YGS 2011 Başvuru kitapçığı ÖSYM 2011 YGS kılavuzu online döküman olarak yayınlandı. ÖSYM YGS başvuru tarihleri, başvuru formu ve ÖSYM YGS sınavı tüm bilgileri içeren kılavuzu direk indirmek için tıklayın, işte 2011 ÖSYM YGS kılavuzu ile başvuruda adayların izleyeceği yol...

ÖSYM 2011 YGS kılavuzu online döküman olarak yayınlandı. ÖSYM YGS başvuru tarihleri, başvuru formu ve ÖSYM YGS sınavı tüm bilgileri içeren kılavuzu direk indirmek için tıklayın, işte 2011 ÖSYM YGS kılavuzu ile başvuruda adayların izleyeceği yol...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu yılın ÖSYS başvuruları sürüyor. ÖSYM 2011 YGS sınavına katılacak adaylar için gerekli tüm bilgileri içeren kılavuz kitapçığı ÖSYM'ce online olarak yayınlandı. ÖSYM YGS kılavuzu ve başvurular hakkında bilmek isteidğiniz tüm bilgilerin bulduğu bu kitapçığın tüm bölümlerini haberin devamında bulabilirsiniz.

ÖSYM YGS başvuru tarihleri ise 3-19 Ocak 2011. YGS sınavı için başvurularını eksiksiz tamamlayan öğrenciler 27.03.2011 tarihinde yapılacka olan 2011 YGS sınavına katılacaklar. ÖSYS yani Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sistemi buyıl yine YGS sınavında barajı geçen öğrencilerin 5 Ayrı kategorideki LYS sınavlarına girmesiyle sürecek. LYS sınavları 18-19 ve 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak. Matematik, Yabancı Dil, Sosyal Bilimler, Edebiyat-Coğrafya ve Fen Bilimleri kategorilerinde tam 5 adet farklı LYS sınavı uygulanacak.

ÖSYM 2011 YGS sınavına başvuru yapacak adayların aşşağıdaki kılavuzların tümünü dikkatle incelemelerini tavsiye ediyoruz. Sınavsız geçiş hakkı için başvuracak olan adaylar dahil tüm mezun olacak Lise son sınıf öğrencileri için yapılması gerekenler ÖSYM kitapçıklarında mevcut.

Not: ÖSYM YGS başvuru kılavuzu ve formunu açabilmek için bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader programı yüklü olması gerekmektedir.
2011-ÖSYS Basın Duyurusu (28.12.2010)
Başvuru Kılavuzu (31.12.2010)
Aday Bilgi Formu
Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol
YGS'ye Girme İsteği Değişikliği İsteyen Adayların İzleyeceği Yol
Ortaöğretim Kurumları Kitapçığı
Başvuru Merkezleri

BANKAYA NE KADAR BAŞVURU ÜCRETİ YATIRILACAK?

“YGS’ye girmek istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler 35,00 TL’yi, “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler 10,00 TL’yi kılavuzun son sayfasındaki belirtilen bankalardan birine yatıtrmaları gerekiyor.

YGS’DE HANGİ TESTLER YER ALACAK?

YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi , Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi bulunuyor. Her testte hangi derslerden soru sorulacağı ÖSYM YGS kılavuzunda mevcut. Testler teksoru kitapçığında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak. Soru kitapçığında yer alan sorular beş seçenekli, çoktan seçmeli türde olacaktır.

YGS TARİHİ VE SINAVIN UYGULANMASI
ÖSYM 2011 YGS sınavı 27 Mart 2011 tarihinde yapılacak. Sabah saat 10:00'da başlayacak sınavda adayların süresi ise 160 dakika. Adayların kimlik kontrol ve güvenlik noktalarından geçmeleri için saat 9:00'da sınav yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor.ÖSYM'nin geçtiğimiz yıl açıkladığı yeni güvenlik önlemleri ise bu sınavda da geçerli olacak.

YGS Sonuçları Nasıl kullanılacak?

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puanı olmayan adayların; YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme (Sınavsız Geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır. YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır. YGS’de 140.000-179.999 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarıı tercih edebileceklerdir. Bu adaylarýn LYS’lere girme hakları bulunmamaktadır.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS’lere girme hakkı kazanacaktır. YGS’de 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az
birinin 140 ve üzeri olması gerekir.