Cep telefonlarındaki bazı hatalar dikkat çekici. Tüketici kullandıktan sonra sorunlar fark ediliyor. Chip Online dergisi bazı modellerdeki eksiklikleri masaya yatırdı.


N95'in ilk serisi yeni çıktığı zamanlarda kullanıcılarda çok iyi bir izlenim bırakmıştı. Kısa bir süre sonra sallanan kızaklar ve özellikle düzenli kullanımda cihazın ek yerlerinde ortaya çıkan boşluklardan şikâyetçi olundu. Nokia, N95 8GB modeliyle daha iyisini yaptı ve kasayı tamamen yeniden elden geçirdi.


N76 da işçilik konusunda hayal kırıklığında uğratmıştı. Daha çıktıktan birkaç gün sonra kullanıcılar cihazın köşelerinden pul pul dökülen ciladan şikâyetçi olmaya başlamıştı. Bu tip aşınma belirtileri bir senelik normal kullanımdan sonra bile ortaya çıkmamalı. Bu durumda ancak telefonu bir kılıfın içine yerleştirmek çare oluyordu fakat bu da kapaklı bir cep telefonu için hiç de pratik bir çözüm değildi.


Müzik cep telefonu N78 yapılan testlerde iyi bir puan elde etmiş olsa da sağ alt tarafa yerleştirilmiş ufak tuşları yüzünden eksi puanlara katlanmak zorunda kaldı.


Kötü işçilik ve yanlış materyal seçimi Sony Ericsson S500i'nin imajını zedeledi. Cep telefon sitesi Mobile Review telefon piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra kullanılan materyal yüzünden ortadan ikiye ayrılan tuşların haberini yapmıştı. Sallanan kızak ve cihazın bıraktığı ucuz izlenim sebebiyle geri kalan işçilik de asla kimseyi ikna edemedi.


Tüm güncel cihazlar özellikle multimedya konusunda frenleyici olan 208 MHz'lik bir işlemciyle idare etmek zorunda. Gerçi Sony Ericsson P1i'de daha fazla RAM kullanılmış ama bazı uygulamalar başlamak için yine birkaç saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bunun dışında P1i'nin menü hızı ve eşitleme temposu da bu eksikliğin cefasını çekiyor.


MOTOROKR Z6 kullanıcıları telefon görüşmesi sırasında vasat ses kalitesinin yanında zayıf bir alım gücüyle de baş etmek zorunda kalıyor. Bu durum kızaklı telefonun tasarımından kaynaklanıyor olabilir: Kullanıcı telefon görüşmesi sırasında cihazın tam olarak anteninin bulunduğu yere dokunuyor ve bu da alım gücünü etkiliyor. Bunun dışında telefon sürekli yazılım çökmeleriyle negatif bir izlenim bırakıyor. Ancak yeni bir firmware ile yazılım çökmelerinden kurtulabiliyorsunuz.


Motorola Z6'da ekranın altında arada sırada toz birikebiliyor. Bu da Z6'nın diğer birçok cep telefonu üreticisiyle paylaştığı bir problem. Ekler arasında daha kısa mesafe ve kasada daha az açık bölge bırakılarak bu durumun önüne geçilebilir.


Samsung G600'de de orta tuş internet tuzağına doğru götürüyor. 5 Megapiksel kameralı kızaklı-telefon bu tuşa basıldığı anda kullanıcı onayı almadan internete giriyor. Acınacak durumdaki kullanıcı kılavuzunda ise bu fonksiyonu devre dışı bırakmanın bir yolu anlatılmıyor


Fakat G600 farklı problemlerden de muzdarip: Menüler çok yavaş tepki veriyor ve bu da uzun listeler içinde gezinmeyi zorlaştırıyor. Ayrıca kullanıcı güvenilir olmayan pil göstergesinden de şikâyet ediliyor. Uzun süre boyunca üç çubuk gösterilirken, iki çubuğa düşüldüğü anda batarya kapasitesi asimetrik bir hızda düşüyor.


i550'nin merkezi kontrol öğesi bir iztopu. Fakat testlerde bu topçuk başparmak tepkilerine çok kötü tepki verdi. Bu konuda Samsung kullanıcıdan çok daha fazla parmak ucu hissi bekliyor.


Samsung G800 mobil fotoğraf çekimine odaklanmış bir cep telefonu. 5 Megapiksel kamerayla beraber optik bir zum da söz konusu oluyor ki, bu pek sık rastlanan bir durum değil. Yine de kamera yapılan testlerde ikna edemedi, donuk ve kontrastsız resimler çekti. Bunun sebebi ise zayıf otomatik çekim modu. Müzik çaların bir ekolayzırı yok, hâlbuki artık orta seviye cihazlarda bile standart bir fonksiyon.

haber3