Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  42

  Yurtdışında Üniversite Eğitimi

  Kanada'da Üniversite Eğitimi

  Kanada göçmenlik yasası, kısa ve uzun süreli eğitim de dahil olmak üzere herhangi bir nedenden dolayı Kanada'ya gitmek isteyen kişiler ile ilgili hususları düzenler.

  Kanada'daki bir eğitim kurumuna kaydolmak istediğinizde, Türkiye'den ayrılmadan önce yapmanız gereken bazı hazırlıklar vardır. Bunlar tahmininizden daha uzun sürebileceğinden, mümkün olduğu kadar erken program hazırlamanız gerekir.

  Bir Kanada Eğitim Kurumu Tarafından Kabul Edilme:

  Orta öğretim standartları, eyaletlerin eğitim bakanlıkları tarafından tespit edilmekte olup, genellikle bir eyaletten ötekine değişir. Bundan dolayı, eğer Kanada'daki bir liseye kaydolmak isterseniz, önce ilgili eğitim bakanlığı veya okul kurulu ile temasa geçerek, eğitim düzeyinizin, girmek istediğiniz sınıf ve derslere uygun olup olmadığını tespit ettirmelisiniz.

  Eğer düzeyiniz uygun ise, okul kurulundan veya okulun kendisinden sizi öğrenci olarak alacaklarına dair bir yazı almanız gerekir. Öğrenci iznini alabilmek için, bu yazıyı kabul edildiğinizin delili olarak sunmalısınız.

  Eğitim görmek istediğiniz eyaletin eğitim bakanlığında orta öğretim düzeyindeki okullar hakkında genel bilgi vardır. Başvuru ve sorularınızı, ilgili eyaletin başkentindeki Eğitim Bakanlığı'na gönderebilirsiniz.

  Lise sonrası eğitim kurumları kendi akademik şartlarını tespit ederler ve bu şartlar okula göre değişir. Bir üniversite, kolej veya başka lise sonrası eğitim kurumuna kabul edilmek için başvuruda bulunmadan önce izlemek istediğiniz eğitim programı hakkında yazılı olarak bilgi isteyiniz. Talebiniz üzerine, o lise sonrası eğitim kurumunun kayıt görevlisi okul ücreti, burslar, kalınacak yer ücreti ve Kanada'da eğitim göreceğiniz süre zarfındaki tahmini geçim masrafları hakkında da bilgi verebilir.

  Göreceğiniz eğitim konusunda bir karara vardıktan sonra Kanada'da okula başlamayı düşündüğünüz tarihten en az altı ay önce doğrudan o okulun kayıt görevlisine başvurunuz. Giriş için aranan şartlara sahip iseniz, kayıt görevlisi size kabul yazısı gönderir. Öğrencilik izni almak üzere Kanada Büyükelçiliği'ne başvurduğunuzda bu kabul belgesini ibraz etmeniz lazımdır.

  Kanada'daki lise sonrası eğitim kurumları ve programları konusunda daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kuruluşlarla temasa geçebilirsiniz:

  Diploma veren kurumlar için:

  Canadian Bureau for International Education 141 Laurier West, Suite 809, 8th Floor Ottawa, Ontario Canada K1P 5J3

  Assocation of Universities and Colleges of Canada 151 Slater Street Ottawa, Ontario Canada K1P 5N1

  Teknik kurslar ve diploma vermeyen diğer kurslar için
  Association of Canadian Community Colleges
  110 Eglinton Avenue West Toronto, Ontario Canada M4R 2C9

  Association of Canadian Career Colleges
  Box 340 Brantford, Ontario Canada N3T 5N3
  Kanada'da Üniversiteye Girişte Aranılan Şartlar

  (a) Genel Bilgi

  Kanada üniversitelerinin giriş için aradıkları şartlar, eyaletten eyalete değişir. Üniversitelerin çoğu, birinci basamak diploma eğitimi için girişte aradıkları şartları bulundukları eyaletlerdeki eğitim bakanlıklarının verdikleri orta öğrenim sertifikalarına göre tespit ederler. Kanada üniversitelerinde ilk basamak diploma eğitimine kabul için aranan şartların özeti (Association of Universities and Colleges of Canada) tarafından bastırılan The Directory of Canadian Universities isimli yayın ile (Association of Commonwealth Universities) tarafından bastırılan Commonwealth Universities Yearbook yıllığının ekinde vardır. Üniversitelerin kayıt görevlilerinden sağlanabilecek olan rehber ve diğer yayınlar kabul için gereken şartları ayrıntılarılı bir şekilde anlatmaktadır.

  Kanada dışından gelecek öğrencilerin kabulünü, her üniversite giriş için yeterli görür. Bir Avrupa üniversitesine kabul edilmek için aranan şartlara sahip olan öğrenciler, bir Kanada üniversitesine de genellikle kabul edilir. Ancak İngilizce veya Fransızca yazılı ve sözlü sınavlardan geçilmesi istenebilir.

  (b) Üniversite Program ve Kursları

  Üniversiteler genel olarak üç ile beş yıllık eğitimden sonra edebiyat veya fen dallarında ya da mühendislik, iş idaresi ve ziraat gibi mesleki disiplinlerde lisans diploması verirler. Hukuk, ilahiyat, diş hekimliği, tıp ve bazı diğer konularda eğitim daha uzun sürer ve bu dallara girebilmek için çoğu zaman edebiyat veya fende ilk basamak eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Üniversitelerin çoğunda öğrenciler ya genel ya geçer düzeyde ya da onur düzeyinde lisans diploması almak üzere eğitim görürler. Genellikle bir yıl fazla çalışmayı gerektiren onur düzeyinde lisans diploma programı, derslerden bir veya ikisine daha fazla konsantre olunmasını gerektirir ve yalnız not ortalamaları yüksek olan öğrencilere açıktır. Üniversitelerin çoğunda lisans diploması birinci sınıf, ikinci sınıf ve geçer şeklinde derecelendirilir.

  Daha ileri düzeyde bir diploma almak isteyen öğrencilerin önce lisans diploması almaları gerekir. Bir yukarı düzeyde olan master diplomasını alabilmek için onur düzeyinde lisans diploması aldıktan sonra en az bir yıl daha eğitim görmek gerekir. Öğrenci belirli bazı dersleri alır ve normal olarak bir tez hazırlaması istenir. Doktora veya muadili diploma alabilmek için, master derecesinden sonra en az iki yıl ve onur düzeyinde lisans derecesinden sonra üç yıl gerekir. Doktoranın tamamlanması için genel olarak sınıf çalışmaları, tez yazılması ve tez üzerinde sözlü bir sınav verilmesi istenir.

  Kanada üniversitelerinin verdiği diplomalar genel olarak Commonwealth ve Amerikan üniversitelerinin verdikleri ile eş düzeyde kabul edilir.

  (c) Lisan Şartı

  Bütün Kanada üniversiteleri yabancı öğrencilerin dil bilmesini şart koşmakta iseler de, sınavdan geçme şartı hepsinde yoktur. Dolayısıyla, bir Kanada üniversitesi tarafından diğer hususlarda kabul edilebilir bulunan bir öğrenci, o üniversite istemediği taktirde sınavdan geçmez. Göçmenlik işleri görevlileri de vize vermeden önce dil bilgisinin yeterli olduğunun kanıtlanmasını isteyebilirler.

  Lisan düzeyinin tespitinde halen kullanılmakta olan sınavlar şunlardır:

  i. The Education Testing Service of Princepon, New Jersey, USA tarafından düzenlenen The Test of English as a Foreign Language (TOEFL) sınavı.

  ii. The University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, USA tarafından dünyanın pek çok yerinde düzenlenen The English Proficiency Test sınavı.

  iii. Cambridge üniversitesinin Proficiency in English sertifikasını sağlayan test sınavı.

  (d) Başvuru ve Kayıt İşlemleri

  Bir Kanada üniversitesine kabul için başvuru yalnız kayıt görevlisine yapılır. Verilen dersler, kabul şartları, ücret ve masraflar hakkında bilgi de ondan öğrenilebilir. Bir öğrencinin Kanada Üniversitesine kabul ediline kadar detaylı yazışma yapması gerektiğinden, başvurular çok önceden, tercihen 3 ile 10 ay önceden yapılmalıdır.

  Kanada'da ders yılı genellikle iki sömestre ayrılmıştır. Eylül ortasında başlayıp Nisan ve Mayıs'a kadar sürer ve sonbahar ile kış aylarını kapsar. Arada kısa bir noel tatili vardır. Bununla beraber, bir kaç üniversite üç dönemli sisteme göre çalışır. Bunlar, (Mayıs başından Ağustos başına) İlkbahar, (Eylül başından Aralık sonuna kadar) Sonbahar ve (Ocak başından Nisan sonuna kadar) Kış dönemleridir.

  Üniversitenin isteği üzerine, öğrenci orta öğretim diplomasının tasdikli suretleri ve üniversitede veya başka bir lise sonrası eğitim kurumunda almış olduğu notların resmi dökümüyle birlikte akademik sicili hakkında ayrıntılı bilgi verir. Eğer asıl belgelerin kopyaları İngilizce veya Fransızca değil ise, onlar ile birlikte tasdikli veya noterce düzenlenmiş tercümeleri de gönderilmelidir. Öğrencilerin gönderdikleri belgelerde, mümkün ise alınan derslerin ayrıntıları, alınan not ve dereceler belirtilmelidir.

  Üniversiteye kabul edilen öğrenci her yıl, o yıl için belirtilen kayıt günlerinde kaydını yaptırmalı ve gereken ücretleri ödemelidir. Kayıt yaptırmada gecikme halinde genellikle para cezası alınır. Bazı üniversitelerde, yabancı ülkelerden gelen öğrenciler için dersler başlamadan hemen önce uygulanan uyum programları vardır.

  Okul Ücretleri: Okul ücretleri eyaletten eyalete çok değişir. Bazı eyaletler yabancı öğrencilerden yüksek ücret aldıklarından, üniversitesine ve eyaletine göre okul ücretleri yılda 3000 Kanada doları ile 6000 Kanada doları arasında değişir. Kanada Büyükelçiliği'nden sorarak veya Kanada İstatistik Dairesinin Tuitions and Living Accommodation Costs at Canadian Universities isimli yayının en son baskısına bakarak bu ücretleri tam olarak öğrenebilirsiniz.

  Vize İşlemleri

  Öğrenim görmek üzere kabul edildikten sonra, öğrenci vizesi için Kanada Büyükelçiliği, Nenehatun Cd. No 75, Gaziosmanpaşa, Ankara adresine şahsen başvurmanız gerekir.

  Kanada hükümetinin aradığı şartlara ek olarak, Quebec eyaletinde eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin o eyaletten izin almaları gerekir. Gideceğiniz üniversitenin size bu amaçla Certificate of Selection formu göndermesi gerekir. Aksi halde aşağıdaki adrese yazınız:

  Ministere des Communautes Culturelles et de l'Immigration
  355, rue McGill Montreal, Quebec Canada H2Y 2E8

  Mali Durum:

  Size öğrenci izni verilmeden önce, Kanada'daki bütün masraflarınızı karşılayacak kadar paranız olduğunu Büyükelçilikteki Vize amirine kanıtlamanız gerekir. Bunlar meyanında okul ücreti, geçim masrafları ve dönüş masrafı ile birlikte varsa beraberinizdeki eş ve çocuklarınızın masrafları da vardır.

  Ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını hesaplarken, Kanada'nın uzun süren kış mevsiminde kalın giysilere ihtiyaç olduğunu bilmeniz gerekir. Kışın hava sıcaklığı ortalama eksi 18 derece hatta bazı bölgelerde daha soğuktur.

  İş içi eğitimin öğrencinin göreceği eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğu durumlar hariç, yabancı öğrencilerin (ve eşlerinin) Kanada'da çalışmalarına genelde izin verilmez. Bundan dolayı, Kanada'da ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu hesaplarken, kendinizin veya eşinizin çalışma izni alabileceğini düşünmemeniz gerekir.

  Kanada'da lise sonrası eğitim veren bir okula veya orta öğretim düzeyinde bir özel okula gitmek masraflıdır. Okul ücretleri eyalete, eğitim kurumuna, sınıfa ve eğitim derecesine göre değişir. Masraflarınızı tahmin etmenin en iyi yolu, okuldan size gerçekçi ve her şeyi kapsar bir yıllık masraf tahmini göndermelerini istemektir.

 2. #2
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  42
  ABD'de Üniversite Eğitimi

  ABD'de yüksek öğrenim hakkında bu sayfamızda kısa bilgiler mevcuttur. Kapsamlı bilgi için, ICEP Yurtdışı Eğitim'in ABD'de Yüksek Öğrenim Rehberi sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.

  ABD'de Eğitim Sistemi

  ABD'de yüksek öğrenim sistemi diğer ülkelerden farklıdır. Alınan derece, diploma, eğitim süresi ve programları üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Bu yüzden, Üniversite eğitimi hakkında genel bir bilgiye sahip olmak çok önemlidir.

  ABD'de çoğu üniversite, çeşitli sertifika programlarının yanısıra 3 tip eğitim derecesi sunmaktadır. Bunlar, Lisans, Master ve Doktora dereceleridir.

