Sony Ericsson MWC fuarında dokunmatik ekran odaklı cep telefonu XPERIA X1 ile yaptı.Microsoft ile olan bir anlaşmanın gereği yeni telefon Sony Ericsson'un Windows Mobile işletim sistemi kullanan fakat arayüz olarak "XPERIA panels" stilini tercih eden ilk cihaz; yani Microsoft'un klasik son kullanıcı arayüzü yerine bu özel stil kullanılıyor. Tasarımcıya göre kullanıcılar basit bir şekilde panellere dokunarak arama, medya ve diğer özelliklere erişebilecekler.

Aslında cihaz tamamen 3 inç büyüklüğünde ve 800x480 çözünürlüğündeki dokunmatik ekran tarafından işgal edilmiş gibi gözükse de hem optik hem de fiziksel navigasyon (yönlendirme) sunuyor. Özel kavisli Q klavyesi yan tarafa doğru yatırılarak ortaya çıkıyor ve daha rahat kullanım imkânı sunuyor.

Diğer 3G telefonlarda pek de sık görülmeyen HSUPA (High Speed Upload Packet Access) sayesinde video ve diğer içerikler, indirildiğinden çok daha hızlı bir şekilde karşı tarafa gönderilebiliyor. Wi-Fi ve GPS de telefona dâhil edilmiş. Otomatik odaklama özelliği olan 3,2 Mega piksel kamera ve microSD bellek kartı slotu cihazın diğer özellikleri arasında.

XPERIA'nın 2008'in ikinci yarısında piyasada olması bekleniyor

kaynak