Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Android (mobil işletim sistemi)

Cep Telefonu Programları Kategorisi Android işletim sistemi Forumunda Android (mobil işletim sistemi) Konusununun içerigi kısaca ->> Android, Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Android (mobil işletim sistemi)


 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba  Android, son istatistiklere göre en çok kullanılan mobil cihaz işletim sistemidir. En büyük rakibi, Apple'in son çıakrdığı Os X Lion işletim sistemidir.

  Android, Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.


  Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 150,000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Android Market ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.


  Open Handset Allience, 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

  Android, linux kernel üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır.Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır.Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT)Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.Geliştiriciler genellikle java dilinde yazarlar.güncel olarak 250000 kadar uygulama Android için mevcuttur.

  Android İşletim Sistemi Nedir? - Delinetciler Portal

Benzer Konular

 1. Windows Mobile işletim sistemi nedir?
  YukseLL Tarafından Windows Mobil İşletim Sistemi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2010, 02:19 PM
 2. Bada işletim sistemi nedir?
  YukseLL Tarafından Bada İşletim sistemi (samsung) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-11-2010, 02:11 PM
 3. İslami işletim sistemi
  YukseLL Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 11-11-2009, 12:28 AM
 4. Tek disketlik işletim sistemi MenuetOS çıktı
  dogangunes Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-05-2007, 11:50 PM
 5. Yeni işletim sistemi Etch
  SMN Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-04-2007, 03:59 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık