Sony Ericsson K810i

Cyber-shot markalı başarılı görüntüleme cihazlarıyla büyük başarı yakalayan Sony Ericsson, K790i/K800i modellerine alternatif olarak K810i'yi satışa sundu

Sony'nin başarılı markalarından biri olan Cyber-shot, Sony Ericsson cep telefonlarında yüksek görüntüleme performansının adı heline geldi. Yüksek çözünürlük, zengin seçeneklere sahip gelişmiş arayüz, pratik kullanım ve xenon flaş gibi özellikleriyle cep telefonu üzerinde, sayısal fotoğraf makinelerinin sunduğu performansa en çok yaklaşan şüphesiz Sony Ericsson K serisi. Sony Ericsson'un başarılı ürünlerini farklı tasarımdaki alternatifleriyle kullanıcıların beğenisine sunmasını daha önce de gördük. İşte K810i de K790i/K800i ikilisinin farklı bir tasarıma sahip devam ürünü olarak belirtilebilir.


Model numarasındaki küçük değişiklik, cihazın bambaşka bir model olmadığının da kanıtı. Sony Ericsson K810i, önceki modellere göre daha göze batan, mekanik bir görünüme sahip. 'Golden ivory' ve 'Noble blue' adı verilen iki farklı renk seçeneğiyle sunulan cihazın parlak ön yüzeyi özellikle bu algıyı artırıyor. K810i üzerinde ilk dikkati çeken görsel öğe yuvarlak tuşları. Tüm bağlantı ve tuşların dizilimi standart Sony Ericsson bar tipi telefonlarla aynı. Üstte güç düğmesi, sol yan yüzde müzik çalma/durdurma tuşu ve kart yuvası, sağ yan yüzde ses kontrol ve kamera çekim tuşları bulunuyor.

Kontrol klasik bir biçimde sol/sağ seçim tuşları, geri dönüş tuşu ve joystick üzerinden kontrol ediliyor. Cihazın joystick tuşu biraz daha çıkık olmalıydı diye düşünüyoruz. Yine joystick'in yanlarına yerleştirilen tuşlar bize biraz sert geldi. Daha yumuşak bir kullanım sunsaydı daha iyi olurdu. ön yüz tamamen parlak bir malzemeyle kaplanmış. Üzerindeki tüm tuşlar çıkık olarak yerleştirilmiş. Ekranın üzerinde K790i üzerinde de gördüğümüz iki adet kısayol tuşuyla video görüşmeleri için ikinci kamera bulunuyor. Küçük ve yuvarlak olarak tasarlanan numara tuşları, çok rahat bir kullanım sunuyor. Aralarındaki boşluk ve yeterince çıkık olmaları sayesinde numara ve metin girişi sırasında neredeyse hiç sıkıntı çekmedik.Boyutları açısından K790i/K800i ile K810i arasında fark yokmuş gibi görünüyor. Evet genişlik ve uzunluk hemen hemen aynı, K810i, önceki modellere göre 12 gram daha hafif ve 5 mm daha ince. Yine K810i'nin UMTS şebekesi üzerinden de çalışabilmesi onu K790i'den çok üçüncü nesil bağlantı desteği sunan K800i'nin devamı haline getiriyor. Yapılan bir diğer önemli değişiklik de pil ömrü. Şirketin bildirdiği sürelere göre GSM şebekesi üzerinde K800i 7 saat konuşma süresi sunarken K810i 10.5 saat konuşma süresine sahip. Bu ve yazının başında bahsettiğimiz tasarım değişiklikleri dışında K810i üzerinde yazılımsal veya donanımsal bir farklılık bulunmuyor.


Standart Sony Ericsson şirket yazılımına (firmware) sahip olan K810i, alıştığımız menüsü ve kullanım tarzıyla arayüz açısından herhangi bir yenilik sunmuyor. GSM'in yanı sıra üçüncü nesil şebekeler üzerinden de iletişime geçebilen cihaz, UMTS şebekeleri üzerinde hızlı veri transferi ve video görüşme yapmanıza imkan tanıyor. Video çağrısı için ön yüzde ekranın hemen üzerine küçük ikinci bir kamera eklenmiş. Standart olarak NetFront tabanlı bir internet tarayıcısıyla gelen K810i'nin bu standart tarayıcısıyla mobile uyumlu siteleri hızlı ve pratik bir biçimde gezebilirsiniz. Daha zengin içerikli internet sitelerini ziyaret etmek için, cihazın Java desteğinden faydalanarak Opera Mini gibi farklı bir yazılım da kullanabilirsiniz. Üçüncü nesil şebeke üzerinden oldukça hızlı veri transferi yapabiliyor olmasının yanı sıra, diğer cihazlarla iletişime geçebilmek adına bluetooth ve kızılötesi bağlantıları mevcut. Kızılötesi kullanım alanını önemli ölçüde yitirdiğinden bu bağlantının cihazın genel durumuna bir etkisi olduğunu düşünmüyoruz.
Desteklenen bluetooth profilleri arasında A2DP'nin olması da önemli bir avantaj. Gelişmiş ses dağıtım profili olarak belirtebileceğimiz bu profil sayesinde K810i ile kablosuz stereo kulaklıkları kullanabilirsiniz. 64MB dahili hafızaya sahip olan cihaza Memory Stick Micro kart takabiliyorsunuz. Cihazla birlikte 128MB kapasiteli M2 kart veriliyor. Bu kart ile en yüksek çözünürlükte yaklaşık 80-90 kare fotoğraf çekmek mümkün. Cihazın müzik çalabilme yeteneğinden faydalanmak istiyorsanız kuşkusuz daha yüksek kapasiteli bir hafıza kartına ihtiyacınız olacak. Walkman cihazları kadar kapsamlı olmasa da başarılı bir müzikçalar uygulamasına sahip oan K810i ile MP3 ve AAC müzik dosyalarını dinleyebilirsiniz. İçinde Mega Bass olmasa da standart ayarları barındıran ekolayzır seçenekleri ve stereo genişletme özelliği bulunuyor. Müzik eğlencesi ayrıca FM radyo ile desteklenmiş. RDS adı verilen radyo istasyonlarının yayınladığı metinsel mesajları alabilen cihazla sevdiğiniz istasyonları istediğiniz an dinleyebilirsiniz.

Sağ seçim tuşuyla silme tuşunun hemen yanına yerleştirilen kısayol tuşu, kullanımı önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Yine bu tuş sayesinde iki farklı uygulama arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Herhangi bir uygulama açıkken bu tuşa basıp ana menüye veya cihazın farklı bir fonksiyonuna erişebilir, arkaplandaki uygulamayı kapamadan farklı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Symbian gibi karmaşık bir işletim sistemine sahip olmamasına rağmen birden fazla Java uygulamayı bile aynı anda çalıştırabiliyor olması ve açık uygulamalar arasında kolayca geçiş yapılmasına imkan tanıyor olması sayesinde K810i oldukça pratik kullanımlı bir cihaz haline geliyor.

KAMERA

Sony Ericsson K810i üzerinde Cyber-shot markasını taşıyan güçlü bir sayısal kamera bulunuyor. Arka tarafta bir kapakla koruma altına alınan kameranın kapağı aktif olarak uygulamayı açıp kapamak için kullanılabiliyor. Kamera arayüzü K790i/K800i üzerinde olduğu gibi yan tutularak kullanılıyor.K810i'nin kullanıcılara sunduğu en önemli yeniliklerden biri kamera kısayol tuşlarına atanan yeni simgeler. Yan tuttuğunuzda alt tarafta kalan 1, 4, 7 ve yıldız (*) tuşları üzerine atanan kısayol fonksiyonlarını kamerayı açtığınızda aydınlatılan mavi küçük simgelerle çok daha rahat kullanabiliyorsunuz. Örneğin yıldız tuşuna basarak flaşı açıp kapayabilir, 1 tuşuyla çözünürlüğü değiştirebilirsiniz. 3.2 megapiksel çözünürlük sunan kamera, otomatik netleme özelliği sayesinde oldukça iyi sonuç veriyor. Genel performans açısından K790i/K800i ikilisiyle aynı olan K810i, ekranın üzerindeki kısayol tuşlarıyla bir sayısal fotoğraf makinesi gibi kullanılıyor. Hazır çekim modları, kısa tepki süreleri ve çekilen fotoğrafların sorunsuz görüntülenmesi gibi daha birçok avantajı sayesinde piyasadaki en başarılı kameralı telefon olduğu söylenebilir.


Cyber-shot markasının yazılımsal ve donanımsal artılarını K810i üzerinde ilk kullanım anından itibaren farkedeceksiniz. Kamera kapağının hemen üzerine yerleştirilmiş olan Xenon flaş, diğer modellerde bulunan ve sabit yanarak ortamı aydınlatmaya çalışan sabit flaş ışığından farklı olarak gerçek bir flaş gibi çalışıyor. Bu sayede 3 metreye kadar tamamen karanlık ortamda bile gayet aydınlık ve net fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Genel performansı itibarıyla zaten oldukça başarılı olan K810i'nin kamerası, xenon flaş ile birlikte rakipleri tarafından yakalanması zor bir seviyeye ulaşıyor.