+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

VoIP nedir? Voice over IP ( Internet Protocol )

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve Adsl Network Ağlar Forumunda Bulunan VoIP nedir? Voice over IP ( Internet Protocol ) Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bilgisayar ağları ve ağ bileşenlerindeki teknolojik gelişim son yıllarda noktalar arası veri haberleşme hızları ile paralel bir gelişim süreci içerisine

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  52466
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  161

  VoIP nedir? Voice over IP ( Internet Protocol )

  Bilgisayar ağları ve ağ bileşenlerindeki teknolojik gelişim son yıllarda noktalar arası veri haberleşme hızları ile paralel bir gelişim süreci içerisine girmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak mevcut ağ altyapıları üzerine eklenen yeni teknolojiler, geliştirilen yeni protokoller ve teknikler ile birlikte bilgisayar ağları sadece bilgisayarlar için veri haberleşmesi alanında değil, başka alanlarda da hizmet vermeye başlamışlardır.

  Bunlardan en etkileyici olanı ise VoIP olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında VoIP genel olarak mevcut telefon şebekesi ağ mimarisi üzerinde yapılan geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bir teknolojidir. Önceki zamanlarda anahtar devreli telefon sistemleri üzerinde ses haberleşmesi sağlarken günümüzde artık telekominikasyon şirketleri paket devreli sistemler üzerine geçerek IP tabanlı altyapılara dönmeye başlamışlardır.

  Telefon şebekelerinde kullanılan SS7 sinyalleşmesi ağ yapısı, IP tabanlı ağlar olarak çok daha düşük maliyetli sistemlere dönüşmüş ve bunlar üzerinden ses aktarımı gerçekleşmiştir. Bu değişim süreci kullanıcılara analog hatlardan digital hatlara geçiş olarak yansımış ve gerek ses kalitesi olsun gerek bağlantı süreleri olsun pekçok gelişmeyi beraberinde getirmiştir.

  VoIP telekom alanında gerçekleşen gelişmeleri takiben bilgisayar ağları üzerine geliştirilen sıkıştırma protokolleri ve ekipmanlar ile hayatımıza girmeye başlamıştır.

  Kısa bir tanım yapmak gerekirse VoIP internet veya data hatları üzerinden ses aktarımı olarak açıklanabilir.

  Bu gibi bir durumda insanların aklına gelebilecek en temel sorulardan birisi, mevcut telefon altyapısı ile zaten konuşmalarımı yapabiliyorum, neden VoIP ?

  Cevap aslında çok basittir. Maliyet...
  Belirli bant genişliğine sahip data hatları için ödenen ücret sabittir. Bu hatlar üzerinden VoIP ekipmanları ve protokolleri kullanılarak istenilen miktarda telefon görüşmesi yapılabilir. Bu durumda sabit bir ücret ve kurulum maliyetleri ile telefon hatlarından yapacağınız görüşmenin kalitesine çok yakın ( kimi zaman farkedilmeyen ) bir kalitede çok daha ucuza telefon görüşmesi yapma imkanı bulabilirsiniz.


  Gelelim VoIP bileşenlerine..

  Aslında bu yazıda amacım detaylı olarak VoIP teknolojilerini anlatmak değil. Nitekim VoIP sadece 1 makale ile anlatılabilecek bir konuda değil, tabii 2000 sayfalık bir makale yazmadığım sürece. Bu yazıda temel olarak VoIP'in ne olduğu, kullanım alanları, ne gibi farklı şekillerde kurulum yapılabileceği ile ilgili örnekler ve açıklamalar yapmak.


  VoIP'in data hatları üzerinden ses aktarımı olduğu açıklamasını takiben bazı bilgiler vermenin yerinde olacağı kanısındayım.

  VoIP sadece data hatları ve data transferi için gerekli olan ekipmanlar ile yapılamaz ( tabii soft çözümler vardır fakat gerek kalite olarak gerek kontrol olarak sıkıntı yaratabilir )
  Ciddi anlamda VoIP yapabilmek için gerekli olan ekipmanları ve yazılımları sağlamanız gerekmektedir. Ben örnekler vermek suretiyle en basitinden komplex yapılara doğru hafif olarak değinmek istiyorum.

  Soft Çözümler

  Soft çözümler herhangi bir donanım kurulumu gerektirmeden sadece PC'lere kurulabilen yazılımlar aracığı ile yapılan ses haberleşmesidir. Yaygın olarak SJPhone gibi yazılımlar ile bilgisayar kaynakları kullanılarak, karşılıklı iki ip arasında kullanılabilir. Bu yazılımlar gerektiği takdirde VoIP donanımlarını simule eden diğer yazılımlar ile desteklenerek ek özellikler kazanabilir.

  En ucuz çözümdür, gerekli bant genişliğinde rahat konuşma imkanı sağlar fakat üzerine kurulu olduğu PC için sadece ses kartı ile ilgili bir takım yatırımlar isteyebilir.

  İki nokta arası Hard Çözümler

  Bu kısımda sisteme eklenecek olan ekipmanlar ile iki nokta arasındaki data hattı kullanılarak yapılabilecek VoIP için açıklama yapacağım.

  Bu gibi case'ler için çok farklı çözümler önerilebilir, desteklendiği takdirde, PBX santrallere yapılabilecek olan eklentiler ile dahili hatlardan 2 ofis arasında VoIP kullanmak, Voice Gateway kullanarak belirli telefonlar üzerinden iki nokta arasında ses haberleşmesi kullanmak. Birkaç farklı ürün kullanarak masalara konulacak olan Cisco Phone benzeri ürünler ile farklı noktalar arasında SIP protokolü ile haberleşmek vs. gibi çözümler geliştirilebilir. Bu çözümler 300 dolardan 30.000 dolara hatta daha üstüne kadar maliyetlere çıkabilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak profesyonel yardım ile bu tarz sistemleri kurabilirsiniz.

  Şehirler Arası, Ülkeler Arası Ses Trafiği

  Bu gibi durumlarda evlerinizdeki telefonlardan veya yine sisteminize yapılacak eklentiler ile dahili telefonlarınız üzerinden şehirler arası veya ülkeler arası görüşmeler yapabilirsiniz. Burada maliyetler %90 oranında normal telefon hatlarına kıyasla düşüş göstermektedir. Kalitedeki düşüş doğal olarak yapacağınız yatırım ve kullandığınız bant genişliği ile orantılıdır.

  Şehiriçi telefon şebekesi kullanılarak yurtdışı aramaları ile ilgili olarak verilebilecek en iyi isim Hybrid Mimarilerdir, burada telekom telefon şebekesi üzerinden aranacak bir telefon numarası ile kullanıcı VoIP sistemine alınır ve bu sistem içerisinden istediği noktaya arama yapabilir. Bu sistemler çok ciddi yatırım ve bilgi isteyen sistemlerdir. 3rd party şirketler tarafından belirli bir ücret karşılığında verilen hizmetlerdir ve karşılığında ihtiyaçlarınız oranında telefon maliyetlerinizi %70-80 oranında düşürebilecek sistemlerdir.

  Bu makale kapsamında Hybrid Sistemler ile ilgili fazla detay vermek istemiyorum, bunun nedeni ciddi anlamda komplex yapılara sahip sistemler olması, gerek soft açıdan gerek donanımsal açıdan milyon dolarlık kurulum maliyetledine, ciddi know-how'a sahip olunması gereken sistemler olması ve aynı işi yapabilmek için kullanılabilecek farklı teknolojilerin ve ekipmanların yelpazesinin inanılmayacak kadar geniş olmasından dolayı çok fazla teknik bilginin verilmesini gerektiren bir konu olması sıkıntı yaratabilir.

  Kezaa bu tip sistemlerde iş artık bilgisayar ağları ile telekom ağlarının iç içe çalışmasını gerektiren, veri haberleşme yöntemleri konusunda derin çalışmalar gerektiren, 1000'lerce farklı ekipman ve yazılım arasından ihtiyaçları en iyi karşılayacak olan ekipman ve yazılımların seçiminde hata affetmeyen bir sistem olarak karşımıza çıkmakta.

  Bu makalede Hybrid sistemlere giriş yapmaktan çekinmemin bir diğer nedeni ise, verilebilecek yanlış bir bilgide, bilgiyi kullanan için geri dönüşü olmayan bir takım maliyetlerin ortaya çıkabilmesidir.

  Farklı tipte ekipmanların farklı yapılarda farklı görevlerinin olması, bu tip bir yapının tanımını da çok daha zor bir hale getirmektedir.


  Genel olarak toplamak gerekirse, VoIP pekçok farklı yol ile kullanılabilecek bir teknolojidir. NGN olarak tabir edilen, Next Generation Networks kapsamında vazgeçilmez bir bileşen olarak karşımıza çıkmakta ver geçen gün yeni kullanım alanları, yeni teknolojiler, yeni ekipmanlar bu pazarda yerini almaktadır.

  Diğer bir konu ise VoIP ile ilgili olarak ülkemizdeki kanuni uygulamaların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekliliğidir. Telekom'un tekel kapsamında olduğu dönemlerden kalan yasaların ileride bu tarz sistemleri uygulamak isteyen sistem yöneticilerinin başlarını belaya sokmaması için dikkatli incelenmesi ve yapılabilecek kanuna aykırı uygulamalardan kaçınılması şiddetle tavsiye edilir.

  Bu makale kapsamında verilebilecek olan bilgiler çok daha arttırılabilir, fakat bu yazının bir giriş niteliğinde olması nedeniyle, çok uzatmak sanırım kafaları karıştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. İlerleyen günlerde farklı uygulamalar ile ilgili olarak daha detaylı, daha konsantre yazılar sizleri beklemektedir.
  Kaynak: Arda Açıl

 2. #2
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Üye Numarası
  52466
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  161

  Cevap: VoIP nedir? Voice over IP ( Internet Protocol )

  12Voip
  12Voip son teknoloji ile çalışan yüksek kalitede tüm dünyada komunikasyon sağlayan bedava bir iletişim programıdır.
  12Voip programını ücretsiz kullandığınız zaman, sabit telefonları bedavaya arayabilir veya dünyadaki her hangi bir sabit veya taşınabilir telefon ile oldukça ucuza konuşabilirsiniz.

  Ayrıca internet üzerinden de (peer2peer) arkadaşlarınızı arayabilir ve bu arkadaşlarınız ile bedavaya internet üzerinden kesintisiz olarak konuşabilirsiniz.

  Limitsiz bedava arama yapılabilinen ülkeler arasında Türkiye'de var. Bu sayede sabit telefonlar ile ücretsiz konuşabileceğiz.
  Diğer ülkeler ise şöyle:


  Arjantin
  Avusturalya
  Avusturya
  Bahreyn
  Belçika
  Bolivya
  Brezilya
  Bulgaristan
  Kanada
  Şili
  Kolombiya
  Kıbrıs
  Çek Cumhuriyeti
  Danimarka
  Estonya
  Finlandiya
  Fransa
  Almanya
  Yunanistan
  Hong Kong (+mobil)
  Macaristan
  İrlanda
  İtalya
  Japonya
  Letonya
  Lüksembourg
  Malezya
  Meksika [guadalajara]
  Meksika [mexico City]
  Meksika [monterrey]
  Monaco
  Hollanda
  Yeni Zelanda
  Norveç
  Panama
  Peru
  Polonya
  Portekiz
  Porto Riko (+mobil)
  Romanya
  Rusya Federasyonu
  Singapur (+mobil)
  Slovakya Cumhuriyeti
  Slovenya
  Güney Kore
  İspanya
  İsveç
  İsviçre
  Tayvan
  Tayland
  Türkiye
  Birleşik Krallık
  Birleşik Devletler (+mobil)
  Venezuella

  Konuşma yapabilmeniz için kişinin bağlantı listenizde olması şarttır!

  Sistem gereksinimleri:

  Windows Vista, XP, 2000 (with SP2)
  300 MHz işlemci
  128 MB RAM
  Sabit diskinizde 10 MB boş hafıza
  Kulaklık veya mikrofon+hoparlör bağlantılı ses kartı
  Internet bağlantısının en az DSL olması ( ki ülkemizde artık en düşük bağlantı 256 kbps olduğu için her hangi bir sorumuz yok bu konuda. ancak gene de biraz yavaş olabilir )

  [DOWNLOAD]http://download.12voip.com/setup12voip.exe[/DOWNLOAD]

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye fadilgenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  69234
  Nerden
  BURSA-aslen antakya
  Yaş
  32
  Mesaj
  131
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  473

  Cevap: VoIP nedir? Voice over IP ( Internet Protocol )

  arkadaşlar ben aylardır kullanıyorum 12voip i, telefon faturasına kesinlikle yansımıyor.

Benzer Konular

 1. Free Internet TV
  YukseLL Tarafından Ses Video Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2012, 10:57 PM
 2. Internet Explorer 9
  YukseLL Tarafından Ücretsiz Programlar (Freeware ,Shareware ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-09-2010, 08:11 AM
 3. 100 megabit internet 9,99 YTL
  YukseLL Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-10-2008, 12:12 AM
 4. 10 YTL'ye Kablolu internet
  YukseLL Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-01-2008, 10:10 PM
 5. AV Voice Changer ile sesinizi degistirin
  YukseLL Tarafından Ücretsiz Programlar (Freeware ,Shareware ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-01-2007, 12:08 AM
Yukarı Çık