İlk defa bir iPhone almak isteyen ya da var olan iPhone'unu yenisi ile değiştirmek isteyenler bugünler tereddüt içinde; acaba piyasadaki mevcut iPhone 3GS'yi mi alsak yoksa iPhone 4'ü mü beklesek?

Karar vermenizi kolaylaştırmak için sizlere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.
Eklenti 1435
iPhone 4 ile ilgili birkaç önemli bilgi:

- iPhone 4’ün ilginç anten problemi malum; telefonu alt köşesine eliniz gelecek şekilde tuttuğunuzda anten çekiş göstergesinde sinyal azalıyor. Apple bu sorun için özel bant şeklinde, lastik bir muhafaza çıkarttı. Bu bant iPhone 4’ünüzün çevresine aynı bir bant takmışsınız gibi duruyor ve onu taktığınızda bir daha anten ve sinyal problemi taşımıyorsunuz. Söylendiğine göre iPhone 4’ün anteni çelikten olup telefonu çepeçevre dıştan sardığı için, terli veya nemli elle dokunulduğunda sinyal etkileniyor. Apple’ın lastik bantı bu nemli teması bloke ederek anten işlevinin etkilenmesini önlüyor.

- Ülkemizde henüz bahsedilmeyen bir diğer aksaklık da proximity sensor denilen yakınlık algılayıcı ile ilgili. Telefon yüzüne yakınlaştığında devreye giren bu uygulama İ4’te “fazla” hassas ayarlanmış durumda. Telefonla görüşürken bu aşırı hassasiyet yüzünden, ufak bir temasla bile istem dışı şekilde görüşmeyi sonlandırmanız, karşıya ses gidişini engellemeniz veya beklemeye almanız hatta başka bir uygulamayı açmanız mümkün. Diğer iPhone’lar ile yaşanmayan sounlar maalesef i4’te kullanıcıları çok fazla rahatsız ediyor. ZDnet, Howard Forums, Jawbone, Apple, MacRumors ve EverythingiCafe sitelerindeki forumlarda kullanıcılar bu konudan çok şikayet ediyor ama Apple henüz bu uygulama ile ilgili bir güncelleme yayınlamış değil.

- iPhone 4 ile ilgili bir başka şikayet konusu da Bluetooth bağlantısı. Bluetooth bağlantısı oldukça zayıf ve süreklilik arz etmiyor. Bağlantı, kullandığınız cihaz ister kulaklık olsun, isterse araç kiti veya hoparlör olsun aniden kesilebiliyor.

- Bu vesileyle görüntülü konuşma konusunda gelen sorulara da bir açıklık getirmekte fayda var. Genel kanı iPhone 4 ile diğer telefonlar arasında görüntülü konuşma imkanı olmayacağı idi. Bir bakıma bu doğru çünkü iPhone 4 piyasaya ilk çıktığında FaceTime uygulaması ile sadece Wi-Fi üzerinden ücretsiz görüntülü konuşma sunuyordu ama bu özellik sadece iPhone 4’ler arasında kullanılabiliyordu. Artık Fring uygulaması ile 3G üzerinden diğer telefon modelleriyle de görüşmek mümkün.
SELİN KUNT
HABERTURK.COM
EKONOMİ SERVİSİ
skunt@haberturk.com