Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Konu: windows 7

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Video Windows 7

  YENİ WINDOWS’UN SIRLARI AÇIĞA ÇIKTI

  Windows 1992’den beri üstünde bulunan yükten kurtulabilir: Windows 3.1’den bu yana süregelen, görev çubuğu ve Windows Explorer’dan oluşan kullanıcı arabirimi. Düşünülen yeni kullanım yöntemi ise Microsoft Surface: Kullanıcı dosyaları ve klasörleri sanki masanın üstünde duruyormuş gibi yönetebilecek. Dokunmatik ekran sayesinde sanal bir yığın içinden Word dokümanlarınızı veya kameradan fotoğraflarınızı ekrana yükleyebileceksiniz. Senelerden beri aşina olduğumuz fare-klavye ile kontrol tamamen ortadan kalkabilir. Daha aralık ayında Microsoft teknisyeni Hilton Locke weblogunda şöyle yazmıştı: "Eğer iPhone’un dokunmatik özelliklerinden etkilendiyseniz, Windows 7’ye bayılacaksınız."  Temel değişiklikler
  Microsoft bilgisayarla çalışmayı daha da basitleştirmek için alet çantasının en derinlerine el atmak istiyor. Bir örnek: Yeni W-LAN özellikleri. Şimdiye kadar ağ adaptörü sadece bir bağlantı gerçekleştirebiliyordu. Laptopu ile hem internet erişim noktasına hem de arkadaşının laptopuna bağlanmak isteyenler için durum kötü gözüküyordu. Microsoft bir sonraki işletim sistemi nesli ile sanal ağ adaptörleri oluşturmak istiyor. Windows her bağlantı için sanal bir W-LAN kartı oluşturuyor, her ne kadar fiziksel açıdan bir tane bulunsa da… Böylece kullanıcı birçok cihaza ve erişim noktasına aynı anda bağlanabilecek, hatta laptoplar internet bağlantısını farklı yerlere de iletebilecek. Bunun sonucu olarak, eğer erişim noktasının dışında bir yerde bulunuyorsanız ekstra bir bağlantı şansınız daha olacak.

  Windows 7,25 MB’a iniyor
  Fakat Microsoft yöneticileri daha da fazlasını istiyor ve Windows’un temeli olan çekirdeği yeniden inşa etmeye çalışıyor. Vista’da da kullanılan NT çekirdeği artık 15 senelik oldu. Bu durumu Microsoft geliştiricisi Eric Traut bile itiraf etti. MinWin olarak adlandırılan yeni çekirdek 25 MB sabit disk ve 40 MB RAM’a ihtiyaç duyacak. Püf nokta: Modülleştirme. MinWin sadece temel fonksiyonları sunuyor ve kullanım amacına göre yeni modülleri ekliyor. Sonuç olarak MinWin aynı prensiplere göre masaüstü bilgisayarları, PDA’lar ve akıllı telefonlarda kullanılacak. Bu ay çıkacak olan Windows Server 2008 de buna benzer bir temel üzerine geliştirildi: Minimum çekirdek kurulumu mevcut. Yönetici isterse bunun üzerine mail, yazıcı ve web sunucusu ekleyebiliyor.

  Sanallaştırma sayesinde geri uyumluluk
  Windows’ta yapılacak bu denli sert bir değişiklik, sorunlar olmadan gerçekleşemiyor. Sürücüler ve uygulamalar yeniden geliştirilip, her şeyden önce kullanıcı tarafından yeniden satın alınmalıydı. Microsoft bu şoku "Sanallaştırma" ile ortadan kaldırabilir. Eski işletim sistemlerinin bileşenleri, Windows 7’de sanal olarak temsil edilebilir ve böylece eski programlar buna başvurup problemsiz çalışabilir. Kullanıcı bu sürecin farkına bile varmayacak, zira sanallaştırma sıkı bir şekilde kullanıcı arayüzü ile bağlanmış olacak. Bu sayede Windows XP ve Vista programları kullanılmaya devam edilebilecek.

  Geleceğin müziği
  Bu yeni özelliklerin yanında, Microsoft’un zaman azlığı sebebiyle Vista’ya ekleyemediği bazı eski özellikler genişletilecek. Mesela yeni dosya sistemi WinFS bilgisayar dünyasına girişini yapacak. Verileri arama ve verilerin yönetimi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecek. Bunun dışında BitLocker ve Güvenlik Duvarı’nın kullanımı kolaylaştırılacak. Diğer yenilikler arasında Internet Explorer 9, Media Player 12 ve Linux/Mac OS’ta standart olan sanal masaüstleri var.

  Önümüzdeki üç sene içinde de Microsoft tamamen 32-bit mimarisinden vazgeçemeyecek. Çünkü spekülasyonlar Windows 7’nin hem 32 hem de 64-bit sürüm olarak piyasaya sürüleceğine işaret ediyor.

  Sonuç
  Windows 7 ile Microsoft büyük bir adım atmak istiyor. Bunu yeni bir çekirdeğin ve kullanıcı arabiriminin geliştirilmesinden anlayabiliriz. Bu devrimsel işletim sistemi için ne kadar sevinilse de şu unutulmamalı: Zaman uçup gidiyor. Ocak ayının ortasında ilk öncül sürüm (Milestone 1) küçük çapta bir topluluk için yayımlandı. Bazı kaynaklara göre Windows 7 2009’un ikinci yarısında çıkabilir. Fakat geliştiriciler Windows 2000, Windows Server 2003 ve Windows Vista’da fazla iyimser davranmışlardı ve yayımlanma tarihini sürekli ötelemişlerdi. Microsoft bu tarz bir olaya kesinlikle bir kez daha mahal vermemeli. En azından firma-müşterileri yayımlanma tarihine güvenebilmeli. Geriye sadece şu kalıyor: Umarız Microsoft çok fazla şey vaat etmemiştir ve 2010 sözünü tutmak için kısa vadede Windows 7’den birçok önemli özelliği çıkartmaya çalışmaz.

  (hürriyet/haber7)

  [flv]http://images.superonline.com/video/flv/2008/09/07/9517.flv[/flv]
  vidomido


  32 veya 64 bit tercihinize göre DVD imajlarını tek tıklamayla bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Gerisi ise DVD imaj dosyalarını DVD'ye aktararak, Windows 7'yi deneyeceğiniz bilgisayarınızı optik sürücüden başlatmak. Bu işlemlere girişmeden önce verileri yedeklemeyi unutmayın.

  İndirme Bağlantıları:

  Windows 7 Beta 7000.0.081212-1400 - 32 bit (2,4 GB)
  Windows 7 Beta 7000.0.081212-1400 - 64 bit (3,2 GB)

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  windows 7

  Sistem kaynaklarını daha verimli kullanan, az yer kaplayan ve daha az enerji harcayan bir sistem bu. Home Edition için 1 GHz ve üstü hızda işlemci, 1 GB ve üstü RAM (32-bit) ve asgari 16Gb sabit disk alanına sahip olanlar Windows 7’yi rahatlıkla kurup çalıştırabiliyor.


  Zamanında XP’den Vista’ya geçen veya geçmeyi planlayanların karşılaştığı uyumluluk sorunları Vista’dan 7’ye geçişte bizi fazla yorrmayacak. Zira Vista altyapısı üzerinde geliştirilen Windows 7’de selefinin açıkları bu anlamda kapatılmış.


  Ancak hala XP’de duran ev ve iş kullanıcılarının ise 7’ye yükseltme yapması daha zor. Bu kullanıcılara Microsoft’un önerisi, ‘temiz’ yükleme, yani gerekli dosyaları yedekleyip 7’yi sıfırdan kurmak.


  Bu iş biraz masraflı ve zaman alıcı olabilir. Ancak iyi haber şu ki, Windows 7’nin yeniliklerinden olan ‘Sanal XP modu’ çalıştırıldığında XP’de daha iyi çalıştığını düşündüğünüiz donanım sürücülerini Windows 7 de işletebiliyor. Yalnız XP Modu için bilgisayarınızın asgari 2GB RAM’e ve 32GB disk alanına sahip olması gerekiyor.


  XP ve Vista’dan Internet Explorer gibi bazı programların kaldırılamıyor oluşunu sürekli tepki toplamıştır. Microsoft Windows 7’de bu soruna da el atmış ve kullanıcıya istediği programı kaldırma serbestisi tanımış. Biz yine de bilhassa pek kullanışlı ve şık Media Player’ı kaldırmamanızı tavsiye ediyoruz.


  Windows 7’yi kurup çalıştırdıktan sonra karşılaştığınız masaüstü ilk bakışta Vista’dan pek farklı görünmüyor. Biraz kurcalamaya başlayınca yenilikleri tespit edebiliyoruz. Örneğin Vista’da yeri değiştirilemeyen masaüstü gereçleri (widgets) 7’de istenen yere taşınabiliyor.


  Ancak ekranda en çok beğendiğimiz ve sürekli başvurduğumuz yenilik, görev çubuğunda açık olarak görülen program ikonlarının pencereleri ‘thumbnail’ olarak göstermesi.


  Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere, örneğin o sırada minimize edilmiş tarayıcı pencerelerini tümden görmek istediğinizde, IE ikonunun üzerine geliyorsunuz ve o sırada çalışır durumda olan IE pencerelerini ‘gerçek’ olarak size gösteriyor. Pencerede video bile çalışıyor olsa pencerecikte onu görebiliyorsunuz.


  Yine görev çubuğundaki her hangi bir ikona sağ tıkladığınızda (bkz. aşağıdaki resim), o programla en çok kullandığınız dosyalar veya en sık ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini size gösteriyor. Bu arada ikonların boyutlarını değiştirmek, elbette ki, mümkün.


  Pencere konumlamasına ilişkin bir başka yeni ve hoş işlev, masaüstündek açık durumda olan çok sayıdaki pencereden çabucak kurtulabiliyor olmanız. Kullandığınız pencerenin üst şeridinden imleçle tutup hafifçe titreştirdiğinizde, masasütünde kalabalık yaratan diğer tüm pencereler minimize oluyor.


  Aynı işlemi tekrar ettiğinizde kaybolan pencereler geri geliyor.
  Yine üst şeritten tuttuğunuz pencereyi imleç ekranın üst sınırına değecek şekilde (bkz. aşağıdaki resim) yukarı taşıdığınızda pencereniz tüm ekranı kaplıyor, yani ‘maximize’ oluyor.


  Aynı yerden tutup hafif üst sınırdan uzaklaştırırsanız eski boyutuna geri geliyor.
  Üçüncü ve son olarak, yan yana iki pencere kullanmanız gerekiyorsa, her bir pencereyi tek tek tepesinden tutup sağ ve sol ekran sınırına getiriyorsunuz ve tuttuğunuz pencere götürdüğünüz duvara dayalı olarak ekranın tam yarısını dolduruveriyor.


  Yine masaüstünüzde açık durumda çok sayıda pencere var ve siz ana masaüstündeki bir dosyayı görüp açmak istiyorsunuz. Bunun için Başlat mönüsünde uzun uzun dosya aramak zorunda değilsiniz.


  İmlecinizi görev çubuğunun en sağ ucundaki minik gri dikdörtgenin (bkz. aşağıdaki resim) üstüne getirdiğinize ekrandaki tüm penceler, sadece dış çizgileri kalacak şekilde, saydamlaşıyor ve siz masaüstünü görüyorsunuz.


  Dikdörtgene tıklarsanız ana masaüstünde kalır, tıklamadan geri çekilirseniz silikleşen pencerelerinize geri kavuşursunuz


  Windows 7’nin mult-touch dokunmatik ekran desteğiyle geldiğini söyleyelim. Yani monitörünüz dokunmatikse ekstra bir yazılım yüklemenize gerek kalmıyor. Sistem kaynaklarını çok daha verimli kullanabilen Windows 7’nin netbook’lar için “light’ versiyonu da mevcut.


  Multimedya dosyalarını başka bir cihazda oynatmanıza veya göstermenize imkan veren ‘Play To’ komutu ve aratacağınız sözcüğün harflerini girdikçe çalışmaya başlayan ve sonuçları kategoriler halinde gösteren arama motoru da gayet kullanışlı görünüyor.

  Kaynak: CNET Türkiye

 3. #3
  Acemi Üye wayt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesaj
  127
  Rep Gücü
  3541
  görselliğiyle çok daha güzel bir sistem....................

Benzer Konular

 1. Windows Store + Windows Phone +Silverlight Eğitim Seti İzle !
  goldenilkay Tarafından Web Tasarım ve Google Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2013, 12:57 PM
 2. Windows 7 SP1
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2012, 10:20 PM
 3. Windows 7 yüklü PC'nizi Windows 8'e dönüştürün
  YukseLL Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-01-2012, 10:59 AM
 4. Windows 8
  dogangunes Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2012, 02:19 PM
 5. Windows 7'de Windows Live Messenger
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2010, 04:40 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık