Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Japon Balığı (Carrasius auratus)

Evcil Hayvanlar Kategorisinde ve Akvaryum Forumunda Bulunan Japon Balığı (Carrasius auratus) Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Carrasius auratus (Japon Balığı) Latince Adı: Carrasius auratus Habitatı ve Anavatanı: Asya Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul Davranış Biçimi: ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Icon14 Japon Balığı (Carrasius auratus)

  Carrasius auratus (Japon Balığı)  Latince Adı: Carrasius auratus

  Habitatı ve Anavatanı: Asya

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Üreme dönemlerinde erkeklerin solungaçlarında kabacık benzeri yapılar oluşur.

  Yüzme Seviyesi: Genelde dip ve orta

  Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.

  Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18-24 °C, vahşiye yakın türlerde (4-30 °C)

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7-8

  Genel Yorum: İyi bakıldıkları takdirde 25 yıl gibi ortalama bir ömürleri vardır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Japon Balığı'nın Üretilmesi

  Japon Balığı'nın Üretilmesi
  Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. Fakat japon balıkları bir takım yapay seleksiyonlara uğradıkları için noktalar her balıkta gözükmeyebilir. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Erkeklerle dişileri birbirlerinden ayırıp besiye çekip sonra birleştirmek başarı oranını arttırır. 3 erkek 2 dişilik bir oran tavsiye edilir. 2 derecelik bir sıcaklık artışı üremeyi tetikler. Zamanla veya hemen üreme kovalamacalarının başladığını göreceksiniz. Erkek dişinin karnına vurarak onu kovalar, eğer dişi hazırsa yumurtaları saçar ve yumurtalar ilk değdiği yere yapışır. Yumurtalar dişi tarafından takımlar halinde atılır, genelde en iyisi ilk seferde atılan yumurtalar olur. Erkek, dişi yumurtlar yumurtlamaz yumurtaları döller. İyi bir dişi 500 ile 2000 arası yumurta verir. Döllenmeyen yumurtalar da yapışkandır, ancak birkaç saat içinde beyazlaşır. Mümkünse beyazlaşanları ayırmak gerekir, böylece daha çok yavru kurtarılabilir. Yumurtlama 3 saat sürer, yumurtlama bitince yumurtlar akvaryumda bıraklıp yumurtlayan çift ve varsa diğer tüm balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Alındıktan sonra %1'lik metilen mavisinden litre başına bir damla düşecek şekilde damlatılmalıdır. Solüsyonunuzun yüzde kaçlık olduğunu bilmiyorsanız önlem olarak bu oranın 1/3 ünü kullanın ya da en garantilisi öğrenin. Metilen mavisinin fazlası yavruları öldürecektir.

  Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Yumurtalar önce arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir. Bu yarı saydam yavrular rahatsız edilmemelidir. Eğer bitki veya kaya gibi bir şeyin üzerindelerse tabana düşünce endişelenmeye gerek yoktur. 18 derecede 8 gün sonra hava keseleri dolacak, göğüs yüzgeçleri çıkacak ve ağzına sığacak her yemi yemeye başlayacaklardır. Bu süre sıcaklık arrtıkça düşer ancak sıcaklık arttıkça daha fazla yumurta mantarlaşır. Yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

  Besleme konusunda şu sırayı takip etmelisiniz:

  Serbest yüzmeden sonra: Günde bir öğün çok iyi haşlanmış yumurtanın iyice ezilmiş sarısı (suyu bozar çok dikkatli vermek gerekli), yulaf ezmesi veya etrafınızdaki akvaryumcularda satılan sıvı yemler, yiyebiliyorsa ana yem olarak artemia.
  2 haftadan sonra: Artemia ve infuseria
  3 haftadan sonra: Ezilmiş kuru yemler kullanılabilir.

  İlk 4 hafta günde 3 kere yemleyin.
  4 Aylık olana kadar günde 2 defa yemleyin.
  Sonra günde bir defa yeterli olacaktır.
  Her zaman 20 dk içinde yenmeyen yemleri yavruları da çekmeden dikkatlice sifonlamanız gerektiğini unutmayınız.

  alıntı

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Cevap: Japon Balığı (Carrasius auratus)

  En tanınmış akvaryum balıklarıdır. Kökeni sazandır. Tarihi, 1600 yıl öncesine gider. anavatanı Çin'dir.

  Diğer ülkelerde bu balıklar hangi isimlerle anılırlar:
  Çin'de "chin-yu"
  Japonya'da "kingyo"
  Fransa'da "poisson rouge"
  Almanya'da "goldfisch"
  İngilizce konuşulan ülkelerde "goldfish"
  Türkiye'de "japon balığı"

  13-36 cm. arasında boy alabilir.

  Sıkça görüldüğü halde bu türü dar fanuslarda beslemek yanlıştır. Akvaryum kumunu sürekli ağızlarına alıp tükürme alışkanlıkları nedeniyle suyun bulanmaması için güçlü bir filtreye gerek vardır.

  Sakin ve barışçıldır. Sakin balıklarla beraber bakılabilir. Ama çok hareketli ve kuyruklarını kemirebilecek bazı türlerden (poeciliidae türleri gibi) kaçınmak gerekir. Ayrıca tetrazon gibi balıklarla da beraber beslenilmesi tavsiye edilmez.

  pH 7-8 arasında olmalıdır. 14-24°C arasındaki sıcaklık idealdir. Serin su akvaryumlarında beslenebilir.

  En az 50 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır, yeni başlayanlar için de uygundur.

  Üretimi pek kolay sayılmaz. Cinsiyet ayrımını yapmak genelde zordur. Üreme mevsiminde (genellikle yazın) erkek balıkların solungaç kapaklarında kabarcıklar oluşur, dişiler de daha toplu görünür.

  Japon balıklarının çeşitli renklerde ve şekillerde ırkları üretilmiştir.


  Bilinen belli başlı japon balığı üyelerini şöyle sıralayabiliriz:

  1- Havuz balığı
  Havuzlarda çok rastlanan bir türdür. biçimli gövdeleri, parlak renkleriyle bahçeli evlerin süsü olarak ilgi çekerler. Çoğunlukla portakal rengi ve kırmızıdırlar. Beyaz, sarı, siyah, alacalı olanları da vardır. İlk balık sevgisi duyanlar için iyi bir başlangıç balığıdır. Dayanıklıdırlar, kolay ürerler, uzun ömürlüdürler.

  2- Şabankin
  Havuz balıklarından daha küçük boyludurlar. Dayanıklı ve uzun ömürlüdürler. Ortalama 12 yıl yaşarlar. Gövdeleri ince uzun ve biçimlidir. Kuyrukları geniş ve uzundur. anal yüzgeçleri gelişmiştir. Anca en çekici yönleri renkleridir. Şeffaf olan pullar derinin renk ve desenlerini aynen dışa yansıtır. Çok değişik renk düzenine sahip balıklar olmakla birlikte temel renkleri mavi ve menekşe rengi üzerine kırmızı, siyah, sarı beneklerdir.

  3- Komet
  Gövdesi biçimsel olarak aynen şabankin gibidir. Uzun, biçimli gövdeye ve gelişmiş bir kuyruğa sahiptir. İdeal bir havuz balığıdır. fazla su gerektirdiğinden büyük akvaryumlarda beslenebilirler. Kışın donmayan havuzlar onlar için idealdir. Çoğunlukla kırmızı iseler de sarı ve metal rengi olanları da vardır.

  4- Yelpaze kuyruk
  Bu tür, gövde yapısının değiştiği ilk kuşaktır. Gövde kısalmış, kalınlaşmış ve yuvarlak bir biçim almıştır. Kuyruk yüzgeci birbirinden ayrı iki parça halindedir ancak bu parçalar çatal biçiminde değil, düz kenarlıdır. Sırt yüzgeci ve anal yüzgeç son derece gelişmiştir. Bu tür, özellikle kış ayları içinde, havuzlarda bırakılmamalıdır. Çünkü 15 ile 20 derece ısıyı gerektirirler. İyi bir beslenme sağlandığı, özellikle canlı yem verildiği zaman nisan-ekim ayları arasında dört kez döl alma olasılığı oldukça yüksektir.

  5- Tül kuyruk - Peçe kuyruk
  Japon süs balıklarının kral ailesidir. Sırt, karın ve göğüs yüzgeçleri kuyruk yüzgeci gibi son derece gelişmiştir. Akvaryumlarda yetiştirilmeleri gerekir. Duyarlı ve nazik balıklardır. Karma akvaryumlar pek tavsiye edilmez. 18-22 derece su ısısı, berrak su, geniş akvaryum, bol oksijen, dengeli beslenme sağlıkları için gereklidir.

  6- Teleskop
  Gözler dışarı doğru çıkık olup kuyruk tek veya çift lobludur. Canlı yemleri, yeşillik ve algler kadar severek yerler. Göz biçimleri nedeniyle özenli beslenmeyi gerektirirler ve fazla ışıktan hoşlanmazlar.

  7- Çelestial
  Teleskop Japon balığının benzeridir. Bunda gözler yanlara doğru değil yukarıya doğru çıkıktır. Çok özenli bir beslenmeyi gerektirirler. Asla yukarıdan ışıklandırma kullanılmamalıdır. Yemlerinin yüzen yemlikler içinde verilmesini öneririz.

  8- Torbagöz
  Bu balık çoğu akvaryum severler tarafından çirkin bulunmasına rağmen az bulunan değerli bir türdür. Bunlara "ağlayan göz" de denilmektedir. Bakımları konusunda teleskop ve Çelestial da olduğunca özen gerektirirler.

  9- Aslanbaş
  Baş biçiminin değişikliğiyle diğer japon balığı türlerinden ayırt edilir. Baş iri, yuvarlakça ve aslan başını andırır biçimindedir. Alın kısmında yele yerini tutan köpüksü teşekküller başı süsler. Aslanbaşlarda sırt yüzgeci görülmez. Çok değişik renk düzenine sahip olanları vardır.

  10- Oranda
  Baş biçimi olarak yukarıda belirtilen aslanbaşa benzer. Ancak oranda'da, aslanbaşın aksine sırt yüzgeci görülür.

  11- İnci gövde
  Bu tür japon balıklarının gövdesinde bulunan inci taneleri görünümündeki teşekküller balığa çok çekici bir görünüm kazandırır

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  4
  Rep Gücü
  9

  Cevap: Japon Balığı (Carrasius auratus)

  çok yararlı bilgiler teşekkürler dostumm

Benzer Konular

 1. Gümüş balığı ..
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 11-05-2009, 10:01 PM
 2. Japon Balığı
  SAHARAY Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-06-2008, 03:03 AM
 3. yılan köpek balığı
  efelenen Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-06-2007, 01:41 PM
 4. Ateş Balığı (1 Kişilik)
  Nil@y Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2006, 12:30 AM
 5. Fırında Palamut Balığı
  Nil@y Tarafından Türk Mutfağından Yemekler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-09-2006, 09:13 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık