EMEĞE SAYGI....


Turkcell PALM Treo 750

Turkcell tarafından satışa sunulan Palm Treo 750, telefon özellikli güçlü bir cep bilgisayarı.


Palm’in PDA ve telefon pazarına girdiği ilk günlerde kendi işletim sistemi olan Palm OS platformunu oluşturması ilk yıllarda kullanılan yavaş ve ucuz telefonlar düşünüldüğünde anlayışla karşılansa da geliştirdikleri işletim sistemini bu pazarın büyüme hızının gerisinde kalması sebebiyle 2005 yılında ilk Windows platformlu smartphone cihazını piyasaya sürdüler. Bu tarihten sonra da yavaş yavaş Palm işletim sistemini tasfiye ediyorlar. Firmanın geçtiğimiz yıl sonlarında çıkan cihazı Treo 750, Turkcell PDA ürünleri altında ülkemizde de satılmaya başlandı. Önceki modellerine göre daha ince ve kompakt yapıda olmasına rağmen yine de pazardaki aynı seviye diğer cihazlara göre biraz daha kalın ve ağır olan Treo 750 yine de kaliteli malzeme ve ergonomik yapısı ile dikkat çekiyor.113 x 59 x 21 mm boyutlarında ve 154 gr ağırlığında olan cihazın diğer öne çıkan özellikleri ise 3G hızıyla bağlantı imkanı sunması, tam boyutlu qwerty klavyesini sayabiliriz. Cihazın üst tarafında bulunan ses açma kapama düğmesi ile tek harekette tüm sesi kısıp cihazı titreşim moduna alabiliyorsunuz.

Stylus kalem de bu bölüme yerleştirilmiş. Sol yanda ise ses yükseltme alçaltma düğmeleri ve kısayol tuşu bulunuyor. Kısayol tuşu Windows Media Player uygulamasını çalıştırsa da sonradan istediğiniz bir görevi bu tuşa atayabilirsiniz. Sağ yanda miniSD kart girişi ile infrared alıcısı bulunan cihazın alt tarafında ise kulaklık, data ve şarj bağlantı arayüzleri bulunuyor.

Cihazın arka tarafında 1,3 megapiksellik flaşsız kamerası bulunmakta. Samsung tarafından geliştirilen 300 Mhz hızında SC32442A işlemcisi kullanan cihazın 128 MB RAM ve 60 MB ROM bellekleri mevcut. miniSD kart kullanarak belleği 2 GB ‘a kadar yükseltebilirsiniz. Cihaz 200 saate kadar bekleme 4 saate kadar konuşma süresi sunan 1200 mAh Li-Ion pil kullanıyor.


Windows Mobile 5.0 PocketPc sürümünü kullanan cihaz direct push e-mail desteği sayesinde posta kutunuza gelen maillerden sizi anında haberdar edebiliyor. 240x240 çözünürlükte ve 65K renk derinliğine sahip dokunmatik ekran ortalama bir görüntü kalitesi sunuyor. Ekran altında bulunan tam boyutlu klavye ve navigasyon tuşları cihazı kolayca kullanmanızı sağlıyor. Ekranda bulunan Windows Today ekranı ile telefon uygulaması birleştirilmiş. Yani telefon numarası girmeya başladığınızda ayrı bir uygulama yerine Today ekranında girdiğiniz numaraları ve bu numaralara göre rehberde eşleşen kişi listesini görebiliyorsunuz. Hatta rakam yerine harf girerseniz rehberde bulunan isimler ile eşleşenleri ekranda görebiliyorsunuz. Bunun yanında resimli rehberden aramak istediğiniz kişiyi seçip arayabilirsiniz.

Turkcell taRafından tüm SMS, MMS, GPRS ayarları yapılmış olarak gelen cihaz gönderip aldığınız mesajları sonradan kolayca takip etmenizi sağlamak amacıyla karşılıklı konuşma şeklinde saklıyor. Windows Media Player Mobile tarafından desteklenen formatları zil sesi olarak tanımlayabileceğiniz cihazda WMA, WMV, MP3 ve 3G2 formatlı dosyaları çalabiliyorsunuz. 3 bant UMTS (850/900/2100 MHz) ve 4 bant GSM (850/900/1800/1900 Mhz) altyapısında çalışabilen Treo 750 aslında 3G desteği olan bir cihaz fakat ön tarafta ikinci bir kamerası bulunmaması sebebiyle video konferans hizmeti sunamıyor. Arka tarafta bulunan 1,3 megapiksellik kamerası ise ortalama altında bir kalite sunuyor. 2x dijital zoom desteği bulunan kamera ile 1280x1024 piksel çözünürlükte resim ve 352x288 piksel çözünürlükte video çekimi yapabiliyorsunuz. Kamera uygulaması herhangi bir yenilik veya özellik içermiyor.

Cihaz Windows işletim sisteminin sunduğu ofis uygulamaları yanında PDF okuyucu, Streaming Media gibi uygulamar içeriyor. Streaming Media uygulaması her ne kadar arayüz olarak klasik bir Windows uygulaması gibi görünse de aslında HTC tarafından geliştirilmiş internet üzerinden eş zamanlı video izlemenize olanak sağlayan bir yazılım.

Bağlantı seçenekleri olarak oldukça geniş bir yelpaze sunan Treo 750 ‘de GPRS, EDGE, UMTS, bluetooth, USB, Infrared gibi özellikler desteklense de Wi-Fi desteğinin bulunmaması bizi çok şaşırttı. Bununla beraber miniSD kart girişi SDIO standardı sunuyor. Yani bu bölüme miniSD modül takabiliyorsunuz.

Cihaz üzerinde WiFi desteği isterseniz miniSD WiFi modülü satın almanız gerekecek. Bubble Breaker, Solitaire gibi klasik Windows oyunları yüklü olarak gelse de internetten indireceğiniz oyunları cihaza yükleyebilirsiniz.

Şarj cihazı, stereo kulaklık, USB data kablosu, Türkçe/İngilizce hızlı başlangıç kılavuzları, Türkçe işletim sistemi CD’si kutu içeriğini oluşturuyor. Palm Treo kısır multimedya özelliklerinin yanında her ne kadar WiFi içermese de yine de farklı bağlantı seçenekleri sunan, mesajlaşma ve rahat telefon görüşmeleri konularında ön plana çıkan bir cihaz. Ayrıca Turkcell’den PDA pazarına sunduğu cihazlara yazılım anlamında katkı beklediğimizi de söylemeliyiz.

alıntıdır