Sony Vaio TZ11XN/B

Vaio'nun TZ serisi dahilinde satışa sunulan siyah TZ11 modeli, 1.19 kg ağırlığıyla yarattığı şaşkınlığı, güçlü fiziksel ve donanımsal özellikleriyle kat kat artırıyor

Sony Vaio dizüstü bilgisayarlar arasında 'mükemmel taşınabilirlik, aşırı yüksek performans' sloganıyla tanıttığı TZ serisi dahilindeki siyah karbon fiber kaplamalı TZ11 Türkiye'de de satışa sunuluyor. İncelememiz üzere gönderilen prototip ürünü gördüğümüzde gerçekten çok beğendik. Tasarım olarak gerçekten çok başarılı olan Vaio, silindirik menteşesi ve mükemmel rahatlık sunan klavyesiyle şık bir görünüme sahip. Sadece 1.19 kg ağırlığındaki dizüstü bilgisayar rakiplerinden gramca ağır olduğunu düşünseniz de, optik sürücüsünün üzerinde olduğunu söylediğimizde şaşkınlığınız bir kat daha artacak eminiz.Aynı kategorideki diğer marka dizüstü bilgisayarlarda 1 kg civarındakilerde genelde harici olarak verilen optik sürücü, Sony Vaio'nun ağırlığı azaltan karbon fiber kaplama teknolojisi sayesinde dahili olarak sunuluyor. 11.1 inç büyüklüğünde oldukça küçük ve ince bir ekrana sahip olan bilgisayar 1366 x 768 piksel çözünürlük sunuyor. Yüksek çözünürlük ekranın hem daha kaliteli görüntü vermesini sağlıyor hem de küçük boyutun yaratabileceği olumsuzlukları engellemiş oluyor. Bilgisayarın sol yan yüzünde küçük bir kapakla örtülen modem, LAN ve firewire bağlantıları bulunuyor.

Cihazın en büyük eksilerinden biri sadece iki adet USB bağlantı noktasına sahip olması. Çevre birimlerinin büyük çoğunluğunun USB üzerinden bağlandığı düşünülürse, çoğu durumda USB çoklayıcı kullanmayı gerektireceğinden, Vaio bu noktada puan kaybediyor. Ön yüz biraz kalabalık. Kulaklık ve mikrofon bağlantıları, sabit disk ve güç ledleri, kablosuz bağlantı açma kapama düğmesi ve müzik/video kontrol tuşları bulunuyor. Sağ yan yüzde ise optik sürücü ve monitör bağlantısı konumlandırılmış. Sony'nin her zaman uyguladığı gibi cihazın hafıza kartı yuvası sadece Sony tarafından üretilen Memory Stick ailesi kartları okuyabiliyor. Bu da önemli bir eksiklik.
Vaio TZ11XN'nin her detayı tasarım ve kullanışlılık açısından oldukça başarılı. Silindirik menteşe ve pil, görünümü güzelleştirdiği gibi kullanımı da kolaylaştırıyor. Cihazın açma kapama düğmeni menteşenin sağına, şarj bağlantısı ise soluna yerleştirilmiş. Şarj bağlantı kablosunun ucu oldukça sağlam olsa da, bağlantı noktası biraz hareket ediyor. Bu sebeple kullanırken ekstra dikkat gerektirebilir. X-black teknolojisine sahip ekran, kesinlikle rakiplerinden çok üstün. Yan yana getirdiğinizde renklerde büyük farklılık olduğunu görüyorsunuz. Düşük yansıma oranı, yüksek çözünürlük ve detaylı ayarlamalarıyla Vaio'un ekranı her koşulda kendisinden bekleneni yerine getirebilecek kapasitede. Kare tuşlardan oluşan yumuşak klavye, yazı yazarken neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Genel olarak rahat bir kullanım sunan klavye üzerinde farklı tuş kombinasyonlarıyla ekran ışığı ve ses gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz.

[IMG][/IMG]

Dahili olarak gelen optik sürücü, yüksek hızda DVD ve CD yazabiliyor. Çift katman DVD'leri de destekleyen Vaio ile şarj bağlantısı dışında hiçbir aksesuara gerek duymadan seyahat edebilirsiniz. Yine Vista'nın avantajlarından biri olan performans yönetimi özelliği dahilinde Vaio'ya özel performans ayarları hazır halde geliyor. Performansı ihtiyacınız olmadığı durumlarda düşürerek pilden önemli ölçüde tasarruf edebiliyorsunuz. Pilden tasarruf etmeyi sağlayan bir diğer önemli özellik ise saatin yanında bir simgeyle gösterilen küçük uygulama sayesinde optik sürücünün devre dışı bırakılabilmesi. Bu sayede kullanmadığınız zaman sürücüyü enerjisiz bırakarak pil ömrünü uzatabiliyorsunuz. Genel kullanımda firmanın belirttiği maksimum pil ömrü 7.5 saat. Biz inceleme sırasında oldukça yoğun kullandığımız bilgisayar (DVD izleme, müzik dinleme gibi) 5.5 saat boyunca şarj ihtiyacı duymadı.İşletim sistemi olarak Vaio üzerinde Microsoft Windows Vista tercih edilmiş. Diğer incelemelerde de söylediğimiz gibi, zenginlik ve görsellik açısından oldukça hoş olan Vista malesef henüz tam anlamıyla kararlı bir sürüme ulaşmadı. Bu açıdan bazı yazılımsal Vista problemleri, (inceleme süresince diğer bilgisayarlara oranla daha az olsa da) zaman zaman karşımıza çıktı. Yine daha önce belirittiğimiz gibi şüphesiz gelecek aylarda çıkan yamalarla sorunların büyük bölümü ortadan kaldırılacaktır. Vaio fare tuşlarının hemen ortasında bir parmak izi okuyucusuna ve ekranının üzerinde bir kameraya sahip. Güvenlik ve eğlence başlığı altında değerlendirilebilecek bu özellikler, cihazın kullanışlılığını artırıyor. Parmak izi tanıma sistemi sayesinde sisteme çok kısa sürede girebilir ve şahsi bilgilerinizi yüksek güvenlik altında tutabilirsiniz. Kamerayı da internet üzerinden görüntülü görüşmelerde kullanabileceğiniz gibi, cihazla birlikte yüklü olarak gelen uygulamayla fotoğraf ve video çekimi için de kullanabilirsiniz. WLAN 802.11a/b/g ile bluetooth 2.0+EDR (geliştirilmiş veri transfer hızı) bağlantılarını destekleyen cihaz, incelememiz süresince kablosuz bağlantılarda hiçbir sıkıntı yaşatmadı.

ALINTI YAPTIM...:)