HTTP PROTOKOLÜ

Http (Hyper Text Transfer Protokol)

Sunucu ve istemci birbirleri ile HTTP protokolü'nü kullanarak iletişim kurar ve tüm dünya üzerinde default olarak 80. portu kullanarak çalışır. Örneğin biz herhangi bir internet explorerda Google adresini yazarak google arama motoruna ulaşmaya çalıştığımızda bizim yerimize Explorer yazılımı adresin sonuna ":80" ibaresini koyarak karşı taraftaki sunucunun portunu belirtir. Bu tcp/ip alt protokolü, internet üzerinde sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kuralları ve yöntemleri düzenler.

Http protokolünde gönderdiğimiz her veri, düzenli veri parçaları halinde yola çıkar ve roouterlar dâhil bazı bilişim sistemlerinden geçtikten sonra hedefine ulaştığı zaman birleşip gerçek veriyi oluşturur. Hedefte oluşan veri sunucu tarafından yorumlanıp işlendikten sonra yine aynı mantıkla istenen bilgi dataları istemciye gönderilir.
Kısaca bu protokol kullanılarak internet üzerindeki sitelerde bulunan HTML sayfaları görüntülenir.

FTP PROTOKOLÜ

Ftp (File Transfer Protokol)

FTP ilk geliştirilen internet protokollerinden biridir ve internete bağlı iki bilgisayar arasında ve her iki yönde, dosya aktarımı yapmak için geliştirilmiş bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. Bu protokol daha çok, oluşturulmuş olan web sitelerinin hostingleri ile yapılan bağlantılarda, güncelleme ve dosya değişimi amaçlı kullanılır.


SMTP PROTOKOLÜ

SMTP (Simple Mail Transfer Protokol)

SMTP internet üzerinden e-posta göndermeye yarayan bir protokoldür. SMTP aynı zamanda mail server'dan bilgisayarınıza gelen e-postaları indirmeye yarayan POP3 ve IMAP protokollerini birleştirmeye yardımcı olur.
Bu protokol basit olarak mesaj transfer kurallarını koyar ve yönetir. Herhangi bir e-posta yazdığımız zaman bilgisayarımız bu maili SMTP protokolü kurallarına uyarak mail server'a gönderir.

LAN

LAN (Local Area Network)

LAN adında anlaşılacağı üzere İngilizce olarak "Yerel Alan Ağı" anl***** gelir ve aynı alan içerisinde birbirine bağlı bilgisayar ve eklentilerinden (swich, hup, yazıcı vs.) oluşur. Yerel ağ içersindeki tüm bilgisayarların IP numaraları tek ve benzersizdir.
LAN aracılığıyla birbirine bağlanan bilgisayarlar, aynı ağ içinde yer alan diğer bilgisayarların hard disk'lerine erişim olanağına sahip olurlar. LAN alt yapısı içerisinde fiziksel olarak en fazla görev yapan parça Ethernet Kartlarıdır.