Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Liposuction (Yağ aldirma )

Estetik ve Estetik Cerrahi Kategorisi Vücut Estetiği Forumunda Liposuction (Yağ aldirma ) Konusununun içerigi kısaca ->> Liposuction (yağ alma ameliyatı) hakkında en fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyat. Bir yandan yağ alma (liposuction) ameliyatının insanları öldürdüğüne, sağ ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Liposuction (Yağ Alma Ameliyatı)

  Liposuction (yağ alma ameliyatı) hakkında en fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyat. Bir yandan yağ alma (liposuction) ameliyatının insanları öldürdüğüne, sağ kalanlarda da yağ almaya bağlı olarak eğri büğrü yerler kaldığına dair sağlam bir kanı var.

  YAĞ ALMA AMELİYATI, LIPOPLASTY, LIPOSCULPTURE, LIPOSHAPING, LIPOSUCTION

  Diğer yandan da liposculpture, liposhaping gibi isimler altında bambaşka bir ameliyat yapılıp harikalar yaratıldığı anlatılıyor. Hâlbuki sonuçta yapılan hep aynı işlem, yani Liposuction (yağ alma ameliyatı).

  Nereden başlayalım ben de şaşırıyorum. Ama önce “lipo” ile başlayan her şey hakkındaki bildiklerinizi bir kenara koyun. En baştan özetlemeye çalışacağım:

  LİPOSUCTİON (YAĞ ALMA AMELİYATI) NEDİR?

  Liposuction en büyüğü kurşun kalem kalınlığında içi boş borucuklar (kanüller) ile deri altındaki yağ dokusunun emilmesidir. Kanüller deriye birkaç milimetrelik kesiklerden sokulduğu için iz neredeyse hiç kalmıyor. Emme işlemini yapan da bu kanülün arkasındaki hortuma bağlı aspiratör denilen, iri bir elektrikli süpürge boyunda bir vakum alet. Daha az kullanılan bir teknikte makine olmadan büyük enjektörler ile ve el gücü ile kanüldeki yağın emilmesi. İki teknik arasında çok önemli bir fark yok, tamamen cerrahın kişisel tercihi diyebilirim.

  Bu ameliyatta asıl amaç yağları almaktan çok yağların içinde depolandığı yağ hücrelerini almaktır. Bir insan ergenliğe ulaştıktan sonra vücudundaki yağ hücresi sayısı değişmez. Kilo alınırken de yağların nerede depolanacağı o bölgedeki yağ hücresi sayısına bağlıdır. Örneğin bir hanımın basenlerinde bir milyon yağ hücre varsa ve siz ameliyat ile bu sayıyı beş yüz bine indirebilirseniz ileride ne kadar kilo alırsa alsın bu hanımın yeniden basenleri olmayacaktır. Ameliyatın bu tarafını anlamak çok önemlidir.
  Bir kaç teknik terimden de bahsedeceğim:

  ULTRASONİC LİPOSUCTİON:
  Yağları almadan önce özel bir alete bağlı, liposuctionda kullandıklarımıza benzeyen bir borucuk ameliyat bölgesinde dolaştırılıyor ve bu borucuğun yaydığı ultrasonik titreşimler ile yağlar yumuşatılıyor. Daha sonra liposuction işlemi her zamanki gibi yapılıyor. Daha yumuşamış yağların alınması kolaylaşıyor. İlk zamanlarda bir mucize olarak görülmüştü ama şimdi gerekliliği tartışılıyor. Türkiye’de bu tekniği kullanabilen çok az kişi var (zaten alet sayısı da çok az) ve ben de bunlardan biriyim ama gitgide daha az kullanır oldum. Özetle illa ultrasonic liposuction talep etmenize gerek yok.

  ISLAK TEKNİK YA DA TUMESCENT (TÜMESAN) TEKNİĞİ: Ameliyata başlamadan önce yağlar içlerine su ile verilerek şişiriliyor. Bu artık olmazsa olmaz olarak kabul edilen bir teknik. Benim bildiğim kadarı ile tumesan teknik kullanmayan plastik cerrah kalmadı. Bu sıvı içerisinde kanamayı durduran (adrenalin), ağrıyı kesen lokal anestetikler (lidocain) gibi ilaçlar var.

  NE FARKLARI VAR??? LIPOPLASTY – LIPOSCULPTURE – LIPOSHAPING – LIPOSUCTION...

  Sizi şaşırtmak istemem ama aslında hiç bir farkları yok. Alınan yağların bir kısmının yağ enjeksiyonu metodu ile başka yerlere geri verilmesinin de işin içine girdiği varsayılarak bu isimler üretildi. Bu isimler bilimsel olmaktan çok ticari. Yapılan işlem hepsinde aynı: yağları almak.

  LIPOSUCTION KİMLER İÇİN UYGUN?
  Bu ameliyatta amaç belli yerlerde toplanan ve ne kadar rejim, spor yapılırsa yapılsın verilemeyen yağları almak. En tipik örnek hanımların kalçalarının alt – yanlarında biriken basenler. Yapısal bir yağlanma şekli olan bu basen yağları ne kadar kilo verilirse verilsin inatla erimez. Liposuction bu tür fazlalıkları almak için ideal bir çözüm.

  Aşırı kilolu insanların bu ameliyat ile zayıflamalarını beklemek ise çok gerçekçi değil. Liposuction ile bir miktar yağ alınabilir ama gerçekten şişman insanın zayıflatılmasını beklemek gerçekçi olmaz.

  Bir konuya daha değinmek gerekiyor. Liposuction sadece yağları alan bir teknik. Dolayısı ile yüzeydeki deriye çok az etki ediyor. Yağların oluşturduğu gerginlik azalınca derinin kendi kendine gerginleşerek yeniden şekillenmesi gerekiyor. Eğer deri elastik yapısını kaybetmişse yağlar alındıktan sonra sarkması çok kötü bir görüntüye sebep olabilir. Örneğin üç doğumdan sonra karnınızın altında sarkıklık ve derin çatlaklar oluştuysa liposcution sonrası bu bölgenin içi boşalmış bir halde sarkması neredeyse kesin.

  Özetle bu ameliyat cildinde çatlak, sarkma gibi problemler olmayanlar için uygun.

  En iyi sonuç alınan hastalar genellikle en fazla bir doğum yapmış, en fazla orta yaşlarda, aşırı kiloları olmayan hanımlar ya da belindeki “simitten” kurtulmak isteyen normale yakın kilolu erkekler.

  LIPOSUCTION HANGİ BÖLGELER İÇİN UYGUN?

  Her yerden yağ alınabilir. Ama belli yerler bu ameliyat için çok uygun iken bazı yerlerde aksine hiç uygun değiller.
  EN UYGUN YERLER:
  • Erkeklerde en uygun bölge bel çevresi ve karın, yani “simit”, “love handle” gibi isimler takılan yerler. Boyun altı (gıdı).
  • Kadınlarda yine karın ve bel, kalçalar, basenler, diz içleri ve bacakların iç ve üst kısımları, ayak bilekleri, yine boyun altı (gıdı), kol altları, sırt.
  UYGUN OLMAYAN YERLER:
  Bacakların ön yüzü ve kalçaların alt kısımları. Buradan biraz fazla yağ alınırsa çökmeler olması çok olası. Mümkünse almamakta fayda var.

  ERKEKLER İÇİN LIPOSUCTION

  Türkiye’de erkekler artan bir şekilde estetik cerrahi yaptırıyorlar. Bütün erkek kuaförlerinde pedikür yapıldığını düşünürseniz buna da şaşmamak gerek (kadın erkek eşitliğini hep tek taraflı düşünmemek lazım). Türk erkeklerinin en sık yaptırdıkları estetik ameliyat burun ameliyatı. İkinci sırada da liposuction geliyor.

  Erkeklere yapılan liposuction kadınlarınkinden biraz farklı. Bir kere erkeklerin yağlanma bölgeleri sadece göbek deliği etrafı, karın ve her iki yanda bel bölgesiyle sınırlı. Bu yağların altında, en zayıf erkekte bile hatırı sayılır bir karın kası kütlesi var. Dolayısı ile bu ameliyatta amaç göbek bölgesindeki yağların mümkün olan en çoğunu almak. Kadınlarda bütün yağları almak çok erkeksi ve kaslı bir görüntü yaratabileceği için genellikle daha az yağ alınıyor.

  Bu ameliyat için ideal erkek tipi spor yapan ama düzensiz ve yüksek kalorili beslenen, kilosu normalin biraz üzerinde erkekler. Erkek derisinin kendini toparlama yeteneği de çok iyi olduğu için bu hastaların bel “simitlerini” tamamen almak mümkün.

  Amaç kasları ortaya çıkarmaktır. Deri altı yağ dokusu inceldikçe orta hatta duran ve “baklava baklava” gözüken kasları ortaya çıkarmak mümkün.

  AMELİYAT İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

  Rejim ile kilo veriyorsanız bu ameliyatı kilo vermeyi bitirdiğiniz zaman erteleyin. Bunun tek istinası rejimi sırasında daha fazla kilo veremediğinizi hissederseniz olabilir. Rejim yapan insanların ne büyük sorunu motivasyonlarını kaybetmek oluyor. Bu durunda ameliyat biraz öne çekilebilir. Veremediğiniz yağların azaldığını ve vücut şeklinizin değiştiğini görünce yeniden motive olabilirsiniz. Ama önce ameliyat olayım ve motive olayım diye düşünmeyin.

  Benim tecrübem, ameliyat öncesinde hiç kilo vermeyen hastalar ameliyattan sonrada kilo vermiyorlar ve sadece ameliyatla kurtuldukları yağlara razı oluyorlar. Ama kendisi kilo veren hastalarım ameliyat sonrasında bu çabalarına devam ediyor.

  Anneler için ideal zaman birinci yılın sonu. Bu sürede hem anne verebileceği kiloları vermiş oluyor hem de sarkıklığın ve çatlakların derecesi tam olarak ortaya çıkıyor.

  Bu ameliyat daha sonraki hamilelikler için bir problem de teşkil etmiyor ama çok yakın bir tarihte yeni bir gebelik planlanıyorsa bu ameliyatı ertelemekte fayda var. Yeni bir hamilelikte yeni deformasyonlar ve kilolar oluşacağını göz önüne almak ve tedaviyi ikinci hamilelikten sonraya bırakmak daha doğru.

  AMELİYATTAN ÖNCE VE SONRA EK BİR TEDAVİ GEREKİYOR MU?

  Gerekli demek doğru olmaz ama ameliyat öncesi ve sonrası lenf drenajını hızlandıran “endomoloji” tedavileri, örneğin lenf drenaj masajı ya da LPG çok faydalı oluyor. Hastaların ameliyat sonrası kendi kendilerine bir masaj yapmaları bile alınan sonuçları ve iyileşme hızını etkiliyor.

  KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR
  Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat için de korkulan komplikasyonların başında, kanama ve enfeksiyon var.

  Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olması olasılığı yok ama morarma şeklinde basit hematomlar görülebilir.

  Ameliyattan sonra beşinci gün civarında oluşan kızarıklık, ateş ve şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiyotik tedavisi olacaktır.

  Cilt kaybı, yine nadir olmasına rağmen görülebilecek komplikasyonlar arasındadır. Daha çok aynı bölgeye ikinci kez ve çok kapsamlı bir liposuction yapıldığında görülebilir. Tek bir sigara bile bu olasılığı arttıracaktır. Sakın bir şey olmaz diye sigaraya başlamayın. Her ameliyattan sonraki ilk iki haftanın kritik olduğunu unutmayın.
  Op. Dr. Teoman Doğan

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Liposuction (Yağ aldirma )

  Deri altında bulunan fazla yağ dokularının ince metal bir kanülün yardımıyla küçük deliklerden deri altına sokulmasıyla alınması işlemidir. Liposuction uygulanacak bölge ve alınacak yağ miktarına göre kanül seçimi yapılır. Bu işlem için kullanılan kanüller 2 mm - 5 mm çapında, 10 cm - 45 cm uzunluğundadır. Kanüller değişen derecelerde vakum uygulayan bir cihaza şeffaf bir hortum aracılığıyla bağlanmıştır.

  Yağ alımı öncesi deri altı bölgeye kanamayı azaltıcı ve dokunun kolayca alınabilmesini sağlayan bir karışım enjekte edilir. Bir bölgeden yağ dokularının alınması o bölgedeki fazlalığın alınmasını sağlamakla kalmaz, daha sonraki dönemlerde de o bölgenin yağ depolama kapasitesini de azaltmış olur. Bunun sebebi bölgedeki yağların o yağları depolayan odacıklarla birlikte alınmasıdır ki o bölgedeki odacık (yağ hücresi) sayısı net olarak azaltılmış olmaktadır. Hücre sayısı zaman içinde artmamaktadır. Liposuction işleminin sık uygulandığı bölgeler animasyonlarda görülmektedir. Karın ön tarafında derinin gevşek ve sarkık olması durumunda liposuction sonrası deri daha da sarkık hale gelebileceğinden bu durumda liposuctionla birlikte karın germe “abdominolasti” işlemi uygulanmalıdır.

  Cerrahi işlem tam donanımlı bir hastanede genel anestezi ya da spinal anestezi altında gerçekleştirilir. Süre olarak 1 saat ile 2 saat arasında tamamlanır.

  Ameliyat Öncesi:

  *Ameliyat öncesi 15 gün ve sonrası 15 gün Aspirin ve muadili ilaç almayınız. Gerekirse başka ağrı kesiciler kullanınız. Aspirin alımı gerek ameliyat sırasında fazla kan kaybına gerek de ameliyat sonrası kendiliğinden kanamalara neden olabilir.

  * İşlemden altı saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.

  * Grip, nezle, öksürük, ateş, halsizlik vb durumunuz varsa doktorunuza bildiriniz. Ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.

  * Adet görüyor olmanız ameliyatınızın ertelenmesini gerektirmeyebilir. Ama doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.

  Ameliyat Sonrası:

  * Ameliyat bitiminde korse giydirilmiş olacaksınız. Korseniz, çıkartılmadan tuvalet ihtiyacınızı karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Korseyi ilk 4 gün mecbur kalmadıkça hiç çıkartmayınız.

  * Ağrınız için ağrı kesiciniz ameliyattan uyanır uyanmaz yapılacak ve daha sonraki dönemde de devam edilecektir. Bu ameliyattan sonra çok fazla ağrı beklenmez. Ağrınız daha çok pozisyon değiştirirken ya da temas halinde olacaktır. Birkaç gün sonra ağrı kesici almayı gerektirecek bir ağrınız kalmayacaktır.

  * Bulantı ve kusma olabilir, sağlık personelinden g
  erekirse bunun için kap isteyiniz. Rahatsız edici ise bulantının önlenmesinde ilaç uygulanır.
  Ameliyattan altı saat geçtikten sonra bulantınız da yoksa birkaç yudum su içerek başlayıp aralıklı olarak giderek arttırarak yeyip içmeye başlayabilirsiniz.

  * Ameliyat sonrası ilk 6 saat içinde idrarınızı yataktan çıkmadan sağlık personeli tarafından verilecek bir kaba yapmanız tavsiye edilir. Erken dönemde kontrolsüz kalkılması aniden göz kararmasına bağlı düşme ile sonuçlanabilir.

  * İlk günlerde aniden ayağı kalkmayınız, başınız dönebilir, gözünüz kararabilir. Kendinizi iyi hissederken bir süre oturduktan sonra kolunuza giren birisi yardımı ile ayağı kalkınız.

  * Liposuction kanüllerinin sokularak yağ alımının yapıldığı mini kesilerden bir süre kan sızıntısı beklenir. Bazen de içeride biriken kan aniden yolunu bulup dışarı çıkacaktır. Bu durumu o anda ‘ani bir kanama olduğu' şeklinde yorumlamayınız, normaldir, paniklemeyiniz. Bu ameliyat sonrası ani ve bol bir kanama kesinlikle olmaz. Daha çok ilk saatlerde olacak ve giderek azalarak birkaç gün içinde kesilecek sızıntının korseyi ve etrafı kirletmemesi için korse içine mini kesiler üzerine konan gazlı bez veya petler kirlendikçe değiştirilecektir. Bunu ilk dönemlerde doktorunuz ya da hemşire yapacak eve gittiğinizde kendiniz ya da bir yakınınız yapacaktır.

  * Dördüncü günden sonra korseyi yıkamanız ve ayakta duş almanız tavsiye edilir. Korsenin ılık suda yıkanıp serilerek kurutulması sonrası korseyi tekrar giyiniz. Korseyi gerektikçe yıkayarak bir ay süre ile gece-gündüz giymeniz tavsiye edilir. İri gövde, çok yağ alınmış olması, şişlik ve sertliklerin bulunması korse giyme süresinin bir süre daha (15 gün-1 ay) uzatabilir.

  * Yağ alımının yapıldığı küçük kesilerden sızıntı rahatlıkla olabilsin diye dikiş konmamakla birlikte bazen birer dikiş konmaktadır. Bu dikişler 5-7 gün içinde alınacaktır.
  Yağ alınan bölgelerde değişen derecelerde çürüme (morarma) beklenir. Bu morluklar zaman içinde solarak 15 gün süre sonunda kaybolur.

  * Yağ alınan bölgelerde şişme (ödem) beklenir. Bir hafta sonunda azalmaya başlayan yaygın ödem yerini bölgesel sertliklere bırakabilir. Bunların geçmesi ve cildin eski doğal yumuşaklığına kavuşması birkaç ayı bulabilir ve korse giyilmesi bu durumun düzelmesini hızlandırmada faydalıdır.

  * Yağ alımı sonrası 15-20 gün sonra belirgin bir fark olmasına karşın şişliklerin oturması ve tam iyileşme için en az 3 aya ihtiyaç vardır.

  * Yapılan işlemin yaygınlığına göre değişmekle birlikte hastalar korse giyili olmak kaydı ile günlük fiziksel aktivitelerine ve işlerine 1 ya da 2 hafta sonunda dönebilirler.
  Morlukların geçeceği 15 günlük süre sonunda kısa sürelerle güneşlenmek ve denize girmek serbesttir.

Benzer Konular

 1. Liposuction
  Affrodit Tarafından Vücut Estetiği Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 16-03-2010, 09:25 PM
 2. bayıltmadan ameliyatsız liposuction yağ alma
  este-world Tarafından Vücut Estetiği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-12-2007, 02:04 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık