Windows Mobile kullanan PDA'lara Pocket PC denir. Pocket PC ve smartphone (akıllı telefon) 'larda kullanılan Windows Mobile'in genel özellikleri şunlardır:
* Cihaz başlatıldığında birçok işletim sisteminde bulunan "masaüstü" benzeri bir ortam yerine "bugün ekranı" (Today screen) gelir. Bugün ekranı randevuları, yapılacaklar listesini, e-posta mesajlarını gösterir. Bu ekrana daha fazla şey eklemenizi sağlayan programlar bulunmaktadır. Ayrıca artalan resmi değiştirilebilir.
* Üstte bulunan görev çubuğu saati, ses düzeyini ve bağlantı bilgilerini gösterir. Çubukta bulunan "başlat" düğmesi Windows'un masaüstü sürümlerindeki başlat düğmesine benzer.
* Windows Mobile ile birlikte (PDA'larda) Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile gibi programlar gelir. Bu programlar masaüstü sürümleri kadar özellik içermese de temel görüntüleme ve düzenleme işlemleri için yeterlidir. PowerPoint Mobile ise sadece sunumları görüntülemek için kullanılabilir, düzenlemeye izin vermemektedir.Kaynakwh webhatti.com: Windows Mobile Nedir? - Windows Mobile Özellikleri
* Outlook ve Windows Media Player programları da Windows Mobile ile yüklü gelen yazılımlardandır.
* Windows'un masaüstü sürümlerinin aksine görev çubuğu üstte, menüler altta bulunur. Ayrıca "kapat" düğmesi genellikle programları kapatmak yerine simge durumuna küçültür, ancak açık programlar görev çubuğunda listelenmediği için bu durum birçok programın açık kalmasına, ve dolayısı ile sorunlara sebep olabilir.
Ek olarak ;
* Windows Mobile günümüz işletim sistemleri içinde en etkin ve sık kullanılan Windows XP ile tam uyumlu çalışması avantajını gün geçtikçe artırmakta, bununla birlikte üretilen GSM telefonlarının belli bir kısmında da işletim sistemi olarak tercil edilir konuma gelmektedir. (Ör: Motorola MPX serisi)