+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Modem nedir?

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve Adsl Network Ağlar Forumunda Bulunan Modem nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Modem Nedir ? Modulator-Demodulator kelimelerinin kısaltması MODEM. Yani verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürebilen cihaz. Bilgisayarın işlediği verileri telefon

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.242
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Modem nedir?

  Modem Nedir ?
  Modulator-Demodulator kelimelerinin kısaltması MODEM. Yani verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürebilen cihaz.

  Bilgisayarın işlediği verileri telefon hattı üzerinde taşımak için onları ses sinyallerine çevirenmek gerekir.Bu sinyalleri telefon hattı aracılığı ile karşidaki bilgisayara ilettiğimizde, karşıdaki alıcı bilgisayar bu ses sinyallerini kullanabileceği verilere dönüştürebilmelidir. Bilgisayarların telefon hatları üzerinden iletişim kurabilmeleri için verileri alıp ses sinyallerine (MOdülasyon) çeviren ve telefon hattından aldığı ses sinyallerini yine verilere (DEModülasyon) dönüştürebilen bir cihaza ihtiyaç vardır. Bu işlemleri gerçekleştirebilen cihazlara yaptıkları modulasyon-demodülasyon işlemi nedeni ile MODEM adı verilmiştir.


  Normal bir modemin üzerinde bulunması gereken 3 entegre;
  1-DSP
  2-Controller
  3-PC ile haberleşmeye uygun bir arabirim. (ISA, PCI, USB gibi )


  DSP Nedir?
  Digital Signal Processor (Sayısal Sinyal İşlemcisi)


  HCF Nedir ?

  Conexant eski adıyla Rockwell tarfından ortaya çıkarılmış bir modem türüdür. HCF ( Host Controlled Family) yani İşlemci Tarafından Denetlenen Modem Ailesi. Bu modemler üzerlerinde DSP ünitesi bulundururlar. HCF için normal bir modemde Denetçi entegrenin yaptığı işlemleri işlemciye yaptıran modem türü demek daha doğru olacaktır.  HSP ve HSF Nedir ?

  Aslında PCTel tarafından ortaya çıkarılan HSP modemler ile Rockwell tarfından ortaya cıkarılan HSF modemler arasında belirgin bir fark bulunmamaktadır. HSP ve HSF modemler arasındaki fark iki farklı üreticinin belirlediği iki farklı isimden ibarettir. HSP (Host Signal Pocessing) türü modemlerde bu kez HCF'lerde soz ettiğimiz denetçi entegre bulunmaktadır. Ama HSP lerde normal bir modemin mutlaka üzerinde bulundurmadı gereken "Sayısal Sinyal İşlemcisi" yani DSP yoktur. Modem haberleşme arabirimi aracılığı ile bu DSP nin normalde yapması gerken işlemleri bilgisayarın işlemcisine yaptırmaktadır.

  Özellikle HSP yada HSF olarak adlandırılan modemlerin, Pentiun MMX ve Pentium II aliesindeki işlemcilerde (166MMX - PII233) işlemci kullanımına bindirdiği yük işlemci kapasitesinin %50'si civarındadır.

  İşte bu nedenle internete bağlı bir bilgisayarın birkaç programı aynı anda kullanıyor olması halinde özellikle HSP yada HSF modemler internet bağlantısını koruyamamakta yada veri transferi durmaktadır. HCF modemler ise aynı oranda işlemci gücü tüketmemelerine rağmen normalde Denetçi entegrenin üzerinde bulunan RAM den denetçi entegreye sahip olmamaları nedeni ile yararlanamıyor olmaları aynı sorunları ortaya çıkartacaktır.

  (Denetçili modemlerin üzerlerinde RAM bulunduruyor olmaları bu extra belleğin internet erişimi için sağladığı yarar düşünülürse, üzerinde hem DSP hemde Denetçi bulunan bir modemin denetçi üzerinde taşıdığı RAM pozitif bir performans artışı sağlayacaktır.)
  gaming modem ? Aslında böyle bir modem türü bulunmamasına rağmen özellikle US Robotics denetçili modemler için kullanılan bir isimdir. Bu modemler denetçilerindeki (dığer modemlere göre) büyük bellek ile internet üzerinde oyun oynamak için idealdirler.


  USB Modem ?

  USB modemleri için de durum yukarıda söz ettiğimiz ile aynıdır. USB bir modemde HCF, HSP yada HSF türünden olabilir. USB veri yolunun işletim sistemi tarafında sanki PCI'mış gibi kullanılabiliyor olması günümüz USB modemlerinin büyük çoğunluğunda Rockwell'in yeni adıyla Conexant'ın HCF türü yongalarının kullanılmasını sağlamıştır. Görünürde USB modemler harici olmalarına rağmen büyük bölümü softmodemdir.


  ISA Modem ?

  ISA veri yolunu kulanan modemlerin HCF, HSP yada HSF olması mümkün değildir. ISA veri yolunun 8 bit olması ve diğer mimari engeller ISA'dan kullanılan bir modemin üzerinde hem DSP hem de Denetçi entegreleri bulundurmasını dolayısı ile kendi işini kendi yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle ISA modemlerin Hardware modemler olması zorunludur.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik cinicimercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10

  Cevap: Modem nedir?

  merhabalar benim modemle bir sorunum var modem takılı iken telefonla görüştürmüyor esos esos esos

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Cerrah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Kocaeli/Istanbul
  Mesaj
  310
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Modem nedir?

  Internet ile Normal Telefonu aynı anda kullanamabilmek için...

  Ayrıştırıcı almasınız yani türkçe okunuşu ile siplintir.En yakın Elektronik eşya satan yere gidip alın ve siplintir'ı nasıl takacağınızı da öğrenebilirsiniz.

  Normalde Modem Satın aldığınız yeri sizin evinize 3 kez teknik (modem)servis için getirtme hakkınız vardır(ücretsiz).Genelde bunu kimse belirtmez.

Benzer Konular

 1. Milyonlarca modem çöpe gidecek
  SAHARAY Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-09-2008, 01:31 AM
 2. Vodafone'dan ücretsiz modem
  YukseLL Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-07-2008, 04:17 PM
 3. İşte küfreden modem
  ErDaLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2007, 06:13 PM
 4. Modem Hız artirici programlar
  tekniker Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 12-09-2007, 12:29 AM
 5. A'dan Z'ye resimli modem kuruluşları
  dogangunes Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2007, 07:03 AM
Yukarı Çık