SYMBİAN İŞLETİM SİSTEMİ

Uzun zamandır forumda geçen ve kafanızı karıştıran son zamanlarda Symbian işletim sistemi kullanan cep telefonları için bazı öneri ve programlar ile telefonunuzu nasıl özelleştirebileceğinizi anlatacağım.


Nokia 7650 - 3650 -3660 -
6600 Soru: Nokia 3650 cep telefonu kullanıyorum ve geçenlerde WAP sitesinde gördüğüm temayı yükledim, ama temayı hiç bir yerde bulamıyorum.


Cevap: Temalar şu an Nokia 6600 telefonlar için kullanılıyor, dolayısı ile Nokia 3650 için desteği yok, yüklediğiniz temayı hiç bir klasörde bulamazsınız. Bu tema otomatik olarak telefonun temp ya da ana dizinine kopyalanmıştır. Hiç bir işe yaramayan temayı silmek için Windows Gezgini türü telefonunuzun alt dizinlerini gösteren “”Fexplorer”" veya “”ExtendedProfiles”" türü programlar ile bulu silebilirsiniz.


Soru: Nokia 6600 7650 ve N-Gage türü oyunları 3650 telefonuma yükleyip oynayabilir miyim?


Cevap: Evet, aslında tüm Symiban destekli cep telefonlarının oyunlarını istediğiniz Symbian destekli telefonlara yükleyip oynayabilirsiniz. Ama Nokia 7650 oyunlarını 3650´ye yüklediğinizde bazen tam ekran yerine yarım ekranda oynayabilirsiniz. Oyunu tüm özellikleri ile oynayabilirsiniz. N-Gage ve Nokia 6600 oyunlarını bizzat kendim denedim ve harika çalışıyorlar.


Soru: Telefonuma yüklediğim bazı uygulamalar ve sildiğim bazı dosyalar telefonumda hata vermeye başladı ve telefonum ara sıra donuyor, bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Cevap: Telefonunuzda ana menüye dönerek yani şarj ve şebeke sinyalinin bulunduğu ekrana şu kodu “”*#7370#”" yazarsanız telefonunuz ilk aldığınız gün gibi içinde hiç bir uygulama bulunmayan eski haline döner. Yalnız hafıza kartı silinmez, bunun için telefonunuzda ilgili menüye girerek hafıza kartını biçimlendirmeniz yeterli. Ve bu kod telefonunuzu aldığınızda yüklü gelen videoları sildiyseniz geri getirmez.


Soru: Telefonum için bir kaç kod söyleyebilir misiniz?


Cevap: *#06# ile IMEI numarasını *#0000# ile versiyonunu *#92702689# ile de telefonunuzun garanti bilgisini görebilirsiniz. *#opr0logos# operator logosunu siler.


Soru: Bana Nokia 3650´ de oynayabileceğim bir kaç oyun adı tavsiye eder misiniz?


Cevap: SuperMario v10 => 159 kb. bildiğimiz mario oyunu, Pang Fullscreen => 152 kb. ufacık bir adamın elinde ok ve topları patlatmaya çalışıyorsunuz, gerçekten bağımlılık yaratan grafikleri ile süper ve Nokia 3650´ye tam uyum sağlıyor. Block Buster => 10 kb. topu aşağıya düşürmemeye çalışın ve yukarıdaki kutuları temizleyin. Splinter Cell => 63,4 kb. harika bir aksiyon oyunu, denemenizi tavsiye ederim. Bomber Man => 51 kb. bildiğimiz eski atari oyunu bomberman. Yaklaşık 100 oyun içinde seçip beğendiğim oyunlar.


Soru: Nokia 3650 kullanıyorum ve Nokia 6600´da bulunan bazı özelliklerin telefonumda yer almasını istiyorum, acaba ne gibi programları telefonuma yükleyebilirim?


Cevap: Photographer v2.02 ile telefonunuzun kamera özelliklerini sonuna kadar kullanabilirsiniz, örneğin 1600X dijital yakınlaştırma özel efekt özelliği seçtiğiniz dolar,ayıcık,aranıyor maskelerinin içine istediğiniz bir resmi ekleyebilme sonrada daha yeni maskeleri WAP veya GPRS üzerinden güncelleyebilme, ayna yani mirror özelliği ile çekeceğiniz resme yansıma ekleme panorama ile çektiğiniz resimleri uç uça ekleyebilme gibi özellikler ekleyebilirsiniz. irRemote ile 300´ün üzerinde cihazı telefonunuza bulunan kızılötesi(ir Da) ile kumanda edebilme(2 metreye kadar), Nokia 3650 BT Printing Application ile Nokia 6600´da bulunan Bluetooth desteği veren yazıcılara telefonunuzdan resim,yazı,notları yazdırabilme,Mp3 Player v1.22 türü programlar ile Bluetooth veya kızıl ötesi üzerinden yüklediğiniz mp3´leri(mono ) ses çıkışı ile dinleyebilme, AutoStart ile telefonunuzun açılışta istediğiniz programları otomatik olarak açabilme,Ip View 2.0 ile WAP ve ya GPRS ile WAP sayfalarına bağlandığınızda ip numaranızı görebilme ve hatta pingleyebilme, Avista Answering Machine v1.12 ile kaydettiğiniz sesinizi gelen telefonlara otomatik olarak telesekreter gibi cevap verme ve sesli mesajları telefonunuz hafızasına kaydetme, Agile Messenger 1.0 ile ICQ, MSN, Yahoo, ve Jabber türü servislere otomatik olarak bağlanama bilme,Photo SMS v1.65 ile telefonunuza bulunan renkli mesajları normal cep telefonlarına göndermek için SMS´e dönüştürmeye,eFileManager ile telefonunuza Windows Gezgini türü alt dizinleri gösterebilme,silme,kopyalama,DorisBrowser v1.175 ile cep telefonunuzda İnternet sitelerini gösterebilme(ki bu zaten Nokia 3650 telefonlarda var olan bir özellik),Imagespy 1.00 ile birisinin telefonunuzu kaldırdığında otomatik olarak çalmasını sağlama(kamera sayesinde), Handysafe 2.2 ile telefonunuza notlar ekleyebilme ve bunları şifreleyebilme ,OpMan v1.0 ile telefonunuza logo yükleyebilme,silme,MobileFax ile telefonunuzdan fax alıp gönderebilme, ve web sitelerinde binlercesi bulunan programları telefonunuza yükleyerek ekstra özelliklere kavuşabilirsiniz.
Son olarak: Eğer imkanınız varsa Nokia 3650 yerine Nokia 6600 alın derim şahsen. Çünkü aradaki farklara bakacak olursak boyutu biraz daha küçük en azından taşınabiliyor resim kalitesi 3650´den daha iyi ve hafızası biraz daha yüksek. Eğer hangi modeller için tasarlandığına emin olmadığınız oyunları ve uygulamaları telefonunuza yüklemeden gerekli önemli bilgileri ajanda,telefon rehberi,mesajlar gibi öğeleri hafıza kartına kopyalayın. Telefonunuza her hangi bir uygulama yüklerken sistem hatası veriyorsa o uygulamayı yüklediğiniz hafızadan silip diğer hafızaya yükleyin. Arka planda çalışan uygulamaları ara sıra bakın çünkü bazıları GPRS bağlantınızı ya da WAP bağlantınızı kullanarak WAP sitelerine bağlanabilir ve telefonunuza reklam içerikli dosyalar yükleyebilir, bunun için uygulamalar ve servisler bağından yetkiniz olmadan WAP´a erişim yapılsın olan ayarları etkisiz hale getirin. Bluetooth´u kullanmadığınızda kapatın ve herkes görebiliri değiştirin çünkü çevrenizde bulunan gençler Bluetooth özelliğini kullanarak telefonunuza flood yapabilir ve zararlı uygulamalar gönderebilirler. Ekran koruyucusu türü programlar yüklemeyin, çünkü bataryayı hem çabuk bitmesine hem de bozulmasına sebep olurlar. Telefon hafızasında 500 KB boş yer bırakın çünkü hafıza 500 KB altına düştüğünde telefonda kilitlenmeler başlayabilir.
İmkanınız varsa hafıza kartınızı daha kapasiteli kartlar ile değiştirin. Çünkü mp3 ve benzeri programlar yüklemek ve ileride işinize yaramak için bulunmasında gerek var. Normal bir Nokia 3650 ve 6600 en az iki buçuk gün dayanması gerekir eğer sizin ki daha az dayanıyorsa bataryanız sahtedir ve telefonunuza zarar verebilir(aşırı ısınma ve patlama gibi) bataryanızı değiştirin.