Nokia’nın geçtiğimiz Şubat ayında Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress 2008 etkinliğinde duyurduğu 5 megapiksel kameralı telefonu 6220 Classic geçtiğimiz hafta Türkiye’de satışa sunuldu


Nokia’nın fiyat performans oranı oldukça yüksek olan modeli 6220 Classic, 5 megapiksellik çözünürlüğü ve Carl Zeiss Tessar 2.8/5.6 ana merceği ile oldukça başarılı bir fotoğraf kamerası barındırıyor.

Nokia’nın özellikle internet üzerinde tutulan e-günlük servislerini güncellemek ve Flickr, Ovi gibi görüntü paylaşım siteleri üzerinden fotoğraf paylaşmak gibi fonksiyonlarını öne çıkardığı ürün, Symbian işletim sisteminin 9.3 sürümünü kullanıyor.

Global olarak Temmuz ayında piyasaya sürülen, geçtiğimiz hafta içinde de Türkiye’de satışa sunulan 6220 Classic’in genel özellikleri şu şekilde:
5 megapiksel kamera (aktif lens koruyuculu ve Xenon flaşlı) 320x240 çözünürlüklü ikincil kamera (3. Nesil ağlar üzerinden video konferans için)
ARM 11 369 MHz işlemci ve 128 MB rastgele erişilebilir bellek
Symbian 9.3 işletim sistemi, S60 3.2 grafik arayüzü
2.2” 16M-renk QVGA çözünürlüklü ekran
3G ve 3.5G mobil iletişim standartları ve 4 Bant GSM
A-GPS (hücresel şebekeden yardım alan) konum belirleme özelliği
Kısa ve hafif kasa tasarımı
120 MB dahili hafızaya ek olarak satış paketinden çıkan 1GB’lık microSD kart, 8GB’a kadar destek veren microSD kart girişi
Radyo frekansları üzerinden bilgi gösterimi yapabilen (RDS’li) FM radyo
TV çıkışı
Ofis belgelerini görüntüleme
USB 2.0 ve Bluetooth v2.0

Telefonun en büyük eksiği Wi-Fi bağlantısının olmayışı, her ne kadar 3G (Üçüncü Nesil) hücresel şebeke Türkiye’de devreye girdiğinde hızlı internet bağlantısı kullanma imkanına sahip olsa da, kablosuz ağ bağlantısına sahip olmayışı ürünün tercih edilebilirliğini düşürüyor. Ürünün arka panelinde bulunan Xenon flaşı merceğin altına yerleştirilmiş, bu ilk bakışta bir problem olarak görülse de ergonomik tasarım anlayışı kapsamında, fotoğraf çekerken ya da video kayıt yaparken parmağın flaşın önünü kesmesini engelliyor.

108x47x15 mm boyutlarındaki 6220 Classic, 90 gramlık ağırlığıyla akıllı telefonlar arasında oldukça hafif ve formda bir telefon olarak nitelendirilebilir. 250 saate kadar bekleme konumunda durabilen telefonun standart görüşme koşullarında (şebeke sinyalinin iyi durumda olması, dahili antenin bulunduğu konuma dokunulmaması vb.) 3.5 saate kadar da görüşme süresi sunuyor.

Symbian işletim sistemine sahip olan 6220 Classic, MP3, AAC, eAAC+ ve WMA ses biçimleri; MP4, ve Real Video biçimlerinde video oynatmaya olanak tanıyor.

Saniyede 30 kare VGA (640x320 piksel) çözünürlüklü MPEG-4 biçiminde video kaydı yapabilen 5 Megapiksellik kamerası 2592 x 1944 piksel ebatlarına kadar fotoğraf çekebilmenizi sağlıyor, otomatik odaklanma özelliği, Xenon flaşı ve özel mercek koruyucu kapağı ile oldukça iddialı görünüyor. Karanlık ortamlarda fotoğraf çekilmeden önce gönderdiği kırmızı uyarı ışığı aynı zamanda otomatik odaklanma için referans oluşturarak daha kaliteli görüntü elde etmenizi sağlıyor. GPS (Küresel Konumlama Sistemi) verisi kaydetme olarak tanımlanan Geotagging yeteneğine sahip telefon, böylelikle çektiğiniz fotoğrafların Dünya üzerinde hangi koordinatlarda çekilmiş olduğunu dosyanın öz niteliklerine işleyerek kaydedebiliyor. Dilerseniz Ovi ya da Flickr hizmetlerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanıyor.

Ürün, KDV dahil 720 YTL fiyatla satışa sunulacak.


İç mekan çekim örneğiDış mekan çekim örneği

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
[YOUTUBE]vYjHRsFXXFM[/YOUTUBE]