MerhabaUcuz iPhone kullanabilmek için önünüzde 3 ayrı seçenek bulunuyor. Türkiye'deki iPhone'lar çok pahalı geliyor. Turkcell ve Vodafone'un sözleşmelerine mahkum kalmak da istemiyorsunuz. iPhone'u yurtdışından bizzat almak ya da getirtmek istiyorsunuz. 3 seçeneğiniz var: Avrupa, ABD ve Uzakdoğu.

1) AVRUPA:
Avrupa'da İtalya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde bu ülkelerin vatandaşıysanız çok ucuza iPhone alabilmeniz mümkün ama aynı Türkiye'de olduğu gibi belirli bir sabit abonelik sözleşmesi imzalatıyorlar. Burada bazı operatörlerin yaptığı gibi hiçbir sözleşme imzalamadan tüm sim kartlarla çalışan "unlock" bir telefon almanın bedeli ise ülkeye göre değişiyor. Burada kritik konu alacağınız telefonu İngiltere, Fransa ya da İrlanda'dan satın almak. Çünkü bu ülkelerde yüksek mahkemelerin rekabet konusunda aldığı kararlar uyarınca sim kilitli telefon satılamıyor. Yani aldığınız telefonu Türkiye'de pasaport kaydının ardından rahat rahat kullanabilirsiniz.

2) ABD:
New York'ta dolaşırken "Dur bi 5th Avenue'deki Apple Store'a gideyim de bir iPhone alayım" diyen herkese bu telefonu satmıyorlar. Apple Store'dan iPhone alabilmenin şartları şunlar:

- ABD vatandaşı ya da Green Card sahibi olduğunuzu gösteren bir belge
- Amerikan bankaları tarafından verilmiş bir kredi kartı
- AT&T ile yapılacak olan abonelik sözleşmesi.


Yani Türk vatandaşı sadece mağazada telefona dokunmakla yetinebiliyor. Bazı şehir efsaneleri duymuş olabilirsiniz. "Abi bak şimdi mağazaya gidiyosun. Ben buraya yeni geldim. Uzun bir süre kalacağım. Telefon almak istiyorum diyorsun veriyorlarmış" şeklinde kulaktan kulağa dolaşan efsaneler duyarsanız hiç umursamayın yok öyle bir şey. ABD'den, özellikle de New York'tan bu cihazı alabilmenin 3 yolu var.

1) BestBuy mağazası:
Hemen hemen her caddenin köşesinde bulunan BestBuy teknoloji mağazalarından birine gireceksiniz. Tüm vergiler dahil 16 gb 3GS telefonunuzu 960 TL'ye cebinize koyacaksınız. (iPhone 4 henüz bu mağazalarda satılmıyor) Ama tabi ki aldığınız bu ürün sim kilitli olacak. Yani sadece ürünün içinden çıkan AT&T kartıyla çalışacak. Şu anki 3GS'lerin versiyonu 4.0.2… Ve bu versiyon unlock edilmiş durumda. Yani Türkçesi BestBuy'dan aldığınız iPhone'u Türkiye'de herhangi bir Türk GSM operatörü (Turkcell, Vodafone, Avea) ile kırma işleminin ardından kullanabilirsiniz.

2) İkinci el dükkanları:
İtalyan ve Yahudiler'in hakimiyetindeki salaş elektronik dükkanlara ya da korkusuz bir gençseniz Harlem yakınlarındaki (110. cadde ve yukarısı) siyahi arkadaşların işlettiği ve çalıntı malzemelerin de gırla gittiği dükkanlara başvurabilirsiniz. Burada size birkaç uyarımız olacak:

- New York'un merkezindeki dükkanlarda o kadar çok Çin malı taklit iPhone var ki bazıları gerçeğinden ayırd bile edilemiyor. Taklit telefonları size normal telefon fiyatına satmaya çalışıyorlar dikkat edin.
- Bu dükkanların bazılarında çok az kullanılmış ya da ambalajı bile açılmamış telefonlar bulabiliyorsunuz. Ancak yine de dikkat etmekte fayda var. Daha çok 3G telefonlar var, 3GS ve iPhone 4 bulmak da zor değil.

3) Seri ilan siteleri:
Son yöntem ABD'deki seri ilan sitelerinden bu telefonu satan kişileri bulmak. ABD'nin en büyük ilan sitesi www.craiglist.com'a girdiğiniz zaman iPhone satmak isteyen yüzlerce kişinin ilanlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bulunduğunuz yere göre arama yapıp çok daha rahat bir şekilde iPhone'a kavuşabilirsiniz. Sistem şöyle işliyor. Telefonunu satmak isteyen kişilere ilanlardaki e-mailler aracılığıyla mesaj gönderip istediğiniz yerde buluşma ayarlıyorsunuz ve parasını verip telefonunuza kavuşuyorsunuz. Aldığınız telefonu Türkiye'de kullanamama gibi bir derdiniz olmasın. Sadece garanti probleminiz olur, o da dert değil. Örnek ilanlar için: new york city all for sale / wanted classifieds - craigslist query=iphone&catAbbreviation=sss

3) UZAKDOĞU:
Amerika seçeneği dışında Hong Kong Apple Store son dönemde popüler olan bir yer. Bunun sebebi ise Apple'ın Hong Kong hükümetiyle yaptığı anlaşma gereğince burada satılan tüm telefonların unlocked (sim kilitsiz) olması. Yani dünyanın herhangi bir yerinde hangi sim kartı takarsanız takın çalışıyor.

TENEFÜS ZİLİ ÇALDI.: Ucuz iPhone almanın yolları