15 yıl sonra herşey bitti: "Made in Germany" telefonları artık tarih oldular. Bosch, Hagenuk ve Siemens'ten sonra son aktör, BenQ-Siemens, sahneden çekiliyor. Bir başarısızlık hikayesi.

Kaba, sağlam ve tuğla gibi ağır - Siemens'in ilk cep telefonu S1 bir Alman mühen- dislik harikasıydı. Mühendislerden mühendisler için üretilmiş, telefona dönüşen Bosch darbeli matkap.

1992 yılında Avrupa'da dijital mobil iletişim devri başladı. Siemens pazarda şansını gördü, Bosch ve Hagenuk'ta trene atladılar. "Made in Germany" telefonları o zaman bir vizyondu. Üreticiler dünya çapında gelişen ihracata, yüksek kârlara ve teknolojik harikalara inanıyordu. Bugün, 15 yıl sonra, Siemens'in mobil telefonlar bölümünün iflasıyla herşey geçmişte kaldı. Son aktör sahneyi terkediyor ve Alman cep telefonu üreticilerin tarihi başarısızlığın göstergesi oluyor.

Başlangıçta cep telefonu üretimi çok iyi bir iş gibi görünüyordu. Devlet kurumu olan Alman Posta şirketinin tedarikçisi Siemens zaten şebeke teknolojileri geliştiriyordu, sonrada cep telefonu işine girdi. Telefonlar çok fazla fonksiyon sunmuyordu. İlk üretilen Siemens S1 bir kaç numara organize edebiliyor ve görüşme yapmak için bağlantı kuruyordu - bu kadar.

Siemens S3

1996'da Hagenuk iflas ediyor
İki yıl sonra Siemens S3 Com'la bazı yeni fonksiyonlar piyasaya sürülüyor. İlk kez kullanıcılar kısa mesaj yazabiliyorlar. Siemens'in pazar payı Almanya'da %40'a ulaşıyor. Dünya pazarlarını fethetmek için Sony ile yapılan ortak girişim 1998 yılın- da sonlandırılıyor. Almanya'nın kuzey kıyısında bulunan Kiel kentinde cep telefonu üreten Hagenuk şirketi 1996'da iflas eden ilk Alman üreticidir.

Hagenuk MT-900

1997'de ekranlar renkleniyor: Siemens S10 dünyanın ilk renkli ekranlı telefonu olarak piyasaya sürülüyor. Kırmızı, mavi, yeşil ve siyahla telefonun ekranı 4 renk destekliyor. S10'un satışları iyi gidiyor. Siemens 1997 yılında 3,5 milyon telefon satıyor, Nokia'nın satışları 16 milyonu geçiyor.


Siemens S10

Telefon bölümünün patronu Rudi Lamprecht'in yaptığı açıklamalara göre Siemens 1999 yılında 20 milyon cep telefonu satmayı planlıyor. ArGe süresi kısaltılıp, her yıl 3 yeni model piyasaya sürmeye çalışılacak. Hatta 2001 yılında satışları 60 milyona yükseltip, %15'lik pazar payıyla Siemens'i dünyada üçüncü büyük cep telefonu üreticisi yapmak gibi düşünceler vardı. Güzel bir rüya!
1998'de tekrar mühendislerin dediği oluyor ve Siemens SL10'la dünyanın ilk kızak mekaniz- malı cep telefonu piyasaya sürülüyor. Bugüne kadar SL10'un dayanıklığına ve esnekliğine ulaşan başka bir telefon üretilmedi.

Buna paralel olarak Siemens Holding Bosch'un cep telefon bölümünü satın alıyor. Bundan iki yıl sonra Siemens bir klasik yaratıyor: Siemens S35. Küçük ebatlar, uzun bekleme süresi, dahili modem ve kısa mesaj için tahmini metin girişi telefonun özellikleri arasında.

Ancak bilanço iyi görünmüyordu: 2001 ile 2004 yılları arasında Siemens cep telefonlarıyla 726 milyon Avro zarar etti.

Siemens SL45'le 2001 yılında son iyi satılan Siemens telefonu tanıtıldı. SL45 piyasaya sürü- len ilk hafıza kartlı ve MP3 çalarlı telefondur.

Başarıdan sarhoş olan Siemens 2003'te bir türlü başarıya ulaşamayan çirkin Xelibri-Serisi'ni tanıttı. Siemens SL45
Yöneticiler çabuk değişiyordu
Şirket cep telefonu işinden bıkıyor, yöneticiler sürekli değişiyordu. Eylül 2003'te mobil bölümünün patronu Volker Jung emekliğe ayrılıyor, Heinrich von Pierer onun yerine geçiyor, üç ay sonra Klaus Kleinfeld bu görevi üstleniyor. Altı ay geçmeden 2004 yılının sonbaharında Thomas Ganswindt koltuğa oturuyor.

2002 yılında ilk kez mobil telefon bölümünün satılabileceği hakkında dedikodular çıkıyor. Holding bir Joint Venture'a (ortak girişim) girebilir deniliyor. Siemens daha önce de bilgisayar bölümünü Fujitsu'ya devretmişti. Motorola ile yapılan bir anlaşma sonuçsuz sonlandırıldı. Miras olarak Siemens'e kendisi üretemediği için Motorola tarafından üretilen bir UMTS (3G) telefonu kaldı (bkz.: Siemens U10).

2005'in ilkbaharında tüm umutlar mobil bölümün yeni şefi Clemens Joos'a bağlanı- yor. Joos'un analizi: Siemens çok yavaş, çok pahalı ve ürettiği telefonlar çok çirkin. Sonuç olarak Siemens 2005 yılının sonbaharında mobil telefon bölümünü Tayvan'lı BenQ Holding'e devrediyor. Üstünede yaklaşık 420 milyon Avro ödüyor!

BenQ-Siemens
Siemens telefonlarının pazar payı


Boş yere 840 milyon Avro yatırıldı
Artık BenQ-Siemens adı altında işlerini sürdüren şirketin pazar payı %8,5'ten %4'ün altına düşmüştü. Şirketin patronu Clemens Joos "pazar payı değil, kârlılık önemli" diye açıklamalar yapıyor, ancak ikisinide başaramıyor.


Eylül 2006'da BenQ'in Tayvan'daki merkezi ödemeleri kesti. Şirket kendi verilerine göre BenQ-Siemens'e 840 milyon Avro yatırdı (batırdı).

Şirketin 3.000 çalışanından geriye kalan 1.000 kişi 2006 yılının sonuna kadar yeni bir yatırımcı gelebilir diye umutlanıyordu. BenQ-Siemens'in sendikasının verilerine göre şirketi tekrar ayağa kaldırmak için 500 ile 800 milyon Avro'luk bir yatırıma ihtiyaç var. Buda ilgilenen yatırımcılar için çok büyük bir rakam.

BenQ-Siemens 30 Ocak 2007'de kapılarını kapattı.