Nokia 6300

İnce ve sade bir tasarıma sahip olan Nokia 6300, yenilenen seri 40 arayüzüyle başarılı ve kullanışlı bir orta seviye alternatif olarak karşımıza çıkıyor

Farklı markalar tarafından üretilen ince telefonlar bu seneye damgasını vurdu. Nokia her ne kadar Samsung tarafından geliştirilen Ultra serisi ince cihazlarla yarışacak kapasitede olmasa da 11.7 mm kalınlığıyla pratik ve kullanışlı 6300'ü satışa sundu. Klasik bar tipi tasarıma sahip olan telefonun oldukça sade bir görünümü var. Uzunca bir süredir aynı kullanım tarzını sunan orta segment Nokia telefonlarında olduğu gibi sol/sağ seçim tuşları, yön tuşları ve orta seçim tuşu bulunuyor.

Metal ve parlak siyah dış kaplamasıyla ciddi bir havaya sahip. Tuş takımı çok rahat bir kullanım sunuyor. Artık neredeyse tüm telefonlarda standart haline gelen seçim tuşlarıyla çağrı cevaplama/sonlandırma tuşları simgesiz, sadece renklerle belirtilmiş.

Cihazın üst tarafında güç düğmesi, sağ yan yüzünde ses kontrol tuşları ve altındaysa bağlantı noktaları bulunuyor. Oldukça kaliteli 2 inç boyutunda bir ekranla donatılan cihaz16 milyon renk destekliyor. Yenilenen Seri 40 arayüzüyle çalışan 6300, S60 cihazlarına benzer bir kullanım sunuyor. Simgeler halinde görüntülenen ana menüyü seçenekleri pratik bir şekilde numara tuşlarıyla kontrol etmek mümkün. Soldan sağa üç simge şeklinde sıralanan seçeneklerin ilki için 1, ikincisi için 2 şeklinde kısayollar atanmış.

Seri 40 arayüzlü cihazları Symbian işletim sistemli S60 arayüzlü cihazlara benzeten en önemli eklenti 'aktif bekleme' 6300 üzerinde kullanılan yeni arayüzde oldukça geliştirilmiş. Önceki versiyonlarda beş adet kısayol ve arkaplanda çalışan müzikçalar/radyo gibi uygulamaları görüntüleyen aktif bekleme, artık oldukça detaylı bir şekilde kişiselleştirilebiliyor.

Standart olarak kapalı halde gelen aktif bekleme ayarlar bölümündeki ekran başlığı altından açılabiliyor. Ayarlar buradan değiştirilebileceği gibi, ana ekran üzerinden sol seçim tuşuyla erişeceğiniz menüden de değiştirilebiliyor. 4 bölümden oluşan aktif beklemenin her bölümüne genel göstergeler, geri sayım sayacı, kısayol çubuğu, notlar, radyo/müzikçalar ve takvim seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz. 6300 üzerinde daha önceki hiçbir modelde olmadığı gibi kısayol çubuğunu en alt satıra alabilme imkanına sahipsiniz. Bölümlerden birine atayabileceğiniz 'notum' isimli seçenek sayesinde ana ekran üzerinde kolayca not almak mümkün. Yine beş farklı kısayol, cihaz içerisindeki bütün uygulamalardan kullanıcı tarafından seçilip sıralanabiliyor. Bu haliyle cihazın tamamını ana ekran üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.MULTİMEDYA YETENEKLERİ


2 megapiksel kameraya sahip olan 6300 otomatik netleme özelliğine sahip değil. Flaş ışığı da bulunmayan kamera yeterli ışığa sahip ortamlarda iyi sonuç veriyor. Kamera arayüzünde son zamanlarda üretilen cihazlarda pek tercih edilmeyen dikey kullanım tercih edilmiş. Cihazı düz tutup çektiğinizde dikey fotoğraf çekiliyor. Yatay çekmek için yan tutup kullanabiliyorsunuz fakat bu sefer de simgeler ve seçenekler yan döndüğünden her ayar yapmak istediğinizde telefonu bir düz bir yan çevirmek durumunda kalabiliyorsunuz. Galeri içerisinden çektiğiniz fotoğraf ve video dosyalarını gayet hızlı ve pratik bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz. Kullanıcıya dahili olarak az bir hafıza sunan 6300 ile birlikte 128 MB kapasiteli microSD kart veriliyor.

Kart yuvası cihazın yanında fakat arka metal kapağın altından erişilebilecek şekilde konumlandırılmış. Kullanım açısından bir sorun yaşatmıyor. Harici hafızayı çekeceğiniz fotoğraflar, videolar, dinleyeceğiniz müzik dosyaları ve Java uygulamalar için ortak bir şekilde kullanıyorsunuz. İleri seviye bir kullanıcıyı tatmin etmeyecek olsa da, birkaç MP3 dosyası ve onlarca resim, video dosyası için yeterli. Müzik dinlemek için Medya başlığı altındaki müzik çalar uygulaması, video dosyaları ve akıcı (streaming) görüntüler için medya oynatıcı kullanılıyor. Dahili FM radyo ile müzik zevki artırılırken, yine bu menü içerisinde bulunan ekolayzır ve stereo genişletme ayarlarıyla sese ince ayar yapmak mümkün. 6300'ün alt tarafında yeni

Nokia ince şarj bağlantısının yanı sıra küçük stereo kulaklık girişi ve mini USB bağlantı noktası bulunuyor. Bilgisayar bağlantısı için mini USB oldukça pratik bir kullanım yaratırken, USB üzerinden şarj olmaması cihazın, daha doğrusu Nokia'nın en önemli eksilerinden. Üzerinde standart USB bağlantısı barındıran bir cihazlarda bu durumun standartlaşması gerektiğini düşünüyoruz.


Tüm bu özelliklerin yanı sıra 6300'ün hafıza kartı ve dahili hafızası birçok melodi, tema, görüntü, ekran koruyucusu gibi eğlenceli içeriklerle doldurulmuş. Bunlardan sevmediklerinizi silerek veya başka bir yere kopyalayarak hafızada daha fazla yer açabilirsiniz. Genel kullanım itibarıyla sorunsuz ve pratik bir cihaz olan bar tipi tasarımdaki 6300, orta seviye özellikler sunan başarılı alternatiflerden biri. Buna dış yapısının sağlamlığı sebebiyle dayanıklılık unsuru eklenirse bu fiyat seviyesinde tercih listesine eklenmesi gereken telefonlardan biri.

ALINTIDIR....