LYS ve TercihlerLisans Yerleştirme Sınavı açıklandı. Tüm öğrenci arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz. İstediği başarıyı elde edemeyen dostlarımıza da tavsiyemizdir: üzülmeyin! Bu bir sınav ve sonucu, hiçbir şeyin sonu değil. Başarınızı ortaya koyacak olan sizsiniz, okuduğunuz okul ya da bölüm değil. :) Kendinizi geliştirmeye, araştırmaya ve sorgulamaya devam edin, mutlaka başaracaksınız!

LYS sonuçlarına göre tercih yapacak olan arkadaşlarımız, üniversitemiz Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne ait bilgileri buradan alabilirler, tercihlerinizde yol gösterici olacaktır:

ODTÜ | Tanitim Ofisi

Ayrıca Evrim Ağacı'nın ilgi alanlarıyla ilgili ODTÜ bölümlerine de aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Biyolojik Bilimler
Fizik
Psikoloji
Kimya
Matematik
Felsefe

Şu makalemiz de size tercihlerinizde yol gösterici olabilir:


Tıp, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Üzerine Açıklamalar ve Meslek Seçimi İle İlgili Tavsiyeler


Tabii ki bunlar haricindeki tüm ODTÜ lisans bölümlerine ve sitelerine buradan erişebilirsiniz:

Lisans Programları | ODTÜ

Tüm adaylara doğru kararı verecekleri başarılı bir tercih dönemi diliyoruz. Size tek tavsiyemiz, yüreğinizden geçen ve başarılı olacağınızı düşündüğünüz bölümü yazmanızdır. Asla puanı en yüksek olan veya sizin puanınızın yettiği en yüksek bölümü yazmaya çalışmayınız (eğer o bölümü özellikle istemiyorsanız)! Unutmayınız ki burada yapacağınız tercih, muhtemelen ölene kadar taşıyacağınız mesleği belirleyecektir. Bunu birkaç matematik, birkaç Türkçe sorusuna verdiğiniz cevaplardan dolayı aldığınız puana göre, sırf yüksek olsun diye seçmek istemezsiniz. Bize güvenin... :)

İyi tercihler, başarılar!

ÇMB (Evrim Ağacı)
LYS ve Tercihler - Evrim Ağacı