Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  windows 8 pratik ipuçları

  Windows 8'de Başlat menüsü yok. Ancak farenizi ekranın sol alt köşesine götürüp sağ tıkladığınızda veya Win+X klavye kısayolunu kullanarak "Programlar ve Özellikler", "Denetim Masası", "Güç" gibi özelliklere hızla erişebilirsiniz.

  Yönetim araçlarını giriş ekranında gösterin
  Windows 8'in giriş ekranında varsayılan olarak birçok kutucuk gösteriliyor, ancak bazı kutucuklar hariç: Giriş ekranı açıkken Charms çubuğunu açın Ayarlar'a tıklayın ve ardından Kutucuklar'a tıklayın. Şimdi "Yönetim araçlarını göster" seçeneğini etkin hale getirerek birçok Windows yönetim aracını başlangıç ekranınıza taşıyabilirsiniz.

  Birden fazla ekran görüntüsü alın,PrintScreen
  Windows 8'de Win + PrintScreen tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu yolla aldığınız tüm ekran görüntüleri, C:\Kullanıcılar\[kullanıcı adınız]\Resimlerim\Ekran Görüntüleri" altına kaydedilecektir.

  Programları kutucuklar yoluyla kaldırın
  Canlı kutucuklar yoluyla programları hem çalıştırmak, hem de kaldırmak oldukça kolay. Bir programın kutucuğuna sağ tıklayın ve Kaldır'a tıklayın. Böylece program otomatik olarak kaldırılmasa da, Program kaldır işlevini açma zahmetinden kurtulmuş oluyorsunuz.

  Kutucuk gruplarını isimlendirin
  Giriş ekranınızda çok fazla kutucuk varsa, onları gruplandırmak iyi bir fikir olabilir. Bunun için öncelikle kutcukları sağ tarafa doğru, gri bir çubuk görünene dek sürükleyin. Şimdi sağ alttaki küçük eksi simgesine tıklayın. Bu görünümdeyken kutucuk bloklarına sağ tıklayarak onlara isim verebilirsiniz.

  Kilit ekranını kapatın
  Windows 8'in kilit ekranı dokunmatik olmayan notebook ve masaüstü PC'lerde çok fazla bir işe yaramıyor. Bu ekranı kapatmanız mümkün. Win + R'ye basın ve "gpedit.msc" yazarak Enter'a basın. Bilgisayar yapılandırması > Yönetim şablonları > Denetim masası > Kişiselleştirme yolunu izleyin. Sağ taraftan "Kilit ekranını görüntüle" öğesine çift tıklayın ve "Devre dışı bırakıldı" radyo kutucuğunu işaretleyerek değişikliği onaylayın. Artık kilit ekranını görmeyeceksiniz.

  Parola sorulmasın
  Kilit ekranını devre dışı bıraksanız bile Windows 8 size parolanızı sormaya devam edecektir. Ancak PC'nize tek erişen sizseniz, parolayı devre dışı bırakabilirsiniz.
  Win+R'ye basın ve "netplwiz" yazarak Enter'a basın. "Kullanıcı bu bilgisayarı açmak için..." ile başlayan kutcuğun işaretini kaldırın ve Tamam'a tıklayın. Artık Windows 8'e oturum açarken parola girmeniz gerekmeyecek.

  Eski önyükleme yöneticisi
  Çift işletim sistemi kullanıyorsanız, Windows 8'in yeni önyükleyicisi diğer işletim sistemin seçtiğinde sisteminizi baştan başlatıyor. Bu işlem doğal olarak yüklenme süresini uzatıyor. Ancak Windows 7'nin ünlü önyükleyicisini geri getirmeniz mümkün.
  bcdedit / set {default} bootmenupolicy legacy komutunu çalıştırın. Bilgisayarınız tekrar başladığında eski önyükleme yöneticisine dönmüş olacaksınız.

  Bcdedit / set {default} bootmenupolicy standard komutunu kullandığınızda ise Windows 8'in varsayılan önyükeyicisini geri getirmiş olacaksınız.

  Charms çubuğunun hassasiyetini ayarlayın
  Windows 8'deki Charms çubuğunun çok çabuk açıldığını düşünüyorsanız, bu süreyi bir nevi "uzatmanız" mümkün. Regedit'i çalıştırın ve HKEY_Current_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ Shell anahtarına gidin. "EdgeUI" altında yeni bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun ve adını DisableCharmsHint olarak ayarlayın. Şimdi bu değere çift tıklayın ve değer verisini 1 olarak ayarlayın.

  Charms çubuğu artık fareyi sadece sağ üst köşeye götürdüğünüzde değil, onu sağ üst köşeye götürüp aşağı çektiğinizde açılacaktır.

  Masaüstüne "elle" geçin
  Masaüstü kutucuğunu en başa taşıdığınızda, sadece Enter tuşuna basarak masaüstünüze ulaşabilirsiniz.

  Metro arayüzünü ikinci ekranda gösterin
  Windows 8'i çift monitörle kullanıyorsanız, Metro arayüzü varsayılan olarak her zaman birinci monitörde görüntüleniyor. Ancak bunu değiştirmeniz mümün: Fareyi ikinci ekranınızda sol alt köşeye götürün ve giriş ekranı önizleme kutucuğuna tıklayın.

  Resimli parola oluşturun
  Windows 8'e parola yazarak oturum açabileceğiniz gibi, bir resim üzerinde işaretleyeceğiniz noktalarla da oturum açabilirsiniz. Charms çubuğu > Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Kullanıcılar > Resimli parola oluştur yolunu izleyin ve resimdeki birkaç noktayı ekrandaki yönergeleri dikkate alarak işaretleyin. Artık sisteminize bu seçtiğiniz noktaları tekrar işaretleyerek oturum açabileceksiniz.

  Hangi uygulama ne kadar disk alanı kullanıyor
  Bazı Windows 8 uygulamaları diskinizde çok büyük bir alan kaplayabiliyor. Hangi uygulamanın ne kadar yer harcadığını kullandığını bulmak için Bilgisayar ayarları > Genel > Uygulama boyutlarını görüntüle yolunu izleyin.

  F8'in yerine Shift+F8
  Windows 7 başlarken F8'e basarak Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri ekranına ulaşabiliyorduk. Windows 8'de benzer bir işlev hala var, ancak ona ulaşmak için Shift+F8'e basmanız ve zamanlamayı doğru tutturmanız gerekiyor.

  Görev çubuğunu iki monitörde gösterin
  Çoklu monitör kullananlar için bir başka faydalı özellik ise Görev çubuğunu iki monitörde birden gösterebilmeniz. Bunun için Görev çubuğuna sağ tıklamanız, Özellikler'e tıklamanız ve "Tüm görüntü cihazlarında göster" kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

  Gizli dosyaları ve klasörleri gösterin
  Windows 8, varsayılan olarak korumalı ve gizli dosyaları size göstermez.
  Windows Gezgini'nde Görünüm sekmesine tıklayın ve Seçenekler düğmesine tıklayın, ardından Görünüm ve Arama seçeneklerini değiştir'e tıklayı. Görünüm sekmesinde "Korumalı sistem dosyalarını gizle" ve "Gizli dosyaları ve klasörleri göster" seçeneklerini bulacaksınız.

  Kilit ekranına uygulama ekleyin
  Kilit ekranınızı devre dışı bırakmak yerine onu bazı uygulamalarla donatabilirsiniz. Bunun için bilgisayar ayarlarını açın Ayarlar > Kullanıcı yolunu izleyin. "Kilit ekranı" altında ilgili seçenekleri bulacaksınız.

  Silme sorgusunu geri getirin
  Windows 8'de bir dosyayı sildiğinizde varsayılan olarak size hiç sorulmadan Geri Dönüşüm Kutusu'na gönderiliyor. Silme onay kutucuğunu tekrar etkinleştirmek ise çok kolay. Geri Dönüşüm Kutusu'na sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. "Silme onay iletişim kutusunu göster" kutucuğunu işaretleyin ve Tamam'a tıklayın.

  Windows 8 hızlı kapatmakısayolu
  Windows 8'de Başlat menüsü olmadığından onu Charms çubuğu yoluyla kapatmanız gerekiyor. Ancak bunun daha kolay bir yolu da var: Masaüstündeyken ALT+F4 tuşlarına basarak Windows'u kapatma penceresini ekrana getirebilirsiniz.

  Uygulamaları hızlı kapatmak
  Windows 8'de bir uygulamayı kapatmak için onu ekranının üstünden tutarak aşağı doğru sürüklemeniz yeterli.

  kaynak:chip

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Giriş ekranı animasyonunu açın
  Windows 8'e ilk oturum açtığınızda kutucuklarınız hoş bir animasyonla ekrana geliyor. Ancak bu animasyon siz Windows'u baştan başlatana kadar sadece bir kez gösteriliyor. Animasyonun Metro ekranını her açtığınızda görünmesi için şu yolu izleyin:

  Win+R'ye basın ve regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarını genişletin ve sağ tarafta yeni bir Dword (32-bit) değeri oluşturun. Bu değere Launcher_SessionLoginAnimation_OnShow adını verin. Şimdi bu değere çift tıklayarak onu açın ve değer verisi olarak 1 yazarak Tamam'a tıklayın.

  Artık Windows tuşuna bastığınızda giriş ekranınız animasyonlu olarak ekrana gelecek.

  Giriş ekranınızdaki satır sayısını ayarlayın
  Windows 8'in giriş ekranı, varsayılan olarak 4 satır kutucuk gösteriyor. Bunu değiştirmek için regedit'i çalıştırın ve

  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\ImmersiveShell\Grid anahtarına gidin. Layout_MaximumRowCount değerini bulun, eğer yoksa oluşturun (DWORD - 32-bit). Bu değere çift tıklayın ve "taban" olarak Ondalık'ı seçin. Şimdi değer verisi olarak 5 yazın. Tamam'a tıklayıp Windows 8 oturumunuzu tekrar açtığınızda satır sayınızın arttığını göreceksiniz. Yeni görünümü sevmezseniz, az önce oluşturduğunuz DWORD değerini silmeniz yeterli.

  Hızlıca ekran görüntüsü alın
  Windows 8'de üçüncü parti araçlara başvurmadan, uğraşsız bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Win+PrintScreen tuşlarına bastığınızda (tabletlerde Win+Ses kısma) ekran görüntüsü Resimler kitaplığınıza PNG biçiminde kaydedilecektir.

Benzer Konular

 1. Windows Store + Windows Phone +Silverlight Eğitim Seti İzle !
  goldenilkay Tarafından Web Tasarım ve Google Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2013, 12:57 PM
 2. Windows 8 ipuçları
  YukseLL Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2012, 03:45 PM
 3. Aramalarınız için Windows 7 ipuçları
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-02-2012, 12:18 PM
 4. Windows 7 yüklü PC'nizi Windows 8'e dönüştürün
  YukseLL Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-01-2012, 10:59 AM
 5. Windows 7'de Windows Live Messenger
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2010, 04:40 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık