Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Symbian Nedir?

Cep Telefonu Programları Kategorisi Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Forumunda Symbian Nedir? Konusununun içerigi kısaca ->> Symbian Nedir? Symbian gelişmiş mobil cihazlar için işletim sistemi geliştirmeye odaklanmış bir şirkettir.Açık standart desteği ile Symbian endüstri tarafından benimsenen ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Symbian Nedir?

  Symbian Nedir?

  Symbian gelişmiş mobil cihazlar için işletim sistemi geliştirmeye odaklanmış bir şirkettir.Açık standart desteği ile Symbian endüstri tarafından benimsenen ilk işletim sistemidir.Symbian , mobil cihaz endüstrisinin lider oyuncuları tarafından kurulmuştur.Bu şirketler ; Psion, Sony Ericsson, Motorola, Nokia, Panasonic, ve Siemens’tir(Nokia son bir kaç ay içerisinde şirketim %60′ tan fazlasını satın aldı diye duydum ama kesin bir bilgi olmadığı için net bir rakam veremiyorum). Aynı zamanda diğer telefon ve mobil cihaz üreticilerine de kullanım ve geliştirme için lisanslanmıştır.
  Fax, e-mail ve Internet gibi teknolojiler ilk çıktıklarında belirli bir kullanıcı sayısına erişinceye dek büyümeleri sınırlı kalmıştır.Açık standartların tamamen oluşması ile birlikte Symbian temelli mobil servisler diğerleri gibi hızlı bir şekilde büyüyecektir.
  Şirket Sahipleri
  Symbian şirketi şu firmalar tarafından sahiplenilmiştir: Ericsson, Panasonic,
  Motorola, Nokia, Psion, Samsung, Siemens ve Sony Ericsson


  Symbian OS Nedir?

  Symbian OS 32-bit , çoklu işlemli bir işletim sistemidir.Çok sık karşılaşılan asenkron işlemlerin ve uygulamaların birbiri ile etkileşimli olarak çalışması içim dizayn edilmiştir. Örneğin bir telefon görüşmesi kullanıcının e-mail yazma işlemini kesebilir. İstenirse kullanıcı telefon görüşmesi sırasında randevularına bakabilir veya not alabilir.
  SMS ile kullanıcının telefon defterine ulaşmasını sağlayabilir ve bunu gönderebilir. Platform mimarisi ve yazılım geliştirme araçları vasıtasıyla uygulama geliştiriciler akıllı telefon kullanıcılarının günlük rutin işlerini yönetebilecek araçlar geliştirebilir.
  İlk zamanlardan bu yana Symbian OS kablosuz iletişim için düşük güç harcayacak şekilde tasarlanmıştır.Diğer önemli dizayn özellikleri:
  • Performans – Symbian OS minimum pil kullanımı ve düşük kapasiteli hafızayı etkin bir şekilde kullanacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Çoklu işlem – Telefon ve mesajlaşma en genel bileşenlerdir.Tüm uygulamalar birbiri ile –fark edilmeksizin- paralel çalışacak şekilde dizayn edilmiştir.
  • Standartlar – Symbian OS ,benimsenmiş olan açık standartlar üzerine kurulmuştur.Böylelikle uygulamaların platformlar arası taşınması kolaylaşır.
  • Nesne tabanlı yazlım mimarisi
  • Gömülü yazılımlar için hafıza yönetimi
  • Çalışma hafıza ihtiyaçlarının düşüklüğü-Çok küçük çalıştırılabilir uygulama boyutları ve ROM-tabanlı kodlar
  • Güvenli haberleşme ve veri depolama için güvenlik mekanizmaları
  Unicode karakter seti ile uluslar arası uygulama desteği


  Symbian OS Mimarisi

  Sistem çekirdeği, dosya sunucusu, hafıza yönetimi ve donanım sürücüleri işletim sisteminin “Base” katmanında bulunur
  Sistemin üst katmanları TCP/IP, IMAP4, SMS, ve veritabanı yönetimi gibi haberleşme ve işleme hizmetlerini sağlar.Symbian OS bileşenleri; veri yönetimi, haberleşme, grafikleri çokluortam, güvenlik, uygulama motoru, haberleşme motoru, Bluetooth, gezinme motoru ve data senkronizasyonu desteği sunar.

  Symbian C++ API’leri yüksek verimlilikte çokluişlem ve hafıza yönetimi imkanı verir.Hafıza duyarlılıklı işlemler –konteks değişimi- için duyarlılık minimize edilmiştir. Symbian OS çoklukesme’den ziyade öncelikli olay kontrollülük sağlar. Multithreading kullanılabilir ama tercih edilmez.Bunun nedeni hafızada gereksiz kullanımına yol açmasıdır. Bunun aksine öncelikli olay kontrollülük metodunda konteks değişimine gerek yoktur ve byteler mertebesinde hafıza kullanımı sağlanır.Sistem için hafıza tasarımına öncelik verilmiştir.

  Symbian OS : Güç ve Güvenilirlik

  Kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak Symbian OS tasarlanırken kullanıcılar hiçbir zaman verilerini kaybetmeyi ve uygulamalar için cihazlarını tekrar başlatmayı istemedikleri unutulmamıştır.. (Cihaz açıldığında bilgisayardaki gibi boot işlevi yoktur.Sadece kavram olarak reboot kullanılmıştır.) Bu isteklerin karşılanabilmesi için yararlanılan yöntemler:
  • Hafıza kayıplarını engelleyen efektif hafıza yönetimi
  • Artık ihtiyaç kalmayan kaynakların serbest bırakılması
  • Out-of-memory hatalarını engelleyen efektif hata kontrol çatısı
  • Güvenli veri depolama
  • Dikkatli ve cihaza özel güç yönetimi

  Bir smartphone haftalarca çalışmaya devam etmesi hafıza yönetimini işletim sistemi için i kritik hale getirir.Symbian; yığın denetimi, debug, kodlama denetimi ve tuzak ayıklama gibi programlama metotlarını sunar.Böylelikle iyi bir hafıza yönetimi sağlanmış olur.
  Symbian OS istemci/sunucu mimarisi ile uygulamaların sistem sunucusunun sağladığı geniş olanaklardan faydalanması sağlanır.İstemci-sunucu çatısı yazılım dünyasında açıkça benimsenmiş olan ve kullanılan güçlü bir mimaridir.Symbian platformunda istemciler kullanıcı arabirimine sahip programlardır.Sunucular ise ancak iyi tanımlanmış arabirimler tarafından tanımlanmış, diğer programlar tarafından erişilebilen programlardır.İstemcilerin görevi sonucu kullanıcılara iletmektir.Bu sırada sunucular diğer istemcilerin kaynaklara olan erişimlerini kontrol eder.
  Uygulama motorları, uygulama geliştiricilere veri ve veritabanı uygulamaları için kendi kullanıcı arabirimlerini tasarlama imkanı verir.Veri senkronizasyonu SyncML motoru ve Bluetooth ve PC Connectivity Suite gibi harici bağlantı sağlayıcılar ile sağlanır.
  Özet olarak Symbian platformu mobil cihazlar için yazılımların geliştirilmesine imkan veren efektif bir yoldur.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Symbian Nedir?

  Symbian Mobil cihazlar için hazırlanmış işletim sistemidir.
  Symbian, mobil cihazlar için ortak bir işletim sistemi kurmak üzere yola çıkmış olan bir şirkettir.

  Symbian OS, Symbian şirketi tarafından mobil cihazlar (PDA’lar ve akıllı telefonlar) için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Symbian OS, Psion şirketinin geliştirdiği EPOC işletim sistemine dayanmaktadır. Hafıza yönetimi cihazın uzun süre hatasız çalışmasını sağlar.

  2004 yılında, kurucu Psion şirketi hisselerini satmıştır. Symbian şirketinin bugünkü sahipleri Ericsson, Panasonic, Nokia, Samsung, Siemens AG ve Sony Ericsson’dur.

  İşletim sistemi Symbian ismini almadan önceki dönemlerde EPOC OS ismi ile daha çok PDA’larda kullanılmaktaydı. Bugün ise Symbian OS adını almıştır ve çoğunlukla akıllı telefonlarda kullanılmaktadır.

  Symbian OS platformu, mobil bilgi cihazları için güvenli ve güvenilir bir işletim sistemi sağlamaktadır. Özellikle cep telefonları için tasarlanan – düşük güç sarfiyatlı ve hafızası az yer kaplayan – Symbian GPRS, Bluetooth, SyncML ve son olarak üçüncü kuşak teknolojisi (3G) gibi yeni teknolojileri benimsedikçe, telekomünikasyon sanayi için istikrarlı bir platform oluşturmaktadır.

  Nokia, Nokia, Motorola, Panasonic, Sony Ericsson, Psion ve yakın zamanda Nokia ve diğer sahipler tarafından yeni Symbian ortağı olarak kabul edilen, Siemens ‘in oluşturduğu Symbian’ın önde gelen üyelerinden biridir. 1998′de Londra’da kurulan Symbian’ın amacı, akıllı telefonlar gibi kablosuz cihazlar için geçerli bir standart işletim sistemi sağlamaktır. Symbian uluslararası kablosuz iletişim sanayinin ardındaki itici güçlerden biridir.

  Tüm ortaklar, Symbian esaslı ürünler için planlar çıkardılar veya ilan ettiler. Gelecek ürünlere ait lisanslar, Kenwood, Fujitsu, Sanyo, Siemens, Sony ve diğer imalatçılar tarafından alındı.

  Seri 60 Platformu ne demektir?
  Seri 60 Platformu, akıllı bir telefon yaratmak için gerekli tüm yazılım, kullanıcı arabirimi (UI) ve uygulamaları kapsar. Symbian işletim sistem için geliştirilmiş olan ve kaynak kodu şeklinde lisansı verilen Seri 60 Platformu, lisanslılar nezdinde yaratıcılık ve farklılaşma sağlamaktadır. Ayrıca, ortak yazılım platformu, farklı lisanslı akıllı telefonlar arasında müşterek çalışabilirlik ve uygulama uyumu sağlamaktadır.
  Seri 60 Platformu, günümüzde bir mobil cihaz içindeki en sezgisel ve güçlü kullanıcı arabirimidir. Etkin şekilde, karmaşık uygulamaları kullanımı kolay telefon özeliklerine dönüştürmektedir. Uygulamalar, kullanıcıların, menü yapısı içinde nerede olurlarsa olsunlar minimum sayıda tuşa basarak bir multimedya mesajı oluşturmaları ve göndermeleri gibi işleri kolaylıkla yapabilecekleri şekilde birbirine dikkatli biçimde entegre edilirler.
  Seri 60, kullanıcı işletmelere, kişisel bilgi yönetimi, hayati iş bilgilerine güvenli erişim, e-posta, takvim programlama ve PC uygulamalarıyla senkronizasyonla daha fazla üretkenlik sağlar. Bilgi işlem ve mobil sanayileri, kısa vadede yaygınlaştırılacak üç çeşit mobil çözüm üzerinde anlaşmıştır: Birincisi, tüm işletme çalışanlarının faydalanabilecekleri, e-posta ve programlama gibi yatay uygulamalar. İkincisi, alan satış elemanlarına, alan mühendislerine ve teslimat personeline yönelik odaklı dikey çözümler. Üçüncüsü, müşteri ilişki yönetimi, işletme kaynak planlama ve çekirdek iş süreçlerine başlı diğer uygulamalar gibi mobil uzantılar.
  Seri 60 tüketicilere görüntüleme, multimedya mesajlaşma, film ve görüntü izleme, zengin ve renkli tarama gibi eğlence özellikleri ve heyecan verici oyun ve eğlence uygulamalarını keşfetme ve yükleme becerisi sağlar. Seri 60, kullanıcıların, e-posta yükleme ve aynı anda bir multimedya mesajı göndermek gibi, birden fazla hizmete erişmelerini sağlar. Seri 60, ayrıca, kullanıcıların sesli komut kullanarak, bazı cihaz fonksiyonlarını kontrol etmelerini sağlar. Yeni multimedya sunum özelliği, kullanıcılara tamamen senkronize ses, görüntü ve resimle hoş bir deneyim sunar.
  kaynak

Benzer Konular

 1. Symbian Programlari
  dogangunes Tarafından Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-01-2011, 04:06 AM
 2. Symbian Programlarını Sertifikalandırmak
  YukseLL Tarafından Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-11-2010, 10:55 PM
 3. symbian hızlandırıcı
  süvari Tarafından Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-01-2009, 03:55 AM
 4. Msn Symbian 3.60
  SMN Tarafından Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-11-2007, 09:06 PM
 5. Nokia Symbian Açıklamalı 99 Symbian Program Arsivi
  okumas Tarafından Symbian İşletim Sistemi (Nokia) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-04-2007, 10:33 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık