güncelleme seçenekleri aynen dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi sınırlı. Bu sınırlılık uzun vadede sıkıntı oluşturabilir. Tabi aynı durum dizüstü bilgisayarlarımız için de geçerli. Yapılabilecek çok fazla bir şey yok.

Şimdi de ürünün multimedya özelliklerine göz atalım:

MULTİMEDYA ÖZELLİKLERİ

Ürünü diğer bilgisayarlardan ayıran en önemli fonksiyonları gelişmiş multimedya özelliklerinde bulunuyor. HP, SmartCenter adını verdiği ve ekranın sağ alt köşesine dokununca aktif hale gelen bir yazılım hazırlamış. Bu yazılımla bilgisayardaki müzik, video ve fotoğraf dosyalarına erişebileceğiniz şık bir arayüz çıkıyor karşınıza. Yazılım çok kullanışlı ve aynı zamanda TV özelliğini de kullanabileceğiniz bir bölümü bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak yazılımın ana sayfasına kendi kısayollarınızı (program ya da İnternet sayfası) ekleyebiliyorsunuz. Yazılımın Vista’nın Gadget’ına çok benzediğini (o sağ tarafta duruyordu SmartCenter ise tam ekran kaplıyor) belirtmek isteriz.

Ev kullanıcısı için çok faydalı bir yazılım olan SmartCenter’ın kullanımı dokunmatik ekran yardımı ile yapılabiliyor. İsterseniz fare ile tıklayarak da kullanabiliyorsunuz


Yeri gelmişken cihazın kumandasından da bahsetmek isteriz: IQ770’ı bir anda multimedya merkezi haline getiren bu kumanda oldukça iri tasarlanmış. Üzerinde kanal değiştirmek ve seçim yapmak için bir çok tuş bulunuyor. Ayrıca SmartCenter’ı kullanmak için bu kumandadan da faydalanabiliyorsunuz. Her ne kadar ürün 17 Kg olsa da taşınabilir olduğundan ister evinizin salonunda ister mutfakta isterseniz de yatak odanızda TV ya da film keyfi yaşayabiliyorsunuz. Kumanda da bu tip bir işlem için çok faydalı olmuş.

Bilgisayarın ekranın sağında ve solunda iki adet dahili hoparlör bulunuyor ki verdikleri ses kalitesi birçok harici ses sisteminden daha başarılı. Elbette multimedya özelliğinin ön plana çıktığı bir cihazda da böyle olması gerekiyordu. Ses kalitesini yetersiz bulanlar ya da kendi ses sistemini bilgisayara bağlamak isteyenler için 5.1 ses çıkışının da bulunduğunu hatırlatalım.

IQ770, TV’den görüntü kaydı da yapabiliyor. Böylece sevdiğiniz dizileri, filmleri ya da istediğiniz herhangi bir görüntüyü kaydedebiliyorsunuz.

İnternet kamerası LCD ekranın üst orta bölümüne yerleştirilmiş. Kameranın çözünürlüğü 1.3 Megapiksel. Dahili mikrofon yardımı ile sesli ve görüntülü iletişim kurabiliyorsunuz. Son aylarda LCD ekranlarda dahili kamera kullanılmaya başlandı. Olumlu bir gelişme ve kullanıcıyı ek kablo, maliyet ve uğraşma derdinden kurtarıyor. Multimedya özelliğini tamamlayan bir fonksiyon. Kameranın çözünürlüğü ve görüntü kalitesi bu tip bir ürün için yeterli. Zaten İnternet'te görüşme yapmak için 10 Megapiksel kameraya ihtiyaç yok.

Bir diğer multimedya fonksiyonu da Bluetooth özelliği. Günümüz telefonlarında sıklıkla kullanılan bu teknoloji özellikle dizüstü bilgisayarlar tarafından da tercih ediliyor. Bluetooth yardımı ile uyumlu cihazlarla iletişim kurabiliyorsunuz. Yokluğu aratan varlığı sevindiren bir özellik.

Ürünün yan yüzünde HP Pocket Media Drive yuvası bulunuyor. Bu yuvaya HP’nin ürettiği Pocket Media sürücülerini takabiliyorsunuz. Bu sürücülerin 80 ve 120 GB’lık versiyonları bulunuyor. Taşınabilir USB disk kategorisindeki bu cihazlar yardımı ile depolama kapasitesini artırmış oluyorsunuz.

PERFORMANS

Daha önceki satırlarda da değindiğimiz gibi IQ770 ev kullanımı için yeteri performansa sahip bir ürün. Bizzat kullanarak yaptığımız incelemede herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Ancak yine de sentetik testlerden bazılarını uygulamak istedik. 3D Mark 06 ile aldığımız sonuçlar aşağıda:

Değer çok yüksek değil. Zaten performans makinesi olma gibi bir iddiası da yok. Genel olarak baktığımızda verdiği performans yeterli.

FİYAT

‘İyi dedin, hoş dedin ama bu ürünün fiyatı nedir?’ diyenler vardır aramızda. HP IQ770 henüz ülkemizde satışa sunulmadığından fiyatı konusunda net bilgi alamadık. Ancak ABD’de 1799 Dolar civarında satıldığını biliyoruz. Ülkemizdeki vergi sisteminden kaynaklanan ek maliyetlerle 2000-2500 Dolar civarında bir etikete sahip olabileceğini düşünüyoruz. Bunun kişisel fikrimiz olduğunu belirtelim. Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor.

BEĞENDİĞİMİZ ÖZELLİKLERİ

•Zengin multimedya özellikleri
•Gelişmiş donanım
•Dokunmatik ekran


BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ

•Güncelleme (upgrade) imkanı yok

SONUÇ - YORUM

Farklı bir yaklaşımın eseri olan IQ770, bilgisayarı farklı bir şekle sokmaya çalışan bir düşüncenin eseri. Dokunmatik ekranı, gelişmiş multimedya özellikleri ve gelişmiş donanım altyapısı ile eğlenceli bir bilgisayar isteyenlere yönelik bir ürün. Genişleme imkanlarının kısıtlı olması kullanıcıları düşündürse de bu kadar özelliği başka ürünlerde bulmak da biraz zor.

HP TouchSmart IQ770
İşlemci: AMD Turion 64 X 2 Dual Core RL52
Ekran: 19 inç BrightView dokunmatik (16:10 oranında)
RAM: 2048MB PC2-4200 DDR2 SDRAM
Chipset: nVIDIA GeForce Go 6100 Chipset
Ekran Kartı: nVIDIA GeForce Go 7600 ekran kartı
İşletim Sistemi: Windows Vista Home Premium
Sabit Disk: 320GB 7200RPM SATA sabit disk
Optik medya: 8x DVD(±)R/RW RAM DL LightScribe slim DVD yazıcı
Kart Okuyucu: 8 in 1 bellek kartı okuyucusu
Wi-Fi: Wireless LAN (802.11a/b/g)
Ethernet: 10/100/1000 Gigabit Ethernet
TV: FM radyo özelliğine sahip dahili TV alıcısı
İnternet Kamerası: Dahili 1.3 Megapiksel İnternet kamerası
Bluetooth: var
Çıkışlar: IEEE 1394 (Firewire), Kulaklık ve Mikrofon çıkışları,
Hoparlör: Dahili (12 Watt)
Ebatlar: 480 x 550 x 288 mm
Ağırlık: 17.5 Kg
Türkiye Temsilcisi: HP TürkiyeALINTIDIR....