+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 15

Windows Sözlüğü

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve windows (xp,vista) Forumunda Bulunan Windows Sözlüğü Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> - A - A (adres) kaynak kaydı ; DNS etki alanı adını, ağdaki ana bilgisayar IP adresiyle eşleştirmek için kullanılan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440

  stat Windows Sözlüğü


  - A -
  A (adres) kaynak kaydı ; DNS etki alanı adını, ağdaki ana bilgisayar IP adresiyle eşleştirmek için kullanılan kaynak kaydı.
  Active Directory ; Bir ağdaki nesnelere ilişkin bilgileri saklayan ve bu bilgileri kullanıcıların ve ağ yöneticilerinin kullanımına sunan dizin hizmeti. Active Directory, ağ kullanıcılarına tek bir oturum açma işlemi kullanarak ağ üzerinde herhangi bir yerde bulunan kaynaklara erişim sağlar. Ağ yöneticilerinin, kullanımı kolay, hiyerarşik bir ağ görüntüsüyle çalışmasını ve tüm ağ nesnelerini tek bir noktadan yönetmesini sağlar.
  Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları ; Günlük Active Directory yönetim görevlerini gerçekleştirmek için tasarlanmış bir yönetim aracı. Bu görevler, dizinde saklanan nesneleri oluşturma, silme, değiştirme, taşıma ve izinlerini ayarlama işlemlerini içerir. Bu nesneler, kuruluş birimleri, kullanıcılar, kişiler, gruplar, bilgisayarlar, yazıcılar ve paylaşılan dosya nesneleridir.
  Active Directory veri modeli ; LDAP veri modelinden türetilmiş bir model. Dizin, özniteliklerle tanımlanan çeşitli türlerdeki varlıkları ifade eden nesneler içerir. Dizinde saklanabilen nesneler veya nesne sınıfları şemada tanımlanır. Her nesne sınıfı için, şema, sınıf örneklerinde bulunması gereken zorunlu öznitelikleri, zorunlu olmayan ek öznitelikleri ve söz konusu sınıfın üst öğesi olabilecek sınıfı tanımlar.
  ActiveX ; Bileşenlerin oluşturulduğu dil ne olursa olsun, yazılım bileşenlerinin ağ ortamında birbirleriyle etkileşime girmesini olanaklı kılan bir teknoloji kümesi.
  açık izinler ; Bir nesnenin, nesne oluşturulduğunda otomatik olarak atanan veya nesnenin sahibi tarafından özel olarak atanan veya değiştirilen izinleri.
  Açık Sistemler Arası Bağlantı (OSI) başvuru modeli ; Uluslararası Standartlar Kuruluşu (ISO) tarafından, birden çok satıcı ürününün birlikte çalışabilirliğini desteklemek amacıyla tanıtılan bir ağ modeli. Açık Sistemler Arası Bağlantı (OSI), uygulama, sunu, oturum, aktarma, ağ, veri bağlantısı ve fiziksel katmanlarından oluşan yedi katmanlı, kavramsal bir modeldir.
  Açıklama İsteği (RFC) ; Internet Mühendisliği Geçici İşbirliği Grubu'nun (IETF), TCP/IP ailesinin içerdiği iletişim kurallarının ayrıntılarını belirten resmi bir belgesi.
  ad ; Bilgisayarınızın ağdaki tanıtıcısı.
  ad boşluğu ; Paylaşılan bir bilgisayar ortamında kaynaklar veya öğeler için benzersiz adlar kümesi.
  Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) için ad kümesi, bir konsolun erişebileceği tüm ek bileşenleri ve kaynakları gösteren konsol ağacıyla temsil edilir.
  Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) için ad kümesi etki alanı ad ağacının dikey veya sıradüzenli yapısıdır. anabilgisayar1.örnek.microsoft.com gibi bir tam etki alanı adında kullanılan anasistem1 veya örnek gibi etki alanı etiketlerinden her biri, etki alanı ad boşluğu ağacındaki bir dalı belirtir.
  ad çözümlemesi ; Yazılıma, kullanıcılar için çalışması kolay olan adlar ile kullanıcılar için zor, ancak TCP/IP iletişimi için gerekli olan IP adresleri arasında dönüştürme yaptırma işlemi. Ad çözünürlüğü, DNS veya WINS gibi yazılım bileşenleriyle sağlanabilir.
  ad sunucusu (NS) kaynak kaydı ; Bölgenin yetkili DNS sunucuları için DNS etki alanı adları belirlemek üzere bölgede kullanılan bir kaynak kaydı.
  adlandırma içeriği
  adlı kanal ; Bir işlem tarafından başka bir işleme, birinin çıkış verileri diğerinin giriş verileri olacak şekilde bilgi aktarmak için kullanılabilecek bellek bölümü. İkinci işlem yerel (ilkiyle aynı bilgisayarda) veya uzak (bir ağ bilgisayarı) olabilir.
  adres (A) kaynak kaydı ; DNS etki alanı adını, ağdaki ana bilgisayar IP adresiyle eşleştirmek için kullanılan kaynak kaydı.
  Adres Çözünürlüğü İletişim Kuralı (ARP) ; TCP/IP'de, mantıksal olarak atanmış bir IP adresini, fiziksel donanım veya ortam erişim denetim katmanı adresini çözümlemek için yerel ağdaki yayın trafiğini kullanan bir iletişim kuralı.
  ATM'de, ARP iki farklı biçimde kullanılır. Klasik ATM üzerinden IP'de, ARP, adresleri ATM donanım adreslerine çözümlemek için kullanılır. ATM LAN öykünmesinde ise, ARP, Ethernet/802.3 veya Token Ring adreslerini ATM donanım adreslerine çözümlemek için kullanılır.
  adres sınıfları ; Internet adreslerinin, belirli boyuttaki ağları tanımlayan sınıflarla, önceden tanımlanmış gruplandırılmaları. IP adresindeki ilk sekizli için atanabilecek numara aralığı, adres sınıfını esas alır. A Sınıfı ağlar (1 - 126 arasındaki değerler), ağ başına 16 milyondan fazla ana bilgisayar bulunan en büyük ağlardır. B Sınıfı ağlarda (128 - 191), ağ başına en fazla 65.534 ana bilgisayar ve C Sınıfı ağlarda (192 - 223), ağ başına en fazla 254 ana bilgisayar olabilir.
  Ağ (Network) ”1” ; Tüm aygıtların birbirleriyle etkileşimli çalışmasına olanak tanıyan bir iletişim bağlantısıyla bağlı olan bir grup bilgisayar ve yazıcı, tarayıcı gibi diğer aygıtlar. Ağlar, küçük veya büyük, kablolarla kalıcı olarak bağlı veya telefon hatlarıyla ya da kablosuz iletişimlerle geçici olarak bağlı olabilir. En büyük ağ, dünya çapında ağlardan oluşan bir grup olan Internet’tir.
  Ağ (Network) “2” ; Bir ağ en az iki bilgisayarın birleşmesiyle olu Birbirlerine ağla bağlı bilgisayarlar kendi aralarında dosya alı.veri.i yapabilirler ve bir internet bağlantısını paylaşabilirler. Bir ağ için her bilgisayara ağ bağdaştırıcı kart takmalı ve yeterli miktarda kabloyla birbirine bağlamalısını
  Ağ Adı kaynağı ; Bir ağda bulunan ve Windows ile birlikte sağlanan Kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenen bir aygıt adı.
  ağ bağdaştırıcısı ; Bilgisayarınızı ağa bağlayan aygıt. Bu aygıt, bağdaştırıcı kartı veya ağ arabirim kartı olarak da adlandırılır.
  Ağ Bağlantıları ; İster fiziksel olarak ağ konumunda, ister uzaktaki bir konumda bulunun, ağ kaynaklarına ve işlevlerine erişim kazanmak için kullanabileceğiniz bir bileşen. Ağ Bağlantıları klasörünü kullanarak, bağlantıları oluşturabilir, yapılandırabilir, depolayabilir ve izleyebilirsiniz.
  ağ bağlantısı ; Web sunucusundaki bir klasör. Web sunucularındaki dosya ve klasörleri ağ sunucusu üzerindeki dosya ve klasörleri görüntülediğiniz gibi görüntüleyebilirsiniz. Ancak bir dosyayı bir ağ bağlantısına kaydettiğinizde, dosya bilgisayarınızın sabit diskinde değil Web sunucusunda saklanır. Ağ Bağlantılarım klasöründe yer alan Ağ Bağlantısı Ekle sihirbazını kullanarak ağ bağlantıları oluşturabilirsiniz. Ağ bağlantıları yalnızca Web Genişletme İstemcisi (WEC), FrontPage uzantıları ve Dağıtılmış Geliştirme ve Güncelleştirme (DAV) iletişim kurallarını destekleyen Web sunucularında kullanılabilir.
  ağ bölümü ; Bir kümedeki bir veya daha çok düğümün, diğer küme düğümleriyle iletişim kuramadığı bir durum.
  Ağ DDE hizmeti ; DDE görüşmeleri için ağda taşıma ve güvenlik olanakları sağlayan bir hizmet.
  ağ geçidi ; IP paketlerini aralarında yönlendirme ve teslim etme özelliklerine sahip olan ve birden çok fiziksel TCP/IP ağına bağlı olan bir aygıttır. Bir ağ geçidi, farklı taşıma iletişim kurallarını veya veri biçimlerini (örneğin, IPX ve IP) birbirine çevirir ve genellikle çevirme özelliği nedeniyle bir ağa eklenir.
  Novell NetWare ağlarıyla etkileşimli çalışma bağlamında, bir ağ geçidi, Windows ağları tarafından kullanılan sunucu ileti bloğu (SMB) iletişim kuralı ile NetWare ağları tarafından kullanılan NetWare temel iletişim kuralı (NCP) arasında bir köprü işlevi görür. Ağ geçidi IP yönlendiricisi olarak da adlandırılır.
  Ağ Haber Aktarma İletişim Kuralı (NNTP) ; Internet’teki NNTP sunucularına ve istemcilerine (haber okuyucular) ağ haber iletilerini dağıtmak için kullanılan, TCP/IP iletişim kuralları grubunun bir üyesi. NNTP, kullanıcının okumak için belirli konuları seçmesini sağlamak amacıyla, haber makalelerinin merkezi bir veritabanında bulunan sunucuda saklanması için tasarlanmıştır.
  ağ kartı sürücüsü ; Ağ kartıyla birlikte çalışan ve kart ile iletişim kuralı sürücüsü arasında ara aygıt işi gören aygıt sürücüsü. AppleTalk ağ bütünleştirme olanağıyla, sunucudaki AppleTalk İletişim Kuralı yığını bir iletişim kuralı sürücüsü olarak uygulanır ve bir veya daha çok ağ kartı sürücüsüne bağlanır.
  ağ numarası ; Macintosh ortamında, AppleTalk Aşama 2 yönlendiricilerinin bilgileri uygun ağa yönlendirmek için kullandığı fiziksel ağa atanan yönlendirme adresi veya adres aralığı. Ağ numarası ağ aralığı ve kablo aralığı olarak da bilinir.
  ağ ortamı ; Paket iletme ve alma için kullanılan, fiziksel kablolama ve alt katman iletişim kuralları türü; örneğin, Ethernet, FDDI ve Token Ring.
  ağ temel giriş/çıkış sistemi (NetBIOS) ; Yerel ağ (LAN) üzerindeki programlar tarafından kullanılabilecek bir uygulama programlama arabirimi (API). NetBIOS programlara, bir ağda adları yönetmek, oturumları yürütmek ve düğümler arasında datagramlar göndermek için gerekli olan alt düzey hizmetlerini istemek için birörnek bir komut kümesi sağlar.
  ağ yöneticisi ; Ağın gündelik işlemlerini planlamak, yapılandırmak ve yönetmekle sorumlu kimse. Ağ yöneticisi sistem yöneticisi olarak da bilinir.
  ağaç görünümü ; Bir bilgisayara veya ağa bağlı olan klasörlerin, dosyaların, disk sürücülerinin ve diğer kaynakların sıra düzenli gösterilişi. Örneğin Windows Gezgini, bir bilgisayara veya ağa bağlı olan kaynakları görüntülemek için ağaç görünümü kullanır.
  Ağlar Arası Paket Değişimi (IPX) ; NetWare’e özgü olan ve LAN’lar içinde ve arasında paketlerin adreslenmesini ve yönlendirilmesini denetleyen bir ağ iletişim kuralı. IPX bir iletinin eksiksiz olacağını (paketlerin kaybolmayacağını) garanti etmez.
  akıllı kart ; Sertifikaya dayalı kimlik doğrulamayı ve kuruluşa basit oturum açmayı etkinleştirmek için kullanılan, kredi kartı boyutundaki bir aygıt. Akıllı kartlar, sertifikaları, ortak ve özel anahtarları, parolaları ve diğer kişisel bilgi türlerini güven bir şekilde depolar. Akıllı kartı, bilgisayara bağlanan bir akıllı kart okuyucusu okur.
  akıllı kart okuyucu ; Gelişmiş güvenlik özellikleri için akıllı kartları kullanmak üzere bilgisayarlara takılan bir aygıt.
  Aktarım Denetimi İletişim Kuralı/Internet İletişim Kuralı (TCP/IP) ; Internet’te yaygın olarak kullanılan ve farklı donanım mimarileri ile çeşitli işletim sistemleri kullanan bilgisayarlardan oluşan birbirine bağlı bilgisayar ağları arasındaki iletişimi sağlamaya yönelik ağ iletişim kuralları kümesi. TCP/IP, bilgisayarların nasıl iletişim kuracağı hakkında standartlar ve ağları bağlama ve trafiği yönlendirme konusunda gelenekler içerir.
  Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) ; Internet veya intranetler üzerindeki Web iletişimlerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan standart bir iletişim kuralı. Bu iletişim kuralı, istemcilerin sunucuların kimliğini doğrulamalarını veya isteğe bağlı olarak, sunucuların istemcilerin kimliğini doğrulamalarını sağlar. Ayrıca, iletişimleri şifreleyerek güvenli bir kanal da sağlar. TLS, SSL iletişim kuralının daha yeni ve daha güvenli sürümüdür.
  aktarım sağlayıcısı ; Bir ağ ortamında aktarma hizmetleri sağlayan sürücü ve destek dosyaları.
  Aktarım Sürücüsü Arabirimi (TDI) ; Açık Sistemler Arası Bağlantı (OSI) modelinin oturum katmanıyla iletişim kuran ağ katmanı bileşenleri için ortak bir yordam kümesi. Bu yordamlar, aktarım katmanının üstündeki ve altındaki yazılım bileşenlerinin, yeniden programlama gerektirmeden karıştırılmalarını ve eşleştirilmelerini sağlar.
  aktarma istasyonu kimliği (TSID) dizesi ; Faks makinesi tarafından alan makineye bir faks gönderirken eklenen ve gönderen abone kimliğini belirten dize. Bu dize genellikle faks veya telefon numarası ile şirketin adının birleşimidir. Bu, genellikle aranan abone kimliğiyle aynıdır.
  alıcı verici ; Sinyalleri hem alabilen, hem de iletebilen bir aygıt. Yerel ağlarda (LAN) alıcı verici, bir bilgisayarı ağa bağlayan, paralel ve seri biçimlerde gelen ve giden sinyalleri dönüştüren aygıttır.
  alıştırma ; Konuşma tanıma alt yapısına, sesinizi ve konuşma tarzınızı tanımayı öğretme işlemi. Konuşma altyapısı, konuşma tarzınızdaki kalıpları arar ve böylece dikte ettiğiniz metinleri daha doğru algılayabilir. Konuşma altyapısını, alıştırma sihirbazındaki metinleri okuyarak alıştırabilir ve çalışırken metin yazdırma sırasında da alıştırmaya devam edersiniz.
  alma ortamı havuzu ; Çıkarılabilir Depolama tarafından kataloğa alınmamış veri depolama ortamlarının mantıksal topluluğu. Alma ortamı havuzundaki ortamların, bir uygulama tarafından kullanılabilmesi için en kısa sürede kataloğa alınması gerekmektedir.
  alt ağ ; Bir IP ağının alt bölümü. Her alt ağın, kendi benzersiz alt ağlı ağ kimliği vardır.
  alt ağ bant genişliği yönetimi (SBM) ; Alt ağ düzeyinde yönetimsel denetim sağlayan bir IETF standardı.
  alt ağ maskesi ; IP paketi alıcılarının IP adresi ağ kimliği ve ana makine kimliği bölümlerini ayırt etmelerini sağlayan 32 bitlik bir değer. Alt ağ maskeleri tipik olarak 255.xxx. biçimini kullanır.
  alt ağaç ; Bağlı türetilmiş düğümlerle birlikte, bir ağaç içindeki düğüm. Alt ağaçlar, kayıt defteri yapısında, anahtarlar, alt anahtarlar ve değer girişleri içeren birincil düğümlerdir.
  alt anahtar ; Bir anahtar içindeki anahtar. Kayıt defteri yapısı içinde alt anahtarlar alt ağaçların ve anahtarların altında yer alırlar. Anahtarlar ve alt anahtarlar .inin dosyalarındaki üstbilgi bölümlerine benzer; ancak alt anahtarlar işlevler yerine getirebilir.
  Alt Menü ;Program, dosya veya Internet Explorer’daki bir bağlantı gibi nesnelerin üzerini sağ fare düğmesiyle tıkladığınız zaman açılan menüye alt menü denir. Menünün içeriği beliren komutlar- üzeri tıklanan nesnenin türüne göre değişiklik gösterir. Her bağlamsal menüde bir komut kalın yazılmıştır. Bu, o nesneyi çift tıkladığınızda o komutun yerine getirileceğini belirtir.
  alt nesne ; Başka bir nesnenin içinde bulunan nesne. Alt nesne, nesneler arasında ilişki olduğunu gösterir. Örneğin bir dosya, üst nesne olan bir klasörün içinde bulunan bir alt nesnedir.
  altyapı yöneticisi ; Grup üyelikleri değiştiğinde, gruptan-kullanıcıya olan başvuruları güncelleştirmek ve bu değişiklikleri etki alanındaki diğer etki alanı denetleyicilerinde çoğaltmak için atanan etki alanı denetleyicisi. Belirli bir etki alanında yalnızca bir altyapı yöneticisi olabilir.
  ana bilgisayar ; Bir sunucu programını veya ağ veya uzak istemciler tarafından kullanılan bir hizmeti çalıştıran bir Windows bilgisayarı. Ağ Yükü Dengeleme'de, bir küme, bir yerel ağ üzerinden (LAN) bağlanmış birden çok ana bilgisayardan oluşur.
  ana bilgisayar adı ; Ağdaki bir aygıtın DNS adı. Bu adlar ağdaki bilgisayarların yerini bulmak için kullanılır. Başka bir bilgisayarı bulmak için, bu bilgisayarın ana bilgisayar adı Hosts dosyasında bulunmalı veya DNS sunucusu tarafından bilinmelidir. Windows-tabanlı bilgisayarların birçoğunda, ana bilgisayar adı ve bilgisayar adı aynıdır.
  ana bilgisayar önceliği ; Ağ Yükü Dengeleme’de, bir ana bilgisayarın, TCP ve UDP bağlantı noktaları için varsayılan ağ trafiğini işleme önceliği. Bu öncelik, küme içindeki bir ana bilgisayarın çevrimdışı olması durumunda kullanılır ve önceden çevrimdışı bilgisayar tarafından işlenmekte olan trafiğin sorumluluğunu, küme içindeki hangi ana bilgisayarın alacağını belirler.
  Ana Dosya Tablosu (MFT) ; Birimdeki her dosya ve klasör ile ilgili bilgiler içeren ve NTFS biçimli birimler üzerinde yer alan bir NTFS sistem dosyası. MFT, bir NTFS birimindeki ilk dosyadır.
  ana etki alanı ; Birden çok etki alanı olan bir ağda kullanıcı ve grup hesaplarını yönetmek için bir Windows NT 4.0 etki alanı.
  ana klasör ; Yöneticilerin, bireysel kullanıcı veya gruplara atayabilecekleri bir klasör (genellikle bir dosya sunucusunda bulunur). Yöneticiler, yedekleme işlemini daha kolay gerçekleştirmek amacıyla kullanıcı dosyalarını belirli dosya sunucularında bir araya getirmek için ana klasörleri kullanır. Giriş klasörleri, bazı programlar tarafından Aç ve Farklı Kaydet iletişim kutuları için varsayılan klasör olarak kullanır. Giriş klasörleri, bazen giriş dizinleri olarak da adlandırılır.
  ana önyükleme kaydı (MBR) ; Bilgisayarı önyükleme işlemini başlatan, bir sabit diskteki ilk kesim. MBR, diske ait bölümleme tablosunu ve ana önyükleme kodu denilen az sayıdaki çalıştırılabilir kodu içerir.
  ana sunucu ; Bir bölgedeki yetkili DNS sunucusu. Ana sunucular değişebilir ve sunucunun bölge verilerini nasıl aldığına bağlı olarak iki türden (birincil veya ikincil ana sunucular) biridir.
  anahtar ; Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, çalışırken Kayıt Defteri penceresinin sol bölmesinde görüntülenen bir klasör. Bir anahtar alt anahtarlar ve değer girdilerini içerebilir. Örneğin Environment, HKEY_CURRENT_USER'ın bir anahtarıdır.
  IP güvenliğinde (IPSec), verileri şifrelemek veya verilerin şifresini çözmek için bir algoritmayla birlikte bir değer kullanılır. IP güvenliğinin anahtar ayarları, daha yüksek güvenlik sağlanabilmesi için yapılandırılabilir kılınmıştır.
  Anahtar Dağıtım Merkezi (KDC) ; Kerberos V5 kimlik doğrulama iletişim kuralında kullanılan oturum biletlerini ve geçici oturum anahtarlarını sağlayan bir ağ hizmeti. Windows 2000 ve Windows XP’de, KDC tüm etki alanı denetleyicilerinde ayrıcalıklı bir işlem olarak çalışır.
  anahtar türü ; ISDN aygıtınızın bağlanacağı arabirimin türü. Anahtar türü kısaca anahtar olarak da bilinir.
  AppleTalk ; Apple Computer ağ mimarisi ve ağ iletişim kuralları. Bir AppleTalk ağı olarak Macintosh istemcileri ve Macintosh işlevlerine yönelik Hizmetler'e sahip Windows 2000 Server veya Windows NT Server çalıştıran bir bilgisayar işletim sistemi içeren bir ağ.
  AppleTalk Aşama 2 ; Bir ağ genelinde birden çok bölgeyi ve genişletilmiş adres belirleme yeteneğini destekleyen, Apple Computer tarafından tasarlanmış genişletilmiş AppleTalk Internet modeli.
  arabellek ; Verilerin, örneğin bir uygulamanın veri alanıyla bir giriş/çıkış aygıtı arasında aktarılmayı beklerken, geçici olarak tutulması için ayrılan bir RAM bölümü.
  aracı ; Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralı (SNMP) tarafından yönetilen bir aygıtta çalışan uygulama. Aracı uygulama, yönetim etkinliklerinin nesnesidir. SNMP aracı yazılımını çalıştıran bilgisayarlara da bazen aracı denir.
  aracı ; İşlem Denetimi’nde, bir hizmet durdurulduğunda veya başlatıldığında, bilgileri korumak için kullanılan işlem.
  aracı aygıt ; Bir ağ bağlantısı ile uzaktan erişim sunucusu arasında bulunan, modem veya X.25 PAD dışındaki bir aygıt. Bu aygıt, genellikle bir modem havuzu anahtarı veya güvenlik ana bilgisayarıdır ve istemci ile arasında statik veya etkileşimli bir iletişim kutusu gerektirir.
  araç çubuğu ; Grafik kullanıcı arabirimindeki bir programda, ekran düğmeleri veya simgelerinden oluşan bir satır, sütun veya blok. Bu düğmeler veya simgeler tıklatıldığında, programın belirli işlevleri veya görevleri etkinleştirilir. Örneğin, Microsoft Word’deki araç çubuğunda diğer işlemlerin yanı sıra, metni italik veya kalın yapmaya ve bir belgeyi kaydetmeye veya açmaya yarayan düğmeler yer alır. Kullanıcılar genellikle araç çubuklarını özelleştirebilir ve bunları ekranda başka yerlere taşıyabilirler.
  Arama Bekleniyor ; Ağ Bağlantıları’nın modemi Dinle moduna getirdiği ve gelen çağrıları beklediği telefon sinyali.
  arama konumu ; Nereden aradığınızı belirten ülke kodu, alan kodu ve özel çevirme gereksinimleri. Bir arama konumu oluşturduktan sonra, çevirme gereksinimlerini tüm aramalarınıza uygulamak için bu konumu seçebilirsiniz. Arama konumlarını değiştirmek için, başka bir konum seçin veya oluşturun.

  aranan abone kimliği (CSID) dizesi; Alıcı faks makinesi tarafından gelen faksı alırken iletilen ve aranan abone kimliğini belirten dize. Bu dize genellikle faks veya telefon numarası ile şirketin adının birleşimidir. Genellikle iletici abone kimlik numarasıyla aynıdır.
  arayana göre ayarlanmış geri arama ; Ağ Bağlantıları’nda, kullanıcının uzaktan erişim sunucusunun geri aramak için kullanacağı telefon numarasını sağladığı geri arama biçimi. Bu ayar kullanıcının şehirlerarası telefon görüşme ücreti ödemek zorunda kalmamasını sağlar.
  Arka plan resimleri “1” ; Masaüstünüze hoşunuza giden bir resmi yerleştirebilirsiniz. Simgeler ise bu resmin üzerinde belirecek, resim arka planda kalacaktır.
  Arka plan resimleri “2” ; Windows gibi bir grafiksel kullanıcı arabiriminde kullanılan ekran arka plan görüntüsü. Bit eşlemi (.bmp) dosyası olarak saklanabilen herhangi bir desen veya resim, ekran arka planı olarak ayarlanabilir.
  arka plan programı ; Kullanıcı başka bir görev üzerinde çalışırken çalışan bir program. Bilgisayarın mikro işlemcisi arka plan programlarına ön plan programlarından daha az kaynak ayırır.
  artık ; Enerji kaybı ve sabit disk kafası arızası gibi şiddetli bir nedenle başarısız olan yansıtılmış bir biriminin üyesi veya bir RAID-5 birimi. Bu olduğunda, hataya dayanıklı sürücü tek kalan üyeyi artık daha fazla kullanamayacağını belirleyip tüm yeni okuma ve yazmaları hataya dayanıklı birimin diğer üyelerine yöneltir.
  artık ; Belgenin bir parçasını masaüstüne sürüklediğinizde oluşturulan bir dosya.
  artımlı bölge aktarımı (IXFR) ; Bölge değiştirildiğinde, bölge verilerini güncelleştirmek ve eşitlemek için bazı DNS sunucuları tarafından kullanılabilen alternatif bir sorgu türü. DNS sunucuları arasında artımlı bölge aktarımı desteklendiğinde, sunucular yalnızca, bölgenin her sürümü arasındaki artımlı kaynak kaydı değişikliklerini izleyebilir ve aktarabilir.
  artımlı yedekleme ; Yalnızca en son normal veya artımlı yedekleme işleminden sonra oluşturulan veya değiştirilen dosyaları kopyalayan bir yedekleme türü. Yedeklenen dosyalar yedeklendi olarak işaretlenir (arşiv özniteliği temizlenir). Verilerinizi geri yüklemek için normal ve artımlı yedeklemenin bir birleşimini kullanıyorsanız, en son normal yedekleme ve tüm artımlı yedekleme kümeleri hazır bulunmalıdır.
  ASCII (Bilgi Değişimi için Amerikan Standart Kodu)
  Asimetrik Dijital Abone Hattı (ADSL) ; Varolan telefon hatlarını kullanan ve aynı hatlar üzerinden ses iletimine de izin veren yüksek bant genişliğine sahip, dijital iletim teknolojisi. Veri trafiğinin büyük bölümü kullanıcıya iletilen verilerden (aşağı akım) oluşur ve iletim genellikle 512 Kb/sn ile yaklaşık 6 Mb/sn arasındaki hızlarda gerçekleşir.
  atılacak ileti sırası ; Message Queueing için, teslim edilemeyen veya süresi dolan işlem dışı iletileri depolayan bir sıra. Bu sıralar, iletinin süresinin dolduğu bilgisayardaki başarısız iletileri depolar. Bu sıralardaki iletiler diske yazılır ve dolayısıyla kurtarılabilir.
  ATM bağdaştırma katmanı (AAL) ; ATM iletişim kuralları yığınının, verilerin bir ATM ağı üzerinden aktarımı için ATM hücresinin yük bölümünde verileri çözümleyen katmanı.
  ATM üzerinden klasik IP (CLIP) ; İletişim kuralları yığınındaki ek bir iletişim kuralını (Ethernet veya Token Ring gibi) atlayarak, doğrudan ATM katmanında IP iletişimini sağlayan, RFC 2225’te tanımlanan, önerilmiş bir Internet standardı.
  Ayarla ; İletişim kutusunu kapatmadan, yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri kaydeder.
  aygıt ; Ağa veya bilgisayara bağlanabilen herhangi bir donanım; örneğin bilgisayar, yazıcı, oyun çubuğu, bağdaştırıcı, modem kartı veya başka bir çevre aygıtı. Aygıtların Windows ile çalışabilmesi için genellikle bir aygıt sürücüsü gerekir.
  aygıt çakışması ; Aynı sistem kaynakları, iki veya daha fazla aygıta ayrıldığında ortaya çıkan bir çakışma. Bu sistem kaynakları arasında kesme isteği (IRQ) satırları, doğrudan bellek erişimi (DMA) kanalları, giriş/çıkış (G/Ç) bağlantı noktaları ve bellek adresleri yer almaktadır.
  aygıt sürücüsü ; Modem, ağ bağdaştırıcısı veya yazıcı gibi belirli bir aygıtın, işletim sistemiyle iletişim kurmasını sağlayan bir programdır. Bir aygıt sisteminize takılı olsa bile, aygıt için uygun sürücüyü yükleyip yapılandırmadıkça Windows bu aygıtı kullanamaz.
  Aygıt, Donanım Uyumluluk Listesi'nde (HCL) yer alıyorsa, genellikle Windows ile birlikte bir sürücü verilir. Bilgisayar başlatıldığında, aygıt sürücüleri otomatik olarak yüklenir (etkinleştirilmiş tüm aygıtlar için) ve görünmez olarak çalıştırılır.
  aygıt yazı tipleri ; Yazıcınızda bulunan yazı tipleri. Bu yazı tipleri yazıcıya yerleştirilmiş olabileceği gibi, bir yazı tipi kartuşu veya kartı tarafından da sağlanabilir.
  Aygıt Yöneticisi ; Bilgisayarınızdaki aygıtları yönetmek için kullanabileceğiniz bir yönetim aracı. Aygıt Yöneticisi’ni kullanarak aygıt özelliklerini görüntüleyebilir ve değiştirebilir, aygıt sürücülerini güncelleştirebilir, aygıt ayarlarını yapılandırabilir ve aygıtları kaldırabilirsiniz.
  ayıklama ; Bir dosyayı ayıkladığınızda, belirtmiş olduğunuz klasörde dosyanın sıkıştırılmamış kopyası oluşturulur. Özgün dosya, sıkıştırılmış klasörde kalır.
  ayırma ; Belirli bir DHCP istemcisinin kiralık kullanımı için sürekli olarak ayrılmış olan belirli bir IP adresi. İstemci ayırma işlemleri DHCP Yöneticisi kullanılarak ve her ayrılan giriş için benzersiz bir istemci aygıt tanımlayıcısına dayanılarak DHCP veritabanında yapılır.
  Erişim Denetimi Hizmeti’nde, Erişim Denetimi Hizmeti tarafından yönetilen Kaynak Ayırma İletişim Kuralı (RSVP) ayırma isteği içinde bulunan bir ağ kaynağı ayırma işlemi.
  ayırma birimi ; Bir dosyayı tutmak için ayrılabilecek en küçük disk alanı miktarı. Windows tarafından kullanılan tüm dosya sistemleri, sabit diskleri ayırma birimlerine göre düzenler. Ayırma biriminin boyutu ne kadar küçük olursa, disk, bilgileri o kadar verimli saklar. Diski biçimlendirme sırasında bir ayırma birimi boyutu belirlemeseniz, Windows, disk biriminin boyutuna uygun varsayılan değerleri kullanır. Bu varsayılan boyutlar, birimdeki kayıp alanı ve parçalanma miktarını azaltmak için seçilir. Ayırma birimi, küme olarak da adlandırılır.
  ayırt edici ad ; Nesnenin ilişkili ayırt edici adıyla birlikte nesneyi içeren kapsayıcı nesnelerin ve etki alanlarının adlarını kullanarak nesneyi benzersiz şekilde tanımlayan bir ad. Ayırt edici ad, hem nesneyi, hem de ağaçtaki yerini tanımlar. Active Directory’deki her nesnenin bir ayırt edici adı vardır. Normal bir ayırt edici ad aşağıdaki gibi olabilir
  CN=MyName,CN=Users,DC=Microsoft,DC=Com
  Bu, microsoft.com etki alanındaki "MyName" kullanıcı nesnesini tanımlar.
  ayrıcalık ; Bir kullanıcının, belirli bir görevi, genellikle belirli bir nesne yerine tüm sistemi etkileyen bir görevi gerçekleştirme hakkı. Ayrıcalıklar, yöneticiler tarafından, bilgisayarın güvenlik ayarlarının bir parçası olarak, tek tek kullanıcılara veya kullanıcı gruplarına atanır.
  ayrılmamış alan ; Herhangi bir birime ayrılmamış kullanılabilir disk alanı. Ayrılmamış alanda oluşturabileceğiniz birim türü diskin türüne bağlıdır. Temel disklerde, ayrılmamış alanı birincil veya genişletilmiş bölümler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Dinamik disklerde, ayrılmamış disk alanını dinamik birimler oluşturmak için kullanabilirsiniz.
  ayrılmış bağdaştırıcı ; Bir Ağ Yükü Dengeleme kümesindeki her ana bilgisayarda birden çok bağdaştırıcı kullanılırken, küme işlemleriyle ilgili olmayan ağ trafiğini (ağdaki her ana bilgisayarın trafiği) işleyen bağdaştırıcı. Bu bağdaştırıcı, ana bilgisayarın özel IP adresi kullanılarak programlanır.
  ayrıntılar bölmesi ; Microsoft Yönetim Konsolu'nda (MMC) yer alan ve konsol ağacında seçilen öğenin ayrıntılarını görüntüleyen bölme. Ayrıntılar, bir öğe listesi veya yönetimsel özellikler, hizmetler ve bir ek bileşenin etki ettiği olaylar olabilir.
  azalan anahtar ; Kayıt defterindeki bir anahtar genişletildiğinde görüntülenen tüm alt anahtarlar. Azalan anahtar, alt anahtarla aynıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - B -
  bağımlı istemci ; Message Queuing için, iletileri gönderme, alma ve sıralar oluşturma gibi tüm standart ileti sıralama işlemlerini gerçekleştirmek üzere Message Queueing sunucusuna eşzamanlı erişim gerektiren bir bilgisayar.
  bağımlılık ; İki kaynak arasındaki, her iki kaynağın aynı düğümde yer alan aynı grupta çalışmasını gerektiren bir bağlılık ilişkisi. Örneğin, bir uygulama, veri kaynaklarını içeren disklerine bağımlıdır.
  bağımlılık ağacı ; Kaynaklar arasındaki bağımlılık ilişkilerini görselleştiren bir diyagram.
  Bağımsız Diskler Yedek Dizisi (RAID) ; Hataya dayanıklı disk sistemlerini standartlaştırmak ve kategorize etmek için kullanılan bir yöntem. RAID düzeyleri, çeşitli performans, güvenilirlik ve maliyet bileşimleri sağlar. Bazı sunucular RAID düzeylerinin üçünü sağlar: Düzey 0 (şeritleme), Düzey 1 (yansıtma) ve Düzey 5 (RAID-5).
  bağımsız istemci ; Message Queueing yüklü olan ve sıraları tutma ve iletileri depolama işlemlerini yerel olarak gerçekleştirebilen bir bilgisayar. Bağımsız istemciler, ileti göndermek ve almak için Message Queueing sunucusuna eşzamanlı erişim gerektirmez; ancak, verimli ileti yönlendirmesi için Message Queueing sunucularını kullanabilir.
  bağlandı, kullanıcı kimliği doğrulandı ; Telefon bağlantısını oluşturulduktan ve doğru kullanıcı adı ve parolası girildikten sonraki kullanıcı durumu. Kullanıcının geri arama izni varsa ve kullanıcı geri arama isteğinde bulunursa, bağlantıdan sonra geri arama aşaması gelir. Geri arama aşamasından sonra arama için bekleniyor aşamasının gelmesi, sunucunun belirtilen numaradan kullanıcıya ulaşamadığı anl***** gelir. Kullanıcı, yanlış bir geri arama numarası vermiş (arayana göre ayarlanmış geri arama durumunda) veya yetkisiz bir ağa erişim girişiminde bulunmuş (geri aramaya önceden ayarlanmış olması durumunda) olabilir.
  bağlandı, kullanıcı kimliği doğrulanıyor ; Telefon bağlantısı oluşturulduktan, ancak kimlik doğrulaması gerçekleşmeden önceki bir kullanıcı durumu. Kullanıcı, güvenlik yetkisini kanıtlamaya çalışıyor olabilir veya sistem boşta olabilir. Bu koşulun ortaya çıkması ve ardından Arama İçin Bekleniyor aşamasının gelmesi, kullanıcının doğru kullanıcı adını veya parolasını sağlayamadığını gösterir. Bu aşama yinelenirse ve ardından Arama İçin Bekleniyor aşaması gelirse, ağa izin verilmeyen bir erişim girişiminde bulunulmuş olabilir.
  bağlanma ; Kullanabilmeniz için, paylaşılan bir kaynağa bir sürücü harfi, bağlantı noktası veya bilgisayar adı atama.
  Bağlantılar ; Renkli veya altı çizili bir yazı ya da bir simge olabilir. Fare ile üzerine gelip tıklandığında tarayıcı ilgili bilgiye, internet sayfasına veya bilgisayara bağlanır. Genelde adıyla bağlantılı bilgi içeren bir sayfa olduğunu belirtir. Üzerine tıkladığınızda gerekli yardıma ulaşılır.
  Bağlantı Denetimi İletişim Kuralı (LCP) ; Bir PPP bağlantısının veri bağlantısı katmanını dinamik olarak yapılandırmak için, bağlantı ve PPP parametreleri üzerinde anlaşma sağlayan PPP denetimi iletişim kuralı.
  bağlantı noktası ; Bilgisayarınızda bulunan ve bilgisayara veriler aktaran ve bilgisayardan veriler alan aygıtları bağlayabileceğiniz bir bağlantı noktası. Örneğin bir yazıcı genelde paralel bağlantı noktasına (LPT bağlantı noktası olarak da bilinir) ve bir modem genelde bir seri bağlantı noktasına (COM bağlantı noktası olarak da bilinir) bağlanır.
  bağlantı noktası kuralı ; Ağ Yükü Dengeleme’de, bir bağlantı noktası aralıklarına uygulanacak süzgeç modunu belirleyen bir yapılandırma parametreleri kümesi.
  bağlantılı kayıt ; Bir bölgenin özgün etki alanından türetilmiş belirli alt etki alanları için temsilci seçilmiş DNS sunucularını bulmaya yönelik yararlı işaretçi bilgileri sağlamak amacıyla kullanılan bölge dışı bilgilerin bir kaynak kaydı. Bu kayıtlar, bir adı tam olarak çözümlemek amacıyla yinelenen bir arama gerçekleştirirken, bölgeleri birbirine "bağlamak" ve diğer DNS sunucularının izleyecekleri etkin bir temsilci seçme ve başvuru yolu sağlamak için kullanılır.
  bağlayıcı sırası ; Message Queueing için, bağlayıcı uygulaması çalıştıran sunucularda oluşturulan sıra. Diğer iletiyi sıraya alma ürünlerini çalıştıran bilgisayarlarla ileti değişimi için bağlayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz.
  bağlayıcı uygulaması ; Message Queueing için, Message Queueing bilgisayarlarının ileti gönderme ve alma sistemlerini kullanan diğer bilgisayarlarla iletişim kurmasını sağlayan bir uygulama.
  bağlı nesne ; Bir belgeye eklenen fakat kaynak belgede de hala bulunan bir nesne. Bilgi bağlandığında, özgün belgedeki bilgi değişirse yeni belge otomatik olarak güncelleştirilir. Bağlı bilgiyi düzenlemek isterseniz, fareyi bu bilgi üzerinde çift tıklatın. Özgün programın araç çubukları ve menüleri görünecektir. Özgün belge bilgisayarınızda ise, bağlı bilgide yaptığınız değişiklikler özgün belgede de görünecektir.
  bant genişliği ; Analog iletişimlerde, belirli bir aralıktaki en yüksek ve en düşük frekanslar arasındaki fark. Örneğin bir analog telefon hattı, taşıyabileceği en düşük (300 Hz) ve en yüksek (3.300 Hz) frekanslar arasındaki fark olan 3.000 Hz’lik bir bant genişliğine izin verir. Dijital iletişimde bant genişliği bir saniye içinde aktarılan bit sayısı (b/s) şeklinde ifade edilir.

  Bant Genişliği Ayırma İletişim Kuralları (BAP) ; Çoklu işlem bağlantısında bağlantıları dinamik olarak eklemek veya çıkarmak için kullanılan bir PPP denetim iletişim kuralı.
  bar kodu ; Fiziksel ortam gibi nesneleri tanımlayan makine tarafından okunabilir bir etiket.
  Basit Ağ Saati İletişim Kuralı (SNMP) ; Internet üzerinde saatleri eşitlemek için kullanılan bir iletişim kuralı. SNTP, istemci bilgisayarların, saatlerini Internet üzerindeki bir saat sunucusuyla eşitlemelerini sağlar.
  Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralı (SNMP) ; TCP/IP ağlarını yönetmek için kullanılan bir ağ iletişim kuralı. Windows’da SNMP hizmeti, TCP/IP ağındaki bir ana bilgisayar hakkındaki durum bilgilerini sağlamak için kullanılır.
  basit birim ; Tek bir dinamik diskin disk alanından oluşan dinamik bir birim. Basit bir birim, diskteki tek bir alandan veya aynı diskin birbirine bağlanmış birden çok alanından oluşabilir. Basit bir birimi aynı disk içinde veya ek diskleri içerecek biçimde genişletebilirsiniz. Basit bir birimi birden çok diski kapsayacak biçimde genişletirseniz, dağıtılmış birim durumuna gelir. Basit birimleri yalnızca dinamik disklerde oluşturabilirsiniz. Basit birimler hataya dayanıklı değildir, ancak yansıtılmış birimler oluşturmak için bu birimleri yansıtabilirsiniz.
  Basit Dizin Erişimi İletişim Kuralı (LDAP) ; Active Directory için birincil erişim iletişim kuralı. Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) sürüm 3, Internet Mühendisliği Geçici İşbirliği Grubu (IETF) RFC 2251’deki bir dizi Önerilen Standart belge tarafından tanımlanır.
  Basit Dosya Aktarım İletişim Kuralı (TFTP) ; Yükleme işlemini başlatmak için gereken başlangıç dosyalarını yüklemek üzere kullanılan bir iletişim kuralı.
  Basit Posta Aktarımı İletişim Kuralı (SMTP) ; TCP/IP iletişim kuralları grubunun, ileti aktarma aracıları arasındaki elektronik posta değişimini yöneten bir üyesi.
  Basit TCP/IP Hizmetleri ; Dört TCP/IP hizmeti: Karakter Oluşturucu, Gün İçinde Silme, Eko ve Günün İpucu.
  başarısız ; Bir kümedeki kaynak veya düğümle ilgili bir durum. Bir kaynak veya düğümün çevrimiçi duruma getirilme denemesi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra, bu kaynak veya düğümün durumu başarısız olarak belirlenir.
  Başlangıç ana kopyası ; Çoğaltma ilk yapılandırıldığında, varolan dosyaları ve klasörleri diğer paylaşılan klasörlere çoğaltılan bir paylaşılan klasör. Çoğaltma tamamlandıktan sonra, herhangi bir çoğaltma değişiklikleri kabul edip diğer çoğaltmalara yayabileceği için başlangıç ana kopyası yoktur. Başlangıç ana kopyası, artık başka bir kopya olur.
  başlangıç ortamı ; Çift önyükleme veya çoklu önyükleme sistemlerinde, hangi sistemin başlatılacağını ve başlatma işleminin nasıl gerçekleşeceğini belirten yapılandırma ayarları.
  başlat ; Disk Yönetimi’nde, bir diski veya birimi saptama ve buna bir durum (örneğin, sağlam) ve bir tür (örneğin, dinamik) atama işlemi.
  başlık çubuğu ; Pencerenin tepesinde yer alan ve pencerenin adını içeren yatay çubuk. Başlık çubuğu birçok pencerede program simgesini, Ekranı Kapla, Simge Durumuna Küçült ve Kapat düğmelerini ve içerik duyarlı Yardım için isteğe bağlı ? düğmesini içerir. Önceki Boyut ve Taşı gibi komutların yer aldığı menüyü görüntülemek için başlık çubuğunu sağ tıklatın.
  baud hızı ; Modemin iletişim kurma hızı. Baud hızı, hattın durumunun kaç kez değiştiğini gösterir. Bu değer, yalnızca her sinyal, gönderilen verilerin bir bit'ine karşılık geliyorsa bit/saniye değerine eşittir.
  Birbiriyle iletişim kurabilmeleri için, modemler aynı baud hızında çalışmalıdır. Bir modemin baud hızı diğerinden daha fazla olacak biçimde ayarlanmışsa, hızlı olan modem genellikle baud hızını yavaş olan modeme uyum sağlayacak şekilde değiştirir.
  bayt; Tipik olarak harf, sayı basamağı veya noktalama işareti gibi tek bir karakteri saklayan veri birimi. Bazı tek karakterler birden çok bayt kaplayabilir.
  bekleme ; Bilgisayarınızın kullanılmadığında daha az güç sarf ettiği; ancak, anında kullanımlar için hazır olduğu durum. Bilgisayarınız bekleme durumundayken, bilgisayar belleğindeki bilgiler sabit diskine kaydedilmez. Elektrik kesilirse, bellekteki bilgiler kaybolur.
  beklemede ; Bir kümede, çevrimiçi veya çevrimdışı duruma getirilme işlemi yürütülen bir kaynağın durumunu belirtir.
  belge ; Bir uygulama programıyla oluşturulan ve diske kaydedilirse yeniden alınabilmesi için benzersiz bir dosya adı verilen, kendi içinde bütünlüğe sahip herhangi bir çalışma.
  Belgelerim ; Belgeleri, grafikleri veya hızlı biçimde erişmek istediğiniz diğer dosyaları saklayabileceğiniz uygun bir yer sağlayan bir klasör. Bir dosyayı WordPad veya Paint gibi bir programda kaydettiğinizde, farklı bir klasör seçmezseniz dosya otomatik olarak Belgelerim içine kaydedilir.
  belirteç ; Ayrıştırılmakta olan verilerde indirgenemez herhangi bir metin öğesi. Örneğin, bir programda değişken adı, ayrılmış bir sözcük veya işleç kullanımı. Belirteçlerin kısa kodlar olarak depolanması, program dosyalarının küçültülmesini ve daha hızlı çalışmasını sağlar.
  Ağlarda, bir token ringin düğümleri arasında dolaşan ve ağın geçerli durumunu tanımlayan benzersiz bir yapısal veri nesnesi veya ileti. Herhangi bir düğümün ağ üzerinden ileti gönderebilmesi için önce belirteci denetlemeyi beklemesi gerekir.
  bellek adresi ; Bir aygıta ayrılabilen veya bir program veya işletim sistemi tarafından kullanılabilen bilgisayar belleğinin bir bölümü. Aygıtlara genellikle bir bellek adresi aralığı ayrılır.
  Bellek Kullanım Deltası ; Görev Yöneticisi’nde, son güncelleştirmeden bu yana kullanılan bellekteki değişim (kilobayt cinsinden).
  Bellek Kullanımı ; Görev Yöneticisi’nde, bir işlemin geçerli çalışma kümesi (kilobayt cinsinden). Geçerli çalışma kümesi, bellekte bulunan geçerli sayfa sayısıdır. Görev Yöneticisi İşlemleri sekmesinde, sütun başlığı Bellek Kullanımı’dır.
  bellekte kalıcı (TSR) program ; MS-DOS altında çalışan ve başka uygulamalar çalışırken belirli bir görevin gerçekleştirilmesi için hızla başlatılabilmek üzere çalışmadığı zaman bile bellekte yüklü olarak kalan program.
  benzetilmiş yerel ağ (ELAN) ; Bir Ethernet veya Token Ring LAN'ının hizmetlerini benzeten, mantıksal bir ATM ağı.
  Berkeley Internet Adı Etki Alanı (BIND) ; UNIX işletim sisteminin en çok kullanılan sürümleri için yazılmış ve bağlantı noktası kurulmuş bir DNS uygulaması. Internet Yazılım Konsorsiyumu, BIND yazılımının bakımını yapar.
  biçim
  ; Dosyanın, ekranda veya baskıda depolandığı ve düzenlendiği şekli tanımlayan yapısıdır. Bir dosyanın biçimi, genellikle uzantısından anlaşılır. Örneğin, bir dosya adının arkasından gelen .txt uzantısı dosyanın bir metin dosyası olduğunu; .doc uzantısı ise Word belgesi olduğunu gösterir.
  bildirim alanı ; Görev çubuğunda, görev çubuğu düğmelerinin sağındaki alan. Bildirim alanı saati gösterir ve Ses Denetimi ve Güç Seçenekleri gibi programlara hızlı erişim sağlayan kısayolları da içerebilir. Etkinliklerin durumu hakkında bilgi sağlayan bazı kısayollar da geçici olarak görüntülenebilir. Örneğin yazıcı kısayolu, bir belge yazıcıya gönderildiğinde belirir ve yazdırma işlemi tamamlandığında kaybolur.
  bildirim iletisi ; Message Queueing için, bir iletinin ulaştığını veya hedef uygulama tarafından alındığını (pozitif bildirim) veya özgün iletinin alınmasından önce bir hata ortaya çıktığını (negatif bildirim) gösteren bir ileti sınıfı. Bu iletiler kaynak bilgisayardaki yönetim sıralarına gönderilir.
  bilet ; Kullanıcı doğrulamak amacıyla bir etki alanı denetleyicisi tarafından verilen bir güvenlik ilkesi için bir tanımlama verileri kümesi. Windows’daki iki bilet biçimi, bilet sağlayan biletler (TGT’ler) ve hizmet biletleridir.
  bilet sağlayan bilet (TGT) ; Kullanıcı oturum açtığında, Kerberos Anahtar Dağıtım Merkezi (KDC) tarafından verilen bir kimlik bilgisi. Kullanıcının, hizmetler için oturum bileti isterken TGT’yi KDC’ye sunması gerekir. TGT normalde kullanıcının açtığı oturum süresince geçerli olduğu için buna bazen kullanıcı bileti de denir.
  bilet sağlayan hizmet (TGS) ; Kullanıcılara bir etki alanındaki hizmetlere kimliklerini denetletmeye olanak tanıyan hizmet biletleri veren Kerberos V5 Anahtar Dağıtım Merkezi (KDC) hizmeti tarafından sağlanan bir Kerberos V5 hizmeti.
  Bilgi Değişimi için Amerikan Standart Kodu (ASCII) ; Metin tabanlı veriler için kullanılan standart tek baytlık karakter kodlama şeması. ASCII, 128 veya 256 olası karakteri göstermek için, atanmış 7 veya 8 bitlik sayı birleşimlerini kullanır. Standart ASCII, Amerikan İngilizce'sinde kullanılan tüm küçük ve büyük harfleri, 0 ile 9 arasındaki rakamları, noktalama işaretlerini ve özel denetleme karakterlerini göstermek için 7 bit kullanır. Kullanılmakta olan x86 tabanlı sistemlerin çoğu, genişletilmiş (veya "yüksek") ASCII kullanımını destekler. Genişletilmiş ASCII, karakterlerde sekizinci bir bit bulunmasına izin verir; böylece, standart ASCII'dekilere ek olarak 128 özel simge karakterini, yabancı alfabelere özgü harfleri ve grafik simgelerini tanımlayabilir.
  Bilgisayar Başına Lisans ; Tüm istemcilerin sunucuya aynı anda erişip erişmediklerine bakmaksızın her istemci bilgisayar için, ayrı bir İstemci Erişim Lisansı gerektiren bir lisans modu.
  bilgisayar hesabı ; Etki alanı yöneticisi tarafından oluşturulan ve bilgisayarı etki alanında benzersiz bir şekilde tanıtan bir hesap. Windows bilgisayar hesabı, etki alanına katılan bilgisayarın adıyla aynıdır.
  bilgisayar kotası ; Message Queueing için, bir bilgisayardaki iletilerin, toplam ileti boyutuna bağlı olan depolama boyutu sınırı. Bir bilgisayarın kotası dolduğunda, sıradan bir veya daha fazla ileti silinmedikçe Message Queueing o bilgisayara ileti gönderemez. Message Queueing, bir bilgisayardaki sıra kotasını uygulamadan önce bilgisayar kotasını uygulamaya koyar.
  Bilgisayar Tarayıcısı hizmeti ; Bilgisayarların güncel bir listesini tutan ve istendiğinde uygulamalara bu listeyi sağlayan bir hizmet. Bilgisayar Tarayıcısı hizmeti, Ağ Bağlantılarım, Bilgisayar Seç ve Etki Alanı Seç iletişim kutularında ve (yalnızca Windows 2000 Server için) Sunucu Yöneticisi penceresinde görüntülenen bilgisayar listelerini sağlar.
  Bilgisayar Yöneticisi (Administrator) “1” ; Bir bilgisayardaki en yetkili kullanıcı. Bilgisayar üzerinde bütün hakları sahiptir. Büyük firmalarda bu i.in okulundan mezun çok geni. Yetkilerle donatılmış biri vardır ve bilgisayarla ilgili işlerden sorumludur.
  Bilgisayar Yöneticisi (Administrator) “2” ; Bir bilgisayarı yöneten kullanıcı. Bilgisayar yöneticisi, bilgisayarda, program yükleme ve bilgisayardaki tüm dosyalara erişme işlemleri de dahil olmak üzere sistem genelinde değişiklikler yapabilir ve başka kullanıcılar için hesaplar oluşturabilir, bu hesapları değiştirebilir ve silebilir.
  Bilgisayar Yönetimi ; Bilgisayar yapılandırmasının birçok yönünü görüntülemek ve denetlemek için kullanabileceğiniz bir bileşen. Bilgisayar Yönetimi, çok sayıda yönetim yardımcı programını tek bir konsol ağacında birleştirerek yerel veya uzak bir bilgisayarın yönetim özelliklerine ve araçlarına kolay erişim sağlar.
  BIND önyükleme dosyası ; Berkeley Internet Adı Etki Alanı (BIND) yazılımı uygulaması sürümlerinde çalışan Etki Alanı Ad Sistemi (DNS) sunucuları tarafından kullanılan yapılandırma dosyası. BIND önyükleme dosyası, dosyadaki tek tek satırların DNS sunucusu başlatıldığında bir hizmet başlatmak için yönergeleri önyüklediği bir metin dosyasıdır (Named.boot). Varsayılan değer olarak, Microsoft DNS sunucuları, kayıt defterinde saklanan DNS hizmet parametrelerini kullanırlar, ancak önyükleme yapılandırması ayarlarını okunmaya yönelik bir alternatif olarak, bir BIND önyükleme dosyasının kullanılmasına da izin verirler.
  Bir Örnek Kaynak Konumlandırıcı (URL) ; Internet üzerindeki bir konumu benzersiz bir şekilde tanımlayan bir adres. Bir World Wide Web sitesi URL’si, hayali bir URL olan http://www.example.microsoft.com/ örneğinde olduğu gibi http:// ile başlar. URL, genellikle .html veya .htm dosya adı uzantısıyla gösterilen bir köprü metni sayfasının adı gibi ek ayrıntılar içerebilir.
  bırakma klasörü; Macintosh ortamında Değişiklik Yapma izniniz olan, ancak, Dosyaları Görme veya Klasörleri Görme izniniz olmayan klasör. Dosyaları bir bırakma klasörüne kopyalayabilirsiniz, ancak bu bırakma klasörünün içindeki dosyaları ve alt klasörleri göremezsiniz.
  birbiriyle bağlantılı ; Bir kümedeki düğümleri birbirine bağlayan özel bir ağ.
  birden çok ana bilgisayara bağlı bilgisayar ; Birden çok ağ bağdaştırıcısı olan veya tek bir ağ bağdaştırıcısı için birden çok IP adresi yapılandırılmış olan bir bilgisayar.
  birden çok ana öğe yinelemesi ; Herhangi bir etki alanı denetleyicisinin, başka herhangi bir etki alanı denetleyicisi dizininde yapılan değişiklikleri kabul edip yinelediği bir yineleme modeli. Bu model, bir bilgisayarın, dizinin değiştirilebilir tek kopyasını sakladığı ve diğer bilgisayarların yedek kopyaları sakladığı diğer kopyalama modellerinden farklıdır.
  birden çok bağlantılı arama ; Uzaktan erişim Multilink kullanarak uzaktan erişim bant genişliğinizi ve veri aktarımınızı artırmak için iki veya daha çok fiziksel iletişim hattının bant genişliğinin tek bir mantıksal hatta birleştirilmesi. Internet Mühendisliği Çalışma Kolu (IETF) standardı olan RFC 1990’a dayalı olarak, Multilink, analog modem yollarını, ISDN B-kanalları ve karışık analog ve dijital iletişim hatlarını hem istemci, hem de sunucu bilgisayarlarınızda birleştirir. Bu işlem, Internet ve Intranet erişim hızınızı artırır ve uzaktaki bir bilgisayara bağlı kalma sürenizi azaltır.
  birden çok noktaya yayın ; Çok noktaya yayın grubuna ait bir ana bilgisayarlar kümesini hedefleyen ağ trafiği.
  birden çok önyükleme ; İki veya daha fazla işletim sistemini çalıştıran bilgisayar yapılandırması.
  biriktirme ; Sunucuda, yazdırma belgelerini yazıcı hazır hale gelinceye kadar diskte saklayan işlem. Yazıcı kuyruğu, istemcilerden gelen belgeleri kabul eder, saklar ve yazıcı hazır olduğunda yazıcıya gönderir.
  birim ; Bir sabit diskteki saklama alanı. Birim, dosya sistemi (örneğin, FAT veya NTFS) kullanılarak biçimlendirilir ve bir sürücü adı atanır. Bir birimin içeriğini görmek için birimin Windows Gezgini’ndeki veya Bilgisayarım’daki simgesini tıklatabilirsiniz. Tek bir sabit disk, birden fazla birim içerebilir ve birimler birden fazla diske yayılabilir.
  birim gölge kopyası ; Özgün birimin kopyalama başladığında alınan kopyasını gösteren birim.
  birim kümesi ; Bir veya daha fazla fiziksel disk üzerinde bulunan disk alanından oluşan ve Windows NT 4.0 veya daha önceki bir NT sürümüyle oluşturulmuş olan bir bölüm. Birim kümelerini yalnızca Windows 2000 veya Windows XP ile silebilirsiniz. Birden fazla diske yayılan yeni birimler oluşturmak için, dinamik disklere yayılmış birimleri kullanın.
  birincil bölüm ; Temel disklerde oluşturabileceğiniz bir bölüm türü. Birincil bölüm, fiziksel olarak ayrı bir disk gibi çalışan bir fiziksel disk bölümüdür. Temel ana önyükleme kaydı (MBR) disklerinde, bir temel disk üzerinde en çok dört birincil bölüm veya birden çok mantıksal sürücü içeren üç birincil bölüm ve bir genişletilmiş bölüm oluşturabilirsiniz. Temel GPT disklerinde, en çok 128 birincil bölüm oluşturabilirsiniz. Birincil bölümler, birim olarak da bilinir.
  Birincil disk ; Windows’u başlatmak için kullanılan sistem ve önyükleme bölümlerini içeren sabit disk sürücüsü.
  birincil etki alanı denetleyicisi (PDC) ; Windows NT Server 4.0 veya önceki sürüm bir etki alanında, Windows NT Server kullanan ve etki alanı oturum açma kimliklerini doğrulayan veya bir etki alanı için dizin veritabanının bakımını yapan bilgisayar. PDC, bir etki alanındaki tüm bilgisayarların hesaplarında yapılan değişiklikleri izler. PDC, bu değişiklikleri doğrudan alan tek bilgisayardır. Bir etki alanında yalnızca bir PDC’si vardır. Windows'un bu sürümünde, her etki alanındaki etki alanı denetleyicilerinden biri, Windows NT 4.0 ve Windows NT’nin önceki sürümleriyle uyumluluğu sağlamak için PDC olarak tanımlanır.
  birincil fare düğmesi ; Tıklatma ve çift tıklatma için en sık kullandığınız düğme. Birincil fare düğmesi, çoğu fare ve izleme topu aygıtında soldaki düğmedir ve bazı izleme topu aygıtlarında da alttaki düğmedir, ancak Denetim Panosu’ndaki Fare Özellikleri iletişim kutusunu kullanarak düğmelerin işlevlerini değiştirebilirsiniz.
  birincil yönetici ; Bir bölgenin güncelleştirme noktası olarak kullanılabilecek, yetkili DNS sunucusu. Bölge verileri olarak saklanan kaynak kayıtlarını ekleme, kaldırma veya değiştirme işlemlerini de içeren bölge güncelleştirmelerini işlemek için doğrudan güncelleştirilebilme özelliğine, yalnızca birincil ana bilgisayarlar sahiptir. Birincil ana bilgisayarlar ayrıca, bölgeyi başka DNS sunucularına kopyalama için ilk kaynak olarak da kullanılırlar.
  birleşim noktası ; Sabit disk üzerinde yer alan ve diskin başka bir yerinde veya başka bir depolama aygıtında bulunan verilere işaret eden bir fiziksel konum. Birleşim noktaları, takılı sürücü oluştururken oluşturulur. Bir bileşim noktası linkd komutu kullanılarak da oluşturulabilir.
  birleştirici ; Novell NetWare 3.x 'de kullanıcılar ve gruplar hakkında kurumsal ve güvenlik bilgileri içeren bir veritabanı.
  birleştirme ; Erişim ve geri alma hızını arttırmak için bir dosyanın bölümlerini bir sabit disk üzerindeki bitişik kesimlere yeniden yazma işlemi. Dosyalar güncelleştirildiğinde, bilgisayar, bu güncelleştirmeleri sabit disk üzerindeki en büyük bitişik alana kaydetmeye çalışır ve bu alan genellikle dosyanın diğer bölümlerinden farklı bir kesimde yer alır. Dosyalar bu şekilde parçalandığında, bilgisayar, dosyanın her açılışında dosyanın tüm parçalarını bulmak için sabit diski aramak zorunda kalır ve bu nedenle yanıt süresi uzar.
  bit (ikili basamak) ; Bir bilgisayar tarafından işlenebilen en küçük bilgi birimi. Bir bit, değeri 1 veya 0 olan bir ikili sayı veya doğru veya yanlış mantıksal koşulunu gösterir. 8 bitlik bir grup, bir baytı oluşturur. Baytlar, alfabedeki harfler, ondalık sayılar veya diğer karakterler gibi çeşitli bilgi türlerini gösterebilir. Bit, ikili sayı olarak da bilinir.
  bit/saniye (b/s) ; Modem gibi bir aygıtın, veri aktarabileceği hızın ölçüsü olarak kullanılan, bir saniyede aktarılan bit sayısı.
  B-kanalı ; ISDN hattının ses veya veri bilgilerini taşımak için kullanılan tek kanalı. ISDN Temel Hız Arabirimi (BRI) 2 B-kanal içerir. Kuzey Amerika’da ISDN Birincil Hız Arabirimi (PRI) 23 B-kanal içerir. Avrupa’da ISDN Birincil Hız Arabirimi (PRI) 30 B-kanal içerir. B-kanalı, taşıyıcı kanal olarak da bilinir.
  BOOTP uzantıları ; BOOTP hizmetiyle kullanılmak üzere ilk olarak RFC 1497’de tanımlanmış ve daha sonra DHCP tarafından desteklenen isteğe bağlı bilgi türleri kümesi. DHCP içinde, bu uzantılar standart DHCP ve BOOTP sunucularında kullanılabilen ve desteklenen, istemci parametreleri eski temel kümesini oluştururlar.
  boş alan ; Genişletilmiş bölüm içinde mantıksal sürücüler oluşturmak için kullandığınız uygun alan.
  boş ortam havuzu ; Uygulamalar veya diğer ortam havuzları tarafından kullanılabilen kullanılmamış veri depolama ortamlarının mantıksal bir topluluğu. Ortamlar bir uygulama tarafından artık kullanılmadığında, yeniden kullanılabilmeleri için boş bir ortam havuzuna geri gönderilir.
  bölge ; Bir diskteki bitişik saklama alanı kümeleri.
  bölge ; Macintosh ortamında, sunucular ve yazıcılar gibi kaynaklar için ağa göz atılmasını kolaylaştıran mantıksal bir gruplandırma.
  Bir DNS veritabanında, bir DNS sunucusu tarafından yönetilen DNS veritabanının yönetilebilir bir birimi. Bir bölge, yetkilendirilen alt etki alanlarında saklanan etki alanı adları hariç, etki alanı adlarını ve etki alanı verilerini ilgili adıyla birlikte saklar.
  bölge adı ; Uzaktan oturum açma işleminde, uygun yönlendirmeyi ve kimlik doğrulamayı etkinleştirmek için, kullanıcı adına eklenen tanıtıcı bir önek veya sonek.
  bölge aktarımı ; Yetkili DNS verilerinin DNS sunucuları arasında eşitlenmesi. İkincil bir bölgeyle yapılandırılmış bir DNS sunucusu, bölge verilerini eşitlemek için ana DNS sunucularını düzenli aralıklarla sorgular.
  bölge listesi ; Macintosh ortamında, belirli bir ağla ilişkili tüm bölgeleri içeren liste. Bölge listesi, Windows DNS bölgeleriyle karıştırılmamalıdır.
  bölme ; Evrak Çantası’nın içindeki dosyanın kopyasını Evrak Çantası’nın dışındaki kopyadan ayıran Evrak Çantası komutu.
  bölüm ; Fiziksel bir diskin fiziksel olarak ayrı olan bir disk gibi işleyen bir bölümü. Bir bölüm oluşturduktan sonra, bu bölümde veri depolayabilmek için önce bu bölümü biçimlendirmeli ve bir sürücü harfi atamalısınız.
  Temel disklerde, bölümler, birincil bölümleri ve mantıksal sürücüleri içeren temel birimler olarak bilinir. Dinamik disklerde bölümler, basit, şeritli, dağıtılmış, yansıtılmış ve RAID-5 birimlerini içeren dinamik birimler olarak bilinir.
  bölüm önyükleme sektörü ; Sabit disk bölümünün, diskin dosya sistemi hakkındaki bilgileri ve Windows işletim sistemini yükleyen kısa bir makine dili programını içeren parçası.
  bütünleştirilmiş aygıt elektronikleri (IDE) ; Denetleyici elektroniğinin sürücünün içinde bulunduğu ve ayrı bir bağdaştırıcı kartını gereksiz kıldığı bir disk sürücüsü arabirimi. IDE, genel başarımı arttırmak için ileriye bakarak önbelleğe alma gibi yararları sağlar.
  Bütünleştirilmiş Hizmetler Dijital Ağı (ISDN) ; Daha yüksek bir bant genişliği sağlamak için kullanılan dijital bir telefon hattı. ISDN Kuzey Amerika’da genelde iki biçimde uygulanmaktadır. Temel Hız Arabirimi (BRI), 64 kilobit/saniyelik (Kb/s) 2 B kanalı ve 16 Kb/s’lik bir D kanalından, Birincil Hız Arabirimi (PRI) ise 64 Kb/s’lik 23 B kanalı ve 64 Kb/s’lik bir D kanalından oluşur. ISDN hattı, telefon şirketi tarafından hem arayan tarafa hem de aranan tarafa takılmalıdır.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - C -
  CD-R ; Kaydedilebilir CD. Veriler CD'ye birden çok kez kopyalanabilir; ancak, CD'deki veriler silinemez.
  CD-RW ; Yeniden yazılabilir CD. Veriler CD'ye birden çok kez kopyalanabilir ve silinebilir.
  CHAP (Özel Bilgi Talebi El Sıkışma Kimlik Doğrulama İletişim Kuralı) ; Microsoft uzaktan erişim ve Ağ Bağlantıları tarafından kullanılan bir kimlik doğrulama iletişim kuralı. CHAP kullanarak, bir uzaktan erişim kullanıcısı, kimlik doğrulaması kimlik bilgilerini uzaktan erişim sunucusuna güvenli bir şekilde gönderebilir. Microsoft, CHAP’nin Windows’a özgü bir uyarlaması olan MS-CHAP'yi oluşturmuştur.
  Cluster.exe ; Kümeleri komut isteminden yönetmek için Küme Yöneticisi'ni kullanmanın bir alternatifi. Ayrıca, birçok küme yönetimi görevini otomatikleştirmek için Cluster.exe’yi komut dosyasından çağırabilirsiniz.
  Cmd Show komutunu aşağıdaki değerle Geçersiz Kıl ; İşaretlendiğinde, DDE sunucu uygulamasını değer alanındaki tamsayıyla belirtilen şekilde açar. Olası değerler şunlardır: 1 (normal), 2 (simge durumuna küçültülmüş), 3 (ekranı kaplamış) ve 10 (uygulama varsayılanı).
  İşaret kaldırıldığında, DDE sunucu uygulaması açılır.
  CMYK renk alanı ; Belirli bir rengi oluşturan camgöbeği, eflatun, sarı ve siyah yoğunluklarını içeren çok boyutlu renk alanı. Ticari renkli yazdırma aygıtları genellikle, bu dört renkten oluşan işlem mürekkepleri sistemini kullanır.
  Cookies: Kalıcı Kullanıcı Verileri ; Cookies, tercümesi “çerezler” web sitesinin kullanıcının bilgisayarına bırakabileceği küçük metin dosyalarıdır. Sayfanın tekrar ziyaret edilmesi durumunda tarayıcı çerezi siteye geri gönderir ve böylece site kullanıcıyı tanır. Çerezler sanal market arabası gibi yerlerde kullanılır.
  codec ; Ses ve video sinyallerini analog ve dijital biçimler arasında dönüştürebilen donanım (kodlayıcı/kod çözücü); ses ve video verilerini açan ve sıkıştıran donanım veya yazılım (sıkıştırma/açma); veya kodlayıcı/kod çözücü ile sıkıştırma/açmanın birleşimi. Genellikle, bir codec, verilerin daha az bellek kullanması için sıkıştırılmamış dijital verileri sıkıştırır.
  CPU Kullanımı ; Görev Yöneticisi’nde, bir işlemin son güncelleştirmeden bu yana CPU’yu kullandığı zamanın yüzdesi. Görev Yöneticisi İşlemi sekmesinde, sütun başlığı CPU’dur.
  CPU Zamanı ; Görev Yöneticisi’nde bir görevin başlangıcından bu yana geçen, saniye cinsinden toplam işlemci süresi.
  CRC hataları ; Döngüsel artıklık denetiminin başarısız olması nedeniyle ortaya çıkan hatalar. Bir CRC hatası, alınan veri paketindeki bir veya daha fazla karakterin geldiğinde karışmış olduğunu gösterir.
  CRL dağıtım noktası ; Bir X.509v3 sertifikasında bilgilerin nasıl edinildiğini tanımlayan isteğe bağlı bir uzantı. Ayrıca, sertifika iptal listeleri için bir dizin girişi veya başka bir dağıtım kaynağı.
  CryptoAPI ; Microsoft Windows’un parçası olarak sunulan bir uygulama programlama arabirimi (API). CryptoAPI, kullanıcının duyarlı özel anahtar verilerine yönelik koruma sağlamanın yanı sıra, uygulamaların verileri esnek bir şekilde şifrelemesini veya dijital olarak imzalamasını olanaklı kılan bir işlevler kümesi sunar. Gerçek şifreleme işlemleri, şifreleme hizmeti sağlayıcıları (CSP’ler) olarak bilinen bağımsız modüller tarafından gerçekleştirilir.

  - Ç -
  çalışır durumda takma ; Bir dizüstü bilgisayarın, takma birimine bilgisayar çalışırken takılması ve takma biriminin görüntü ekranı ve diğer işlevlerinin otomatik olarak etkinleştirilmesi.
  çalışma grubu ; Yalnızca kullanıcıların yazıcılar ve paylaşılan klasörler gibi öğeleri bulmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış basit bir bilgisayar gruplandırması. Windows’daki çalışma grupları, etki alanlarının sunduğu merkezi kullanıcı hesapları ve kimlik doğrulamayı sunmazlar.
  çalışma kümesi ; Bir işlemde, işletim sistemi tarafından işleme atanan fiziksel bellek miktarı.
  çapraz başvuru nesnesi ; Active Directory'nin dizin bölümleri ve dış dizin hizmetleriyle ilgili bilgileri depoladığı nesneler. Dış dizin hizmetine örnek olarak, başka bir LDAP uyumlu dizin verilebilir.
  çekirdek ; İşletim sisteminin ve bilgisayarın işlemcisinin en temel işlemlerini yöneten katmanlı mimarinin temeli. Çekirdek, işlemciyi mümkün olduğunca meşgul tutabilmek için iş parçacıkları denilen farklı yürütme kodu bloklarını zamanlar ve performansı en iyi duruma getirmek için birden çok işlemci arasında eşgüdüm sağlar. Ayrıca çekirdek, G/Ç Yöneticisi ve İşlem Yöneticisi gibi Yönetim düzeyindeki alt bileşenler arasındaki etkinlikleri eşitler ve donanımla ilgili özel durumları ve donanıma bağımlı diğer işlevleri işler. Çekirdek, donanım soyutlama katmanıyla birlikte çalışır.
  çerçeve türü ; Ethernet gibi bir ağ türünün ağ üzerinden gönderilecek verileri biçimlendirme şekli. Belirli bir ağ türü için birden çok çerçeve türüne izin verilirse paketler farklı yapıda olacağı için uyumsuzluk meydana gelir. Bir ağdaki tüm bilgisayarlar iletişim için aynı çerçeve türünü kullanmak zorundadır. Çerçeve türü çerçeve biçimi olarak da adlandırılır.
  çevirmeli bağlantı ; Telefon ağını kullanan bir aygıt kullanıyorsanız, ağınızla olan bağlantı. Bu bağlantı, standart telefon hattını kullanan modemleri, yüksek hızlı ISDN hatlarını kullanan ISDN kartlarını veya X.25 ağlarını içerir.
  Sıradan bir kullanıcıysanız, Internet’le veya şirketinizin ağıyla bağlantı sağlayan bir veya iki çevirmeli bağlantınız olabilir. Daha karmaşık bir sunucu ortamında, gelişmiş yönlendirme sağlamak için çoklu ağ modem bağlantıları kullanılabilir.
  çevre aygıtı ; Disk aygıtı, yazıcı, modem veya oyun çubuğu gibi, bir bilgisayara bağlı olan ve bilgisayarın mikro işlemcisi tarafından denetlenen bir aygıt.
  çevre aygıtı bileşeni bağlantısı (PCI) ; Intel Corporation tarafından piyasaya sunulmuş, bilgisayara en çok 10 PCI uyumlu genişletme kartı kurulmasına izin veren bir yerel veri yolu sistemini tanımlayan belirtim.
  çevrimdışı ; Bir kümedeki öğeyi kullanılamaz olarak işaretleyen durum. Çevrimdışı olan bir düğüm, etkin değildir veya çalışmaz durumdadır. Kaynakların ve grupların da çevrimdışı durumları vardır.
  çevrimiçi ; Bir kümedeki öğeyi kullanılabilir olarak işaretleyen durum. Bir düğüm çevrimiçi duruma geldiğinde kümenin etkin bir öğesidir ve gruplara sahip olmanın ve bunları çalıştırmanın yanı sıra küme veritabanı güncelleştirmelerini kabul edebilir, yetersayı algoritmasına oy katkısında bulunabilir ve yayın sinyallerini koruyabilir. Kaynakların ve grupların da çevrimiçi durumları vardır.
  çift baytlı karakterler ; Her karakterin iki bit olarak ifade edildiği bir karakter kümesi. Japonca, Çince, Korece gibi bazı diller, çift baytlı karakter kümelerinin kullanılmasını gerektirir.
  çift önyüklemeli ; İki farklı işletim sistemini başlatabilen bilgisayar yapılandırması.
  çift yönlü ; Bir iletişim kanalı aracılığıyla her iki yönde bilgi gönderebilen sistem.
  çift yönlü güven ; İlişkideki her iki etki alanının birbirine güvendiği bir güven ilişkisi türü. Çift taraflı bir güven ilişkisinde, her etki alanı diğer etki alanıyla bir tek taraflı güven ilişkisi kurmuştur. Örneğin, etki alanı A, etki alanı B’ye güvenir ve etki alanı B, etki alanı A’ya güvenir. Çift taraflı güvenler, geçişli veya geçişsiz olabilir. Aynı etki alanı ağacındaki veya ormanındaki Windows etki alanları arasındaki çift taraflı güvenlerin tümü geçişlidir.
  Çıkarılabilir Depolama Birimi ; Çıkarılabilir ortamlar (teyp ve diskler gibi) ve depolama aygıtlarını (kitaplıklar) yönetmek için kullanılan bir hizmet. Çıkarılabilir Bellek, uygulamalara aynı ortam kaynaklarına erişme ve paylaşma olanağı tanır.
  çıkarmak ; Dizüstü bilgisayarı veya başka bir taşınabilir bilgisayarı takma biriminden çıkarma.
  çizici ; Çizelge, diyagram ve diğer çizgi tabanlı grafikleri çizmek için kullanılan aygıt.
  çizici yazı tipi ; Çizgilerle birbirine bağlanmış bir dizi noktayla oluşturulmuş yazı tipi. Çizici yazı tipleri herhangi bir boyuta ölçeklenebilir ve genellikle çizicilerde kullanılır. Bazı nokta vuruşlu yazıcılar da çizici yazı tiplerini destekler.
  çoğaltma; Çoğaltma kümesi içindeki bir klasör.
  çoğaltma ;Verileri eşleştirmek için, bir veri depolama alanından veya dosya sisteminden, birden çok bilgisayara veri kopyalama işlemi. Active Directory, belirli bir etki alanı içindeki etki alanı denetleyicileri arasında, dizinin birden çok yönetici için yinelenmesini sağlar. Her etki alanı denetleyicisindeki dizin çoğaltmalarının üzerine yazılabilir. Böylece güncelleştirmelerin, belirli bir etki alanının herhangi bir kopyasına uygulanabilmesi olanaklı hale gelir. Çoğaltma hizmeti, belirli bir çoğaltmadaki değişiklikleri diğer tüm çoğaltmalara otomatik olarak uygular.
  çoğaltma ilkesi ; Çoğaltmanın nasıl ve ne zaman gerçekleştirileceğini tanımlayan kurallar.
  çoğaltma kümesi , Çoğaltma işlemine katılan bir veya birden çok paylaşılan dosya.
  çoğaltma topolojisi ; Kopyalar ve siteler arasındaki fiziksel bağlantının bir tanımı. Bunun tersine, DFS topolojileri mantıksal bağlantıları tanımlar.
  çok noktaya yayın ; Bir iletiyi, aynı anda bir ağdaki birden çok hedefe gönderme işlemi.
  çok noktaya yayın adres çözünürlüğü hizmeti (MARS) ; Çoklu yayın IP adreslerini çoklu yayın grubuna katılan istemcilerin ATM adreslerine çözümlemek için bir hizmet. MARS, çoklu yayın verilerini noktadan çoklu noktaya bağlantıları üzerinden dağıtmak için MCS ve istemcilerle ortak çalışabilir.
  Çok Noktaya Yayın Adresi Dinamik İstemci Ayırma İletişim Kuralı (MADCAP) ; IP çok noktaya yayın adreslerinin TCP/IP tabanlı ağlarda dinamik olarak atanmasını ve yapılandırılmasını destekleyen DHCP iletişim kuralı uzantısı.
  çok noktaya yayın kapsamı ; D Sınıfı adres aralığındaki, DHCP tarafından, DHCP istemcilerine kiralanmak veya atanmak üzere kullanılabilen bir çok noktaya yayın grubu IP adresleri aralığı.
  çok noktaya yayın sunucusu (MCS) ; Sıfır veya çoklu yayın gruplarını yöneten ve bu çoklu yayın gruplarının istemcileri tarafından kendisine gönderilen çoklu yayın verilerini noktadan çok noktaya bağlantılar üzerinden gönderen bir hizmet.
  çözümleyici ; DNS adı bilgilerini aramak için kullanılan DNS istemci programları. Çözümleyiciler, ya küçük bir saplama (temel sorgu işlevi sağlayan sınırlı sayıdaki programlama yordamları kümesi) ya da önbellekleme gibi, ek arama DNS istemcisi işlevleri sağlayan daha geniş programlar olabilir.
  çubuk grafik ; Yatay veya dikey çubuklardan oluşan ve genişlikleri veya yükseklikleri belirli verilerin değerlerine karşılık gelen bir grafik.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - D -
  dağıtılmış birim ; Birden çok fiziksel diskteki disk alanından oluşan dinamik bir birim. Dağıtılmış bir birimi ek dinamik disklere genişleterek, bu birimin büyüklüğünü artırabilirsiniz. Dağıtılmış birimleri yalnızca dinamik disklerde oluşturabilirsiniz. Dağıtılmış birimler hataya dayanıklı değildir ve yansıtılamaz.
  dağıtım grubu ; Yalnızca elektronik posta dağıtımı için kullanılan ve güvenliğin etkin olmadığı bir grup. Dağıtım grupları, kaynaklardaki ve nesnelerdeki izinleri tanımlamak için kullanılan isteğe bağlı erişim denetimi listelerinde (DACL) listelenemez. Dağıtım grupları, kullanıcı topluluklarına elektronik posta göndermek için yalnızca elektronik posta uygulamalarıyla (Microsoft Exchange gibi) kullanılabilir. Güvenlik nedeniyle bir gruba ihtiyaç duymuyorsanız, bir güvenlik grubu yerine bir dağıtım grubu oluşturun.
  darbeli arama ; Telefon numarasını darbe frekansları aracılığıyla giren arama biçimi. Kullanıcı numarayı çevirirken genelde bir dizi tıklama sesi duyar. Eski çevirmeli telefonlar darbeli arama yöntemini kullanır.
  datagram ; Hedef adresi gibi ilgili bilgileri içeren ve bir paket anahtarlamalı ağ üzerinden gönderilen bir bilgi paketi veya birimi.
  değer girişi ; Kayıt defteri penceresinin sağ gözünde beliren ve seçilen anahtarın değerini tanımlayan veri dizesi. Bir değer girdisi üç bölümden oluşur: ad, veri türü ve değer.
  Değişiklik Yapma ; Kullanıcılara bir klasörün içeriğinde değişiklik yapma (örneğin, dosyaları değiştirme, yeniden adlandırma, taşıma, oluşturma ve silme) hakkı veren Macintosh-biçimi izin. AppleTalk ağ bütünleştirmesi, erişim ayrıcalıklarını izinlere çevirdiğinde, Değişiklik Yapma ayrıcalığı olan bir kullanıcıya Yazma ve Silme izinleri verilir.
  değişken; Programlamada, program çalıştırılırken değiştirilebilen belirli bir veri türünü içerebilen adlı saklama konumu.
  Sistem ortamı değişkenleri Windows 2000 Sunucusu tarafından tanımlanır ve bilgisayarda oturum açan kullanıcıdan bağımsız olarak hep aynıdır. Ancak Yöneticiler grubunun üyeleri yeni değişkenler ekleyebilir veya varolanları değiştirebilir.
  Belirli bir bilgisayardaki her kullanıcı için kullanıcı ortam değişkenleri farklı olabilir. Bu değişkenler, tanımlamak istediğiniz ortam değişkenlerini veya uygulamalarınız tarafından tanımlanan uygulama dosyalarının bulunduğu konum gibi değişkenleri içerebilir.
  denetim Bir sunucu veya iş istasyonunun güvenlik günlüğüne, seçilen olay türlerini kaydederek kullanıcıların etkinliklerini izleyen işlem.
  denetim ilkesi ; Ağ yöneticisine bildirilecek olan güvenlik olaylarını belirleyen ilke.
  denetim noktaları
  devralınan izinler ; Bir nesnenin, üst nesnesinden otomatik olarak devralınan izinleri. Devralınan izinler değiştirilemez.
  devralma ; Verilen bir erişim denetimi girişinin (ACE), uygulandığı kapsayıcıdan, kapsayıcının tüm alt öğelerine kopyalanmasını sağlayan bir mekanizma. Devralma, tek bir güncelleştirme işleminde, bir alt ağacın tam***** yönetimsel haklar vermek için temsilci seçme ile birleştirilebilir.
  devre dışı bırakma ; Bir aygıtı devre dışı bırakma. Örneğin, donanım yapılandırmasında bir aygıtı devre dışı bırakırsanız, bilgisayarınız bu donanım yapılandırmasını kullandığında ilgili aygıt kullanamazsınız. Bir aygıtın devre dışı bırakılması aygıt için ayrılan kaynakları serbest bırakır.
  DFS bağlantısı ; Kökün altında bulunan ve her biri paylaşılan bir klasöre veya başka bir DFS köküne karşılık gelen bir veya daha çok hedefe eşlenen Dağıtılmış Dosya Sistemi'ndeki (DFS) bir öğedir.
  DFS kökü ; Dağıtılmış Dosya Sistemi (DFS) ad boşluğunun başlangıç noktası. Kök, genellikle bir bütün olarak ad boşluğunu belirtmek için kullanılır. Bir kök, her biri sunucudaki paylaşılan bir klasöre karşılık gelen bir veya daha çok kök hedefiyle eşleşir.
  DFS topolojisi ; Dağıtılmış Dosya Sistemi'nin (DFS), kökler, bağlantılar, paylaşılan klasörler ve çoğaltma kümeleri gibi öğeler dahil olmak üzere, DFS yönetim konsolunda tanımlanan şekildeki genel mantıksal sıradüzeni. Bu topoloji, kullanıcıların gördüğü paylaşılan kaynakların mantıksal görünümü olan DFS ad boşluğuyla karıştırılmamalıdır.
  DHCP hizmeti kaynağı ; Bir kümeden DHCP hizmetleri sağlayan bir kaynak türü.
  DHCP istemcisi ; Dinamik olarak kiralanmış IP yapılandırması ve ilgili isteğe bağlı parametre bilgilerini almak amacıyla, DHCP sunucusu ile iletişim kurma özelliğini destekleyen, ağ kullanımının etkin olduğu herhangi bir aygıt.
  DHCP seçeneği ; DHCP hizmetinin istemcilere atadığı adres yapılandırma parametreleri. DHCP seçeneklerinin birçoğu, Yorum İsteği (RFC) 1542’de tanımlanan isteğe bağlı parametrelere göre önceden tanımlanır. Bununla birlikte, üretici veya kullanıcılar genişletilmiş seçenekler ekleyebilir.
  DHCP sunucusu ; DHCP’nin etkin olduğu istemcilerde, IP adreslerinin ve ilgili bilgilerin dinamik olarak yapılandırılmasını teklif eden Microsoft DHCP hizmetini kullanan bir bilgisayar.
  DHCP/BOOTP Geçiş Aracısı ; DHCP sunucusu ile IP yönlendiricisindeki bir istemci arasında, DHCP ve BOOTP yayın iletilerinin geçişinin sağlanmasından sorumlu aracı program veya bileşen. DHCP geçiş aracısı, RFC’ler 1541 ve 2131’de tanımlandığı gibi, BOOTP/DHCP ileti geçişini destekler. DHCP Geçiş Aracısı hizmeti, Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmeti kullanılarak yönetilir.
  Dijital Abone Hattı (DSL) ; Standart telefon kablolarını kullanan bir tür yüksek hızlı Internet bağlantısı. Bu bağlantı, geniş bant bağlantısı olarak da adlandırılır.
  dijital imza “1”; Microsoft dijital bir imza ile o aygıtın Windows XP ile sorunsuz bir şekilde çalışacağını garanti eder. Üretici ise imza ile donanımının XP’yi karıştırabilecek bir müdahele yapmayacağını garanti eder.
  dijital imza “2” ; Bir ileti, dosya veya dijital olarak kodlanmış başka bir bilgiyi düzenleyenlerin kimliklerini bilgiye bağlamalarına yönelik bir yöntem. Bilgileri dijital olarak imzalama işlemi, bilgiyi, gönderenin sahip olduğu bazı gizli bilgilerle birlikte imza olarak adlandırılan bir etikete dönüştürmeyi içermektedir. Dijital imzalar genel anahtar ortamlarında kullanılır ve özgünlük ve bütünlük hizmetleri sağlar.
  Dijital İmza Standardı (DSS) ; İmza algoritması için Dijital İmza Algoritması’nı (DSA) ve ileti karma algoritması için SHA-1’i kullanan bir standart. DSA bir genel anahtar şifresidir ve yalnızca dijital imzalar oluşturmak için kullanılabilir; veri şifrelemesi için kullanılamaz.
  dijital video disk (DVD) ; Bir optik disk depolama teknolojisi türü. Dijital video disk, (DVD) CD-ROM diskine benzer, ancak daha büyük miktarlarda veri depolayabilir. DVD’ler genellikle büyük miktarlarda depolama alanı gerektiren filmleri ve diğer çoklu ortam içeriklerini depolamak için kullanılır.
  dile özgü karakterler; Genişletilmiş ASCII (8 bit) karakter kümesindeki 128 ek karakterden herhangi biri. Bu karakterler, İngilizce olmayan dillerin çoğunda bulunan vurgu imlerini ve resim oluşturmak için kullanılan özel simgeleri içermektedir.
  Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırması İletişim Kuralı (DHCP) ; Ana bilgisayar IP adreslerinin dinamik kiralama yapılandırmasını sunan ve diğer yapılandırma parametrelerini uygun ağ istemcilerine dağıtan bir TCP/IP hizmeti iletişim kuralı. DHCP güvenli, güvenilir ve basit TCP/IP ağ yapılandırması sağlar; adres çakışmasını önler ve ağ üzerinde istemci IP adreslerinin kullanımının korunmasına yardımcı olur.
  DHCP, DHCP sunucusunun ağ üzerinde kullanılan IP adreslerinin merkezi yönetimini tuttuğu bir istemci/sunucu modeli kullanır. Böylece, DHCP destekleyen istemciler, ağ önyükleme işlemlerinin bir parçası olarak DHCP sunucusundan bir IP adresi isteyebilir ve kiralayabilir.
  dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) ; Çalıştırılabilir yordamların (genelde belirli bir veya daha çok işlevi sunan).dll uzantılı dosyalar şeklinde ayrı olarak depolanmasını olanaklı kılan bir işletim sistemi özelliği. Bu yordamlar yalnızca onları çağıran program gereksinim duyduğunda yüklenir.
  dinamik birim ; Dinamik disk üzerindeki bir birim. Windows beş farklı türdeki dinamik birimi desteklemektedir: basit, yayılmış, şeritli, yansıtılmış ve RAID-5. Dinamik birim, bir dosya sistemi (örneğin, FAT veya NTFS) kullanılarak biçimlendirilir ve dinamik birime atanmış bir sürücü harfi bulunur.
  dinamik depolama ; Windows'da, işletim sisteminin yeniden başlatılmasını gerektirmeden disk ve birim yönetimi sağlayan bir depolama yöntemi.
  dinamik disk Fiziksel bir diske yalnızca Windows 2000 ve Windows XP ile erişilebilir. Dinamik diskler, birden çok diske yayılan birimler için destek gibi temel disklerin sağlamadığı özellikleri sunar. Dinamik diskler, diskteki dinamik birimler ve bilgisayardaki diğer dinamik disklere ilişkin bilgileri izleyen gizli bir veritabanı kullanır. Temel diskleri, Disk Yönetimi ek bileşenini veya DiskPart komut satırı yardımcı programını kullanarak dinamik disklere çevrilebilirsiniz. Temel diski dinamik diske çevirdiğinizde, varolan tüm temel birimler dinamik birim haline gelir.
  dinamik güncelleştirme ; Ad bilgilerini Etki Alanı Adı Sistemi'nde (DNS) depolayan ana bilgisayarların, dinamik güncelleştirme iletilerini kabul edebilen ve işleyebilen DNS sunucuları tarafından tutulan bölgelerdeki kayıtlarını dinamik olarak kaydetmelerine ve güncelleştirmelerine izin veren güncelleştirilmiş bir DNS standardı belirtimi.
  dinamik veri değişimi (DDE) ; Microsoft Windows işletim sistemi ailesinde uygulanan işlemler arası iletişim (IPC) biçimi. Dinamik veri değişimini (DDE) destekleyen iki veya daha fazla program, bilgi ve komut değişimi yapabilir.
  DirectX ; Microsoft Windows işletim sisteminin bir uzantısı. DirectX teknolojisi, oyun ve başka programların, donanımınızın gelişmiş çoklu ortam yeteneklerini kullanmasına yardımcı olur.
  disk ; Bir bilgisayara bağlı olan bir depolama aygıtı.
  disk belleği dosyası ; Sabit diskte yer alan ve Windows’un belleğe sığmayan program parçalarını ve veri dosyalarını tutmak için kullandığı gizli bir dosya. Disk belleği dosyası ve fiziksel bellek veya diğer adıyla RAM sanal belleği oluşturur. Windows, yeni verilere yer açmak için gereken şekilde verileri disk belleği dosyasından belleğe ve bellekten disk belleği dosyasına taşır. Disk belleği dosyası takas dosyası olarak da bilinir.
  Disk Belleği Hata Aralığı ; Görev Yöneticisi’nde, son güncelleştirmeden bu yana sayfa hataları sayısı arasındaki fark.
  disk belleği olan havuz ; Bir işleme yüklenen ve sayfalandırılabilen sistem tarafından ayrılmış sanal bellek. Sayfalandırma işlemi, bir programın RAM’deki çalışma belleğinde bulunan seyrek kullanılan parçalarının başka bir saklama ort***** (genellikle sabit diske) taşınmasıdır.
  Görev Yöneticisi’nde, bir işlem tarafından kullanılan, sistem tarafından ayrılmış sanal belleğin kilobayt cinsinden miktarı.
  Disk belleği olmayan havuz ; Diske sayfalandırılmayan işletim sistemi belleği. Sayfalandırma işlemi, bir programın RAM’deki çalışma belleğinde bulunan seyrek kullanılan parçalarının başka bir saklama ort***** (genellikle sabit diske) taşınmasıdır. Görev Yöneticisi’nde bir işlem tarafından kullanılan kilobayt cinsinden bellek miktarı.
  disk yapılandırma bilgileri ; Atanmış sürücü harfleri, basit birimler, şerit birimler, yansıtılmış birimler, dağıtılmış birimler ve RAID-5 birimleri ile ilgili Windows kayıt defterinde yer alan bilgilerdir. Disk Yönetimi’ni kullanarak disk yapılandırmasını değiştirebilirsiniz.
  diskteki katalog ; Yerel disk sürücüsü üzerinde saklanan bilgiler. Disk üzerindeki katalogda yedekleme kümesinde yedeklenen dosya ve klasörlerin listesi yer alır.
  dış ağ numarası ; Adresleme ve yönlendirme için kullanılan 4 baytlık onaltılı sayı. Dış ağ numarası fiziksel ağ bağdaştırıcıları ve ağlar ile ilişkilidir. Birbirleriyle iletişim kurabilmeleri için, aynı ağ üzerinde bulunan ve belirli bir çerçeve türünü kullanan tüm bilgisayarların dış ağ numarası aynı olmalıdır. Tüm dış ağ numaraları, IPX ağlar arası ağda benzersiz olmak zorundadır.
  dize ; Tek bir varlık olarak işlenen karakter veya karakter baytı grupları. Bilgisayar programları, veriler ile komutları saklamak ve iletmek için dizeleri kullanır. Çoğu programlama dilinde dizeler (örneğin, 2674:gstmn); sayısal değerlerden (örneğin, 470924) farklı kabul edilir.
  dizin bölümü ; Bir çoğaltma birimi oluşturan dizinin bitişik bir alt ağacı. Verilen bir çoğaltma, daima belirli bir dizin bölümünün çoğaltmasıdır. Dizinde her zaman en az üç dizin bölümü vardır.
  • Active Directory’de bulunan nesne sınıflarını ve özniteliklerini tanımlayan şema.
  • Active Directory’nin belirli bir uygulaması içinde etki alanı denetleyicilerini, çoğaltma topolojisini ve etki alanı denetleyicilerine ilişkin diğer bilgileri tanımlayan yapılandırma.
  • Gerçek dizin nesne verilerini içeren bir veya daha çok etki alanı.
  Bir etki alanı denetleyicisi şemanın, yapılandırmanın ve kendi etki alanının bölümlerini her zaman depolar. Şema ve yapılandırma, etki alanı ağacı veya ormanındaki her etki alanı denetleyicisine çoğaltılır. Etki alanı, yalnızca ilgili etki alanının etki alanı denetleyicilerine çoğaltılır. Tüm etki alanı denetleyicilerine ilişkin özniteliklerin bir alt kümesi, genel kataloğa çoğaltılır.
  dizin hizmeti ; Bilgileri erişilebilir ve kullanılabilir duruma getiren dizin bilgi kaynağı ve hizmeti. Dizin hizmeti, kullanıcının bir nesneyi, verilen özniteliklerinden biriyle bulmasını sağlar.
  D-kanalı ; ISDN hattının, ISDN sinyali için kullanılan ayrı bir kanalı. ISDN Temel Hız Arabirimi (BRI) için, D-kanalı saniyede 16 kilobit (Kb/s) hızındadır. ISDN Birincil Hız Arabirimi (PRI) için, D-kanalı 64 Kb/s hızındadır. D-kanalı, veri kanalı olarak da bilinir.
  DNS soneki ; DNS için, bir etki alanını gösteren bir karakteri dizesi. DNS soneki, bir ana bilgisayarın DNS köküne göre olan konumunu göstererek DNS sıradüzenindeki konumunu belirtir. Genellikle, DNS soneki bir DNS adının, bir DNS adının bir veya daha çok ilk etiketinin izlediği son bölümünü belirtir.
  DNS Sunucusu ; Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) veri tabanının bir bölümüne ilişkin bilgileri saklayan ve DNS sorgularına yanıt verip, bunları çözümleyen bir hizmettir. Bu hizmeti çalıştıran bir bilgisayar, DNS sunucusu olarak da bilinir.
  doğrudan bellek erişimi (DMA) ; Mikroişlemciyi içermeyen bellek erişimi. DMA, çoğunlukla bellek ile disk sürücüsü gibi bir çevre aygıtı arasında doğrudan bilgi aktarmak için kullanılır.
  doğrudan kablo bağlantısı ; İki bilgisayarın G/Ç bağlantı noktaları arasında, bir modem veya diğer arabirim aygıtları yerine tek bir kabloyla oluşturulmuş bağlantı. Çoğu durumda, doğrudan kablo bağlantısı bir kukla modem kablosuyla sağlanır.
  dokunma tonlu arama ; Çoklu tonlu arama sinyali kullanan arama biçimi. Kullanıcı numarayı çevirirken bir dizi ton (bip sesi) duyar. Basılabilir düğmeli telefonlar genellikle dokunma tonlu arama kullanır.
  donanım ; Yazıcılar, modemler ve fare aygıtları gibi çevre aygıtlarını da içeren bir bilgisayar sisteminin fiziksel bileşenleri.
  donanım kod çözücüsü ; Bir dijital video disk (DVD) sürücüsünün bilgisayarınızın ekranında film görüntülemesini sağlayan DVD kod çözücüsü türü. Donanım çözücüsü, filmleri göstermek için hem yazılımı hem de donanımı kullanır.
  donanım profili ; Belirli bilgisayar ekipmanının yapılandırmasını ve özelliklerini açıklayan veriler. Bu bilgiler, bilgisayarların çevre aygıtlarını kullanacak şekilde yapılandırılması için kullanılabilir.
  donanım sıkıştırması ; Bazı teyp aygıtlarında bulunan ve aygıtta depolanmakta olan verileri otomatik olarak sıkıştıran bir özellik. Bu özellik, genellikle bir yedekleme programında etkinleştirilen veya devre dışı bırakılan bir seçenektir.
  donanım türü ; Benzer aygıtlar için bir sınıflandırma. Örneğin, Görüntü Aygıtları dijital kameralar ve tarayıcılar için bir donanım türüdür.
  donanım yapılandırması ; Belirli bir aygıt için ayrılan kaynak ayarları. Bilgisayarınızdaki her aygıtın bir donanım yapılandırması vardır. Bu yapılandırma IRQ satırları, DMA, bir G/Ç bağlantı noktası veya bellek adresi ayarlarından oluşabilir.
  Dosya Aktarımı İletişim Kuralı (FTP) ; Internet’te iki bilgisayar arasında dosya kopyalamak için kullanılan, TCP/IP iletişim kuralları grubunun bir üyesi. Her iki bilgisayar da kendi FTP görevini desteklemelidir: bilgisayarlardan biri, FTP istemcisi, diğeri ise FTP sunucusu olmalıdır.
  dosya ayırma tablosu (FAT) ; MS-DOS ve diğer Windows tabanlı işletim sistemlerinin, dosyaları düzenlemek ve yönetmek için kullandıkları bir dosya sistemidir. Dosya ayırma tablosu (FAT), bir birimi FAT veya FAT32 dosya sistemlerini kullanarak biçimlendirdiğinizde Windows'un oluşturduğu bir veri yapısıdır. Windows, dosyayı daha sonra bulabilmek için her dosyaya ilişkin bilgileri FAT içinde depolar.
  dosya denetim bloğu (FCB) ; Kullanıma açılmış bir dosyaya ilişkin bilgileri saklaması için bir bilgisayarın işletim sistemi tarafından geçici olarak atanan küçük bir bellek bloğu. Bir FCB genellikle dosyanın bilgileri, diskteki yeri ve kullanıcının dosya içindeki geçerli (veya en son) konumunu belirten bir işaretçi içerir.
  Dosya Paylaşım kaynağı ; Bir kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenen bir ağ yoluyla erişilebilen bir dosya paylaşımı.
  dosya sistemi ; Bir işletim sisteminde, dosyaların adlandırıldığı, depolandığı ve düzenlendiği genel yapı. NTFS, FAT ve FAT32 dosya sistemi türleridir.
  dosya türü ; Windows ortamında bir dosyanın işletimsel veya yapısal özelliklerine ilişkin atama. Dosya türü, dosyayı açmak için kullanılacak programı (örneğin Microsoft Word) tanıtır. Dosya türleri birer dosya adı uzantısıyla ilişkilendirilmiştir. Örneğin, .txt veya .log uzantısına sahip olan dosyalar Metin Belgesi türündeki dosyalardır ve herhangi bir metin düzenleyicisi kullanılarak açılabilir.
  Macintosh ortamında, Macintosh dosyasının türünü tanımlayan dört karakterlik dizi. Macintosh Finder programı dosyaya ilişkin uygun masaüstü simgesini belirlemek için dosya türünü ve oluşturucusunu kullanır.
  doyma ; Renk yönetiminde, griden asıl renge taşıma renk tonunun duruluğudur.
  Download ; Yazıların, resimlerin, müzik dosyalarının, videoların ve programların internetten kendi
  bilgisayarınıza kopyalanması işlemine “download” adı verilir.
  drain ; Ağ Yükü Dengeleme’de, bağlantı noktası aralığı belirtilen bağlantı noktasını içeren kural için, yeni trafik düzenlemesini devre dışı bırakan bir komut. Bağlantı noktası kuralının belirttiği tüm bağlantı noktaları bundan etkilenir.
  drainstop ; Ağ Yükü Dengeleme’de, belirtilen ana bilgisayarlardaki tüm yeni trafik işlemesini devre dışı bırakan bir komut. Bu komut kullanıldığında, ana bilgisayarlar varolan bağlantıları tamamlamak için boşalma moduna girer.
  Boşalma sırasında, ana bilgisayarlar kümede kalır ve başka etkin bağlantı kalmadığında küme işlemlerini durdurur. Boşalma modunu sonlandırmak için, stop komutunu kullanarak küme modunu kesin olarak durdurun veya start komutuyla yeni trafik düzenlemesini yeniden başlatın. Belirli bir bağlantı noktasındaki bağlantıları boşaltmak için, drain komutunu kullanın.
  duraklatılan ; Bir kümedeki düğüme uygulanan durum. Düğüm kümenin tam etkin bir üyesidir fakat yeni kaynak grupları kabul edemez (örneğin bir kaynak grubu duraklatılmış bir düğüme yük devri veya yük geri döndürme yapamaz). Duraklatılmış bir düğümü yönetebilir ve bakımını yapabilirsiniz.
  Durma hatası ; İşletim sistemini etkileyen ve verileri riskli duruma getiren önemli bir hata. İşletim sistemi, işleme devam edip verilere zarar vermek yerine, açık bir ileti (Durma hatası içeren bir ekran) oluşturur. Durma hatası önemli sistem hatası olarak da adlandırılır.
  durum alanı
  durum çubuğu ; Geçerli programla ilişki bilgi satırı. Durum çubuğu genellikle pencerenin alt bölümünde bulunur. Her pencerede durum çubuğu bulunmaz.
  düz metin; Şifrelenmemiş veri. Bazen şifresiz metin de denir.
  DVD kod çözücüsü ; Bir dijital video disk (DVD) sürücüsünün bilgisayarınızın ekranında film görüntülemesini sağlayan donanım veya yazılım bileşeni.
  DVD sürücüsü ; Dijital video disk (DVD) teknolojisini kullanan bir disk depolama aygıtı. DVD sürücüsü hem CD-ROM’ları, hem de DVD’leri okuyabilir; ancak, DVD filmlerini bilgisayarınızın ekranında görüntülemek için bir DVD kod çözücünüz olmalıdır.
  DWORD ; En çok 4 baytlık alan ayrılan onaltılık verilerden oluşan bir veri türü.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - E -
  EFI sistem bölümü ; Itanium tabanlı bilgisayarlarda, FAT dosya sistemiyle biçimlendirilmiş olan ve bilgisayarı başlatmak için gerekli olan dosyaları içeren bir GUID bölüm tablosu (GPT) diski. Her Itanium tabanlı bilgisayarda, EFI sistem bölümü olan en az bir GPT diski bulunmalıdır. EFI sistem bölümü, x86 tabanlı bilgisayarlarda bulunan sistem birimiyle aynı amaca hizmet eder.
  eğilim ; Ağ Yükü Dengeleme için, istemci isteklerini küme ana bilgisayarlarlarıyla ilişkilendirmek için kullanılan yöntem. Benzeşme belirtilmezse, kaynakları dikkate alınmadan tüm ağ isteklerinin küme içindeki yükleri dengelenir. Benzeşme, aynı IP adresinden gelen tüm istemci isteklerini, aynı küme ana bilgisayara yönlendirerek uygulanır.
  ek bileşen ; Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) tarafından desteklenen bir konsola ekleyebileceğiniz araç türü. Tek başına ek bileşenler kendi kendine eklenebilir; uzantı ek bileşenler ise yalnızca başka bir ek bileşenin işlevini genişletmek için eklenebilir.
  ekleme noktası ; Girildiğinde metnin ekleneceği nokta. Ekleme noktası, bir uygulamanın penceresinde veya bir iletişim kutusunda genellikle, yanıp sönen dikey bir çubuk olarak görüntülenir.
  ekran çözünürlüğü ; Ekranınızda görüntülenen piksel cinsinden bilgi miktarını belirleyen ayar. Düşük çözünürlükler (640 x 480) gibi ekran alanı küçük olmasına karşın ekrandaki öğeleri büyük gösterir. Yüksek çözünürlükler (1024 x 768 gibi) genel ekran alanını büyütmesine karşın ekrandaki öğeleri küçültür.
  ekran koruyucu ; Fareyi veya klavyeyi önceden belirtilen bir süre boyunca kullanmadığınızda ekranınızda beliren hareketli resim veya desen.
  ekran yazı tipleri ; Bilgisayar monitörünün ekranında görüntülenmek için tasarlanmış bir yazı yüzü. Ekran yazı tiplerinin genelde PostScript-uyumlu yazıcılarda yazdırma yapmak için birlikte verilen PostScript yazı tipleri vardır.
  ekranı kaplama ; Ekranı Kapla düğmesini (başlık çubuğunun sağ tarafında) tıklatarak veya ALT+ARA ÇUBUĞU tuşlarına ve sonra x tuşuna basarak bir pencereyi en büyük boyutuna çıkarma.
  el sıkışma ; Bilgisayarlar veya diğer aygıtlar arasında iletişim kurulabileceğini bildiren bir dizi sinyal. Donanım el sıkışması, veri kabloları dışındaki özel kablolar üzerinden gerçekleştirilen ve her aygıtın verileri göndermeye veya almaya hazır olduğunu bildirdiği bir veri değişimidir. Yazılım el sıkışması, telefon hatları üzerinden gerçekleştirilen modemden modeme iletişimlerde olduğu gibi, veri aktarmak için kullanılan kablolar üzerinden iletilen sinyallerden oluşur.

  el yazısı girişi aygıtı ; Metni tuşlar yerine elle yazarak girmek için kullanılan dijital kalem ve tabla gibi bir araç. Yazma tablalarının yanı sıra, 3 boyutlu çizim veya Bilgisayar Destekli Taslak Oluşturma (CAD) tablalarını veya bir tabla bilgisayarını da kullanabilirsiniz. Farenizi fare altlığı üzerinde hareket ettirerek de yazabilirsiniz.
  el yazısı tanıma ; Elle yazılmış bir metni yorumlayıp bilgisayarın okuyabileceği metne dönüştürme yeteneği. El yazısı tanıma programları, metni klavye yerine bir dijital kalem veya başka bir el yazısı giriş aygıtı kullanarak girmenize olanak tanır.
  en kısa TTL ; Bir bölgedeki tüm kaynak kayıtlarıyla kullanılmak üzere belirlenmiş, saniye cinsinden varsayılan Yaşam Süresi (TTL) değeri. Bu değer, her bölge için yetki başlangıcı (SOA) kaynak kaydında belirlenir. Varsayılan değer olarak, DNS sunucusu bu değeri, depolanan kaynak verilerinin süresini doldurmadan önce, sorgu yanıtında sağlanan kaynak kayıtlarını ne kadar süre depolayıp kullanabilecekleri konusunda alıcıları bilgilendirmek için sorgu yanıtlarında içerir. Tek tek kaynak kayıtları için TTL (yaşam değerleri) değerleri belirlendiğinde, bu değerler en küçük TTL değerini geçersiz kılar.
  en üst düzey etki alanları ;
  Kökleri, DNS ad alanı kökünün (.) hemen altındaki etki alanı ad alanının aşamalı olarak birinci sırasında yer alan etki alanı adları. Internet üzerinde, .com ve .org gibi üst düzey etki alanı adları, kuruluş amaçlarına göre, ayrı ayrı kuruluş veya şirketlere ikinci düzey etki alanı adlarını (microsoft.com gibi) sınıflandırmak ve atamak için kullanılırlar.
  En Yüksek Bellek Kullanımı ; Görev Yöneticisi’nde, başlatıldığından bu yana bir işlemde yerleşik bulunan en yüksek fiziksel bellek miktarı.
  erişim denetimi ; Kullanıcının, grubun, hizmetin veya bilgisayarın, bir bilgisayarda veya dosya, yazıcı, kayıt anahtarı veya dizin hizmeti nesnesi gibi belirli bir nesne üzerinde hangi işlemleri gerçekleştirme yetkisine sahip olduğunu belirleyen bir güvenlik mekanizması.
  erişim denetimi girişi (ACE) ; Nesnenin isteğe bağlı erişim denetimi listesinde (DACL) bir kullanıcı veya gruba izinler atayan bir girdi. ACE, aynı zamanda, bir kullanıcı veya grup için denetlenecek güvenlik olaylarını belirten bir nesnenin sistem erişim denetimi listesindeki (SACL) bir girdidir.
  eşitlemek ; Bir bilgisayarda saklanan dosyalarla, aynı dosyaların başka bir bilgisayardaki sürümleri arasındaki farkları karşılaştırmak. Farklılıklar belirlendikten sonra, her iki dosya grubu da güncelleştirilir.
  eşleme ; Bir değeri başka bir değere çevirme. Sanal bellek sistemlerinde bir bilgisayar, sanal bir adresi, fiziksel bir adrese eşleyebilir.
  eşlik ; Bir arızadan sonra verileri yeniden oluşturmak için kullanılan hesaplanmış bir değer. RAID-5 birimleri, verileri ve eşlik bitlerini aralıklı olarak bir disk kümesi boyunca şeritler halinde yazar. Disklerden biri arızalandığında, bazı sunucu işletim sistemleri, eşlik bilgileriyle birlikte iyi durumdaki disklerdeki bilgileri kullanarak arızalanan diskin verilerini yeniden oluşturur.
  eşlik biti ; Zaman uyumsuz iletişimde, bir bilgisayar sistemi içinde veya bilgisayar sistemleri arasında aktarılan veri biti gruplarındaki hataları denetlemek için kullanılan fazla bit. Modemden modeme iletişimlerde, eşlik biti genellikle karakterlerin hangi doğrulukta aktarıldığını denetlemek için kullanılır.
  Ethernet ; Çekişen ağlar için IEEE 802.3 standardı. Ethernet, bir yol veya yıldız topolojisi kullanır ve iletişim hattı trafiğini düzenlemek için, Çarpışma Algılama Özelliğine Sahip Kesintisiz Ağ İzlemeli Birden Çok Erişim (CSMA/DC) olarak bilinen erişim biçimini kullanır. Ağ düğümleri eş eksenli, fiber optik veya bükümlü çift kabloyla bağlanır. Veri değişken uzunluktaki çerçevelerde iletilir ve teslim ve denetim bilgilerinin yanı sıra en fazla 1500 baytlık veri taşır. Ethernet standardı, saniyede 10 megabit (10 milyon bit) düzeyinde temel bant iletişimi sağlar.
  Ethernet üzerinde Noktadan Noktaya İletişim Kuralı (PPPoE) ; Bir Ethernet ağı üzerindeki kullanıcıları, tek bir DLS hattı, kablosuz aygıt ya da kablo modemi gibi bir geniş bant bağlantısı aracılığıyla Internet’e bağlamak için kullanılan bir belirtim. LAN kullanıcıları, PPPoE ve bir geniş bant modemi kullanarak, yüksek hızlı veri ağlarına bireysel kimlik doğrulamasıyla erişebilirler. Ethernet ve Noktadan Noktaya İletişim Kuralı’nı (PPP) birleştiren PPPoE, uzak bir sunucuda her kullanıcı için ayrı bağlantı oluşturmaya yarayan etkili bir yöntem sağlar.
  etiket ; Eksiksiz bir DNS adının, etki alanı ad alanı ağacındaki bir düğümü gösteren her bölümü. Etki alanı adları, "example.microsoft.com" DNS etki alanı adını oluşturan üç etiket (example, microsoft ve com) gibi bir etiket sırasından oluşur. Bir DNS adında kullanılan her etiketin karakter uzunluğu 63 bayt veya daha az olmalıdır.
  etiket ; Dizin Oluşturma Hizmeti için bir sorgudaki bir öğeyi tanımlayan ağırlık, tümce, özellik veya düzenli ifade gibi bir veya daha çok terim. Örneğin, {prop name=oluşturulma} imi bir sorgudaki Oluşturulma Tarihi özelliğini belirtir.
  etki alanı ; Ağın parçası olan ve ortak bir dizin veritabanını paylaşan bir grup bilgisayar. Etki alanı, ortak kuralları ve yordamları olan bir birim olarak yönetilir. Her etki alanının benzersiz bir adı vardır.
  Active Directory etki alanı, bir Windows ağının yöneticisi tarafından tanımlaman bilgisayarlar topluluğudur. Bu bilgisayarlar ortak bir dizin veritabanını, güvenlik ilkelerini ve güvenlik ilişkilerini başka etki alanlarıyla paylaşır. Active Directory etki alanı, etki alanı yöneticisi tarafından tutulan merkezi kullanıcı ve grup hesaplarına erişim sağlar. Active Directory ormanı, her biri birden çok fiziksel konuma yayılabilen bir veya daha fazla etki alanından oluşur.
  DNS etki alanı, DNS ad boşluğu içindeki herhangi bir ağaç veya alt ağaçtır. DNS etki alanlarının adları çoğunlukla Active Directory adlarına karşılık gelse de, DNS etki alanları, Active Directory etki alanları ile karıştırılmamalıdır.
  etki alanı ad boşluğu ; Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) tarafından kullanılan veritabanı yapısı.
  etki alanı adı ; Ortak bir dizini paylaşan ağ bilgisayarları topluluğuna bir yönetici tarafından verilen ad. Etki Alanı Sistemi (DNS) adlandırma yapısının parçası olan etki alanı adları, birbirinden noktalarla ayrılmış bir ad etiketleri dizisinden oluşur.
  Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ; DNS etki alanı adlarının IP adresleri gibi çeşitli verilere eşleştirmelerini içeren sıradüzenli, dağıtılmış bir veritabanıdır. DNS, kullanımı kolay adlar kullanarak bilgisayar ve hizmetlerin konumlandırılmasını ve veritabanında depolanmış olan diğer bilgilerin bulunmasını sağlar.
  etki alanı adlandırma yöneticisi ; Bir ormandaki etki alanlarının eklenmesi ve çıkarılmasını denetlemek için atanan etki alanı denetleyicisi. Ormanda yalnızca bir etki alanı adlandırma yöneticisi olabilir.
  etki alanı ağacı ; DNS’de, etki alanı adlarından dizin oluşturmak için kullanılan ters sıradüzenli ağaç yapısı. Etki alanı ağaçları, amaç ve kavram açısından, disk depolaması için bilgisayar dosyalama sistemleri tarafından kullanılan dizin ağaçlarına benzerler.
  Örneğin, diskte çok sayıda dosya depolandığında, dizinler, dosyaları mantıksal topluluklar olarak düzenlemek amacıyla kullanılabilir. Bir etki alanı ağacında bir veya daha çok dal olduğunda, her dal, ad alanında kullanılan etki alanı adlarını mantıksal topluluklar olarak düzenleyebilir.
  Active Directory'de, geçişli, iki yönlü güvenlerle birbirlerine bağlanan ve bitişik bir ad boşluğu oluşturan bir veya daha çok etki alanının sıradüzenli yapısı. Birden çok etki alanı ağacı aynı ormana ait olabilir.
  etki alanı denetleyicisi ; Windows etki alanı ortamında, kullanıcının ağa erişimini yöneten Active Directory hizmetini çalıştıran bir bilgisayardır. Bu ağ erişimi dizine ve paylaştırılmış kaynaklara erişimi, oturum açmayı, kimlik doğrulamasını içermektedir.
  etki alanı denetleyicisi konumlandırıcısı (Konumlandırıcı) ; Net Logon hizmetinin içeriğinde çalışan ve Windows 2000 ağında etki alanı denetleyicilerini bulan bir algoritma. Konumlandırıcı, etki alanı denetleyicilerini DNS adlarını (IP/DNS uyumlu bilgisayarlar için) veya NetBIOS adlarını kullanarak (Windows 3.x, Windows for Workgroups, Windows NT 3.5 veya daha ileri sürümleri, Windows 95 veya Windows 98 çalıştıran bilgisayarlar için; veya IP taşımasının kullanılamadığı bir ağda kullanılabilir) bulabilir.
  etki alanı DFS ; DFS topoloji bilgilerinin Active Directory’de depolandığı bir DFS uygulaması. Bu bilgiler etki alanındaki birden çok etki alanı denetleyicisinde kullanılabilir. Bu nedenle, etki alanı DFS'si, etki alanındaki dağıtılmış dosya sistemi için hataya dayanıklılık sağlar.
  etki alanı yerel grubu ; Evrensel gruplar, genel gruplar ve bir etki alanı ağacındaki veya ormanında yer alan herhangi bir etki alanındaki hesapları içerebilen bir güvenlik veya dağıtım grubu. Bir etki alanı yerel grubu, kendi etki alanının dışındaki başka etki alanı yerel gruplarını da içerebilir. Haklar ve izinler, yalnızca grubu içeren etki alanında atanabilir.
  etki kapsamı ; Bir etki alanında, bir site, etki alanı veya yönetimsel birim; çalışma grubu ortamında yerel disk.
  etkileşimli iletişim kutusu ; Kullanıcıdan yanıt gerektiren bir iletişim kutusu. Güvenlik ana bilgisayarı gibi ara aygıtlar, istemci ve uzaktan erişim sunucusu arasında ek bir güvenlik katmanı olarak bu tür iletişim kutusu gerektirir. Bu tür iletişim kutularında kullanıcı, uzaktan erişim terminal ekranına bir erişim kodu veya kullanıcı adı ve parolası girer.
  etkileşimli oturum açma ; Kullanıcı, bilgileri bilgisayarın işletim sistemi tarafından görüntülenen Oturum Açma Bilgileri iletişim kutusuna yazdığında, bilgisayar klavyesinden gerçekleştirilen ağ oturum açma türü.
  etkin ; Kullanmakta olduğunuz veya seçili durumdaki pencereyi veya simgeyi tanımlar. İşletim sistemi, bir sonraki tuş vuruşunu veya seçtiğiniz komutu her zaman etkin pencereye uygular. Masaüstündeki, seçili olmayan pencereler veya simgeler etkin değildir.
  etkin birim ; Bilgisayarın başlatıldığı birim. Etkin bölüm, bir dinamik disk üzerindeki basit bir birim olmalıdır. Varolan bir dinamik birimi etkin bölüm olarak işaretleyemezsiniz; ancak etkin bölümü içeren bir temel diski, bir dinamik diske yükseltebilirsiniz. Disk bir kez dinamik disk durumuna
  etkin bölüm ; Bir x86 tabanlı bilgisayarın başlatıldığı bölüm. Etkin bölüm bir temel disk üzerindeki birincil bölüm olmalıdır. Windows'u özel modda kullanıyorsanız, etkin bölüm sistem birimiyle aynı olabilir.
  etkin içerik ; Hisse senedi göstergesi, meteoroloji haritası veya haber gibi genelde World Wide Web veya bir kanaldan güncelleştirilen dinamik içerik.
  etkinleştirme ; Bir aygıtı çalışır duruma getirme. Örneğin, donanım yapılandırması ayarlarındaki bir aygıt etkinleştirilirse, bilgisayarınız bu donanım yapılandırmasını kullandığında, ilgili aygıt da kullanılabilir.
  Evrensel Adlandırma Kuralı (UNC) ; Dosyaları ve diğer kaynakları, kaynağın bir ağ bilgisayarında olduğunu göstermek üzere iki ters eğik çizgiyle () başlayarak adlandırmak için kullanılan bir kural. UNC adları, SUNUCUADIPAYLAŞIMADI sözdizimiyle uyumludur; burada SUNUCUADI sunucunun adını ve PAYLAŞIMADI paylaşılan kaynağın adını göstermektedir. Bir dizinin veya dosyanın UNC adı, paylaşım adından sonra dizin yolunu da içerebilir; bunun için uygulanan sözdizimi şudur: SUNUCUADIPAYLAŞIMADIDİZİNDOSYAADI.
  evrensel grup ; Etki alanı ağacı veya ormanında herhangi bir yerde kullanılabilen güvenlik veya dağıtım grubu. Evrensel bir grup, etki alanı ağacı veya ormanındaki herhangi bir Windows etki alanından üyeler içerebilir. Ayrıca diğer evrensel grupları, genel grupları ve etki alanı ağacı veya ormanındaki herhangi bir etki alanındaki hesapları da içerebilir. Haklar ve yetkiler her etki alanı için atanmalıdır, ancak etki alanı ağacı veya ormanındaki herhangi bir etki alanında atanabilir.
  Evrensel gruplar, etki alanı yerel gruplarının veya diğer evrensel grupların üyesi olabilirler, ancak genel grupların üyesi olamazlar. Evrensel gruplar, genel katalogda görünürler ve öncelikle genel grupları içermelidirler.
  evrensel seri veri yolu (USB) ; Tak ve çalıştır yüklemesini destekleyen bir dış veri yolu. USB’yi kullanarak bilgisayarınızı kapatmak veya yeniden başlatmak zorunda kalmadan aygıtları bağlayabilir veya bağlantısını kesebilirsiniz. Tek bir USB bağlantı noktasını kullanarak, hoparlörler, telefonlar, CD-ROM sürücüleri, oyun çubukları, teyp sürücüleri, klavyeler, tarayıcılar ve kameralar gibi 127 çevresel aygıt bağlayabilirsiniz. USB bağlantı noktası genellikle bilgisayarınızın arkasında, seri veya paralel bağlantı noktasının yakınında bulunur.

  - F -
  failback ; Bir düğüm başarısız olup yeniden çevrimiçi duruma geldikten sonra kaynakların teker teker veya grup olarak taşınması işlemi.
  failback ilkesi ; Bir yöneticinin, Küme Yöneticisi’ni kullanarak ayarlayabileceği, failback işlemlerini etkileyen parametreler.
  Faks Hizmeti ; Yerel ve uzak ağ istemcilerine faks hizmetleri sunan bir sistem hizmeti. Faks hizmetleri, faks alma ve belge fakslama, faks sihirbazı iletileri ve e-posta hizmetlerini kapsar.
  Fare Tuşları: ; Fare işaretçisini hareket ettirmek ve tıklatmak, çift tıklatmak ve sürüklemek için sayısal tuş takımını kullanmanızı sağlayan bir klavye özelliği.
  fark verisi ; Bir birim gölge kopyası oluşturmak için değişen verilerin özgün birime uygulanabilecek kaydedilmiş kopyaları.
  farkları yedekleme ; Yapılan en son normal veya artımlı yedeklemeden sonra oluşturulan veya değişen dosyaları kopyalayan bir yedekleme türü. Yedeklenen dosyaları yedeklendi olarak işaretlemez (bir başka deyişle, arşiv özniteliği temizlenmez). Normal ve farkları yedekleme işlemlerinin bir birleşimi uygulanıyorsa, dosya ve klasörlerin geri yüklenmesi için, en son normal ve farkları yedekleme işlemleriniz hazır bulunmalıdır.
  FAT
  FAQ ; Frequently Asked Questions: (SSS) Sıkça Sorulan Sorular: Bunlar çok sık sorulan sorulardır. Program üreticisi tarafından bu tür sorularla karşılaşılacağı bilindiğinden bu soruları cevapları yla beraber listeler ve programın piyasaya çıktığı gün beraberinde dağıtır.
  FAT32 ; Dosya ayırma tablosu (FAT) dosya sisteminin bir türevi. FAT32, FAT’den daha küçük küme boyutları ve daha büyük birimleri destekler. Böylece, FAT32 birimlerindeki alan, daha verimli biçimde ayrılabilir.
  Federal Bilgi İşlem Standardı 140-1 (FIPS 140-1) ; Şifreleme Modülleri için Güvenlik Gereksinimleri başlıklı bir standart. FIPS 140-1, donanım ve yazılım şifreleme modüllerinin Hassas fakat Sınıflandırılmamış (SBU) kullanımı için uyması gereken resmi koşulları açıklamaktadır.
  Firewall ; Hangi dosyaların internetten bilgisayara ve bilgisayardan internete aktarılabileceğini kontrol eden güvenlik sistemi
  Fiziksel Disk kaynağı ; Bir küme depolama aygıtındaki disk. Fiziksel diskler, Kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenir.
  form ; Kağıt boyutu (örneğin mektup veya özel kağıt boyutu) ve kağıt veya başka baskı ortamının yazıcı alanı kenar boşlukları gibi fiziksel özelliklerin belirtimi. Örneğin varsayılan olarak, Mektup biçiminin kağıt boyutu 8,5’e 11 inç’tir ve bu biçim, kenar boşlukları için yer ayırmaz.
  FORTEZZA ; PCMCIA tabanlı kartlar, uyumlu seri bağlantı noktası aygıtları, birleşim kartları (FORTEZZA/Modem ve FORTEZZA/Ethernet gibi) sunucu kartları ve başka ürünleri içeren güvenlik ürünleri ailesi. FORTEZZA, Amerikan Ulusal Güvenlik Örgütü’nün (NSA) kayıtlı ticari markasıdır.
  FTP (Dosya Aktarımı İletişim Kuralı)

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - G -
  GDI nesneleri ; Grafik çıkış aygıtları için uygulama programlama arabirimlerinin (API) Grafik Aygıt Arabirimi (GDI) kitaplığındaki nesneler. Görev Yöneticisi’nde, bir işlem tarafından kullanılmakta olan GDI nesnelerinin sayısı.
  gecikme süresi ; Active Directory çoğaltmasında, belirli bir kopyaya güncelleştirme uygulanana saat ile başka bir kopyaya güncelleştirme uygulanan saat arasındaki gecikme süresi. Gecikme süresi bazen, yayılma gecikmesi olarak da adlandırılır.
  geçerliliği kalmamış işlem sırası ; Message Queueing'de, hedef sıralarına varamayan işlemsel iletileri depolayan bir sıra. İşlemsel ölü-ileti kuyrukları iletinin zaman aşımına uğradığı başarısız iletileri depolar. Bu sıralardaki iletiler diske yazılır ve dolayısıyla kurtarılabilir.
  Geçiş Tuşları: ; Kilitleme tuşlarından birine (CAPS LOCK, NUM LOCK veya SCROLL LOCK) basıldığında klavyenizin bip sesi çıkarmasını sağlayan bir özellik.
  geçişli güven ; Bir etki alanı ağacında veya ormanında bulunan Windows etki alanları arasındaki standart türde güven ilişkisi. Bir etki alanı varolan bir ormana veya etki alanı ağacına eklendiğinde, otomatik olarak karşılıklı bir güven oluşturulur. Karşılıklı güven, her zaman iki taraflı ilişkidir. Ana ve bağımlı etki alanları arasındaki ve bir ormandaki etki alanı ağaçlarının kök etki alanları arasındaki bu güven serisi, bir ormandaki tüm etki alanlarının kimlik doğrulama açısından birbirlerine güvenmelerini sağlar. Örneğin, etki alanı A, etki alanı B’ye güvenirse ve etki alanı B, etki alanı C’ye güvenirse, bu durumda etki alanı A, etki alanı C’ye de güvenir.
  gelişmiş küçük aygıt arabirimi (ESDI) ; Bilgisayarlarla daha hızlı iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla yüksek kapasiteli sabit diskler, disket sürücüleri ve teyp sürücüleriyle kullanılabilen bir standart.
  Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi (ACPI) ; Çok çeşitli taşınabilir, masaüstü ve sunucu bilgisayarları ve çevresel aygıtlarda, güç özelliklerini tanımlayan bir açık sanayi özelliğidir. ACPI, sistem üreticilerine, klavyeye dokunarak başlatılan bilgisayarlar üretme olanağı tanıyan OnNow endüstri girişiminin temelidir. ACPI tasarımı, güç yönetimi ve Tak ve Çalıştır özelliklerinden tam olarak yararlanabilmek için gereklidir.
  genel ağ ; İstemciden kümeye iletişimi destekleyen (düğümden düğüme iletişimi destekleyerek veya desteklemeden) bir küme ağı.
  genel grup ; Kendi etki alanından kullanıcıları, grupları ve bilgisayarları üye olarak alabilen bir güvenlik veya dağıtım grubu. Genel güvenlik gruplarına, ormanda yer alan herhangi bir etki alanındaki kaynaklar için haklar ve izinler verilebilir. Genel gruplar, Windows XP Professional çalıştıran bilgisayarlarda oluşturulamaz veya tutulamaz. Ancak, bir etki alanına katılan Windows XP Professional bilgisayarları için ilgili iş istasyonlarında etki alanı genel gruplarına haklar ve izinler verilebilir ve bu gruplar bu iş istasyonlarındaki yerel gruplara üye olabilir.
  genel hesap ; Bir Active Directory ağında, kullanıcının kendi etki alanındaki normal kullanıcı hesabı. Kullanıcı hesaplarının çoğu, genel hesaplardır. Ağda birden çok etki alanı varsa, en iyi yöntem, ağdaki her kullanıcının yalnızca bir kullanıcı hesabı olması ve her kullanıcının diğer etki alanlarına erişiminin, etki alanı güven ilişkileri aracılığıyla sağlanmasıdır.
  Genel Hizmet kaynağı ; Bir Kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenen bir Windows hizmeti.
  genel katalog ; Active Directory içindeki her etki alanının kısmi bir kopyasını içeren bir etki alanı denetleyicisi. Bir başka deyişle, genel katalog, Active Directory içindeki her nesnenin bir kopyasını tutar; ancak, her nesne için tutulan özniteliklerin sayısı sınırlıdır. Genel katalog, arama işlemlerinde en sık kullanılan öznitelikleri (bir kullanıcının ilk ve son adları gibi) ve nesnenin tam bir kopyasını bulmak için gereken öznitelikleri depolar.

  Active Directory çoğaltma sistemi, genel kataloğu otomatik olarak oluşturur. Genel kataloğa çoğaltılan öznitelikler, Microsoft tarafından tanımlanan temel bir grubu içerir. Yöneticiler, yüklemelerinin gereksinimlerini karşılamak için ek özellikler belirtebilirler.
  geniş ağ (WAN) ; Farklı coğrafi konumlardaki bilgisayarları, yazıcıları ve diğer aygıtları bağlayan bir iletişim ağı. WAN, bağlı her aygıtın ağdaki diğer bağlı aygıtlarla etkileşimli çalışmasını sağlar.
  geniş bant ; İletişim ortamının (kablo veya fiber optik kablonun) aynı zamanda birden çok ileti taşıdığı ve her iletinin bir modem tarafından kendi taşıyıcı frekansında modüle edildiği iletişim sistemleri.
  geniş bant bağlantısı ; Yüksek hızlı bağlantı. Geniş bant bağlantıları, genellikle saniyede 256 kilobayt (Kb/s) veya daha yüksek hızdadır. Geniş bant bağlantıları DSL ve kablo modem hizmetinde kullanılır.
  geniş bant tümleşik hizmetler sayısal ağı (B-ISDN) ; Aynı ağ üzerinde, ses, görüntü ve veri gibi yeni hizmetler sağlayan yüksek hızlı ağ iletişimi için kullanılan bir ITU-T iletişim standardı.
  Genişletilebilir Biçimlendirme Dili (XML); Yapısal verileri tanımlamaya yönelik bir biçim sağlayan bir meta biçimlendirme dili. Bu dil, içeriklerin daha kesin olarak tanımlanmasını ve birden çok platform genelinde daha kesin sonuçlar alınmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra, XML, yeni nesil web tabanlı veri görüntüleme ve düzenleme uygulamaları sağlayacaktır.
  Genişletilebilir Kimlik Doğrulama İletişim Kuralı (EAP) ; Bir Noktadan Noktaya İletişim Kuralı (PPP) bağlantısının doğrulanması için isteğe bağlı kimlik doğrulama mekanizmalarının kullanılmasını sağlayan bir PPP uzantısı.
  Genişletilebilir Ürün Bilgisi Arabirimi (EFI) ; Intel Itanium işlemcili bilgisayarlarda, bir bilgisayarın ürün bilgisi, donanımı ve işletim sistemi arasındaki arabirimidir. Genişletilebilir Ürün Bilgisi Arabirimi (EFI), GUID bölüm tablosu (GPT) adı verilen yeni bir bölüm stili tanımlar. EFI, Itanium tabanlı bilgisayarlar için, x86 tabanlı bilgisayarlarda bulunan BIOS'un görevini yerine getirir. Ancak, uyumlu olan herhangi bir işletim sistemini başlatmak için tutarlı bir yol ve bilgisayarın ürün bilgisini güncelleştirmeye gerek kalmadan yeni önyüklenebilir aygıtlara yönelik EFI sürücüleri eklemek için kolay bir yol sağlayan yetenekleri geliştirmiştir.
  genişletilmiş bellek ; IBM kişisel bilgisayarlarına eklenebilen bellek türü. Genişletilmiş bellek kullanımı, yazılım tarafından etkinleştirilebilen veya devre dışı bırakılabilen RAM’ler içeren bellek kartlarını destekleyen Genişletilmiş Bellek Belirtimi (EMS) tarafından tanımlanır.
  genişletilmiş bölüm ; Yalnızca temel ana önyükleme kaydı (MBR) disklerinde oluşturabileceğiniz bir bölüm tipi. Temel MBR diskinde, dörtten fazla birim oluşturmak istiyorsanız genişletilmiş bölümler kullanmanız yararlı olacaktır. Birincil bölümlerin aksine, bir genişletilmiş bölümü, dosya sistemiyle biçimlendirip bu bölüme bir sürücü harfi atayamazsınız. Bunun yerine, genişletilmiş bölüm içerisinde bir veya daha fazla mantıksal sürücü oluşturabilirsiniz. Bir mantıksal “ oluşturduktan sonra, sürücüyü biçimlendirip bir sürücü harfi atayabilirsiniz. Bir MBR diskinde en çok dört birincil bölüm veya üç birincil bölüm ve bir genişletilmiş bölüm ve birden çok mantıksal sürücü bulunabilir.
  genişletme yuvası ; Genişletme kartlarını tutmak ve bunları sistem veri yoluna bağlamak üzere tasarlanmış bir bilgisayar yuvası.
  geri arama güvenliği ; Kullanıcı ilk bağlantıyı kurduktan ve kullanıcının kimliği denetlendikten sonra, uzaktan erişim sunucusunun kullanıcıyı önceden atanan bir numaradan geri aradığı ağ güvenliği biçimi.
  geri arama numarası ; Uzaktan erişim sunucusunun bir kullanıcıyı geri aramak için kullandığı numara. Bu numara, yöneticinin geri arama seçeneklerini nasıl yapılandırdığına bağlı olarak yönetici tarafından önceden ayarlanabilir veya kullanıcı tarafından her aramada belirtilebilir. Geri arama numarası, kullanıcının modeminin bağlı olduğu telefon hattının numarası olmalıdır.
  Geri Dönüşüm Kutusu ; Windows’un silinen dosyaları depoladığı yer. Yanlışlıkla sildiğiniz dosyaları geri alabilir veya daha fazla disk alanı açmak için Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltabilirsiniz.
  Geri Yükleme Noktası ; Bilgisayarınızın depolanmış bir durumunun gösterimi. Geri yükleme noktası, Sistem Geri Yükleme tarafından belirli aralıklarla ve Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızda yapılan bir değişiklik başlangıcını saptadığında oluşturulur. Ayrıca, geri yükleme noktası istenildiği zaman el ile de oluşturulabilir.
  geridöngü adresi ; Giden paketleri kaynak bilgisayara geri yönlendirmek için kullanılan yerel bilgisayarın adresi. Bu adres, özellikle test için kullanılır.
  gevşek ad denetimi ; Geçerli ANSI karakter uyumluluğu için, DNS adlarındaki karakterleri inceleyen, DNS kullanımlarını denetleyen bir etki alanı adı biçimi. Ancak, RFC 1123, Internet Ana Bilgisayarları için Gereksinimler -- Uygulamalar ve Destek bölümünde belirtildiği gibi, gevşek ad denetimi, Internet ana bilgisayar adları için DNS ad gereksinimleriyle uyumluluğu ve geçerli karakter kullanımını denetlemez.
  RFC uyumluluğu için, DNS etki alanı adları yalnızca, noktalarla ayrılmış, geçerli büyük ve küçük harflerden, sayı karakterlerinden ve kısa çizgilerden (A - Z, a - z, 0 - 9 ve -) oluşan ad etiketlerini kullanacaktır.
  gezici kullanıcı profili ; Bir kullanıcı oturum açtığında yerel bilgisayara karşıdan yüklenen ve kullanıcı oturumu kapattığında hem yerel olarak, hem de sunucu tarafında güncelleştirilen bir sunucu tabanlı kullanıcı profili. Gezici kullanıcı profili, bir iş istasyonunda veya bir sunucu bilgisayarında oturum açıldığında sunucudan alınabilir. Oturum açtığında kullanıcı, eğer sunucudakinden daha güncel ise yerel kullanıcı profilini kullanabilir.
  gigabayt (GB) ; 1,024 megabayt, genellikle, yaklaşık bir milyar bayt olarak kabul edilir.
  giriş dili ; Hangi dilde yazmak istediğinizi gösteren belirtim. Windows için tasarlanmış bazı programlar bu ayarı tanır. Yeni bir giriş dili eklediğinizde, bu dil için bir klavye düzeni de eklenir
  Giriş Yöntemi Düzenleyicisi (IME) ; Yazılı Asya dillerindeki binlerce farklı karakteri standart 101 tuşlu klavyeyle girmek için kullanılan programlar. IME, tuş vuruşlarını fonetik ve kavram resimlerine dönüştüren bir makineden ve sık kullanılan kavram resimleri sözcüklerini içeren bir sözlükten oluşur. Kullanıcı tuş vuruşları girdikçe, IME makinesi tuş vuruşlarının hangi karaktere veya karakterlere dönüştürüleceğini tanımlamaya çalışır.
  giriş/çıkış (G/Ç) bağlantı noktası ; Bir aygıtla mikroişlemci arasında verileri aktarmak için kullanılan kanal. Bağlantı noktası mikroişlemciye bir veya daha çok bellek adresi gibi görünerek veri göndermek ve almak için kullanılabilmektedir.
  birleştirici arama ; Bir bölgedeki bağlantılı kayıtları, bir türetilmiş bölge için yetkili olan diğer uzak DNS sunucularında çözümlemek üzere yapılmış izleme sorguları veya birbirini izleyen aramalar. Bağlantılı arama gerçekleştirildiğinde, NS kayıtlarında adlandırılmış sunucuları ana bilgisayar adres (A) kaynak kayıtlarına çözümlemek ve sunucu IP adreslerini elde etmek için birbirini izleyen sorguları kullanılarak temsilci seçilen DNS sunucularının ad sunucusu (NS) kaynak kayıtları aranır veya izlenir.
  Görev Çubuğu “1”; Başlat çubuğu da denir. Normalde ekranı altında bulunan ve Başlat menüsü bardan çubuğa denir.
  görev çubuğu “2” ; Başlat düğmesini içeren ve varsayılan olarak masaüstünün alt bölümünde görüntülenen çubuk. Programlar arasında geçiş yapmak için görev çubuğu düğmelerini tıklatabilirsiniz. Ayrıca görev çubuğunu gizleyebilir, masaüstünün kenarlarına veya tepesine taşıyabilir veya başka biçimlerde özelleştirebilirsiniz.
  görev çubuğu düğmesi ; Görev çubuğunda görüntülenen ve çalışan bir uygulamaya karşılık gelen düğme.
  Görev Yöneticisi ; Bilgisayarda çalışan programlar ve işlemler hakkında bilgi sağlayan bir hizmet programı. Görev Yöneticisi’ni kullanarak programları sona erdirebilir veya çalıştırabilir, işlemleri sona erdirebilir ve bilgisayarınızın performansının dinamik bir genel bakışını görüntüleyebilirsiniz.
  Görüntü Adı ; Bir işlemin Görev Yöneticisi’nde görüntülenen adı.
  görüntü bağdaştırıcısı
  grafik modu ; Ekrandaki çizgilerin ve karakterlerin piksel piksel çizildikleri bir görüntüleme modu. Grafik modu, ayrı ayrı noktaları fare imlecinin ok başı gibi şekillere gruplandırarak görüntüleri ekrana yansıtır. Ayrıca, koyu veya italik gibi karakter biçimlendirmelerini, yazdırıldıklarında görünecekleri şekilde önceden izletebilir.
  grup ; Kullanıcılar, bilgisayarlar, kişiler ve diğer gruplardan oluşan bir topluluk. Gruplar güvenlik veya e-posta dağıtım toplulukları olarak kullanılabilir. Dağıtım grupları yalnızca e-posta için kullanılır. Güvenlik grupları, hem kaynaklara erişim sağlamak için hem de e-posta dağıtım listeleri olarak kullanılır.
  grup adı ; Yerel bir grubu veya Windows için genel bir grubu tanımlayan benzersiz bir ad. Bir grubun adı, kendi etki alanındaki veya bilgisayarındaki diğer bir grup veya kullanıcı adıyla aynı olamaz.
  grup hesabı ; Kullanıcı hesapları topluluğu. Bir kullanıcı hesabı bir gruba üye kaydedildiğinde, ilgili kullanıcıya o grubun sahip olduğu tüm haklar ve izinler verilir.
  Grup İlkesi ; Grup İlkesi nesnelerini düzenlemek için kullanılan Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileşeni.
  Grup İlkesi nesnesi ; Grup İlkesi ayarları topluluğu. Grup İlkesi nesneleri özellikle, bir Windows yardımcı programı olan Grup İlkesi ek bileşeni tarafından oluşturulan belgelerdir. Grup İlkesi nesneleri etki alanı düzeyinde depolanır ve sitelerdeki, etki alanlarındaki ve kurumsal birimlerdeki kullanıcıları ve bilgisayarları etkilerler. Ayrıca, her Windows bilgisayarının yerel olarak depolanan ve yerel Grup İlkesi nesnesi olarak adlandırılan, tam bir ayar grubu vardır.
  grup üyelikleri ; Bir kullanıcı hesabının üye olduğu gruplar. Gruba verilen izinler ve haklar, grubun üyelerine de sağlanır. Çoğu durumda, bir kullanıcının Windows'da gerçekleştirebileceği işlemler oturum açılan kullanıcı hesabının grup üyelikleriyle belirlenir.
  GUID bölüm tablosu (GPT) ; Itanium tabanlı bilgisayarlarda Genişletilebilir Donanım Yazılımı Arabirimi (EFI) tarafından kullanılan bir disk bölümleme şeması. GPT, ana önyükleme kaydı (MBR) bölümlemesine göre daha fazla avantaj sağlar. Örneğin, disk başına 128 bölüm oluşturulmasına izin verir, 18 eksabayt büyüklüğünde birimler için destek sağlar, yedekleme için birincil ve yedek bölüm tabloları sunar ve benzersiz disk ve bölüm kimliklerini (GUID'ler) destekler.
  güç düzeni ; Önceden ayarlanmış bir grup güç yönetimi seçeneği. Örneğin, bilgisayarınızı bekleme durumuna geçirmek ve monitör ve sabit diskinizi kapatmak için geçecek süreleri ayarlayabilirsiniz. Bu ayarları adlandırılmış güç şeması olarak kaydedebilirsiniz.
  güç koşullandırma ; Güç kaynağındaki ani güç kesintilerini, dalgalanmaları, voltaj düşmelerini ve parazitleri ortadan kaldıran kesintisiz güç kaynağı (UPS) olanağı.
  Güncellemeler ; Bu dosyalar güncelleme olarak adlandırılırlar ve her biri hataların ayıklanmasının yanı sıra programa yeni bir çok özellik de eklerler.
  Günlüğü Önyükleme ; Başlatılan (önyüklenen) bir bilgisayarın, her aygıtın ve hizmetin yüklenmesini kaydeden bir günlük dosyası oluşturduğu bir işlem. Günlük dosyası Ntbtlog.txt olarak adlandırılır ve sistem kök dizininde saklanır.
  günlük dosyası ; Bir uygulama, hizmet veya işletim sistemi tarafından oluşturulan iletileri depolayan bir dosya. Bu iletiler yapılan işlemleri izlemek için kullanılır. Örneğin Web sunucuları, sunucuya yapılan her isteği gösteren günlük dosyaları tutar. Günlük dosyaları genelde düz metin (ASCII) dosyalarıdır ve çoğu zaman .log uzantısına sahiptir.
  Yedekleme işleminde, teyplerin oluşturulduğu tarihe ve başarıyla yedeklenen ve geri yüklenen dosya ve dizinlerin adlarına ilişkin bir kayıt içeren dosyadır. Performans Günlükleri ve Uyarılar hizmeti de günlük dosyaları oluşturur.
  günlük kota ; Message Queueing için, bir günlük sırasındaki günlük iletilerin toplam sınırını belirten özellik. Bu sınır, toplam günlük ileti boyutuna bağlıdır. Günlük sırasının kotasına ulaşıldığında, iletiler artık depolanmaz.
  günlük sırası ; Message Queueing için, günlük iletilerinin depolandığı bir sıra.
  günlük yedekleme; Günlük yedeklemenin yapıldığı gün değişiklik yapılmış tüm seçili dosyaları kopyalayan bir yedekleme türü. Yedeklenen dosyalar, yedeklendi olarak işaretlenmez (bir başka deyişle, arşiv özniteliği temizlenmez).
  güven ilişkisi; Etki alanları arasında doğrudan kimlik doğrulamaya izin vermek için oluşturulan mantıksal ilişki. Doğrudan kimlik doğrulama işleminde güvenen bir etki alanı, güvenilen etki alanındaki oturum açma kimlik doğrulamalarını kabul eder. Güvenen etki alanı, güvenilen etki alanında tanımlanmış olan kullanıcı hesaplarına ve genel gruplara, kendi dizininde bulunmasalar bile haklar ve izinler verebilir.
  Güvenli Karma Algoritma (SHA-1) ; 160 bitlik bir karma değer üreten bir ileti özeti karma algoritması. SHA-1, başka yerlerin yanı sıra Dijital İmza Standardında (DSS), Dijital İmza Algoritması’yla (DSA) kullanılır.
  Güvenli Yuvalar Katmanı (SSL) ; Kredi kartı numaraları gibi kritik bilgilerin ele geçirilmesini önlemek amacıyla güvenli bir iletişim kanalı oluşturmak için önerilen bir açık standart. Diğer Internet hizmetlerinde de çalışmak üzere tasarlanmış olsa da, öncelikle World Wide Web üzerindeki finansal elektronik işlemlerin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.
  Güvenli/Çok Amaçlı Internet Posta Uzantıları (S/MIME) ; Internet üzerinde güvenli elektronik posta için kullanılan bir iletişim kuralı.
  güvenlik ; Ağda, bir bilgisayar sistemindeki paylaşılan dosyalara yalnızca yetkili kullanıcıların erişmesini sağlamak yoluyla veri kaybını ve verilerin zarar görmesini önleme.
  güvenlik ana makinesi ; Standart Windows ve uzaktan erişim sunucu güvenliğine ek olarak, uzaktaki istemciden arayan bir kullanıcının, uzaktan erişim sunucusuna bağlanma izni olup olmadığını denetleyen kimlik doğrulama aygıtı.
  güvenlik asıl adı; Tek bir etki alanı içindeki bir kullanıcı, grup veya bilgisayarı benzersiz bir şekilde tanıtan bir ad. Bu adın etki alanları arasında benzersiz olma güvencesi yoktur.
  güvenlik duvarı ; Genellikle, bir iç ağa veya intranete dışarıdan yetkisiz erişimi önlemeye yönelik bir güvenlik sistemi sağlayan bir donanım ve yazılım birleşimi. Bir güvenlik duvarı, iletişimi, ağın dışındaki bir proxy sunucusu yoluyla yönlendirerek, ağ ile ağ dışındaki bilgisayarlar arasında doğrudan iletişimi önler. Proxy sunucusu, bir dosyanın ağa geçmesine izin verilmesinin güvenli olup olmadığını belirler. Güvenlik duvarı, güvenlik kenarlı ağ geçidi olarak da adlandırılır.
  güvenlik grubu ; Kaynaklardaki ve nesnelerdeki yetkileri tanımlamak için kullanılan kesikli erişim denetimi listelerinde (DACL) listelenebilen bir grup. Bir güvenlik grubu aynı zamanda bir elektronik posta varlığı olarak da kullanılabilir. Gruba bir elektronik posta iletisi gönderildiğinde, ileti grubunun tüm üyelerine gönderilir.
  güvenlik günlüğü ; Denetim ilkesinde belirtilen güvenlik olaylarına ilişkin bilgiler içeren bir olay günlüğü.
  güvenlik kimliği (SID) ; Kullanıcı, grup ve bilgisayar hesaplarını tanıtan, değişken uzunluktaki bir veri yapısı. Bir ağdaki her hesaba, hesap ilk oluşturulurken benzersiz bir SID değeri verilir. Windows’da iç işlemler, hesabın kullanıcı veya grup adı yerine SID değerini kullanır.
  güvenlik kuralı ; Kaynaklara erişim için otomatik olarak güvenlik tanımlayıcısı atanan bir hesap sahibi. Güvenlik asıl adı, bir kullanıcı, grup, hizmet veya bilgisayar olabilir.
  güvenlik tanımlayıcısı ; Korunmuş bir nesneyle ilişkilendirilmiş güvenlik bilgilerini içeren bir veri yapısı. Güvenlik tanımlayıcıları, nesnenin sahibi, nesneye kimlerin ve ne şekilde erişebileceği ve hangi erişim türlerinin denetleneceği konularında bilgiler içerir.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - H-
  ham yuva ; Alt düzey ağ iletişim kurallarına doğrudan erişim sağlayan bir yuva.
  hata algılama ; Aktarım sırasında verilerin ne zaman kaybolduğunu saptamak için kullanılan bir teknik. Bu teknik, aktaran bilgisayara verileri yeniden göndermesi gerektiğini bildirerek yazılımın kaybolan verileri kurtarmasını sağlar.
  hata ayıklayıcı ; Programcının başka bir program içinde adım adım dolaşmasına, verileri incelemesine ve değişkenlerin değerleri gibi koşulları denetlemesine izin vererek programdaki hataları algılamaya, bu hataların yerini belirlemeye ve bunları düzeltmeye yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir program.
  hataya dayanıklılık ; Bilgisayar donanımı veya yazılımının, donanım hatası olduğunda veri bütünlüğünü koruma yeteneği. Hataya dayanıklılık özellikleri birçok sunucu işletim sisteminde görülür ve yansıtılmış birimler, RAID-5 birimleri ve sunucu kümelerini içerir.
  hazırda bekletme ; Bilgisayarınızın, bellekteki her şey sabit diskinize kaydedildikten sonra kapandığı durum. Bilgisayarınızı hazırda bekletme durumundan çıkardığınızda, açık olan tüm programlar ve belgeler masaüstünüze geri yüklenir.
  hedef ; Bir DFS kökü veya bağlantısının, ağda paylaşılmış olan fiziksel bir dosyaya karşılık gelen eşleştirme hedefi.
  hedef belge ; Bir paketin veya bağlantılı veya katıştırılmış bir nesnenin eklendiği belge. Katıştırılmış nesneler için, buna bazen kapsayıcı belge de denir.
  hedefi günlüğe kaydetme ; İleti Yönlendirme için, gelen iletilerin kopyasını depolama işlemi. Hedef günlük kaydı teker teker kuyruklarda yapılandırılır. Hedef günlük kaydı etkinleştirilirse, gelen her iletinin bir kopyası, ileti alıcı kuyruktan alındığından (okunduğunda) hedef günlük kuyruğuna sokulur.
  hepsini birer kez deneme ; DNS sunucuları tarafından, ağ kaynakları için yük paylaştırmak ve dağıtmak için kullanılan basit bir mekanizma. Hepsini birer kez deneme özelliği, sorgulanan bir DNS etki alanı adı için aynı kaynak kaydı (RR) türünden birden çok RR olduğunda, bir sorgu yanıtında verilen RR’lerin sırasını döndürmek için kullanılır.
  herkes kategorisi ; Macintosh ortamında, bir klasör için izinler atadığınız kullanıcı kategorilerinden biri. Herkes grubuna atanan izinler, konuklar da dahil olmak üzere sunucuyu kullanan tüm kullanıcılar için geçerli olur.
  hesap kilitli ; Önceden saptanan bir süre içinde belirli sayıda başarısız oturum açma girişimi olduğunda, güvenlik ilkesi kilitleme ayarlarına bağlı olarak kullanıcı hesabını kilitleyen Windows güvenlik özelliği. Kilitlenen hesaplar oturum açamaz.
  Hızlı Başlatma ; Tek bir tıklatmayla Windows masaüstünü görüntülemenizi veya bir programı (örneğin, Internet Explorer) başlatmanızı sağlayan özelleştirilebilir bir araç çubuğu. Görev çubuğundaki Hızlı Başlatma bölümünden sık kullandığınız programları başlatmak için düğmeler ekleyebilirsiniz.
  hızlı ileti ; Message Queueing için, kurtarılabilir iletiden daha az kaynak kullanan ve daha hızlı iletilen bir ileti. Ancak, hızlı iletiler bellekle eşleştirildiği için, bu tür iletileri depolayan bilgisayar başarısız olursa iletiler kaybolur.
  hizmet ; Başka programları özellikle düşük (donanıma yakın) düzeydeki programları desteklemek için belirli sistem işlevleri gerçekleştiren program, yordam veya işlem. Hizmetler bir ağ üzerinden sağlandığında, Active Directory’de yayımlanabilir ve böylece hizmetin merkezi yönetimi ve kullanımı kolaylaşır. Hizmetlere örnek olarak Güvenlik Hesapları Yöneticisi hizmeti, Dosya Çoğaltma Hizmeti ve Yönlendirme ve Uzaktan Erişimi hizmeti verilebilir.
  hizmet (SRV) kaynak kaydı ; Bir bölgede, tanınmış TCP/IP hizmetlerini kaydetmek ve bulmak için kullanılan bir kaynak kaydı. SRV kaynak kaydı, RFC 2782’de belirtilir ve Active Directory’nin etki alanı denetleyicilerini bulmak için kullanılır.
  hizmet bileti ; Kullanıcılara etki alanındaki belirli bir hizmete kimliklerini doğrulatma olanağı tanıyan Kerberos V5 bilet sağlama hizmeti (TGS) tarafından verilen bir bilet.
  Hizmet Profili Tanımlayıcısı (SPID) ; Her B-kanal için istediğiniz hizmetleri tanıtan 8 - 14 basamaklı bir sayı. Örneğin, Birincil Hız ISDN’yi istediyseniz, ISDN sağlayıcınızdan iki telefon numarası ve iki SPID alırsınız. Tipik ISDN bağdaştırıcıları SPID yapılandırması olmadan çalışamaz.
  Hizmet Sağlayıcısı Arabirimi ; Arka uç hizmetlerinin, ön uç uygulamalara erişebilmek için kullandıkları arama kuralları.
  hizmeti geri çevirme saldırısı ; Bir saldırganın, ağ hizmetini aşırı yüklemek veya durdurmak için bu hizmetin zayıflığından veya tasarım sınırlamasından yararlanması ve böylece hizmeti kullanılamaz duruma getirmesi. Bu tür saldırılar genellikle, diğer kullanıcıların web sunucusu veya dosya sunucusu gibi bir ağ hizmetini kullanmasını önlemek için başlatılır.
  Hosts dosyası ; 4.3 Berkeley Software Distribution (BSD) UNIX /etc/hosts dosyasıyla aynı biçimdeki bir yerel metin dosyası. Bu dosya, ana bilgisayar adlarını IP adresleriyle eşler ve %Systemroot% System32DriversEtc klasöründe depolanır.
  HTTP (Hyper Text Transfer Protocol)
  hub ; Ağdaki aygıtlar için bir ortak bağlantı noktası. Tipik olarak bir yerel ağın (LAN) kesimlerini bağlamak için kullanılan hubların birden çok bağlantı noktası vardır. Bağlantı noktalarından birine veri ulaştığında, LAN’ın tüm kesimlerinin veriyi görebilmesi için veri diğer bağlantı noktalarına da kopyalanır.
  hub dışı mod ; ATM ARP/MARS hizmetinin, çoklu yayın grup istemcileri için çoklu yayın ve yayın trafiğini iletmediği bir modu. Bu modda hizmet, çoklu yayın grup adresi için kayıtlı olan ATM ana bilgisayarlarının dinamik bir listesini isteyen istemcilere gönderir. Daha sonra bu istemciler çoklu yayın listesindeki her üyeyle kendi noktadan çoklu noktaya sanal bağlantılarını başlatır ve kurar.
  hub geçişi ; Geleneksel hublarda olduğu gibi, her paketi her bağlantı noktasına yayınlamak yerine, paketleri belirli bağlantı noktalarına ileten merkezi bir ağ aygıtı (birden çok bağlantı noktası için hub). Böylece, bağlantı noktaları arasındaki bağlantılar, kullanılabilir tam bant genişliği verir.
  hub modu ; ARP/MARS’ın, isteyen istemcilere çoklu yayın sunucusu (MCS) liste değeri biçiminde ATM adresleri sağladığı bir mod. Bu modda, ARP/MARS hizmeti çoklu yayın sunucusu rolünü üstlenerek listede belirtilen aralıklarda bulunan IP adreslerine gönderilecek tüm çoklu yayın ve yayın trafiği için etkin iletim sağlar.


  - I -
  IEEE 1394 ; Dijital görüntü ve dijital ses düzenleme ekipmanı gibi yüksek hızlı seri aygıtlarla ilgili bir standart.
  IEEE 1394 bağlayıcısı ; Yüksek hızlı seri aygıtları bağlamanıza ve bunların bağlantısını kesmenize izin veren bir bağlayıcı türüdür. IEEE 1394 bağlayıcısı, genellikle bilgisayarınızın arkasında seri veya paralel bağlantı noktasının yanında bulunur.
  Aygıt IEEE 1394 uyumluysa, bilgisayar çalışırken aygıtı IEEE 1394 bağlayıcısına bağlayabilirsiniz. Bu durumda, Windows aygıtı algılayacak ve kullanıma hazır olduğunda sizi bilgilendirecektir. Aynı şekilde, bilgisayar çalışırken aygıtı sökebilirsiniz; ancak, Windows'a aygıtı söktüğünüzü bildirmek için Donanım Ekle Sihirbazı'nı kullanmalısınız. Windows, size aygıtı ne zaman fiziksel olarak sökebileceğinizi bildirir.
  IEEE 1394 veri yolu, özellikle gelişmiş dijital video ve dijital ses aygıtlarını bilgisayarınıza bağlamak için kullanılır; bununla birlikte bazı sabit diskler, yazıcılar, tarayıcılar ve DVD sürücüleri IEEE 1394 bağlayıcısını kullanarak bilgisayarınıza bağlanabilir.
  IIS Sunucu Örneği kaynağı ; Internet Information Services (IIS) ile kullanılan ve WWW ve FTP hizmetlerini destekleyen sunucu örneği belirtimi. IIS sunucu örnekleri, Kaynak DLL tarafından küme kaynakları olarak desteklenir. IIS Sunucu Örneği kaynakları, IP Adresi kaynakları, Ağ Adı kaynakları ve Fiziksel Disk kaynaklarına bağımlı olabilir. Sunucu örneklerine ait erişim bilgileri devredilemez.
  imleç ; Farenin okuna imleç denir. Windowsu kullanırken değişik şekillere girer. örneğin, Worde yazı yazarken de siyah bir çizgi olur. Sayfa ·erinde istedi?iniz bir alana tıklayarak metni nereye yazacağınızı göstermiş olursunuz.
  Internet adresi ; Web tarayıcılarının Internet kaynaklarını bulmak için kullandıkları Internet üzerindeki bir kaynağın adresi. Internet adresleri genellikle bir iletişim kuralı adıyla başlar ve siteyi barındıran kuruluşun adıyla devam eder. Konulan sonek kuruluşun türünü tanımlar. Örneğin Yale University adresi aşağıdaki bilgileri sağlar:
  • http: Bu Web sunucusu, Köprü Metni Aktarım İletişim Kuralı’nı kullanmaktadır.
  • www: Bu site World Wide Web üzerinde.
  • edu: Bu bir eğitim kuruluşu.
  Internet adresi Tekdüzen Kaynak Konumlandırıcı (URL) olarak da adlandırılır.
  Internet Bağlantı Paylaşımı ; Windows XP de önceki sürümlerden biri olan Windows ME gibi internet bağlantısı paylaştırma (Internet Connection Sharing ,ICS) özelliğine sahip. ICS bir bilgisayardaki internet bağlantısını alarak ağdaki diğer bilgisayarlara dağıtır. Paylaştırma sayesinde ailenin bir ferdi internette gezinirken, diğer bir ferdi de e-postalarını indirebilir.
  Internet Denetim İletisi İletişim Kuralı (ICMP) ; Hataları raporlayan ve basit bağlanabilirlik sağlayan TCP/IP grubundaki gerekli bir bakım iletişim kuralı. ICMP, Ping aracı tarafından TCP/IP sorun giderme işlemini uygulamak için kullanılır.
  Internet Grup Yönetimi İletişim Kuralı (IGMP) ; IP ana bilgisayarları tarafından, çok noktaya yayın grup üyeliklerini tüm yakın komşu çok noktaya yayın yönlendiricilerine raporlamak için kullanılan bir iletişim kuralı.
  Internet İletişim Kuralı (IP) ; TCP/IP iletişim kuralları grubundaki, IP adresleme, yönlendirme ve IP paketlerinin parçalanması ve yeniden birleştirilmesinden sorumlu yönlendirilebilir bir iletişim kuralı.
  Internet İletişim Kuralı çoklu yayını ; Yerel ağ çok noktaya yayın teknolojisinin bir TCP/IP ağına genişletilmesi. Ana bilgisayarlar, hedef alanları olarak tek tek IP adresleri yerine, IP ana bilgisayar grubu adreslerini belirten çok noktaya yayın datagramları gönderir ve alır. Bir ana bilgisayar, bir grubun üyesi olduğunu Internet Grup Yönetimi İletişim Kuralı (IGMP) aracılığıyla belirtir.
  Internet İletişim Kuralı güvenliği (IPSec) ; Endüstri standardında, şifreleme tabanlı koruma hizmetleri ve iletişim kuralları grubu. IPSec, L2TP’yi kullanarak, TCP/IP iletişim kuralı grubundaki tüm iletişim kurallarını ve Internet iletişimlerini korur.
  Internet Information Services (IIS) ; Diğer Internet işlevlerinin yanı sıra, Web sitesi oluşturma, yapılandırma ve yönetimini destekleyen yazılım hizmetleri. Internet Information Services, Ağ Haber Aktarımı İletişim Kuralı (NNTP), Dosya Aktarımı İletişim Kuralı (FTP) ve Basit Posta Aktarımı İletişim Kuralı'nı (SMTP) içermektedir.
  Internet Mühendisliği Geçici İşbirliği Grubu (IETF) ; Internet yapısının gelişimi ve Internet’in sorunsuz işlemesiyle ilgilenen ağ tasarımcıları, işletmenler, satıcılar ve araştırmacılardan oluşan açık bir topluluk. Teknik çalışma, konu alanlarına göre (yönlendirme, aktarma ve güvenlik) düzenlenmiş çalışma grupları tarafından ve posta listeleri yoluyla gerçekleştirilir. Internet standartları, bilişim ve bilgisayar iletişiminin bir çok yönünü tartışan bir dizi nottan oluşan IETF Eleştiri İstekleri (RFC’ler) içinde geliştirilir. IETF RFC, ağırlıklı olarak ağ iletişim kuralları, programlar ve kavramlar üzerinde çalışmalar yapmaktadır.
  Internet servis sağlayıcısı (ISP) ; Bireylere veya şirketlere, Internet ve World Wide Web erişimi sağlayan bir şirket. ISP, kullanıcıların, bilgisayarlarını ISP’nin bilgisayarlarına bağlayabilmeleri için, bir telefon numarası, bir kullanıcı adı, bir parola ve diğer bağlantı bilgilerini sağlar. ISP’ler genellikle aylık veya saatlik bağlantı ücretleri alırlar.
  IP adresi ; IP ağlar arası ağındaki bir düğümü tanımlamak için kullanılan 32 bitlik adres. IP ağları arasındaki her düğüme, ağ kimliği ve benzersiz bir ana bilgisayar kimliğinden oluşan benzersiz bir IP adresi atanmalıdır. Bu adres genellikle bir noktayla ayrılmış her sekizlinin ondalık değeri ile gösterilir (örneğin, 192.168.7.27). Windows’un bu sürümünde, IP adresini statik veya DHCP aracılığıyla dinamik olarak yapılandırabilirsiniz.
  IP Adresi kaynağı ; Bir Internet İletişim Kuralı (IP) adresini gösteren ve Windows ile birlikte sağlanan Kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenen, noktalı ondalık biçimindeki 32 bitlik bir sayı.
  IPX üzerinde Yönlendirme Bilgileri İletişim Kuralları (RIPX) ; Yönlendiriciler tarafından, bir IPX ağındaki yönlendiriciler arasında bilgi alışverişi için ve ana bilgisayarlar tarafından da IPX trafiğini uzak bir IPX ağına iletirken kullanılacak en iyi yönlendiriciyi belirlemek için kullanılan bir iletişim kuralı.
  IPX/SPX ; Novell NetWare ağlarında kullanılan ve TCP/IP iletişim kuralı grubundaki TCP ve IP birleşimine karşılık gelen aktarım iletişim kuralları. Windows, IPX’i NWLink üzerinden uygular.
  ISA genişletme yuvası ; Bilgisayar ana kartında, ISA (Endüstri Standart Mimarisi) uygun olarak bir çevre aygıtı için tasarlanmış bağlantı yuvası.
  ISDN (Bütünleştirilmiş Hizmetler Dijital Ağı) ; Internet’e veya şirket yerel ağınıza (LAN) bağlanma hızınızı önemli ölçüde artırabilen yüksek hızlı bir dijital telefon hizmetidir. Birçok analog modemden beş kat veya daha hızlı olan ISDN, saniyede 128 kilobayt hızda (Kbp/s) çalışabilir.
  ISS (Internet servis sağlayıcısı)
  Itanium ; Kesin olarak paralel yönerge kümesi hesaplamayı ve 64 bitlik bellek adreslemeyi kullanan bir Intel mikroişlemci.


  - İ -
  iç ağ numarası ; Adresleme ve yönlendirme için kullanılan 4 baytlık onaltılı sayı. İç ağ numarası bir bilgisayarın içindeki sanal ağı tanıtır. Internet ağ numarası, IPX ağlar arasında benzersiz olmak zorundadır. İç ağ numarası, sanal ağ numarası olarak da adlandırılır.
  ikili ; Değerlerin 0 ve 1 rakamlarının birleşimleri olarak gösterildiği 2 tabanına göre sayı sistemi.
  ikinci düzey etki alanları ; Kökleri, .com ve .org. gibi üst düzey etki alanı adlarının hemen altındaki etki alanı adının ikinci sırasında sıradüzenli bir biçimde yer alan etki alanı adları. DNS, Internet’te kullanıldığında, ikinci düzey etki alanları, üst düzey sınıflandırmalarına göre ayrı ayrı kuruluş veya şirketler için kaydedilmiş veya temsilci seçilmiş, microsoft.com gibi adlardır. Bu durumda kuruluş, adının ek alt etki alanlarına bölünerek büyümesi ve yönetiminin sorumluluğunu üstlenir.
  ikincil fare düğmesi ; Kısayol menülerini ve diğer programa özgü özellikleri görüntülemek için kullandığınız düğme. İkincil fare düğmesi, çoğu fare ve izleme topu aygıtında sağdaki düğme, diğer bazı izleme topu aygıtlarındaysa üstteki düğmedir. Ancak, Fare Denetim Panosu’ndan düğmelerin işlevlerini değiştirebilirsiniz.
  ikincil yönetici ; Bir bölgenin diğer sunucularda yinelenmesi için bir kaynak olarak kullanılan, bölgenin yetkili DNS sunucusu. İkincil ana, bölge verilerini, yalnızca diğer DNS sunucularından bölge verileri aktararak güncelleştirirler. Bunların bölge güncelleştirmesi gerçekleştirme özelliği yoktur.
  ileti ; Message Queueing'de, Message Queueing hizmetini çalıştıran bilgisayarlar arasında gönderilen bilgi birimi. İleti, gönderen uygulamadaki tanımlamaya göre metin veya ikili veri içerebilir. Durum iletileri de dahil olmak üzere tüm iletiler, Message Queueing bilgisayarlarındaki sıralarda depolanır.
  İleti Kimlik Doğrulama Kodu (MAC) ; Bir veri bloğunun kalitesini güvence altına alan bir algoritma.
  ileti özeti
  iletişim ayarları ; Bilgisayardaki seri bağlantı noktaları için geçerli olan bit/saniye (bit/sn) ve modem türü gibi işletim parametreleri.
  iletişim bağlantı noktası ; Bir defada bir bitlik zaman uyumsuz iletişime izin veren bir bilgisayar üzerindeki bağlantı noktası. İletişim bağlantı noktası, seri bağlantı noktası olarak da bilinir.
  iletişim kuralı ; Bir ağda bilgi gönderilmesine ilişkin kurallar ve gelenekler kümesi. Bu kurallar ağ aygıtları arasında değiştirilen iletilerin içeriği, biçimi, zamanlaması, sıralaması ve hata denetimini kapsar.
  iletişim kutusu ; Belirli bir komutu veya görevi gerçekleştirebileceğiniz çeşitli seçenekleri ve düğmeleri içeren ikincil bir penceredir.
  ilgili ad ; Bir bölgedeki kaydı bulmak ve nitelemek için, tek tek kaynak kayıtlarında yapılandırılmış kısmi DNS etki alanı adı. Bölge içinde tam niteleyici bir etki alanı adı (FQDN) oluşturmak üzere, her kaynak kaydı için göreli ad, üst etki alanının (özgün etki alanı) önüne eklenir. DNS Yöneticisi’nde, ilişkili ad, bir adres (A) kaynak kaydında kullanılan Ana bilgisayar adı alanı gibi, kayda özgü ad özelliklerini kullanan alanlara karşılık gelir.
  ilgili belirleyici ad ; Bir nesnenin ayırt edici adının, nesnenin kendi özniteliği olan bölümü. Çoğu nesneler için bu, Ortak Ad özniteliğidir. Güvenlik ilkeleri için, varsayılan ortak ad, SAM hesabı adı olarak da adlandırılan, güvenlik ilkesi adıdır.
  Ayırt edici ad için
  CN=MyName,CN=Users,DC=Microsoft,DC=Com
  "MyName" kullanıcı nesnesinin ilişkili ayırt edici adı "CN= MyName"dir. Üst nesnenin ilişkili ayırt edici adı CN=Users’dır.
  ilişkili kimlik (RID) ; Güvenlik kimliğinin (SID), etki alanı içindeki bir hesabı veya grubu benzersiz bir şekilde tanımlayan bölümü.
  ilişkili kimlik yöneticisi ; Etki alanındaki her bir etki alanı denetleyicisi için göreli kimlik sıraları ayırmak üzere atanan etki alanı denetleyicisi. Bir etki alanı denetleyicisi güvenlik asıl adı (kullanıcı, grup veya bilgisayar nesnesi) oluşturduğunda, etki alanı bu nesneye benzersiz bir güvenlik kimliği atar. Güvenlik kimliği, belirli bir etki alanında oluşturulmuş tüm güvenlik kimlikleri için aynı olan bir etki alanı güvenlik kimliği ile etki alanında oluşturulmuş her güvenlik kimliği için benzersiz olan bir göreli kimlikten oluştur. Belirli bir etki alanında yalnızca bir göreli kimlik yöneticisi olabilir.
  ilke ; Masaüstü ayarlarının yönetici tarafından tanımlanan şekilde otomatik olarak ayarlandığı mekanizma. Bağlama göre bu mekanizma, Grup İlkesi, Windows NT 4.0 Sistem İlkesi veya bir Grup İlkesi nesnesindeki belirli bir ayar olabilir.
  in-addr.arpa etki alanı ; IP adreslerinin DNS ana bilgisayarlarına ters eşlenmesi için ayrılmış özel bir üst düzey DNS etki alanı.
  internet ; internet. Yönlendiricilerle birbirine bağlanmış iki veya daha fazla ağ kesimi. Ağlar arası için başka bir terim.
  internet. Dünya genelinde bir bilgisayar ağıdır. Internet'e erişiminiz varsa, okullar, resmi daireler, işyerleri ve bireyler gibi milyonlarca kaynaktan bilgi alabilirsiniz.
  intranet ; Bir kuruluş içinde, Internet teknolojilerini ve iletişim kurallarını kullanan; ancak yalnızca, bir şirketin çalışanları gibi belirli kullanıcılara açık olan bir ağ. Intranet, özel ağ olarak da adlandırılır.
  isteğe bağlı erişim denetimi listesi (DACL) ; Bir nesnenin güvenlik tanımlayıcısının, belirli kullanıcılara ve gruplara nesneye erişim izni veren veya vermeyen bölümü. Yalnızca nesnenin sahibi, DACL'de verilen veya engellenen izinleri değiştirebilir; dolayısıyla nesneye erişim kullanıcının tasarrufundadır.
  istemci ; Başka bir bilgisayara veya programa bağlanan veya hizmetlerini kullanma isteğinde bulunan herhangi bir bilgisayar veya program İstemci kavramı, bilgisayarın veya programın bağlantı kurmasını sağlayan yazılımlar için de kullanılır.
  Yerel alan ağında (LAN) veya Internet'te, başka bir bilgisayarın (sunucu olarak adlandırılan) sağladığı paylaşılan ağ kaynaklarını kullanan bir bilgisayardır.
  islemci - Sunucu ; Eskiden sunucu bilgisayarlar sadece dosyaları değil, programları da barındırırdı. istemci bilgisayarlar da aptal ve kapasitesiz kutulardı. şimdiyse istemci ve sunucu bilgisayarlar birbirlerine çok yakın özelliklere sahipler ve birbirleriyle görev değişimi bile yapabilir hale geldiler
  istemci isteği ; Bir istemci bilgisayardan, bir sunucu bilgisayara veya Ağ Yükü Dengeleme için, bir bilgisayar kümesine yapılan hizmet isteği. Ağ Yükü Dengeleme, sistem yöneticisinin yük dengeleme ilkesine göre, her istemci isteğini küme içindeki belirli bir ana bilgisayara iletir.
  istemci uygulaması ; Bağlantılı veya katıştırılmış nesneleri görüntüleyebilen ve depolayabilen Windows tabanlı bir uygulama. Dağıtılmış uygulamalar için, bir sunucu uygulamasına istek başlatan uygulama
  istenilen bölge ; Ağda, AppleTalk ağ bütünleşmesinin göründüğü bölge
  isteyerek oluşturulan tünel ; İstemci tarafından başlatılan bir tünel. Tünel sunucusu hedef ana bilgisayara veri gönderdiğinde, istemciden tünel sunucusuna bir IP üzerinden PPP tüneli oluşturur.
  iş nesnesi ; İşlemlerin gruplandırılarak tek bir birim gibi yönetilmesini sağlayan, sistem düzeyindeki bir yapı.
  İş Parçacığı Sayımı ; Görev Yöneticisi’nde, bir işlemde çalışan iş parçacıklarının sayısı.
  işaretçi (PTR) kaynak kaydı ; Bir ana bilgisayar IP adresinin, ana bilgisayar DNS etki alanı adıyla ters eşlenmesini belirlemek için, in-addr.arpa etki alanında oluşturulan bir ters arama bölgesinde kullanılan kaynak kaydı.
  işlem ; Bir programın çalıştırılması için gerekli sanal adres alanı ve denetim bilgileri.
  işlem ; Message Queueing'de tek bir eylem olarak gerçekleştirilen iki veya daha çok eylemin eşleştirilmesi. Eylem bir bütün olarak başarılı veya başarısız olur. Microsoft Dağıtılmış İşlem Eşgüdümcüsü (MS DTC) her iki işlemin başarılı olmasını veya hiçbirinin yürütülmemesini sağlar.
  işlem iletisi ; Message Queueing'de, yalnızca bir işlem içerisinden gönderilebilen veya alınabilen bir ileti. Bu ileti tipi, işlem aniden son ererse önceki durumuna döner. Bir işlemsel ileti yalnızca işlem tamamlandığında kuyruktan silinir. Aksi durumda kuyrukta kalır ve daha sonra başka bir işlem sırasında okunabilir.
  işlem tanımlayıcı (PID) ; Bir çalışan işlemi benzersiz olarak diğerlerinden ayıran rakamsal bir tanımlayıcı. PID’leri görüntülemek için Görev Yöneticisi’ni kullanın.
  işlem yöneticisi ; Bir Active Directory etki alanından, bir veya daha fazla özel görev atanmış olan bir etki alanı denetleyicisi.
  Bu görevlerin atandığı etki alanı denetleyicileri, tek yönetici olan (aynı anda ağın farklı yerlerinde yapılmasına izin verilmeyen) işlemleri gerçekleştirirler. Bu işlemlere verilebilecek örnekler arasında, kaynak tanıtıcısını ayırma, şema değiştirme, PDC seçimi ve bazı alt yapı değişiklikleri sayılabilir.
  Belirli bir işlemi denetleyen etki alanı denetleyicisi, o işlem için işlem yöneticisi rolünü üstlenir. Bu işlem yöneticisi ana görevlerinin sahipliği, başka etki alanı denetleyicilerine aktarılabilir
  işletmen ; Matematikte, programlamada ve bilgisayar uygulamalarında, bir simge veya başka bir karakter bir veya daha çok eleman üzerinde etkili olan bir işlemi gösterir. Standart hesaplamalarda aşağıdaki dört işleç kullanılabilir:
  / bölme
  * çarpma
  - çıkarma
  + toplama
  Dizin Oluşturma Hizmeti için, bir sorgudaki bir ilişkiyi belirten bir sözcük veya karakter.
  iyi bağlantı ; Ağ ve Active Directory’den, ağınızdaki istemcilerin yararlanmasını sağlamak için yeterli bağlanırlık. İyi bağlantının tam anlamı belirli gereksinimlerinize göre saptanır.
  izin ; Bir nesneyle ilişkilendirilmiş olan ve bir nesne üzerinde hangi kullanıcılarının ne tür erişim yetkisine sahip olabileceğini belirleyen bir kural. İzinler, nesnenin sahibi tarafından verilir veya reddedilir.
  izinler ; Bir nesneyle ilişkilendirilmiş olan ve bir nesne üzerinde hangi kullanıcılarının ne tür erişim yetkisine sahip olabileceğini belirleyen bir kural. İzinler, nesnenin sahibi tarafından verilir veya reddedilir.
  izleme günlüğü ; Kullanıcı, Performans olanağını kullanarak bir izleme verisi sağlayıcısını seçtiğinde üretilen bir günlük türü. İzleme günlükleri, verilerin aralıklı örneklerini alan sayaç-veri günlüklerinden farklı olarak verileri kesintisiz ölçerler.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - J -
  joker karakter ; Bir sorgu yürütülürken bir veya daha çok karakteri temsil etmek için kullanılabilecek bir klavye karakteri. Soru işareti (?) tek bir karakteri ve yıldız (*) bir veya daha çok karakteri temsil eder.
  joker karakter ; DNS’de, birden çok adda çözümlenen DNS sorguları için etki alanı adlarındaki yıldız işareti (*) gibi, joker karakterlerin desteklenen kullanımı. Joker karakterler kullanıldığında, DNS sunucuları joker karakter kullanan çözümleyici ad sorgularını desteklemeli ve çözümleyiciler joker karakter içeren sorgu yanıtlarında verilen herhangi bir kaynak kaydı kümelerinden (RRsets) birden çok kaydı ayrıştırabilmelidirler.

  - K-
  kablolu modem ; Kablolu televizyon alt yapısını kullanarak Internet’e geniş bant bağlantısı sağlayan bir aygıt. Saniyede maksimum 10 megabitlik(Mb/s) çıktı ile erişim hızları büyük farklılık gösterir.
  kablosuz iletişim ; Bir bilgisayar ile başka bir bilgisayar veya aygıt arasında kablo kullanılmadan gerçekleştirilen iletişim. Windows işletim sisteminin parçası olarak sağlanan kablosuz iletişim biçiminde dosya aktarımı için kızılötesi ışık kullanılır. Cep telefonları veya kablosuz telefonlar tarafından kullanılan radyo frekansları, kablosuz iletişimin başka bir biçimidir.
  kademeli hublar ; Hubların başka hublara bağlı olduğu bir ağ yapılandırması şekli.
  kağıt kaynağı ; Yazıcıdaki kağıdın (örneğin üst Tepsi veya Zarf Besleyici gibi) konumu.
  kaldırma ; çıkarılabilir bir teybi veya diski, sürücüden çıkarma.
  kaldırma ; Yazılım söz konusu olduğunda, yazılımı kullanılamaz kılmak üzere program dosyalarını ve klasörlerini sabit diskinizden ve ilgili verileri kayıt defterinden kaldırma.
  Aygıtlar söz konusu olduğunda, ilgili aygıt sürücülerini sabit diskinizden kaldırma ve aygıtı fiziksel olarak bilgisayarınızdan çıkarma.
  kanal ; İki aygıt arasında denetim niteliği olmayan bilgilerin geçtiği bir yol veya bağlantı. örneğin tek bir Temel Hız Arabirimi (BRI) bağlantısının tek bir fiziksel bağlantısı vardır; ancak, aygıtlar arası bilgi değişimi için iki kanalı vardır. Buna genelde, bilgi taşıyan bir kanal olduğunu belirtmek için taşıyıcı kanal denir.
  Internet'te, sık kullanılan bir web sitesine abone olmaya benzer bir şekilde, Internet’ten bilgisayarınıza içerik sağlamak için tasarlanmış bir web sitesi.
  kanonik (CNAME) kaynak kaydı ; Bölgede kullanılan birincil kanonik DNS etki alanı adıyla, alternatif bir diğer adı eşleştirmek için kullanılan bir kaynak kaydı.
  kanonik ad ; Bir nesnenin, LDAP öznitelik etiketleri olmadan önce kök ile gösterilen ayırt edici adı (örneğin, (CN=, DC= gibi). Adın kesimleri, önlerinde yer alan eğik çizgilerle (/) sınırlanır.
  örnek:
  CN=MyDocuments,OU=MyOU,DC=Microsoft,DC=Com
  şöyle gösterilir:
  microsoft.com/MyOU/MyDocuments
  kanonik biçimde.
  kapsam ; DHCP hizmeti tarafından DHCP istemcilerine kiralanmak veya atanmak üzere kullanılabilir durumda olan IP adresleri aralığı.
  kapsayıcı dışı nesne ; Mantıksal olarak diğer nesneleri içeremeyen nesne. örneğin bir dosya, kapsayıcı olmayan bir nesnedir.
  kapsayıcı nesnesi ; Mantıksal olarak diğer nesneleri içerebilen nesne. örneğin bir klasör, kapsayıcı bir nesnedir.
  kapsüllenen PostScript (EPS) dosyası ; Yazıcınız için olası en yüksek çözünürlükte yazdıran bir dosya. Bir EPS dosyası, diğer grafik gösterimlerden daha hızlı yazdırılabilir. Bazı Windows tabanlı ve Windows tabanlı olmayan grafik programları, EPS dosyalarını alabilir.
  karakter modu ; Monitörün harfleri, sayıları ve başka metin karakterlerini görüntüleyebildiği fakat grafik resimleri veya (italik, üstsimge vb. gibi) karakter biçimlendirmelerini görüntüleyemediği bir görüntüleme modu.
  karma ; Tek yönlü bir matematiksel işlevin (bazen karma algoritması olarak da bilinir) istenilen çoklukta verilere uygulanmasıyla elde edilen sabit büyüklükte bir sonuç. Giriş verisinde bir değişiklik olduğunda, karma değeri de değişir. Karma değer, kimlik doğrulama ve dijital imza gibi birçok işlemde kullanılabilir. Karma değeri, ileti özeti olarak da adlandırılmaktadır.
  karma algoritma ; İleti veya oturum anahtarı gibi bir veri parçasının karma değerini elde etmek için kullanılan bir algoritma. İyi bir karma algoritmanın, giriş verilerindeki her değişikliğin elde edilen karma değerin her bitini değiştirebilecek bir niteliği vardır. Bu nedenle, karma algoritmalar, iletiler gibi büyük veri nesnelerindeki herhangi bir değişikliğin saptanmasında yararlıdır. Bunun ötesinde iyi bir karma algoritma, aynı karma değere sahip iki bağımsız giriş oluşturmayı hesaplama açısından olanaksız kılar. Yaygın olarak kullanılan karma algoritmalar arasında MD2, MD4, MD5 ve SHA-1 yer almaktadır. Karma algoritma, karma işlevi olarak da adlandırılmaktadır.
  Karma Tabanlı İleti Kimlik Doğrulama Modu (HMAC) ; Şifreleme karma işlevlerini kullanan bir ileti kimliği doğrulama mekanizması. HMAC gizli bir paylaşılan anahtarla birlikte herhangi bir yineleyici şifreleme karma işleviyle (örneğin MD5, SHA-1) kullanılabilir. HMAC’nın şifreleme gücü, esas alınan karma işlevin özelliklerine bağlıdır.
  karşıdan yüklenebilir yazı tipleri ; Diskte depolanan ve bir belgenin yazdırılması sırasında gerektiğinde yazıcının belleğine gönderilen (karşıdan yüklenen) karakter kümesi. Nokta vuruşlu yazıcıların çoğu, lazer yazıcıları ve diğer sayfa yazıcılarının bazılarını kabul edebildiği halde, karşıdan yüklenebilir yazı tipleri en sık olarak lazer yazıcıları ve diğer sayfa yazıcılarıyla kullanılır. Karşıdan yüklenebilir yazı tiplerine yazılım yazı tipleri de denir.
  kartuş yazı tipi ; Bir eklenti kartuşunda bulunan ve lazer, mürekkep püskürtmeli ve üst düzey nokta vuruşlu yazıcılara yazı tipi eklemek için kullanılan bir yazı tipi. Kartuş yazı tipleri, yazıcının ROM’da bulunan ve her zaman kullanılabilen iç yazı tiplerinden ve diskte bulunan ve gerektiğinde yazıcıya gönderilebilen karşıdan yüklenebilir (yazılım) yazı tiplerinden farklıdır.
  katalog ; Dizin Oluşturma Hizmeti'nde, belirli bir dosya sistemi dizinleri grubu için tüm dizin bilgilerinin ve depolanan özelliklerin bir toplaması. Varsayılan olarak, Dizin Oluşturma Hizmeti sabit diskinizdeki Sistem ve Web kataloglarının dizinlerini oluşturur.
  katıştırılmış nesne ; Başka bir programda oluşturulan ve belgenize yapıştırılan bilgiler. Bilgi katıştırıldığında, özgün programın araç çubuklarını ve menülerini kullanarak bilgileri yeni belgede düzenleyebilirsiniz.
  Katıştırılmış bilgiyi düzenlemek için, fareyi bu bilgi üzerinde çift tıklatın. Böylece bilgiyi oluşturmak için kullandığınız programın araç çubukları ve menüleri görüntülenir. Katıştırılmış bilgi özgün kaynakla bağlantılı değildir. Bilgilerdeki değişiklikler, diğer konuma yansıtılmaz.
  kayıt defteri ; Bir bilgisayarın yapılandırmasına ilişkin bilgilerin bulunduğu veritabanı deposu. Kayıt defterinde Windows’un çalışması sırasında sürekli başvurduğu bilgiler bulunur; örneğin:
  • Her kullanıcı için profiller.
  • Bilgisayarda yüklü olan programlar ve bu programların oluşturabileceği belge türleri.
  • Klasör ve program simgeleri için özellik ayarları.
  • Sistemdeki donanıma ilişkin bilgiler.
  • Kullanılan bağlantı noktaları.
  Kayıt defteri, anahtarlar ve bunların alt anahtarları, kovanlar ve değer girişlerinin sıradüzenli bir yapısından oluşur.
  kayıt defteri boyut sınırı (RSL) ; Bir uygulamanın disk belleği havuzunu kayıt verileriyle doldurmasını engelleyen kayıt defteri alanı evrensel üst sınırı. Kayıt verileri (yığınlar) tarafından kullanılabilecek toplam alan miktarı, kayıt defteri boyutuyla sınırlıdır.
  kayıt defteri önyüklemesi ; Windows DNS sunucularının çoğu tarafından kullanılan varsayılan önyükleme seçeneği. Kayıt önyüklemesi kullanıldığında, DNS, Windows kayıt defterinde depolandığı şekliyle DNS parametreleri ve değerleri kullanılarak başlatılır ve kullanıma hazırlanır. Berkeley Internet Adı Etki Alanı (BIND) önyükleme dosyasını, DNS için bu önyükleme yapılandırması yöntemine alternatif olarak kullanabilirsiniz.
  kayıtlı dosya türü ; Sistem kayıt defterince izlenen ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar tarafından tanınan dosya türleri.
  kaynağı günlüğe kaydetme ; İleti Yönlendirme için, giden bir iletinin kopyasını depolama işlemi. Kaynak günlük kaydı her ileti için belirlenir ve gönderen uygulama tarafından ayarlanır. Kaynak günlük kaydı etkinleştirilirse, ileti hedef kuyruğa vardığında iletinin bir kopyası kaynak bilgisayarın kaynak günlüğü kuyruğuna sokulur.
  kaynak ; Genelde sabit disk, yazıcı veya bellek gibi bir bilgisayarın veya ağın çalışan bir programa veya işleme ayrılabilen herhangi bir parçası.
  Aygıt Yöneticisi için, bir bilgisayardaki aygıtların nasıl çalıştığını denetleyen dört sistem öğesinden biri. Bu dört sistem kaynağı, kesme isteği (IRQ) satırları, doğrudan bellek erişimi (DMA) kanalları, giriş/çıkış (G/ç) bağlantı noktaları ve bellek adresleridir.
  Sunucu kümeleri için, bir küme tarafından çevrimiçi veya çevrimdışı duruma getirilerek ve düğümler arasında taşınarak yönetilebilen fiziksel veya mantıksal bir varlık. Bir kaynak herhangi bir zamanda tek bir düğüme ait olabilir.
  kaynak ayırma ; İşi gerçekleştirmek bilgisayar sisteminin olanaklarını bir işin farklı bileşenlerine dağıtma işlemi.
  Kaynak Ayırma İletişim Kuralı (RSVP) ; Bir iletişimdeki gönderici ve alıcının, belirli bir hizmet kalitesine sahip veri iletimi için ayrılmış bir anayol oluşturmalarını sağlayan bir sinyal iletişim kuralı.
  kaynak belge ; Bağlı veya katıştırılmış nesnenin oluşturulduğu özgün belge.
  Kaynak DLL ; Belirli türdeki bir kaynak için Kaynak uygulama programlama arabiriminin (API) bir uygulamasını içeren dinamik bağlantı kitaplığı (DLL). Kaynak DLL, Kaynak İzleyicisinin adres alanına yüklenir.
  kaynak etki alanı ; Bir bölgenin veya bir bölge içindeki kaynak kaydının kökünü göstermek için kullanılan üst DNS etki alanı adı. Bu ad, bölge içinde tam etki alanı (FQDN) oluşturmak üzere tam olmayan veya ilişkili etki alanı adlarının sonuna eklenir. DNS Manager'da, özgün etki alanı, Bölge Ekle Sihirbazı'nda göründüğü için Bölge adı’na veya bölge içinde oluşturulan kaynak kayıtları için üst etki alanı adı alanında görünen ada karşılık gelir.
  kaynak etki alanı ; Dosya, yazdırma ve başka uygulama hizmetlerini barındırmak için kullanılan bir Windows NT 4.0 etki alanı.
  Kaynak İzleyicisi ; Bir düğümün sunucu kümesiyle bir veya daha çok kaynakları arasındaki iletişimi kolaylaştıran bir küme yazılım bileşeni.
  kaynak kaydı (RR) ; DNS sorgularını işlemek için kullanılan bilgileri içeren standart DNS veritabanı yapısı. örneğin, bir adres (A) türü kaynak kaydı, bir ana bilgisayar adına karşılık gelen IP adresini içerir. Temel kaynak kaydı türlerinin çoğu RFC 1035’te tanımlanmıştır, ancak bazı ek RR türleri diğer RFC’lerde tanımlanmış ve DNS ile kullanılmak üzere onaylanmıştır.
  kaynak kaydı kümesi (RRset) ; DNS sunucusu tarafından bir sorgu yanıtında verilen birden çok kaynak kaydı topluluğu. Kaynak kaydı kümeleri (RRsets) birden çok kaydın, bir yanıtın parçası olduğu durumlarda kullanılır.
  Kerberos V5 kimlik doğrulaması iletişim kuralı ; Kullanıcı ve ana bilgisayar kimliğini doğrulamak için kullanılan bir kimlik doğrulama mekanizması. Kerberos V5 kimlik doğrulama iletişim kuralı, Windows2000 için varsayılan kimlik doğrulama hizmetidir. Internet İletişim Kuralı güvenliği (IPSec) ve QoS Giriş Denetimi Hizmeti, kimlik doğrulama için Kerberos iletişim kuralını kullanır.
  kesintisiz güç kaynağı (UPS) ; Elektrik akışının kesilmemesini sağlamak için bilgisayar ile güç kaynağı arasına bağlanan aygıt. UPS aygıtlarında, bir güç kesintisinden sonra bilgisayarın bir süre daha çalışmasını sağlamak için pil kullanılır. UPS aygıtları genellikle, güç dalgalanmalarına ve elektrik kısıtlamalarına karşı koruma sağlarlar.
  kesme ; İşlemciden dikkat isteği. İşlemci bir kesme isteği aldığında geçerli işlemlerini askıya alır, çalışmalarının son durumunu kaydeder ve denetimi, kesme isteğine yol açan özel durumla ilgilenmeye yönelik yönergeler içeren ve kesme isteği işleyicisi olarak anılan özel bir yordama bırakır.
  kesme isteği (IRQ) satırları ; Bilgileri almaya veya göndermeye hazır olduğunda, aygıtların, işlemcinin dikkatini çekmek için sinyal gönderebildikleri donanım yolları. Her aygıtın benzersiz bir IRQ satırı olmalıdır.
  kilitlenme tutarlılığı ; Anlık görüntünün, durumlarına bakılmaksızın tüm dosyaların yedeklenmesini sağlayan bir özelliği.
  kimlik bilgileri ; Yerel ve ağ kaynaklarına erişim sağlamak için kullanılan ve kimlik ve kimlik kanıtı gibi bilgileri içeren bir bilgi kümesi. Kimlik bilgilerine örnek olarak kullanıcı adları ve parolaları, akıllı kartlar ve sertifikalar verilebilir.
  kimlik doğrulaması ; Bir varlığın veya nesnenin kim veya ne olduğu yolundaki bildirimini doğrulama işlemi. Bir bilginin kaynağının ve bütünlüğünün (örneğin dijital bir imzanın veya bir kullanıcının/bilgisayarın kimliğinin) doğrulanması bu işleme örnek olarak verilebilir.
  kiralama; Bir DHCP istemcisinin, dinamik olarak atanmış bir IP adresi yapılandırmasını kullanabileceği süre. İstemci, kira süresi sona ermeden önce, kira sözleşmesini yenilemeli veya DHCP ile yeni bir kira sözleşmesi yapmalıdır.
  Kısayol “1” Bilgisayarınızdaki bir program, dosya, klasör, disk sürücüsü, Web sayfası, yazıcı veya başka bir bilgisayar gibi erişilebilir herhangi bir öğeye ilişkin bir bağlantı. Kısayolları, masaüstü, Başlat menüsü veya belirli klasörler gibi çeşitli alanlara yerleştirebilirsiniz.
  Kısayol “2” ; Kısayollar programların nerede saklandıklarını bilen ve çift tıklandığında o programı çağıran belgelerdir. Asıl programdan bağımsızdırlar ve silindiklerinde asıl programa hiç bir etkileri olmaz.
  kitaplık ; Genellikle çıkarılabilir Bellek tarafından yönetilen bir veri depolama sistemi. Kitaplıklar çıkarılabilir ortamlar (teyp veya disk gibi) ve bu ortamlardan okuma/yazma işlemleri yapabilen bir donanım aygıtından oluşur. İki ana kitaplık türü vardır: robot kitaplıklar (otomatik çoklu ortam, birden çok sürücülü aygıtlar) ve tek başına sürücü kitaplıkları (el ile çalıştırılan tek sürücülü aygıtlar). Robot kitaplık, müzik kutusu veya değiştirici olarak da adlandırılır.
  kızılötesi (IR) ; Renk tayfında kırmızının ötesindeki ışık. İnsan gözüyle görünmemesine rağmen, kızılötesi vericiler ve alıcılar kızılötesi sinyaller gönderebilir ve alabilir.
  kızılötesi ağ bağlantısı ; Kızılötesi bağlantı noktası aracılığıyla bir uzaktan erişim sunucusuna doğrudan veya gelen ağ bağlantısı.
  kızılötesi aygıt ; Kızılötesi ışık aracılığıyla iletişim kuran bir bilgisayar veya yazıcı gibi bir bilgisayar çevre aygıtı.
  kızılötesi bağlantı noktası ; Bilgisayarda bulunan ve kızılötesi ışık aracılığıyla kablo kullanmadan başka bilgisayarlarla veya aygıtlarla iletişim kurulmasını sağlayan bir optik bağlantı noktası. Kızılötesi bağlantı noktaları, bazı taşınabilir bilgisayarlarda, yazıcılarda ve kameralarda bulunabilir.
  kızılötesi dosya aktarımı ; Kızılötesi ışık kullanarak bir bilgisayar ile başka bir bilgisayar veya aygıt arasında kablosuz dosya aktarımı.
  Kızılötesi Veri Birliği (IrDA) ; Bilgisayarlar ile yazıcılar gibi çevre aygıtları arasındaki kızılötesi iletişim standartlarını oluşturan bilgisayar, bileşen ve telekomünikasyon satıcılarının oluşturduğu endüstri kuruluşu.
  klasör ; Grafik kullanıcı arabirimlerindeki programlar ve dosyalar için bir kapsayıcıdır ve ekranda bir dosya klasörünün grafik resmi (simgesi) olarak görüntülenir. Klasör, bir diskteki program ve belgelerin düzenlenmesine yönelik bir araçtır ve hem dosyalar hem de ek klasörler içerebilir.
  klavye dili ; Yazarken kullanmak istediğiniz dil. Windows platformu için tasarlanmış bazı programlar, bu ayarları algılar. Yeni bir klavye dili eklediğinizde, bu dilin klavye yerleşimi de eklenir.
  klavye düzeni ; Değişik dillerde kullanılan özel karakterleri ve simgeleri sağlayan düzenleme. Klavye düzenleri, klavyenizdeki tuşlara bastığınızda hangi karakterlerin belireceğini etkiler. Klavye düzenini değiştirdikten sonra, ekranınızda beliren karakterler artık klavye tuşlarında yazılı olan karakterler ile aynı olmayabilir.
  kod sayfası; Değişik ülkelerin veya bölgelerin karakter kümelerine ve klavye düzenlerine destek sağlamaya yönelik bir araç. Bir kod sayfası, programların kullandığı ikili karakter kodlarını klavye üzerindeki tuşlara veya ekrandaki karakterlere eşleyen bir çizelgedir.
  komut dosyası ; Bir uygulamaya veya bir araç progr***** yönelik bir dizi yönergeden oluşan program türü. Bir komut dosyası genellikle, yönergeleri, döngüler ve "if/then" ifadeleri gibi basit denetim yapıları ile birlikte uygulamanın veya aracın kurallarını ve sözdizimini kullanarak ifade eder. Windows ortamında, "komut dosyası" yerine sık sık "toplu program" terimi de kullanılır.
  komut istemi penceresi ; MS-DOS işletim sistemiyle arabirim oluşturmak için kullanılan ve masaüstünde görüntülenen bir pencere. MS-DOS komutları yanıp sönen bir imleçle belirtilen bir girdi noktasına girilir.
  konsol ağacı ; Microsoft Yönetim Konsolu’nda (MMC) konsoldaki öğeleri görüntüleyen sol bölme. Varsayılan olarak konsol penceresinin sol bölmesidir, ancak gizlenebilir. Konsol ağacındaki öğeler ve bunların sıradüzenli kuruluşu bir konsolun yeteneklerini belirler.
  konuk hesabı ; Kullanıcı Windows çalıştıran bir bilgisayarda oturum açmak istediğinde ve bu bilgisayarda, etki alanında veya bilgisayarın etki alanının güvendiği etki alanlarının herhangi birinde hesabı olmadığında, kullanılan yerleşik hesap.
  konuşma tanıma ; Konuşulan sözcükleri yorumlayabilme ve bunları bilgisayarda okunabilecek metne dönüştürebilme özelliği. Konuşma tanıma programları, klavye kullanmak yerine bir mikrofona konuşarak metin girmenizi sağlar.
  kopya yedekleme ; Tüm seçili dosyaları yedekleyen fakat yedeklenen her dosyayı yedeklenmiş olarak işaretlemeyen (başka bir deyişle arşiv özniteliğini temizlemeyen) bir yedekleme türü. Kopyalama işlemi, diğer yedekleme işlemlerini etkilemediği için, dosyaları normal ve artımlı yedeklemeler arasında yedeklemek istiyorsanız yararlıdır.
  Koruyucu MBR ; Bir GUID bölümleme tablosu (GPT) diskinin, x86 tabanlı disk yardımcı programlarının GPT bölümlerine zarar vermesini önlemek için bir ana önyükleme kaydı (MBR) diskinin ilk kesimi gibi yapılandırılmış ilk kesimi. Koruyucu MBR, disk üzerinde GPT bölümleri tarafından kullanılan alanın tamamını ayıran bir bölüm içerir.
  kota sınırı ; Bir kullanıcının kullanabileceği disk alanı miktarı.
  kök ; Sıradüzen içinde düzenlenmiş bilgi kümesinin en yüksek ve en üst düzeyi. Kök, başka alt kümelerin, geniş veya genel bir odaktan daha dar bir görünüme doğru hareket eden mantıksal bir sıra içinde dallandığı bir noktadır.
  kök etki alanı ; Etki Alanı Ad Sistemi (DNS) ad boşluğunun başlangıcı. Active Directory’de, bir Active Directory ağacındaki ilk etki alanı. Ayrıca, bir ormanın da ilk etki alanı.
  kök ipuçları ; Sunucuyu kök dizinlerine yönlendirmek için yardımcı kaynak kayıtları sağlayan bir DNS sunucusunda saklanan yerel bilgiler. DNS için, kök ipuçları SystemrootSystem32Dns klasöründe bulunan Cache.dns dosyasında depolanır. Kök ipuçları, önbellek ipuçları olarak da adlandırılır.
  kök sertifikası ; Sertifika veren sertifika yetkilisinin imzasını taşıyan sertifika. Kök yetkisinin sertifikası olduğu için kök sertifikası denir. Kök yetkilisi kendi sertifikasını imzalamak zorundadır çünkü tanım gereği sertifika sıradüzeninde daha yüksek bir sertifika yetkilisi yoktur.
  kök sunucuları ; Ad alanının kökü için yetkili DNS sunucuları.
  kök yetkisi ; Sertifika sıradüzeninin (CA) en üstünde yer alan sertifika yetkilisi. Kök CA, kendinden imzalı bir sertifika içerir. Kök sertifika yetkisi olarak da bilinir.
  köprü ; Bir dosyaya, dosya içindeki bir konuma, World Wide Web üzerindeki bir Html sayfasına veya intranet üzerindeki bir HTML sayfasına gitmek için tıklattığınız renkli ve altı çizili metin veya grafik. Köprüler, haber grupları ve Gopher, Telnet ve FTP sitelerine de bağlantı oluşturabilir.
  Windows klasörlerinde, köprüler klasörün sol gözünde görüntülenen metin bağlantılarıdır. Bir dosyayı kopyalama veya taşıma veya başka yerlere (örneğin Belgelerim klasörü veya Denetim Masası) gitme gibi görevleri gerçekleştirmek için bu bağlantıları tıklatabilirsiniz.
  Köprü Metni Aktarım İletişim Kuralı (HTTP) ; World Wide Web'de bilgi aktarmaya yarayan bir iletişim kuralı. Bir HTTP adresi (bir tür Tekdüzen Kaynak Konumlandırıcısı[URL]) şu biçimde ifade edilir: http://www.microsoft.com.
  Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) ; Bir platformdan diğerine taşınabilen köprü metni belgelerini oluşturmak için kullanılan basit bir biçimlendirme dili. HTML dosyaları biçimlendirme ve köprü metni bağlantılarını belirtmek için (biçimlendirme etiketleriyle gösterilen) katıştırılmış kodlar içeren basit ASCII metin dosyalarıdır.
  kukla modem kablosu ; Kısa mesafelerde iki bilgisayar arasındaki zaman uyumsuz iletişim için modem gereksinmesini ortadan kaldıran özel kablolama. Kukla modem kablosu modem iletişimine öykünür.
  kullanıcı ; Bilgisayarı kullanan kişi. Bilgisayar bir ağa bağlıysa, kullanıcı, bilgisayardaki programların ve dosyaların yanı sıra ağda yer alan programlara ve dosyalara da (ağ yöneticisi tarafından belirlenen hesap sınırlamalarına bağı olarak) erişebilir.
  kullanıcı adı ; Kullanıcı hesabını Windows’a tanıtan benzersiz ad. Bir hesabın kullanıcı adı, bulunduğu etki alanındaki veya çalışma grubundaki grup ve kullanıcı adları arasında benzersiz olmalıdır.
  kullanıcı asıl adı ; Kullanıcı hesabı adı (bazen kullanıcı oturum açma adı olarak da adlandırılır) ve kullanıcı hesabının bulunduğu etki alanını tanıtan etki alanı adı. Bu, bir Windows etki alanında oturum açma için standart kullanımdır. Biçim şöyledir: kullanıcı@etkialanı.com (bir elektronik posta adresinde olduğu gibi).
  kullanıcı asıl adı soneki ; UPN soneki, kullanıcı asıl adının @ karakterinin sağındaki bölümüdür. Bir kullanıcı hesabının varsayılan UPN soneki, kullanıcı hesabını içeren etki alanının DNS etki alanı adıdır. Tüm kullanıcılar için tek bir UPN soneki verilerek, yönetim ve kullanıcı oturum açma işlemlerini kolaylaştırmak üzere alternatif UPN sonekleri eklenebilir. UPN soneki yalnızca, Active Directory ormanında kullanılır ve geçerli bir DNS etki alanı adı olması gerekmez.
  kullanıcı hakları ; Kullanıcının bir bilgisayar sisteminde veya etki alanında gerçekleştirmesine izin verilen görevler. İki tür kullanıcı hakkı vardır: ayrıcalıklar ve oturum açma hakları. Ayrıcalığa örnek olarak sistemi kapatma hakkı sayılabilir. Oturum açma hakkına bir örnek, bir bilgisayarda yerel olarak oturum açma hakkıdır. Her iki tür de, yöneticiler tarafından, bilgisayarın güvenlik ayarlarının bir parçası olarak, tek tek kullanıcılara veya gruplara atanır.
  kullanıcı hesabı ; Bir kullanıcıyı Windows’a tanıtan tüm bilgileri içeren kayıt. Bu kayıt, kullanıcının oturum açması için gereken kullanıcı adını ve parolasını, kullanıcı hesabının üyeliği olan grupları ve kullanıcının bilgisayara, ağa ve bunların kaynaklarına erişmek için kullanacağı haklar ile izinleri içerir. Windows XP Professional’da ve üye sunucularda kullanıcı hesapları Yerel Kullanıcılar ve Gruplar ile yönetilir. Windows Server etki alanlarında ise kullanıcı hesapları, Microsoft Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları ile yönetilir.
  KULLANICI nesnesi ; Pencere Yöneticisi’nde, pencereleri, menüleri, imleçleri, simgeleri, kancaları, hızlandırıcıları, monitörleri, klavye düzenlerini ve diğer iç nesneleri içeren bir nesne. Görev Yöneticisi’nde bir işlem tarafından kullanılmakta olan KULLANICI nesnelerinin sayısı.
  kullanıcı parolası ; Her kullanıcının hesabında saklanan parola. Genel olarak her kullanıcının benzersiz bir parolası vardır ve oturum açarken veya bir sunucuya erişirken bu parolayı yazması gerekir.
  kullanıcı profili ; Masaüstü ayarları, kalıcı ağ bağlantıları gibi belirli bir kullanıcıya ait yapılanma bilgilerini ve uygulama ayarlarını içeren bir dosya. Her kullanıcıya ait tercihler, Windows’un kullanıcı her oturum açtığında masaüstünü yapılandırmak için kullandığı bir kullanıcı profiline kaydedilir.
  Kullanıcı Veri Birimi İletişim Kuralı (UDP) ; Paket dağıtımını veya dağıtılan paketlerin doğru sıralanmasını garantilemeyen (daha çok IP gibi) bağlantısız bir datagram hizmeti sunan bir TCP tümleyicisi.
  Kullanıcılar ; Sunucuda kullanıcı izinleri olan tüm kullanıcıları içeren özel grup. Bir Macintosh kullanıcısı herkese izinler verdiğinde o izinler grubun kullanıcılarına ve konuklarına verilir.
  kullanılabilirlik ;Bir bilgisayar ve programlarının hataya dayanıklılık ölçüsü. Kullanılabilirliği yüksek olan bir bilgisayar haftada 7 gün, günde 24 saat çalışır.
  kurtarılabilir ileti ; Message Queueing'de, hangi bilgisayar arızalanırsa arızalansın kurtarılabilen, fakat daha çok kaynak kullanan ve bir hızlı iletiden daha yavaş olan bir ileti.
  kurtarma aracısı ; Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) ile şifrelenmiş olan kullanıcı verilerini kurtarmak amacıyla ortak anahtar sertifikası verilen bir kişi.
  kurtarma ilkesi ; Kurtarma aracısı olarak atanacak bir veya daha fazla kullanıcı hesabı sağlayan Şifreleme Dosya Sistemi (EFS) tarafından kullanılan bir ortak anahtar Grup İlkesi nesnesi türü.
  Kurtarma Konsolu ; Bir bilgisayarı onarmak için yararlı olabilecek sınırlı sayıda yönetimsel komutlar sağlayan bir komut satırı arabirim.
  kuruluş birimi ; Etki alanları içinde kullanılan bir Active Directory kapsayıcı nesnesi. Kuruluş birimi, içine kullanıcıları, grupları, bilgisayarları ve diğer kuruluş birimlerini yerleştirebileceğiniz mantıksal bir kapsayıcıdır. Kuruluş birimi, yalnızca kendi ana etki alanından nesneleri içerebilir. Kuruluş birimi, bir Grup İlkesi nesnesi bağlanabilecek veya yönetim yetki verebilecek en küçük kapsamdır.
  küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) ; American National Standards Institute (ANSI) tarafından tanımlanmış olan standart yüksek hızlı paralel arabirim. SCSI arabirimi, mikrobilgisayarları sabit diskler ve yazıcılar gibi çevresel aygıtlara ve diğer bilgisayarlar ile yerel ağa (LAN) bağlamak için kullanılır
  küçük resim ; Bir resmin, genellikle birden çok resme hızla göz atmak için kullanılan minyatür uyarlaması.
  küme ; Veri depolamada, bir dosyayı tutmak için ayrılabilen en küçük disk alanı miktarı. Windows'un kullandığı tüm dosya sistemleri, sabit diskleri, bir veya daha çok bitişik sektörden oluşan kümelere göre düzenler. Kümenin boyutu ne kadar küçükse, disk bilgiyi o kadar verimli şekilde depolar. Biçimlendirme sırasında küme boyutu belirtilmemişse, Windows, birimin boyutuna göre varsayılan değerleri seçer. Bu varsayılan değerler, birimdeki kayıp alan ve parçalanma miktarını azaltmak için seçilir. Bir küme, bir ayırma birimi olarak da adlandırılır.
  Bilgisayar ağı oluşturulmasında, istemcilere ortak bir dizi hizmet sağlamak ve tek bir sistem görü Küme Yöneticisi uzantısı ; Küme Yöneticisinin yeni bir kaynak tipini yapılandırmasını sağlamaya yönelik bir Küme Yöneticisi uzantısı uygulama programlama arabirimini (API) uygulayan bir yazılım bileşeniliğini artırır.
  Küme API ; Bir küme yazılımı tarafından uygulanan ve kümeyi tanıyan bir istemci veya sunucu uygulaması, küme yönetimi uygulaması veya bir kaynak DLL tarafından kullanılan bir işlevler topluluğu. Küme API'sı, kümeyi, küme nesnelerini ve küme veri tabanını yönetmek için kullanılır.
  küme bağdaştırıcısı ; Bir Ağ Yükü Dengeleme kümesindeki her ana bilgisayarda birden çok bağdaştırıcı kullanılırken, küme işlemlerine yönelik ağ trafiğini (kümedeki tüm ana bilgisayarların trafiği) işleyen bağdaştırıcı. Bu bağdaştırıcı, ana bilgisayarın küme IP adresi kullanılarak programlanır.
  küme diski ; Küme düğümlerine bağlı paylaşılan bir yol üzerindeki disktir. Bu diske, tüm küme düğümleri (aynı anda olmasa da) erişebilir.
  Küme hizmeti ; Sunucu küme işleminin tüm yönlerini denetleyen ve küme veritabanını yöneten temel yazılım bileşeni. Bir sunucu kümesindeki her düğüm, Küme hizmetinin bir örneğini çalıştırır.
  küme uyumlu olmayan uygulama ; Bir küme düğümünde çalışabilen ve bir küme kaynağı olarak yönetilebilen; ancak, Küme API’sını desteklemeyen bir uygulama.
  küme uyumlu uygulama ; Bir küme düğümünde çalışabilen ve bir küme kaynağı olarak yönetilebilen bir uygulama. Küme uyumlu uygulamalar, sunucu kümesinden durum ve uyarı bilgilerini almak için Küme API’sını kullanırlar.
  Küme Yöneticisi ; Bir kümeyi, kümenin düğümlerini, gruplarını ve kaynaklarını yapılandırmak için kullanılan bir uygulama. Küme Yöneticisi, bilgisayarın bir küme düğümü olup olmadığına bakılmaksızın, güvenilen etki alanının herhangi bir üyesinde çalışabilir.
  Küme Yöneticisi uzantısı ; Küme Yöneticisinin yeni bir kaynak tipini yapılandırmasını sağlamaya yönelik bir Küme Yöneticisi uzantısı uygulama programlama arabirimini (API) uygulayan bir yazılım bileşeni.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - L -
  L2TP (Katman 2 Tünel İletişim Kuralı) ; Endüstri standardında Internet tünel iletişim kuralı. Noktadan Noktaya Tünel İletişim Kuralı’ndan (PPTP) farklı olarak, L2TP, istemci iş istasyonu ile sunucu arasında IP bağlantısı gerektirmez. L2TP, yalnızca, tünel ortamının pakete dayalı noktadan noktaya bağlantı sağlamasını gerektirmektedir. Bu iletişim kuralı ATM, Çerçeve Geçişi ve X.25 gibi ortamlarda kullanılabilir. L2TP, PPTP ile aynı işlevselliği sağlar. L2TP, Katman 2 İletme (L2F) ve PPTP belirtimlerine bağlı olarak, istemcilerin aradaki ağlar üzerinde tüneller oluşturmasını sağlar.
  LAN yerel ağ “1” ; Local area network, eş düzeyli ağ, küçük çaplı network ler, iş veya ev ağı
  LAN yerel ağ “2” ; Bir grup bilgisayarı, yazıcıyı ve göreceli olarak sınırlı bir alanda (örneğin bir binada) bulunan diğer aygıtları birbirine bağlayan bir iletişim ağı. LAN, bağlı her aygıtın ağdaki diğer bağlı aygıtlarla etkileşimli olarak çalışmasını sağlar.
  LAN benzetme istemcisi (LEC) ; ELAN üzerinde yer alan ve veri iletimi, adres çözünürlüğü ve diğer denetim işlevlerini gerçekleştiren istemci. LEC, bir ELAN’daki uç istasyonlarda bulunur
  LAN benzetme sunucusu (LES) ; Benzetilmiş bir yerel ağ (ELAN) için merkezi denetim noktası. LAN benzetmesi istemcilerinin ELAN’a katılmalarını sağlar ve LAN adreslerini ATM adreslerine dönüştürür.
  LAN benzetmesi (LANE) ; Varolan Ethernet ve Token Ring LAN hizmetlerinin bir ATM ağını kaplamasını sağlayan iletişim kuralları kümesi. LANE, LAN bağlı istasyonlar ile ATM bağlı istasyonlar arasında bağlanırlık sağlar.
  LAN benzetmesi yapılandırma sunucusu ; Tek tek yerel ağ benzetme (LANE) istemcilerini, LAN benzetme sunucusuna (LES) yönlendirerek, bunları belirli benzetilmiş yerel ağlara (ELAN’lar) atayan hizmet.
  LCD (Sıvı Kristal Görüntü Birimi)
  LDAP Veri Değişim Biçimi (LDIF) ; Dizin bilgilerini yöneten LDAP yönergelerini içeren dosyalar. Bir LDIF dosyasındaki LDAP komutları, çalıştırılmadan önce okunabilir veya değiştirilebilir; böylece ince ayar yapmak olanaklı hale gelir.
  Lmhosts dosyası ; NetBIOS adlarını (bilgisayar adları için yaygın olarak kullanılır), yerel alt ağda bulunmayan ana bilgisayarların IP adresleriyle eşleyen yerel bir metin dosyası. Windows'un bu sürümünde, dosya systemrootSystem32DriversEtc klasöründe depolanır.


