Maliyetlerin ucuzluğundan dolayı internet trafiğinin büyük bir bölümü kablolar üstünden taşınıyor. En önemli hatlarsa Akdeniz’den geçiyor

Akdeniz’in dibinden geçen yeraltı internet kablolarının bilinmeyen bir sebeple kopması yüzünden dünyanın büyük bir bölümü geçen haftayı kesintilerle geçirdi


2006 yılında Cezayir’de yaşanan deprem Türkiye’yi çok ilgilendirmeyebilirdi. Ama ülkenin açığından geçen; Türkiye’yi Avrupa ve ABD’ye bağlayan internet kablosunun da aynı felaket sonucu koptuğunu bir anda durma noktasına gelen bağlantılar sayesinde öğrenince işler değişti.
Benzer şekilde Hindistan da bu yılın şubat ayında Mısır ve İskenderiye açığından geçen; Rusya, İran ve Pakistan üstünden ülkenin Avrupa ile bağlantısını sağlayan iki santimetre kalınlığındaki iki kablonun kopması sonucu internetten ayrı düşmüştü. Dünyanın hemen her ülkesine internetten hizmet satan Hindistan’ın bu kesintisi birçok ülkeyi de felce uğratmıştı.
Benzer bir olay geçtiğimiz hafta yine Akdeniz’de yaşandı. Sicilya ve Tunus arasındaki iki veri kablosundaki kopuş Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun erişimini felce uğrattı. En ağır hasarı alansa kapasitesinin yarısından fazlasını kaybeden Mısır oldu.
Kopan bu hattın ilki 40 bin kilometrelik bir hatla 33 erişim sağlıyor. Diğeriyse 20 bin kilometrelik bir hatla 14 ülkeye hizmet veriyor.


kaynak