  Bazı üniversiteler, ayrıca bir çok değişik profesyonel dereceler de sunmaktadır. Her programın kendine özgü şartları vardır. Bunlar eğitimin daha en başında mutlaka iyi öğrenilmelidir.

  Genel Bakış

  ABD'de federal hükümet tarafından finanse edilen, yönetilen ve düzenlenen bir eğitim sistemi yoktur. Eğitim, her eyaletin kendi iç sorunudur ve eğitim ile ilgili düzenlemeler eyaletler tarafından yapılır. Dolayısıyla ABD'de 50 adet eyalet var olduğuna göre, 50 adet farklı eğitim sistemi vardır. Üniversite ve kolejler; özel, eyalete bağlı, eyalet tarafından yönetilenler olmak üzere üç kategoriye ayrılabilir. Eyalet üniversite ve kolejleri, eyalet vergileri ile finanse edilir.

  Üniversiteler arasında bazı farklılıklar olmasına rağmen, 50 eyalet arasında standart bir eğitim sistemi yoluna gidilmiştir. Üniversitelerin eğitim sistemleri, bizdeki YÖK'e karşılık gelen ancak tamamen özerk ve devletten bağımsız bilim kurullarınca onaylanmıştır. Böylece, öğrenciler bir üniversiteden diğerine kolaylıkla transfer olabilir. Okullar arasında akademik şartlar açısından farklılıklar olması gayet tabii ki doğaldır. Transfer olayı yüksek lisans seviyesinde daha ciddi bir olaydır. Bir diploma alabilmek için gerekli şartlar, Amerikan eğitim kurumlarında standarttır ve öğrencinin niteliğini ölçen benzer yöntemler kullanılmaktadır. Başarı ölçüsü, öğrencinin aldığı kredilere bağlıdır. Bizde de olduğu gibi alınan her dersin bir kredisi vardır. Her dersin kredisi genelde üçtür. Fakat zaman zaman kredisi 1, 2, 4, 5 veya 6 olan dersler de vardır. Genellikle ders haftada kaç saat ise, o kadar da kredisi olmaktadır.

  Bir derece veya diploma alabilmek için, her öğrenci gerekli sayıda krediyi tamamlamak zorundadır. Yüksek öğrenime başlayacak her öğrenci kaç kredi tamamlamak zorunda olduğunu iyi bilmelidir. Ayrıca, programın niteliğine göre kredilerin dağılımı da değişmektedir.

  Her öğrencinin almak ve başarmak zorunda olduğu "zorunlu dersler" vardır. Bunun yanında, öğrencinin isterse alabileceği "seçmeli dersler" de bulunmaktadır.

  Her dönemin sonunda, öğrenci aldığı derslerden notlar alır:

  • A: Mükemmel (4 puan)
  • B: Ortalamanın Üstü (3 puan)
  • C: Ortalama Civarı (2 puan)
  • D: Ortalama Altı (1 puan)
  • F: Başarısız (0 puan)


  Bir derste dönem sonu not ortalamasının nasıl hesaplanacağı o dersi veren hoca tarafından dönemin başında açıklanır. (Örneğin; ev ödevleri %10, vize %40, final %50 gibi.) Bu yüzdeler, standart olmayıp hocadan hocaya değişmektedir. Her dönemin sonunda, öğrencinin aldığı her dersteki başarı durumuna göre, ağırlıklı ortalaması (GPA) hesaplanır. Ağırlıklı ortalama, hem niteliksel hem de niceliksel yöntemler kullanılarak belirlenir.

  Amerikan Federal Göçmen Bürosu'nun kurallarına göre, lisans öğrencileri her dönem toplam 12 kredilik, yüksek lisans öğrencileri ise en az 9 kredilik ders almak zorundadır.

  Uluslararası Öğrenci Ofisi

  (International Student Office-ISO), Amerika'daki eğitiminiz boyunca size her konuda yardımcı olacak bir kuruluştur. Yeni okulunuza gittiğinizde yapacağınız ilk iş bu ofis ile temasa geçmektir. Üniversitenize varır varmaz, üniversite ve Amerikan hayat tarzına kolaylıkla uyum sağlamanız için oryantasyon (uyum) programları ve çok çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenecektir. Bu programlarda görev alanlar, bir çok alanda bilgi sahibi olan ve değişik kültürlerdeki insanlar ile kolaylıkla konuşacak ve iletişim kurabilecek insanlardır. Sizleri rahat ettirmek ve iyi bir karşılama sağlamak için bütün gayretleri sarfedeceklerdir.

  Daha üniversiteleri araştırmaya başlarken, aslında bu kuruluştaki insanlarla temasa geçeceksiniz. Okula giriş için gerekli koşullara sahip olup olmadığınızı belgeleyen evraklar bu görevliler tarafından incelenecektir. Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin görev ve sorumlulukları Amerikan yasalarında belirlenmiştir.

  Bu ofis, göçmenlik yasalarına ilaveten, üniversite hayatı ile ilgili her türlü konuda öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir. Akademik, mali ve kişisel sorunlarınızda kendi öğrenci danışmanınız ile temasa geçmelisiniz. Kişisel danışmanlıkların yanı sıra ISO, gelenek, banka sistemleri, gelir vergisi yasaları gibi Amerikan hayatı ile ilgili sürekli eğitici seminerler düzenlemektedir. Bu tür toplantı ve seminerlerde sadece bilgi almakla kalmayıp, diğer yabancı öğrenciler ile tanışıp, yeni arkadaşlıklar kurma şansına da sahip olacaksınız.

  Amerika'nın En İyileri

  (Yüksek Lisans ve Doktora Dahil) Her yılın Mart ve Ekim aylarında US News ve World Report Amerika'nın en iyi üniversitelerini tespit eden ve değerlendiren bir araştırma yazısı yayımlamaktadır. Buna göre, son yılların en iyileri şunlardır:

  En İyi 25 Üniversite

  1. Harvard University (MA)
  2. Princeton University (NJ)
  3. Yale University (CT)
  4. Mass. Inst. of Technology
  5. Calif. Inst. of Technology
  6. Stanford University (CA)
  7. Duke University (NC)
  8. Dartmouth College (NH)
  9. University of Chicago (IL)
  10. Cornbell University (NY)
  11. Columbia University (NY)
  12. Brown University (RI)
  13. Northwestern University (IL)
  14. Rice University (TX)
  15. Johns Hopkins Uni. (MD)
  16. University of Pennsylvania
  17. Georgetown University (DC)
  18. Washington University (MO)
  19. Univ. of Calif. at Berkeley
  20. Vanderbilt University (TN)
  21. University of Virginia
  22. Univ. of Calif.-Los Angeles
  23. University of Michigan
  24. Carnegie Mellon Univ. (PA)
  25. Emory University (GA)
  En İyi 15 Sanat Koleji:

  1. Amherst College (MA)
  2. Williams College (MA)
  3. Swarthmore College (PA)
  4. Wellesley College (MA)
  5. Pomona College (CA)
  6. Bowdoin College (ME)
  7. Haverford College (ME)
  8. Middlebury College (VT)
  9. Smith College (MA)
  10. Wesleyan University (CT)
  11. Claremont McKenna (CA)
  12. Davidson College (NC)
  13. Carleton College (MN)
  14. Vassar College (NY)
  15. Bryn Mawr College (PA)

  İş İdaresi Konusunda En İyi 15 Okul

  1. Stanford University (CA)
  2. Mass. Inst. of Technology
  3. Harvard University (MA)
  4. University of Pennsylvania
  5. Northwestern University (IL)
  6. University of Chicago (IL)
  7. Darthmouth College (NH)
  8. Univ. of Michigan at Ann Arbor
  9. Duke University (NC)
  10. Univ. of Calif. at Los Angeles
  11. Columbia University
  12. Univ. of California at Berkeley
  13. University of Virginia
  14. Carnegie Mellon University
  15. Cornell University (NY)

  Mühendislik Konusunda En İyi 15 Okul

  1. Mass. Inst. of Technology
  2. Stanford University (CA)
  3. Purdue University (IN)
  4. Univ. of Illinois at Urbana Ch.
  5. Univ. of Calif. at Berkeley
  6. California Inst. of Technology
  7. Univ. of Michigan at Ann Arbor
  8. Cornell University (NY)
  9. University of Texas at Austin
  10. Carnegie Mellon Univ. (PA)
  11. Georgia Inst. of Technology
  12. Northwestern University (IL)
  13. University of Wisconsin
  14. Penn State University
  15. Univ. of Minnesota-Twin Cities

  Tıp Araştırmaları Konusunda En İyi 10 Okul

  1. Harvard University (MA)
  2. Johns Hopkins Univ. (MD)
  3. Yale University (CT)
  4. Univ. of Calif. at San Fran.
  5. Washington University (MO)
  6. Duke University (NC)
  7. University of Pennsylvania
  8. Columbia University (NY)
  9. Stanford University
  10. University of Washington
  Tıp Eğitimi Veren En İyi 10 Okul

  1. Oregon Health Science Univ.
  2. George Washington Univ. (DC)
  3. Thomas Jefferson Univ. (PA)
  4. University of California at Da
  5. Ohio State University
  6. Brown University (RI)
  7. State Univ. of N.Y. at Buffalo
  8. University of Kentucky .
  9. Robert Wood Johnson (NJ)
  10. Univ. of Kansas Med Center

 3. #3
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  42
  İngiltere'de Üniversite Eğitimi

  İngiltere'de farklı derecelerde eğitim veren sayısı 250'yi aşkın yüksek öğretim kuruluşu, 30.000 'nin üzerine lisans ve 2.000'nin üzerinde yüksek lisans programları ile her yıl tüm dünyadan yüz binlerce gence zengin seçenekli eğitim imkanı sunar.

  İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere sadece zengin bir akademik kariyer planı sunmaz, aynı zamanda mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırır. İngiltere'de son yıllarda bu tarz programlara sahip okul sayısında hızlı bir artış olmuştur. Diğer taraftan geleneksel tek diploma derecesi sunan programların yanı sıra, günümüzde bir hayli rağbet gören modüler diploma programları (farklı temeldeki programların, örneğin p***oloji ve işletmenin birleştirilmesi birleştirilmesi ) da İngiltere'deki seçenekleriniz arasındadır.

  İngiltere'de birçok lisans programı 3-4 yıl arası sürer. Aynı zamanda bir diploma derecesi için yeterliliği bulunmayan öğrenciler diploma öncesi hazırlık kurslarını takip edebilirler. İngiltere'de yüksek lisans derecesindeki master ve doktora öğrencilerinin de planladıkları akademik kariyerlerini hayata geçirebilmeleri için çok çeşitli program seçenekleri olacaktır.

  Diğer taraftan İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları , kütüphane ve laboratuar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.

  İngiltere'de Üniversiteye Hazırlık: Foundation

  İngiliz Üniversiteleri, İngiltere'deki normal lise mezunu düzeyindeki öğrencileri (A - Advanced Level) kabul etmektedir. Türkiye'de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz Lise sistemine göre ek*** kabul edildiklerinden, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere'de Üniversiteye başlayamazlar.

  Türkiye'de lise mezunu olup, İngiltere'de Üniversite okumak isteyen bir öğrenci, iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır ve buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır. FOUNDATION eğitimde öğrenciye 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda ek***lik duydukları konularda destekleyici dersler verilir.

  Öğrenci Foundation eğitimde, hangi alanda Üniversite eğitimi almak istiyorsa o alan ile ilgili bir ya da iki konuda ders alır ve bu kursu başarıyla bitirdikleri takdirde bir Üniversite lisans programına başlamaya hak kazanır.

  İngilizcesi Yeterli Olmayan Öğrenciler:

  Foundation eğitimi, öğrenciye İngilizce öğreten bir program değildir. Foundation eğitimi, zaten çok iyi derecede İngilizce bilen öğrenciye, İngiliz Lise Sistemine göre A Level olabilmesi için gerekli ek dersleri (matematik, fizik, kimya vb) verir.

  İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci, Foundation eğitimi alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyiye yakın olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi zayıf olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

  Sunulan Derece ve Diplomalar

  ● Lisans Eğitimi Süresi ve Sunulan Dereceler :
  Lisans yeterlilik derecesini almak seçilen programa göre farklılık taşımakla birlikte genelde 3 yıl sürer. Lisans derecelerinin verildiği alanlar :

  • · Sosyal Bilimler (BA- Bachelor of Arts)
  • · Eğitim (Bed- Bachelor of Educations)
  • · Mühendislik (BEng - Bachelor of Engineering)
  • · Bilim (BSc - Bachelor of Sciences)


  ● Lisansüstü Eğitim Süresi ve Sunulan Dereceler :
  Lisansüstü programının amacı öğrenciye profesyonel bir yeterlilik derecesi kazandırmaktır. 9 ay ile 1 yıl arasında süren master programlarında öğrenci bu süreci ağırlıklı olarak ders alma şeklinde geçirir.

  İngiliz Üniversiteleri Sosyal Bilimler (MA-Master of Arts) ve Fen Bilimleri (MSc-Master of Sciences) alanlarında master derecesi vermektedirler. Doktora derecesi daha özgün, araştırmaya ve teze yönelik bir sistemdir ve ortalama olarak 3 yıl sürer.

  Fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar alanlarında doktora dereceleri (Ph) vardır ve yüksek lisans diplomasına sahip olan öğrenciler doğrudan doktora programına başlayabilirler.

  İngiltere'de doktora eğitim müfredatı ya da öğrenim sürelerini herhangi bir merkezi düzenlemeye ya da sınırlamaya tabi değildir, okullar kendi doktora kapsamlarını kendileri oluştururlar. Öğrencinin bir doktora programına kabulünde, akademik başarıları, master tezi, iş tecrübesi, referanslar gibi kıstaslar ön plana çıkar.

  Başvuru Süreci

  İngiltere'de Üniversitelere başvuru dönemi Eylül ya da Ekim aylarıdır. Bunun için de bir önceki yılın sonbahar aylarında başvurunuzu yapmış olmalısınız.

  Başvurunuzu eğer ICEP aracılığıyla yaparsanız, başvuru işlemleriniz ortalama 8 hafta içinde biteceğinden her yıl en geç Mayıs ayı sonuna kadar başvurmanız durumunda dahi Üniversiteye kabulünüz gerçekleşebilir.

  Türkiye'de lise mezunu iseniz, İngiltere'de bir Üniversiteye doğrudan kabul alamazsınız. Ancak şartlı kabul yaptırabilirsiniz. Bu şartlı kabul sizin 1 yıllık FOUNDATION eğitimini başarıyla tamamlamanız durumunda Üniversite tarafından lisans eğitimine kabul edileceğiniz anlamını taşır.

  İngiltere'deki üniversite ya da yüksek okulların öğrenci kabul şartları hemen hemen aynıdır ve şu şekildedir:

  · A-Level ya da muadili bir sınavdan geçerli notu almış olmak veya Foundation eğitimini başarıyla bitirmiş olmak
  · İngilizce yeterliliğini ispatlayan standart sınavlardan yeterli not almak (yani iyi derecede İngilizce bilmek)

  Masraflar

  İngiltere'deki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak bir bütçeye sahip olduğunuza ve İngiltere göçmen bürosunca talep edildiğinde finansal kaynaklarınızı ispat edebileceğinize emin olmalısınız.

  Eğitim Ücreti
  İngiltere'de özel veya resmi okullar arasında yıllık eğitim ücretleri bir hayli farklılık gösterir. Aynı zamanda okul ücretlerinin uluslararası öğrenciler için daha yüksek olduğu (AB üyesi ülke öğrencileri hariç) ve her yıl artış gösterdiği göz önünde tutularak eğitim almayı planladığınız okula başvurduğunuz tarihteki doğru ücreti öğrendiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca eğitim ücretinizin haricinde de konaklama, yiyecek, kişisel giderleriniz gibi zorunlu ihtiyaçlarınıza ilişkin masraflarınız İngiltere'de gittiğiniz bölgeye göre değişmekle birlikte kabaca £6.000 ile £15,000 arasında olacaktır.

  Konaklama
  İngiltere'de barınma masraflarınızın toplam bütçeniz içinde oldukça büyük bir yer tuttuğunu gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü gerçekten İngiltere'de konaklama imkanları çeşitlilik arz etmesine rağmen pahalıdır. İngiltere'de üniversitelerin büyük çoğunluğu öğrencilerine yurtlarında barınma olanağı sağlamaktadır. Özellikle de yeni ve yabancı öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

  Eğer okulunuz size konaklama imkanı sağlayamıyorsa ya da siz okul yurtlarının harici bir yerde kalmayı arzu ediyorsanız, özel öğrenci yurtları ya da aile yanı konaklama seçeneklerini denemelisiniz. Okulunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

  Tahmini Masraflar Toplamı
  Yıllık Eğitim Gideriniz: 6,000 - 15,000 Sterlin arası
  Yıllık Konaklama Gideriniz: 2,500 - 8,000 Sterlin arası
  Yemek, ulaşım, sağlık, sosyal harcamalar gibi yıllık Yaşamsal Masraflarınız: 2,500 - 7,500 Sterlin arası
  TOPLAM TAHMİNİ MASRAFINIZ: 11,000 - 30,000 Sterlin arası.

  Yukarıda da açıklandığı gibi, maddi anlamda en az 11,000 Sterlin tutarında bir kaynağınız mevcut değilse, İngiltere'de üniversite eğitimi almanız pratikte mümkün değildir. İngiltere'ye gittikten sonra çok yüksek gelir elde edebilecek işler bulabileceğinize güvenmeyin, kazanacağınız paralar eğitim masraflarınızın çok küçük bir kısmını karşılamaya ancak yetecektir. Ayrıca, İngiltere'de kazanacağınızı düşündüğünüz parayı vize uzatma esnasında görevlilere maddi yeterliliğinizi ispatlarken kullanamazsınız.

  İngiltere'de Çalışma Koşulları

  İngiltere'de uluslararası öğrencilerin ülkede çalışma koşulları yasalar ile düzenlenmiştir. Bu yüzden İngiltere'ye gitmeden önce öğrenci olarak uymakla yükümlü olduğunuz kanuni düzenlemeler ile ilgili bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır.

  Öncelikle yasal çalışma izninden yararlanabilmek için İngiltere'de bir öğretim kurumu tarafından full-time öğrenci (haftalık en az 15 ders saati alıyor olmak) statüsüyle kabul edilmiş olmanız gerekir.

  İngiltere'de kısa bir süre öncesine kadar, bir öğrenim kurumunda full time olarak öğrenim gören yabancı öğrencilerin çalışmaları yasal olarak mümkün değildi. Ancak 1998 yıl sonunda bu konudaki yasalarda düzenlemeye gidilerek AB üyesi olmayan ülke öğrencilerinin de ülkede part time olarak çalışmalarına izin verildi.

  Bu yeni düzenlemeye göre artık İngiltere'deki yabancı öğrenciler herhangi bir kurumdan izin almaksızın part-time olarak çalışabilme olanağına sahiptirler.

  Buna göre bir yabancı öğrencinin İngiltere'de yasal çalışma koşulları şu şekilde düzenlenmiştir :

  1- Yabancı öğrenciler okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saatten fazla çalışamaz. (İş öğrencinin eğitim konusu ile ilgili ise ve okuldan gerekli izin alınmış ise çalışma saati daha fazla olabilir. Örneğin mesleki staj gibi...)

  2- Okulların tatilde olduğu dönemlerde öğrencinin çalışma saati konusunda bir sınırlama yoktur.

  3- Öğrenci sürekli ve full time olarak bir işte çalışamaz.

  İngiltere'de yabancı öğrencilerin tabii oldukları çalışma kanunları ile ilgili daha detaylı bilgi Home Office'in web sitesinden temin edilebilir. www.homeoffice.gov.uk

  Sağlık Sistemi

  İster Üniversite ister dil eğitimi olsun, İngiltere'de eğitim alan yabancı öğrenciler, her alanda diğer ülkelere göre çok önemli bir avantaja, ücretsiz sağlık sigortası avantajına sahiptir.

  1988'de çıkan bir yasa ile, İngiltere'de en az 6 ay ve üstü sürede kalıp eğitim alan öğrenciler, devletin NHS-Ulusal Sağlık Sigortası sisteminden ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir. Bu sigorta, öğrencinin her türlü teşhis, muayene, tedavi, ameliyat vb sağlık sorununa ücretsiz çözüm vermektedir.

  Ancak:
  1- Göz ve diş tedavi ve muayenesi bu sigorta kapsamı dışındadır.
  2- Ayakta tedavilerde ilaçlar ücrete tabidir.
  3- Uzun süreli ağır masraflı tedaviler (kanser, Sara hastalığı, AIDS gibi) sadece teşhis ve kısa süreli tedavi ile sınırlıdır. Bu tür hastalıklar, öğrencinin eğitimine devam etmesine engel olacağından, öğrencilik vizesinin bitmesine ve bu vizenin bitmesi de sağlık sigortasının sona ermesine neden olacaktır.

  Kısa süreli eğitim programlarıKanuna göre, sigorta sisteminden İngiltere'de 6 aydan daha kısa süreyle eğitim alacak olanlar yararlanamazlar. Bu nedenle kısa süreli eğitim alacak olanların İngiltere'ye gitmeden önce özel sigorta yaptırmaları tavsiye edilir.

  Kaynak: ICEP Yurtdışı Eğitim

Benzer Konular

 1. Yurtdışında Dil Egitimi
  EMRE Tarafından Yurtdışında Eğitim Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 06-06-2015, 04:35 PM
 2. Ukraynada rusça dil kursu-üniversite eğitimi
  egitimalmazaman Tarafından Yurtdışında Eğitim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2012, 02:13 PM
 3. Yurtdışında İş Bulmanın 6 Basit Yolu
  dogangunes Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-10-2010, 12:44 AM
 4. Kktc'de üniversite eğitimi alanlara öğrenci affı
  YukseLL Tarafından Yurtdışında Eğitim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-02-2009, 01:48 PM
 5. Malta'da Üniversite Eğitimi
  burcugurel Tarafından Yurtdışında Eğitim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-01-2007, 11:59 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık