Şu günlerde işletim sistemi terfisi yapıp yapmamak bilgisayar kullanıcılarının kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biri. Windows Vista piyasaya çıktığından beri tartışmalar devam ediyor. Büyük bir çoğunluk Windows Vista'nın Xp işletim sisteminin makyajlı bir sürümünden ibaret olduğundan hem fikir. Windows Vista kurulum için sabit diskinizin 1.5 GB'lık korkunç bir alanını kaplıyor ve bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun Vista'dan 10 tam puan alamıyor. Ancak birileri bir yerlerde yeni işletim sistemleri geliştirme konusunda sürekli çalışmaya devam ediyor.

Yazımızda Assembly programlama dilinde yazılmış, sadece tek bir diskete sığan ve 64KB'lık bir belleğe sahip bir hurda bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilecek bir işletim sistemi olan MenuetOS hakkındaki tüm ayrıntıları bulacaksınız. MenuetOS, makine dilinin alt seviye programlama dillerinden olan Assembly kullanılarak yazılmış. İşletim sistemi iki versiyon olarak kullanıcının beğenisine sürülmüş durumda. Bu tek disketlik işletim sisteminin 32Bit ve 64Bitlik versiyonları şu anda serverlarda indirilmek üzere kullanıcılarını bekliyor.

Donanımız ne kadar iyi olursa olsun donanımınıza gerçek işi yazılım yaptırır. MenuetOS'u programlayan Assembly uzmanları bu sloganla yola çıkmış olacaklar ki, bu küçücük işletim sistemine bir bilgisayarda kullanılan tüm temel fonksiyonlar mevcut durumda. MenuetOS, kendine ait oldukça kullanışlı bir grafik arabirimine sahiptir. Bu işletim sistemi ilk olarak Assembly programcılarının hünerlerini daha da artırmak ve çalışmalarına araç olması amacıyla geliştirilmişti. Ancak MenuetOS olduğu yerde bırakılmadı ve sürekli geliştirildi. Bu sayede de grafik arabirimi daha da geliştirildi ve normal bilgisayar kullanıcılarının kolaylıkla kullanabilecekleri bir hale getirildi.

MenuetOS'un sisteminiz için uygun olan sürümünü indirdikten sonra bilgisayarınıza boş bir disket takınız. Kurulum dosyasına disketin bulunduğu yeri gösterin ve MenuetOS'unuz sistem açılışında yüklenecek şekilde oluşsun.

Bilgisayarınızı MenuetOS disketini kullanarak açtığınızda her şeyi tek bir disket yüklüyor ve işletim sistemi saniyeler içersinde monitörünüzde hayat buluyor. Yaptığınız bu işlem sırasında sabit diskinize kesinlikle bir zarar vermiyor ve herhangi bir ayar değişikliği gerçekleştirmiyorsunuz, çünkü sistem sadece disketten çalışıyor. Bu tek disketi bilgisayarınıza virüs bulaştığında ya da verilerinizde endişe edilecek durumlar söz konusu olduğunda kurtarma diski olarak da kullanabilirsiniz.
www.supermeydan.net farkı ile buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
İmza:Doğan Güneş