Bellek bir bilgisayar sisteminin birincil parçasıdır.CPU veya mikroişlemci ile birlikte işlenmiş bilgileri depolamak için bir ikili olarak çalışır.Bellek bir bilgisayar ın işlemesinin merkezidir çünkü yazılım ve CPU arasında kritik bir bağlantı kurar.Kendine has özelliği ve yararları olan bir çok bellek çeşidi vardır.


Bu aşamada bilgisayarın açılışı esnasında gerçekleşen olayları kısaca özetleyelim; öncelikle sisteme enerji verildikten sonra ana kart üzerindeki bios yönetimi eline alır ve üzerinde programlandığı gibi bir dizi işlem gerçekleştirir. Bu işlemler : Ana kart üzerine takılı olan tüm birimlerin kontrolü (ram,portlar,tanımlı olan harddisk,floppy vs.),işletim sisteminin yükleneceği sürücünün belirlenmesi ve işletim sisteminin harddisk,disket veya farklı bir ortamdan ana belleğe yüklenmesi,bu aşamalardan sonra yönetim artık işletim sistemindedir ve bilgisayar açık ve kararlı olduğu sürece bu böyle sürer. Dolayısıyla işletim sistemi her an ram üzerinde yüklüdür ve çalıştırılan her programda işletim sistemince (tabii ki bütün bu işlemler en baştan itibaren cpu kontolünde olmaktadır) ana belleğe yüklenir. Çünkü cpu verileri çok hızlı işlerken aynı zamanda çok yüksek sayıda veri bloklarıyla uğraşır,bu veri bloklarını eğer harddisk veya disket sürücüden yüklemek,tekrar yazmak,tekrar yüklemek... zorunda kalsaydı böyle bir hızda çalışmak mümkün olmazdı, nedeni ise bu birimlerin veri aktarım hızlarının işlemciye göre çok düşük olmasıdır. Oysa ana bellek,harddisk veya floppy gibi bilgileri manyetik olarak değil elektik sinyalleri olarak tutar ve onlara göre çok hızlıdır.


Herhangi bir uygulama programı çalıştırıldığında öncelikle aktif olması gereken program kodu ana belleğe yüklenir (program çalıştırıldığında harddiskten veya disket sürücünden okuma yapılır) ve daha sonra işlemci programı ana bellek (ram) üzerinde çalıştırır. Ancak sistem kapandığında veya reset edildiğinde ram sıfırlanır(geçici bellek denmesinin sebebi budur). Bilgisayar kapatılmadan önce ram belleğe yüklü olarak yaptığımız tüm çalışmaları bir dosya ismi vererek manyetik ortamlardan birine kaydetmek gerekir.
alıntı