Bilgisayarların çoğu gelişen teknoloji karşısında yenik düşüyor. Daha hızlı bilgisayarlar isteyen birçok uygulama kullanıcıyı çileden çıkarıyor.

Bilgisayarınızı yenilemeyi düşünmeden önce yapabileceğiniz bir iki basit işlem sizi yüklü bir masraftan kurtarabilir. Bilgisayarların hızı büyük ölçüde işlemcinin gücü ve RAM kapasitesine bağlıdır. Sabit diskinizin hızı da önemli bir etkendir. Bilgisayarınız bir işlem yaparken RAM yetersiz kalırsa sabit diskiniz devreye girer ve geçici olarak RAM işlevi görür.

Diskte boş yer yoksa bu aşamada sorunlar çıkabilir. Bu nedenle ilk iş olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu diski mümkün olduğunca boş tutmaya çalışın. Bu iş için ücretsiz temizlik yazılımları var.

İkinci olarak yapmanız gereken belirli aralıklarla diski birleştirmek. Sabit diskinizin içinde pikap iğnesini andıran bir mekanizma vardır. Bu iğne yardımıyla verileriniz diskinize yazılır. Kimi zaman yazma alanında yeterli yer olmazsa iğne diskin boş bir yerine datanızı yazmaya başlar. Disk birleştirme işlemi bu datalan tek bir düzlemde toplar ve verilerinizin daha hızlı okunmasını sağlar. Bunun dışında yapılması gereken bir diğer işlem kullanmak istemediğiniz programların arka planda çalışmasını engellemek. Bu yazılımlar Windows'un saatinin olduğu sağ alt köşede yer alır. Bunları kapatmak da hızınızı olumlu etkiler. Masaüstünde çok fazla dosya bulundurmak ve büyük bir duvar kağıdı fotoğrafı kullanmak da bilgisayarınızı yavaşlatır. Gerçekten yavaş çalışan bir bilgisayarınız varsa görünümden feragat etmek gerekebilir.

aşkmen