Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat YGS sonuçları açıklandı

  Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın sonuçları ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan tarafından açıklandı..
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) sonuçları ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan tarafından açıklandı..

  SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN..
  ÖSYM BAŞKANININ AÇIKLAMALARI..
  - ÖSYS'ye 1 milyon 587 bin 990 aday başvururken, bunlardan 75 bin 471'i sınavsız geçiş başvurusu yaptı.

  - YGS'ye giren 1 milyon 487 bin 626 adaydan 133'ünün sınavı değişik nedenlerle iptal edilirken, sınavı geçerli sayılan aday sayısı ise 1 milyon 487 bin 493 olarak tespit edildi.

  - 1 milyon 473 bin 337 adayın sınavda puanı hesaplanırken, 14 bin 156 adayın puanı hesaplanamadı.

  - Bilgisayarları kontrol sonucunda 69 adayda kopya tespit edildi.

  - Türkçe testinde başarılı ortalaması geçen yıllara göre daha yüksek çıktı.

  - Yanlış soru iddiaları incelendi ve 1 sorunun iptali yapıldı.

  - Fen Bilimleri testinde adaylarından yarısından fazlası cevapları boş bıraktı.

  - Puanı 140'ın üzerinde olanlar MYO tercihi yapabilecek.

  - Adayların yüzde 45'i kız yüzde 54'ü erkek.

  - Sınava giren adaylarda geçen yıllarda olduğu gibi yine kız öğrenciler daha başarılı oldu.

  - Eski ve yeni mezunların başarı oranları birbirine çok yakın.

  - Bu yıl son sınıf düzeyinde sınava katılım oranı arttı.

  - Sınavda en başarılı okullar, Askeri liseler, Sosyal Bililmler liseleri ve Polis koleji..

  - İlk 10 okul grubu içine giren tek meslek lisesi Astsubay Hazırlama okulu oldu.

  - YGS'de en başarılı iller; Yalova, Kayseri, Aydın, Karaman, Denizli, Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Antalya ve Mersin..

  SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN..
  - Başarı sıralamasında İstanbul 43. olup Erzurum ve Batman'ın gerisinde kaldı.

  - 1. sıradaki Yalova ile 78. Artvin arasındaki puan farkı 24 oldu.

  - En son sırada yer alan üç il ise Şırnak, Ardahan ve Hakkari oldu.

  EN BAŞARILI ADAYLAR;

  - Ayşenur Şam
  - Gülay Yolcu
  - Furkan Çağrı
  - Kemal Sarı
  - Arman Özdemir
  - Mehmet Nuri Akıncı
  - Bekir Tok
  - Kamil Çalışkan
  - Ceren Uluer
  - Mücahit Yıldız

  - Başarılı olan 10 adaydan 9'u Fen Lisesi, 1'i ise Özel Anadolu Lisesi öğrencisi.

  - İlk 10 ilde olmayan Konya sınavda, ilk 10 öğrenci sıralamasına 4 öğrenci soktu.

  - Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanabilecek.

  - Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

  - Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

  EBRU ŞAM: "BİRİNCİLİĞE ÇOK ŞAŞIRDIM"
  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda, İstanbul Özel Üsküdar Fen Lisesi mezunu, tıp fakültesi öğrencisi Günay Yolcu ile birinciliği paylaşan Ayşenur Şam, iyi bir derece beklediğini ama birinciliği düşünmediğini söyledi.

  Başarısını düzenli çalışmaya, dershane ve okulun programlarına harfiyen uymaya bağlayan Şam, tıp okumak ve doktor olmak istediğini ifade etti.

  Beyşehir Lisesinde biyoloji öğretmeni olan baba Ahmet Şam da Ayşenur'un düzenli ders çalıştığını ve yaz tatillerini iyi değerlendirdiğini söyledi.

  Beyşehir Kız Meslek Lisesinde giyim öğretmeni olarak görev yapan anne Gülay Şam ise çok büyük mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi.

  Ayşenur Şam'ın yanı sıra Konya Meram Fen Lisesinden Mehmet Nuri Akıncı altıncı, aynı liseden Bekir Tok ise yedinci olarak ilk 10 içerisinde yer aldı.

  Akıncı ve Tok, gazetecilere yaptıkları açıklamada disiplinli ve düzenli çalışmayla başarılı olduklarını belirtti.

  - Adaylar adreslerine sınav belgesi beklemesin, sınav sonuçları sadece internet üzerinden öğrenilebilecek.
  LYS BAŞVURULARI 5-14 MAYIS ARASINDA YAPILACAK
  Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 180 ve üstünde puan alarak ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılmak isteyen adaylar, 5-14 Mayıs arasında başvurabilecek.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların, beş ayrı kategoride yapılacak olan LYS'ye katılmalarında hiçbir kısıtlama bulunmadığını ancak adaylara iki tanesine girmelerini önerdiklerini söyledi.

  Yarımağan, LYS'ye girecek adaylara uyarı ve önerilerde bulundu.

  Buna göre, adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenecekler.

  LYS'ye katılmak isteyen adaylar 5-14 Mayıs 2010 arasında başvurabilecekler. Başvurular, bireysel olarak internet üzerinden veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilecekler. Başvuru merkezlerinde adaylardan 2 TL hizmet ücreti alınacak.

  HER BİR SINAV 20 TL

  LYS'ye başvuracak adayların, girmek istediği her bir sınav için 20 TL ücret ödemesi gerekiyor. Ödemeler, T.C. Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası, T. Halk Bankası, Akbank ve T. Garanti Bankası şubelerine yapılabilecek.

  LYS'ye başvuracak adayların, beş kategoride yapılacak LYS'den hangilerine hangi ilde gireceğine karar vermesi, sınav ücretini yatırması ve başvurularını bireysel olarak internetten veya başvuru merkezlerinden yapmaları gerekiyor.

  İkinci aşama sınavları, 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Adaylar bu iller arasından tercih yapacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Adaylar 2 il tercih edebilecek.

  BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK
  Yarımağan, LYS'ye başvuru süresinin uzatılmayacağını belirterek, ''Bu nedenle adayların hangi LYS'ye gireceklerine kesin karar vermeleri ve süresi içinde başvurularını yapmalarını önemle hatırlatıyoruz'' dedi.

  Yarımağan, başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyen adaylara da şu uyarı ve önerilerde bulundu:

  ''İnternet kullanımında çok deneyimli olmayan bazı adaylar işlemleri tamamladıklarını sanarak işlemleri bitiriyorlar oysa tamamlamamış oluyorlar. Tercihleri gerçekleşmiyor veya başvuruları yapılmamış oluyor.

  Adaylara, eğer internet kullanımında deneyimli değillerse, kendilerine güvenmiyorlarsa başvurularını bir okuldan yapmalarını öneriyoruz. Bireysel başvuru yapan adayların, 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' yazısını görmeleri ve bir çıktı almaları gerekmektedir. Bunları yapmayan adayların başvurusu tamamlanmamış veya hiç yapılmamış olabilir. Daha sonra mağdur olurlar.''

  900 BİN ADAY ÜNİVERSİTEYE GİRECEK

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girmeye hak kazanan 1 milyon 233 bin kişiden en az 900 bininin bir yükseköğretim progr***** yerleşeceğini bildirdi.

  Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına ilişkin bilgi verdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  ''Bu sene ilk kez uygulanan bu sınav sonuçları geçen seneki sınavlara göre daha mı iyi?'' sorusu üzerine, bu konuyu ayrıntılı değerlendirmediğini belirten Yarımağan, şunları söyledi:

  ''Ancak ilk değerlendirme şunu gösteriyor, bu yıl sınava başvuran aday sayısı geçen yıla göre daha fazla. Bu fazlalığın içinde meslek liselilerinin oranı biraz daha fazla. Yani önceki yıllarda mezun olup meslek liselerinden bu sene sınava giren bir kitle var. Meslek liselerinin başarı düzeyinin düşük olmasında bu kitlenin etkili olduğunu tahmin ediyorum.''

  ÖSYS'deki sınavların bir sıralama sınavı olduğunu belirten Yarımağan, bu sıralama sınavının sınıf geçme sınavı olmadığını, esas değerlendirmenin Lisans Yerleştirme Sınavı'nda(LYS) yapılacağını söyledi.

  ''MEVCUT SALONLAR''
  Bir gazetecinin ''Sınav merkezlerinin artırılıp artırılmayacağına'' ilişkin sorusu üzerine Yarımağan, sınav merkezlerinin belirlenmesinin oldukça uzun bir çalışma gerektiren işlem olduğunu ifade etti. Yarımağan, ''Yeni bir sınav merkezi eklenmesi, o sınav merkezindeki tüm salonların bilgilerinin bilgisayara aktarılması, bunu yıl başlarında yapıyoruz. Dolayısıyla bu yıl kullanacağımız salonlar elimizdeki mevcut salonlardır'' dedi.
  ''İkinci sınavda sıkıntı olacağını düşünmüyoruz'' diyen Yarımağan, ikinci sınavda sınava girecek aday sayısının fen bilimleri sınavında 300 bin, sosyal bilimler sınavında 400 bin, matematik sınavında 500-600 bin, en çok adayın gireceği edebiyat sınavında ise 700 bin dolaylarında olacağının beklendiğini belirtti.

  ''BAŞARISIZLIK NEDENLERİ'
  Bir gazetecinin ''16 soru çözmenin 140 puanı geçmeye yeterli olduğunu söylediniz. Ancak 70 bin üzerinde aday 140 puanı aşamadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?'' sorusu üzerine Yarımağan, bu sınavı değerlendirirken çok dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

  ''Örneğin basın mensuplarının 'sıfır çeken' dediği bir kitle var. Bu kitle bu sene azaldı. Niye azaldı? Bir soruyu iptal ettiğimiz için azaldı. Soruyu iptal etmeseydik bu kitle daha çok olurdu. Yani geçen sene 24 bindi, bu sene 14 bine indi. Bu kitleyle ilgili, bunların bilgi düzeyinin sıfır olduğunu söylemek mümkün değil. Sınava giriyor aday, belli bir beklentisi var. Mesela morali bozuluyor, boş kağıt verip çıkıyor. Bu adayın bilgi düzeyinin boş olduğunu söylemek mümkün değil. Diğer taraftan gerçekten ben de hayret ediyorum. Soruların yüzde 10'unu bile yapayan 70 bin kişi var. Liseyi bitiren bir adayın soruların yüzde 10'unu yapabilmesi gerekir. Soruların yüzde 20'sini bile yapamayan 200 bin'lik bir kitle var. Bunlar düşündürücü ama değişik nedenleri olabilir.''

  ''BAŞARILI İLLER ORTA ANADOLU'DA''

  Yarımağan, ''Konya en başarılı öğrencileri çıkartan iller arasında bir sıçrama yaptı, ancak İstanbul iller sıralamasında 43. sırada yer aldı. Bunu neye bağlıyorsunuz?'' sorusuna karşılık, ''Karadeniz'de, Doğu'da, Güneydoğu'da hiç başarılı ilimiz yok. Başarılı illerimiz genelde Orta Anadolu'da toplanıyor. Biraz Ege var, 2 tane Akdeniz'den var. Çoğu Orta Anadolu'dan'' yanıtını verdi.

  İstanbul'un kozmopolit bir şehir olduğunu ifade eden Yarımağan, ''Orada demek ki her türlü öğrenci yer alıyor. Ankara ilk 10, İzmir ilk 13 içinde yer alıyor. İzmirliler üzülüyorlar, başarı düzeyi düştü diye. İzmir'in daha önlerde olması beklenirdi. İstanbul'un, bu kadar imkanlara sahip olan bir kentimizin, kültür başkentimizin, Türkiye'deki sanayinin önemli bir kısmının olduğu kentimizin eğitim başarısının biraz daha yüksek olması beklenir. Nedenlerini ben değerlendiremiyorum tabiİ. Onu ciddi biçimde araştırmak gerekir. İstanbul'un başarı düzeyi Batman'ın, Erzurum'un altında'' diye konuştu.

  Bir gazetecinin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın oğlunun da sınava girdiğini anımsatarak yönelttiği ''Derece yapabildi mi?'' sorusu üzerine, Yarımağan, ''Açıkçası kendileri sormadılar. Ben de düşünüp bakmadım. Başarı düzeyini bilmiyorum. Sanıyorum Cumhurbaşkanımızın oğlu da girmiş'' yanıtını verdi. Bu sınavın sonuçlarının çok merak edilen bir konu olmadığını belirten Yarımağan, yerleştirme sonuçları kadar merak edilmediği için kendisinin de merak edip bakmadığını söyledi.

  ''HAYRET EDİLECEK BİR BAŞARI DEĞİL''

  Fen liselerinin başarı düzeyinin yüzde 99.99 olduğunu belirten Yarımağan, ''Bu şu demek, 1 veya 2 kişi herhangi bir nedenle, örneğin hastalandığı için başarılı olamamış. Fen liselerinden sınava giren binlerce kişi var. Polis koleji, askeri liseler ve sosyal bilimler liselerinden sınava katılanların sayısı birkaç yüz kadar. Oldukça düşük sayıda olduğu için bu küçük barajları hepsi aşmışlar. Aslında hayret edilecek bir başarı düzeyi değil. Ben normal karşılıyorum'' dedi.

  KONTENJANLAR

  Ünal Yarımağan, yerleştirmeyle ilgili bir sorusuna karşılık, kontenjanların çok arttığını anımsatarak, ''İkinci sınava girme hakkı kazanan 1 milyon 233 bin kişiden en az 900 bini bir yükseköğretim progr***** yerleşecektir'' dedi.

  ''Bu sene kontenjanlarda ne kadar artış bekleniyor?'' sorusu üzerine Yarımağan, ''Henüz bize intikal etmiş bir bilgi yok. Ama ben çok olmayacağını düşünüyorum.
  Örneğin geçen yıla göre 50 bin aratabilir. Ama birkaç yüz bin artamaz artık. Çünkü oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda'' yanıtını verdi.

  haber3

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  YGS sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

  SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Benzer Konular

 1. Yurt başvuru sonuçları açıklandı
  YukseLL Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-09-2012, 04:47 AM
 2. LYS sonuçları açıklandı
  YukseLL Tarafından Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2011, 03:43 PM
 3. KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı
  dogangunes Tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2011, 07:08 AM
 4. SBS sonuçları açıklandı
  dogangunes Tarafından Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 03-08-2010, 10:59 AM
 5. SBS sonuçları açıklandı / TIKLA ÖĞREN
  YukseLL Tarafından Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-07-2010, 01:46 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık