+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

ADSL Modemlerde PORT açmak!!

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve Adsl Network Ağlar Forumunda Bulunan ADSL Modemlerde PORT açmak!! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sabit İP Alalım Modem kurulunca, ethernet kartımıza otomatik ip atanıyor. Yani makine açılıken, ağdaki bağlantılara göre otomatik bir ip numarası

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  2
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  40

  ADSL Modemlerde PORT açmak!!

  Sabit İP Alalım

  Modem kurulunca, ethernet kartımıza otomatik ip atanıyor. Yani makine açılıken, ağdaki bağlantılara göre otomatik bir ip numarası veriliyor. Bunu sabitlersek daha iyi olur ve port açmakta problem ile karşılaşmayız. Bunun için:
  01- Ağ komşularına sağ tuş ile tıklayıp, Özellikler 'i seçelim  02- Açılan ekranda ethernet kartımızı bulalım ve yine sağ tuş-özellikler  03- Özellikler menüsünde, İnternet Protokolü (TCP-IP)'yi seçip ayarlarına bakalım.
  Burada otomatik IP al seçeneği açık, Sabit Ip kullan diyelim ve gerekli yerleri dolduralım.
  İlk olarak modemimizin IPsini bilmek gerekiyor, Alcatel modemlerimiz 10.0.0.138 sabit ip'ye sahip. Bu yüzden biz de bilgisayarımıza 10.0.0.XX gibi bir ip vermeliyiz ki birbirlerini görebilsinler. Eğer bilgisayarınız halihazırda bir ağa bağlıysa ve değişik bir ip'si varsa modemin ipsini değiştirmeniz gerekebilir. Ben bilgisayarıma 10.0.0.3 ip'si verdim. Subnet mask'ı 255.255.255.0 olarak giriyoruz, Gateway ve DNS server kısmına ise modemimizin İP adresini yazıyoruz. Böylece sabit bir ip'miz oldu. Restart atıp, bağlantı problemimiz var mı bir bakalım; sorun yoksa sonraki bölüme geçelim.


 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  2
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  40

  Alcatel Modemlerde Port Açmak

  01- İnternet explorer'i açıp modemimizin ip'sini girelim. Burada modemi kurarken girdiğimiz kullanıcı adı ve şifreyi girmek gerekiyor. Sol menüde bulunan Advanced linkine tıklayalım. Çıkan menüden NAPT'ı seçelim. Karşımıza Port Ayar ekranı çıkacak.  02- Ekrandaki NEW butonunda basarak, ilk port'umuzu ekleyelim. İlk önce TCP 4662 yi ekleyelim. Protocol kısmından TCP seçip, inside adress kısmına bilgisayarımıza aldığımız sabit ip'yi yazalım. Outside Ip kısmına da eğer telekomdan sabit ip almışsak onu yazalıp, eğer normal bir kullanıcı gibi değişiken ip almışsak 0.0.0.0 yazarak otomatik ip olduğunu gösterelim. Inside ve outside port kısımlarına ise açmak istediğimiz portu yazacağız. (Bu örnekte 4662)
  Bunları doldurduktan sonra Apply diyelim ve aynı metodu kullanrak TCP 80'i ve UDP 11087'yi ekleyelim. UDP eklerken Protokol kısmında TCP yerine UDP'yi seçmelisiniz.  03- Gerekli portları açınca, sol menüdeki Save All'u seçip ayarlarımızı modemimize kaydedelim. Böylece bu portlar açılmış oldu. Overnet ve Emule gibi paylaşım programlarında yada oyun sunucularının portlarını bu yolla açabilirsiniz.

  Tek Tek Uğraşamam, Hepsini Açalım

  Bu pek tavsiye edeceğimiz bir yöntem değil, çünkü bilgisayarınız internette saldırılara karşı açık bir durumda ve tüm portları açmak, meraklı insanlar için kolaylık sağlayacaktır. (kapalı diye de fazla güvenmeyin)
  Bunu yapmak için NAPT menüsünde yukarıda bulunan Default Server sekmesine tıklayın. Ip adress yerine makinemize aldığımız sabit ip'yi girin (örneğimizde 10.0.0.3) böylece tüm portlar açılmış oldu. Save All' deyip kaydedip çıkalım


 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  2
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  40

  ZOOM ADSL Modemlerde PORT Açmak

  Öncelikle ethernet kartımıza yeni bir IP adresi atayarak başlıyoruz. Bu IP adresi üzerinde portları açacağımız IP adresi olacak.

  My Computer > My Network Places > View Network Connections seçerek bağlantılar penceresini açıyoruz. Buradan bağlantıda kullandığımız Local Area Connection simgesine sağ tıklayıp Properties seçiyoruz ve penceredeki Internet Protocol (TCP/IP) girdisine çift tıklıyoruz. "Use the following IP adress" kısmını işaretleyip

  "IP adress" kısmına 10.0.0.15
  "Subnet mask" kısmına 255.255.255.0
  "Default gateway" kısmına 10.0.0.2 (bu Zoom modemin kendisi için kullandığı IP)

  giriyoruz. "Use the following DNS adresses" kısmını işaretleyip "Preferred DNS" olarak 10.0.0.2 giriyor ve OK düğmesine basıyoruz.  LAN ayarları tamamlandıktan sonra Zoom modemin web konsolunu çalıştırıyoruz. "Advanced Setup" penceresine geçip DMZ düğmesine basıyoruz  DMZ yazısının yanındaki boşluğa tıklayıp "Enable" seçeneğini seçiyoruz. HOST IP girmeden önce "Save Changes" düğmesine basıp "Write Settings to Flash and Reboot" diyoruz. Modemimiz gerekli ayarları kaydettikten sonra web konsolu kapatıp açıyoruz ve tekrar DMZ düğmesine basıyoruz. Bu sefer HOST IP kısmına 10.0.0.15 yazıyor ve tekrar "Save Changes" düğmesine basıp "Write Settings to Flash and Reboot" diyoruz  Bu da 10.0.0.15 IP adresli bağlantıya hangi porttan gelirse gelsin tüm bilgilerin kabul edilmesi anlamına geliyor.

  Şimdi Windows XP'nin kendi firewall'unu ayarlayalım. My Computer > My Network Places > View Network Connections > Local Area Connection'a sağ tıklayıp Properties yapıyoruz. "Advanced" sekmesine bastıktan sonra Firewall'un yanına tik koyuyoruz.  Settings düğmesine bastıktan sonra örneğin EDonkey, Torrent veya DC++ için portlar eklemeye başlayabiliriz. "Add" düğmesine basarak çıkan pencerede IP adresi olarak 10.0.0.15 giriyoruz. İstediğimiz TCP ve UDP portlarını bu şekilde tek tek ekliyoruz. EDonkey için port noları olarak TCP4661-4662, UTP11087 açabilirsiniz. Torrent için ise tek tek 6881 - 6889 arası TCP portlarını açıyoruz. DC++'de ise girmek istediğiniz huba bağlı olarak hub'ın gerektirdiği portu açmalısınız. Oynayacağız oyunun gerektirdiği portları ise genellikle kullanım kılavuzlarından öğrenebilirsiniz  ÖNEMLİ NOT: Eğer modeminiz yeni nesil modemlerden biriyse yukarıdaki işlemleri 10.0.0.15 yerine 10.0.0.3 kullanarak uygulayın.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  2
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  40

  zyxel 600 serisi modemlerde port açmak

  1) Aşağıdaki menüden Advanced setup tan NAT'ı seçiyoruz  2) edit details tıklıyoruz,  3) Burada 2 seçenek var birincisi All portsu seçerek tüm portlarımızı açmak yada
  istediğimiz portları girmek bu tercihde size kalıyor.
  NOT : Bu bilgiler Alıntıdır

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Üyecik tonga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  37491
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10

  Cevap: ADSL Modemlerde PORT açmak!!

  teşekkürler kardeş
  eline sağlık

Benzer Konular

 1. Port Tarama Programı
  YukseLL Tarafından İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-10-2012, 03:32 PM
 2. Advanced Port Scanner
  tekniker Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-12-2006, 10:53 AM
 3. Delphi ve Paralel port
  besumse Tarafından Programlama Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2006, 11:17 PM
 4. Adsl Modemlerde Sabit IP ve Port Açmadan yapılması gerekenler
  EMRE Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-11-2006, 03:56 PM
 5. Delphi ile port kontrol
  AWCI Tarafından Öğretmenler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-10-2006, 12:45 PM
Yukarı Çık