2008 YILINDA BEKLENEN İNTERNET OLAYLARI

Seçim Kampanyaları - Politik adayların zaman geçtikçe internet üzerine yoğunlaşmaları, BT güvenliğine ilişkin risklerin daha iyi algılanmasının gerekliliğini ortaya koydu. Politik kampanyalarda diğer risklerin yanı sıra, online kapmanya bağışlarının ele geçirilip başka amaçlar için kullanılması, amacından saptırılmış, yanlış bilgilerin bilinçli olarak yayılması, sahtecilik, phishing ve gizliliğin ihlal edilmesi gibi risklerle de karşılaşılabilecektir.


Bot'ların Kendini Yenilemesi - 2008 yılında bot'ların daha daha fazla çeşitlilik göstermesi ve kendi davranış kodlarında farklı nitelikler sergilemesi bekleniyor. Örneğin bot zombileri tarafından host edilen phishing (şifre çalma) siteleriyle karşılaşabiliriz.


Gelişmiş Web Tehditleri - Kullanılabilir web hizmetlerinin sayısının artması ve web tarayıcılarının JavaScript gibi scriptleme dilleri için aynı dönüştürme standardı etrafında yoğunlaşmalarının devam etmesiyle birlikte, Symantec, web-tabanlı yeni interntet tehditlerinin çoğalacağı yönünde bir öngörüye sahip bulunuyor.


Mobile Platformlar - Mobil Güvenliğe ilişkin ilgi hiçbir zaman çok yoğun olmadı. Ancak telefonlar çok daha karmaşık, ilgi çekici ve sanal ortamla çok daha haşır neşir oldukça, saldırganların da bu alana ilgisi ve yararlanma istekleri artacaktır.


Spam'lerin kendini Yenilemesi -
Symantec, spam'lerin geleneksel bloklama sisteminden kaçınmak ve kullanıcıların hileli mesajı okumalarını sağlamak için kendilerini daha farklı formlarda ortaya koyacağı yönünde bir gözleme sahip bulunuyor.


Sanal Dünyalar - Symantec'in 2008 yılı tahminlerine göre, sanal dünyalara (PVWs) bu denli çılgınca dahil olunması ve birden fazla kişi tarafından oynanan online oyunların böylesine alışkanlık halini alması sonucunda siber suçlular, phisher'lar (şifre çalıcıları) ve spammer'lar faaliyetlerini bu yeni alanlara doğru yönlendirecekler.