Tüm Türkiye’yi fiber internetle tanıştırmayı hedefleyen Turkcell Superonline, Samsun’u da ışık hızında internetle tanıştırdı.

Turkcell Superonline’dan
Samsun’a 27 milyon TL yatırım

Turkcell Superonline, Orta Karadeniz’in yıldızı Samsun’a yaptığı fiber yatırımlarla, hem şehrin hem de genel olarak Karadeniz’in ekonomisine altyapı desteği sağlıyor. Bugüne kadar 27 milyon TL yatırım ile 520 kilometrelik fiber altyapıya kavuşan Samsun, gerçekleşen yatırımlarla birlikte iletişim altyapısı bakımından bölgenin liderliğine oynuyor.

Türkiye’nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, fiber yatırımlarıyla hem günlük yaşam kalitesine hem de rekabet gücüne katkıda bulunduğu Samsun’a ve Türkiye’ye yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Bir liman şehri olarak Karadeniz’in ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından biri olan Samsun’da yaklaşık 2,5 yıl önce başlatılan fiber yatırımlar ile gelişen iletişim altyapısı, ticaret ilişkilerinin ve ekonomik büyümenin de temelini hazırlıyor.12 bine yakın fiber aboneye ışık hızında internet
Bugüne kadar gerçekleştirilen 27 milyon TL’lik yatırım ile 120 kilometresi şehir içinde olmak üzere Samsun’u 520 kilometrelik fiber internet altyapısı ile donatan Turkcell Superonline, 36 bini aşkın ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmetini götürdü. Fiber abone sayısı ise 12 bine yaklaştı. Ayrıca Samsun’un en önde gelen kurumsal şirketlerinde 42 tanesi de Turkcell Superonline’ın sunduğu fark yaratan toplam telekom çözümlerinden faydalanıyor.

Yarattığı istihdamla da şehrin ekonomisine katkıda bulunan Turkcell Superonline, Turkcell Superonline Abone Merkezi (SAM) ve Bölge Çözüm Ortağı bünyesindeki çalışanlarla birlikte 60 kişilik bir ekiple şehre hizmette bulunuyor. Halihazırda ışık hızında internet hizmetinin verildiği semtler arasında Duruşehir, Bulvarçiftlik ve Atakum yer alıyor.

“Güçlü iletişim altyapısı Karadeniz’in ticari ilişkilerini de olumlu etkileyecek”
Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Samsun ve Türkiye yatırımlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye’yi dünyayla aynı anda fiber internet teknolojisiyle tanıştıran Turkcell Superonline olarak 2008 yılından bu yana 2 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımla inşa ettiğimiz 32 bin kilometrelik altyapımızla 75 ile değen bir fiber omurgamız oluştu. 12 ilde ise ev ve işyerlerinin kapısına kadar fiber hizmeti veriyoruz. Samsun da bu öncelikli illerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu. Murat Erkan, bilişim ve iletişim teknolojilerinin ekonomiye katkılarının yadsınamayacağına işaret ederek, geçmişten geleceğe bir ticaret bölgesi olan Karadeniz’in önde gelen liman kenti Samsun’da iletişim altyapısının güçlenmesinin ticari ilişkiler açısından da olumlu bir etki uyandıracağının altını çizdi.“Strateji Oscar’ını aldık, değer katan yatırımları sürdüreceğiz”
Türkiye’de fiber internet pazarının lideri olarak, bu geçen sürede stratejilerini hayata geçirmekteki başarılarının, Harvard Üniversitesi profesörlerinden Robert Kaplan’ın fikir babalığını yaptığı Palladium Executive Strategy tarafından da teyit edildiğini belirten Erkan, “Strateji Oscar’ı olarak bilinen Hall of Fame ödülünü kazanan ilk Türk telekomünikasyon şirketi olduk. Önümüzdeki dönemde de gerek Samsun gerekse Türkiye genelinde sürdürülebilir başarıya odaklı bir yatırım anlayışıyla hem şirketimize hem hizmet götürdüğümüz yerlere değer katmaya devam edeceğiz. Gelecekte şehirler arasında bir rekabet unsuru haline gelecek akıllı şehir uygulamalarını mümkün kılacak fiber altyapımız ile Samsun’un da dijital dönüşümde bir adım öne geçeceğine inanıyoruz” dedi.