Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve Adsl Network Ağlar Forumunda Bulunan Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Ağ kartları konusundaki yazımız hakkında oldukça olumlu yorumlar aldık. Ve yazımızın başında hemen bazı sorularınızı yanıtlamak istedik: • Evet, ileride ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik LegendS1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesaj
  13
  Rep Gücü
  13

  Car Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı

  Ağ kartları konusundaki yazımız hakkında oldukça olumlu yorumlar aldık. Ve yazımızın başında hemen bazı sorularınızı yanıtlamak istedik:
  • Evet, ileride daha geniş bir yelpazedeki kartları, özellikle de ucuz maliyetli olanları inceleyeceğiz
  • Evet, Linux testleri önemlidir
  • Evet, test yöntemlerimiz çok aktif ağ ortamlarında çalışan kullanıcılarının ihtiyaçları da göz önüne alınarak geliştirilecek
  • Evet, ileride router, hub ve diğer ağ aygıtlarını da inceleyeceğiz
  Bu yüzden, lütfen bu konudaki yorumlarınızı bizlere yazmaya devam edin. Yorumlarınızı yorum@tomshardware.com.tr adresine gönderebilirsiniz. Görülen o ki, işe doğru yoldan başlamışız, ama yine de sizlerin deneyimleri ve önerileri bize yol gösteriyor.
  Bu yazımızda aynı ruhu devam ettirerek kablosuz ağ konusuna eğiliyoruz. İleride daha fazla ürünü test etme imkanımız olacak, ancak bu ilk yazıda Compex C-Kit 811WL-U kullanarak gerçek hayattan alınmış bir örneği inceleyeceğiz. Bu ürünü tercih ederken belli bir kriterimiz olmadığını hemen not edelim. Tamamıyla rasgele bir seçim yaptık.
  Kısa Bir Tarihçe
  Kablosuz ağ teknolojisinin tarihi aslında tahmin ettiğinizden daha da gerilere dayanıyor. Elli yıl önce, İkinci Dünya Savaşında Amerika Birleşik Devletleri ordusu veri transferi için ilk defa radyo sinyallerini kullandı. Çok ciddi bir şifreleme kullanan bir radyo dalgaları ile veri transferi teknolojisi geliştirdiler. Bu teknoloji Amerika ve müttefikleri tarafından savaş sırasında oldukça fazla kullanıldı. Bu gelişme 1971 yılında Hawaii Üniversitesindeki bir grup araştırmacıya ilham kaynağı oldu ve ilk paket tabanlı radyo iletişim ağını kurmalarını sağladı. Adı ALOHNET olan bu ağ, bilinen ilk kablosuz yerel iletişim ağı (Wireless Local Area Network - WLAN) oldu. Bu ilk WLAN çift yönlü yıldız topolojisini kullanan 7 bilgisayardan oluşuyordu. (daha fazla bilgi için: Federal Standard 1037C: Glossary of Telecommunications Terms ve Webopedia: Online Computer Dictionary for Computer and Internet Terms and Definitions -- ikisi de bilgisayar ve telekomünikasyon terimleri ve tanımları konusunda mükemmel kaynaklar).
  ALOHNET bünyesindeki bilgisayarlar dört ayrı Hawaii adasında yerleşik durumda idi, merkez bilgisayar Oahu adasında bulunuyordu. İşte kablosuz ağın doğuşu bu gelişme ile gerçekleşti.
  Ağ pazarının tamamen kablolu yerel iletişim ağlarının hakimiyeti altında olduğu bir gerçek, ancak son bir iki yılda kablosuz ağ kullanımında belli bir artış göze çarpıyor. Bu artış özellikle akademik ortamlarda (üniversite kampüslerinde), sağlık kurumlarında, üretim ve depolama dünyasında görülüyor. Tüm bu zaman boyunca bu teknoloji sürekli gelişme halinde. Amaç, firmaların kablosuz ortama geçmelerini kolaylaştırmak ve maliyetleri düşürmek.

  Kablosuz Ağ Topolojileri
  Topoloji: Elemanların fiziksel (gerçek) veya mantıksal (sanal) dizilişleri.
  Bizim durumumuzda, topoloji kelimesi ağa bağlanan düğüm noktalarının (bilgisayarlar, ağ yazıcıları, sunucular, vs.) yerleşimini simgeliyor. Günümüzde kablolu iletişim ağlarında beş ana topoloji tipi kullanılıyor: Bunlar Bus, Ring, Star, Tree, ve Mesh isimleri ile adlandırılıyorlar. Bunlardan sadece ikisi kablosuz ağ ortamında işe yarıyor: "Star" (yıldız) ve "mesh" (ağ örgüsü) topolojileri.
  Yıldız topolojisi (ki günümüzde en fazla kullanılan topoloji tipi budur) söz konusu olduğunda bir ağdaki iletişimi düzenlemek için bir baz istasyonu veya erişim noktası (Access Point - AP) kullanılıyor. Bir noktadan diğerine giden bilgi önce göndericiden erişim noktasına geliyor, oradan da hedef noktaya aktarılıyor.

  Bu erişim noktası yada istasyon ayrıca kablolu bir ağa köprü ödevi de görebiliyor. Böylece kablosuz olarak bağlanan istemciye ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara, Internet'e veya diğer ağ aygıtlarına erişim sağlanabiliyor. İncelediğimiz sistemde Compex'in SoftBridge programı herhangi bir erişim noktası veya donanıma ihtiyaç duymadan kablolu kaynaklara veya servislere bir "yazılım köprüsü" kuruyordu. Bu yazılım yardımı ile, kablolu bir ağa bağlı olan ve bir kablosuz ağ kartına sahip olan herhangi bir bilgisayar bir köprü olarak çalışabiliyor.

  Ağ örgüsü topolojisi ise yıldız topolojisinden biraz daha farklı. Sistem aynı olmasına rağmen bir erişim noktası bulunmuyor. Birbirinin kapsama alanındaki her aygıt birbiri ile haberleşebiliyor.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  28
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı

  Ltfen kes yapıştır demeden önce kontrol edelim ve biraz daha özen gösterelim.SAYGILAR

Benzer Konular

 1. Yerel Disk ( C: ) neden kırmızı yanar?
  Ziyaretci Tarafından Soru Cevap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-12-2014, 11:13 PM
 2. karsta bir yerel tv nin sokak röportajı:)
  SEHERYELİ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 14-07-2011, 04:38 PM
 3. Yerel Yönetimler
  dogangunes Tarafından Açık Öğretim (AÖF) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-01-2011, 03:29 AM
 4. Beyinler arası kablosuz düşünce bağlantısı bulundu! ~
  İnci Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-12-2009, 12:15 AM
 5. Silinen yerel seçim anketim:(
  SAHARAY Tarafından Sizden Yonetime! Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2009, 11:51 AM
Yukarı Çık