Güvenli mod, doğru şekilde başlamayan veya Windows'un doğru şekilde başlamasına engel olan programlar ve sürücülerle ilgili sorunları gidermek için kullanılır.

Bilgisayarı güvenli modda başlattığınızda varolan sorunlardan biri yeniden oluşmazsa, varsayılan ayarları ve temel aygıt sürücülerini olası hata nedenleri arasından çıkarabilirsiniz. Yeni yüklenen bir program, aygıt veya sürücü Windows'un doğru şekilde çalışmasını engelliyorsa, bilgisayarınızı güvenli modda başlatıp, ardından soruna neden olan programı kaldırabilirsiniz.

1.Bilgisayarınızdan tüm disketleri, CD'leri ve DVD'leri çıkarıp, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Başlat düğmesini tıklatın, Kapat düğmesinin yanındaki oku tıklatın, ardından Yeniden Başlat'ı tıklatın.

Aşağıdakilerden birini yapın:

1.Bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi yüklüyse, bilgisayarınız yeniden başlatılırken F8 tuşuna tekrar tekrar basın. F8 tuşuna Windows logosu görüntülenmeden önce basmalısınız. Windows logosu görüntülenirse, Windows oturum açma isteminin görüntülenmesini bekledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatarak işlemi yeniden denemeniz gerekir.

2.Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi varsa, ok tuşlarını kullanarak güvenli modda başlatmak istediğiniz işletim sistemini vurgulayıp, ardından F8 tuşuna basın.Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri ekranında, ok tuşlarını kullanarak istediğiniz güvenli mod seçeneğini vurgulayıp ENTER tuşuna basın. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile bilgisayarınızda oturum açın.

Bilgisayarınız güvenli moddayken, ekranınızın köşelerinde Güvenli Mod sözcüklerini görürsünüz. Güvenli moddan çıkmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows'un olağan şekilde başlamasına izin verin.