  - M -
  Macintosh için Dosya Sunucusu ; Macintosh ve kişisel bilgisayar istemcilerinin dosyaları paylaşmasına izin veren bir AppleTalk ağ bütünleştirme hizmeti. Macintosh Dosya Sunucusu MacFile olarak da adlandırılır.
  Macintosh için Dosya ve Yazıcı Sunucuları. ; Macintosh kullanıcılarının, Windows Server ailesinin herhangi bir sürümünü çalıştıran bir bilgisayara erişmesini sağlayan bir yazılım bileşeni. Bu bileşenle sağlanan hizmet, kişisel bilgisayar ve Macintosh kullanıcılarının, AppleTalk ağındaki yazıcılar veya Windows sunucusuna bağlı yazıcılar gibi dosya ve kaynakları paylaşmalarını sağlar.
  mantıksal sürücü ;Bir temel ana önyükleme kaydı (MBR) diski üzerindeki uzatılmış bölüm içinde oluşturulan birim. Mantıksal sürücüler, birincil disk bölümlerine benzer. Ancak disk başına sınırsız sayıda mantıksal sürücü oluşturabilirken, disk başına en fazla dört birincil disk bölümü oluşturulabilirsiniz. Mantıksal sürücülere biçimlendirme yapılabilir ve sürücü harfi atanabilir.
  mantıksal yazıcı ; Windows’ta işletim sistemi ile yazıcı arasındaki yazılım arabirimi. Yazıcı, yazma işlemini fiilen yapan aygıttır; mantıksal yazıcı ise, yazdırma sunucusu üzerindeki yazılım arabirimidir. Bu yazılım arabirimi, bir yazdırma işinin nasıl işleneceğini ve hedefine (yerel veya ağ bağlantı noktası, dosya, veya uzaktaki yazdırma paylaşımı) nasıl yönlendirileceğini belirler. Bir belgeyi yazdırdığınızda, belge yazıcıya gönderilmeden önce mantıksal yazıcıda biriktirilir (veya depolanır).
  masaüstü ; Pencerelerin, simgelerin, menülerin ve iletişim kutularının görüntülendiği ekran çalışma alanı.
  masaüstü deseni ; Masaüstünüzde görünen desen. Deseni kendiniz oluşturabilir veya Windows'un sunduğu bir deseni seçebilirsiniz.
  MD2 ; 128 bit’lik bir karma değer oluşturan ve RSA Data Security, Inc şirketi tarafından geliştirilmiş karma algoritma.
  MD4 ; 128 bit’lik bir karma değer oluşturan ve RSA Data Security, Inc şirketi tarafından geliştirilmiş karma algoritma.
  MD5 ; RSA Data Security, Inc şirketi tarafından geliştirilmiş ve çeşitli Noktadan Noktaya İletişim Kuralı (PPP) satıcıları tarafından şifrelenmiş doğrulama için kullanılan endüstri standardında tek yönlü 128 bit karma şeması. Karma şema, veriyi (örneğin bir parolayı) sonuç benzersiz olacak ve özgün şekline geri getirilemeyecek şekilde dönüştürür. CHAP kimlik doğrulama iletişim kuralı, yanıtta, tek yönlü MD5 karma özelliğine sahip kimlik sorma yanıtı işlemini kullanır. Bu şekilde, parolayı ağ üzerinden fiilen göndermeden sunucuya parolanızı bildiğinizi kanıtlayabilirsiniz.
  Message Queueing ; Farklı zamanlarda çalışan dağıtılmış uygulamaların, farklı bilgisayarlardan oluşan ağlar üzerinde ve çevrimdışı durumda olabilen bilgisayarlar ile iletişim kurmasını sağlayan bir Windows iletiyi sıraya alma ve yönlendirme sistemi. Message Queueing hizmeti, garantili ileti teslimi, etkili yönlendirme, güvenlik ve öncelik tabanlı ileti alma ve gönderme olanağı sağlar. Message Queueing hizmetinin eski adı MSMQ’dur.
  Message Queueing sunucusu ; Message Queueing’de (MSMQ olarak da bilinir), istemci bilgisayarlara iletiyi sıraya alma, yönlendirme ve dizin hizmetleri sağlayabilen bir bilgisayar. Message Queuing sunucuları aşağıdaki işlemler için kullanılabilir:
  • Bağımsız istemciler için ileti yönlendirmek ve oturum yoğunlaşması sağlamak.
  • Siteler arasında yönlendirme bağlantıları üzerinden ileti yönlendirmesi sağlamak.
  • Bağımlı istemciler için sıralar oluşturmak ve iletiler depolamak.
  • Active Directory’deki (Windows etki alanı denetleyicisi üzerinde yüklüyse) bilgilere erişmek.
  Messenger hizmeti ; Yöneticiler veya Uyarıcı hizmeti tarafından gönderilen iletileri gönderen ve alan bir hizmet.
  meta verileri ; Verilerle ilgili veriler. Örneğin, bir dosyanın başlığı, konusu, yazarı ve boyutu, o dosyanın meta verilerini oluşturur.
  metin hizmeti ; Kullanıcının metin girmesini veya düzenlemesini sağlayan bir program. Metin hizmetleri, klavye düzenlerini, el yazısı ve konuşma tanıma programlarını ve Giriş Yöntemi Düzenleyici’lerini (IME) içerir. IME’ler, Doğu Asya dillerindeki karakterleri klavye ile girmek için kullanılır.
  metin kutusu ; İletişim kutusunda, bir komutu gerçekleştirmek için gereken bilgileri yazdığınız kutu. İletişim kutusu açıldığında metin kutusu boş olabilir veya metin içerebilir.
  Microcom Ağ Oluşturma İletişim Kuralı 4 (MNP4) ; Modemlerin bozulan verileri otomatik olarak yeniden göndermesini olanaklı kılan ve yalnızca hatasız verilerin modemden geçmesini sağlayan endüstri standardında bir iletişim protokolü. MNP2 ve MNP3 standartları MNP4 standardına eklenmiştir.
  Microcom Ağ Oluşturma İletişim Kuralı 5 (MNP5) ; Modemlerin, göndermeden önce verileri sıkıştırarak gönderilen veri miktarını arttırmalarına sağlayan bir veri sıkıştırma standardı. Veriler en çok 2:1 oranında sıkıştırılabilir. Bazen, MNP5, sıkıştırılmış olan verileri açar. Bu işlem, performansın düşmesine neden olur. MNP5 modeminiz varsa, modem sıkıştırması ve yazılım sıkıştırmasını aynı anda etkinleştirmeyin. MNP5 sıkıştırmasını etkinleştirmek için, MNP4 hata denetimini de etkinleştirmelisiniz.
  Microsoft Bilgi Tabanı ; Microsoft Bilgi Veritabanı: Microsoft ürünleri ile ilgili her bilginin, konu konu sıralandığı bir veritabanıdır. Microsoft’un internet sitesinden ulaşabilirsiniz.
  Microsoft Dağıtılmış İşlem Eşgüdümcüsü (MS DTC) ; Message Queueing ve Microsoft SQL Sunucusu gibi birden çok kaynak yöneticisine dağıtılmış işlemlerin eşgüdümünü sağlayan bir işlem yöneticisi. MS DTC, Message Queueing yüklendiğinde otomatik olarak yüklenir.
  Microsoft için Ayrılmış (MSR) bölüm ;Her GUID bölümleme tablosu (GPT) diskinde bulunan gerekli bir bölüm. Sistem bileşenleri, MSR bölümünün bazı kısımlarını kendi kullanımları için yeni bölümlere ayırabilir. Örneğin, bir GPT temel diskini dinamiğe dönüştürdüğünüzde, sistem, MSR bölümünün bir kısmını Mantıksal Disk Yöneticisi (LDM) meta verileri bölümü olarak kullanılmak üzere ayırır. MSR bölümünün boyutu, GPT diskinin boyutuna bağlı olarak değişir. 16 GB’den küçük olan diskler için, MSR bölümü 32 MB’dir. 16 GB’den büyük olan diskler için, MSR bölümü 128 MB’dir. MSR bölümü, Disk Yönetimi’nde görünmez. Ayrıca, MSR bölümünde veri saklayamaz ve bu bölümü silemezsiniz.
  Microsoft Noktadan Noktaya Şifreleme (MPPE) ; RSA RC4 kullanan 128-bit veya 40-bitlik anahtar şifreleme algoritması. MPPE, uzaktan erişim istemcisi ile uzaktan erişim veya tünel sunucusu arasında paket gizliliği sağlar ve IP güvenliği (IPSec) kullanılamadığında işe yarar. MPPE 40-bitlik anahtarlar, geçerli Kuzey Amerika verme sınırlamalarını karşılamak için kullanılır. MPPE Ağ Adresi Çevirisi ile uyumludur.
  Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ; Konsol olarak adlandırılan yönetimsel araçların bulunduğu çerçeve. Konsol, araçları, klasörleri veya başka kapsayıcıları, World Wide Web sayfalarını ve diğer yönetim öğelerini içerebilir. Bu öğeler, konsol ağacı olarak adlandırılan konsolun sol bölmesinde görüntülenir. Bir konsolun, konsol ağacının görünümlerini sağlayabilecek bir veya daha çok penceresi olabilir.
  Ana MMC penceresi, konsolların yazılmasına yönelik komutlar ve araçlar sunar. Konsol, Kullanıcı Modu’nda olduğunda, MMC’nin yazma özellikleri ve konsol ağacının kendisi gizlenebilir.
  MIDI ayarları ; Kullandığınız MIDI aygıtının türünü, MIDI dosyalarını çalmak için gerekli kanal ve yazılım ekleme ayarları ve aygıtın kullandığı bağlantı noktasını belirten ayar.
  modem (modülatör/demodülatör) ; Bilgisayar bilgilerinin bir telefon hattı üzerinden gönderilmesini ve alınmasını sağlayan bir aygıt. Gönderen modem dijital bilgisayar verilerini bir telefon hattı üzerinden aktarılabilen analog sinyallere dönüştürür. Alıcı modem, analog sinyalleri dijital biçime geri çevirir.
  modem sıkıştırması ; Veri içeriğini kaybetmeden iletilen karakter sayısını azaltmak için kullanılan bir teknik. Gönderen modem verileri sıkıştırır ve alan bilgisayar veya modem verileri açarak başlangıçtaki durumuna getirir.
  modülasyon standartları ; Modemlerin dijital verileri, telefon hatları üzerinden iletilebilecek analog sinyallere nasıl dönüştüreceğini belirleyen iletişim kuralları.
  Başlangıçta Bell şirketi Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan standartları, CCITT ise uluslararası önerileri oluşturmuştur. Günümüzde ITU-T (CCITT’nin yeni adı), hem uluslararası, hem ABD’deki modem üreticileri tarafından genel olarak benimsenen öneriler sunar. ITU-T V serisi önerileri (örneğin, V.34 ve V.90) veri iletişimini telefon ağı üzerinden tanımlar. -bis ve -ter sonekleri (örneğin, V.32bis), sonraki sürümleri gösterir.
  MS-DOS (Microsoft Disk İşletim Sistemi) ;Tüm kişisel bilgisayarlar ve bunlarla uyumlu bilgisayarlarda kullanılan bir işletim sistemi. OS/2 gibi diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi kullanıcının klavye girişlerini bilgisayarın gerçekleştirebileceği işlemlere çevirir. MS-DOS’a, komut istemi kullanılarak kolayca erişilebilir, MS-DOS tabanlı programlara ise masaüstünde kısayollar oluşturularak erişilebilir.
  MS-DOS tabanlı program ; MS-DOS ile çalışmak üzere tasarlanmış olan ve bu nedenle tüm Windows özelliklerinden yararlanamayabilecek bir program.
  Multitasking ; Multitasking bilgisayarın aynı anda performansından bir şey kaybetmeden bir çok işi birden yapabilmesine denir.
  Mürekkep ; Metni elyazısı biçiminde girmenize olanak tanıyan bir seçenek. Elle yazılmış metninizi klavyeyle yazılmış metne dönüştürmek yerine, metin bir nesneye dönüştürülür ve yazdığınız gibi görüntülenir.
  Müzik Aleti Dijital Arabirimi (MIDI) ; Müzik birleştiricilerinin, müzik aletlerinin ve bilgisayarların birbirlerine bağlanmasına olanak tanıyan bir seri arabirim standardı. MIDI standardı kısmen donanım ve kısmen müzik ve seslerin kodlanıp MIDI aygıtları arasında iletilme yoluna ilişkin açıklamalara dayanır. MIDI aygıtları arasında iletilen bilgiler, perde ve ses düzeyi gibi ses özelliklerini 8-bitlik dijital bilgiler olarak kodlayan ve MIDI iletisi olarak adlandırılan bir şekildedir.
  MIDI aygıtları müzik oluşturmak, kayıt etmek ve çalmak için kullanılabilir. MIDI kullanılarak, bilgisayarlar, birleştiriciler ve sıralayıcılar birbirleriyle iletişim kurabilir ve duruma göre yalnızca zamanı tutabilir veya bağlı olan diğer donatımların oluşturduğu müziği gerçekten denetleyebilirler.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  - N-
  nesne ; Dosya, klasör, yazıcı veya Active Directory nesnesi gibi ayrı, adlandırılmış bir öznitelikler kümesiyle tanımlanan bir varlık. Örneğin bir Dosya nesnesinin öznitelikleri, dosya adını, konumunu ve boyutunu içerirken; bir Active Directory Kullanıcı nesnesinin öznitelikleri, kullanıcının ilk adını, soyadını ve e-posta adresini içerebilir.
  OLE ve ActiveX için bir nesne başka bir nesneyle ilişkilendirilebilen veya başka bir nesneye katıştırılabilen herhangi bir bilgi olabilir.
  NetBIOS Genişletilmiş Kullanıcı Arabirimi (NetBEUI) ; Microsoft Networking için yerel olan bir ağ iletişim kuralı. Genellikle 1 ile 200 arasında istemci içeren küçük, bölüm boyutunda yerel ağlarda (LAN) kullanılır. Tek yönlendirme yöntemi olarak Token Ring kaynak yönlendirmesini kullanabilir. Bu iletişim kuralı NetBIOS standardının Microsoft uygulamasıdır.
  NetWare Çekirdek İletişim Kuralı (NCP) ; Bir Novell NetWare ağı üzerindeki sunucu ve istemci bilgisayarları arasında kaynak (disk ve yazıcı gibi), bağlama ve NDS işlemleri hakkında iletişimleri yöneten dosya paylaşım iletişim kuralı. İstemci bilgisayarlarından gelen istekler IPX iletişim kuralıyla iletilir. Sunucular NCP yönergelerine göre yanıt verirler.
  nokta/inç (DPI) ; Ekran ve yazıcı çözünürlüğünü ölçmek için kullanılan ve bir aygıtın inç cinsinden bir doğru üzerinde görüntüleyebileceği veya yazdırabileceği nokta sayısını gösteren standart. İnç başına nokta sayısı arttıkça daha iyi çözünürlük elde edilir.
  Noktadan Noktaya İletişim Kuralı (PPP) ; Birden çok iletişim kuralı datagramını taşımak amacıyla noktadan noktaya bağlantıların kullanımı için endüstri standardında bir iletişim kuralları grubu. PPP, RFC 1661’de belgelenmiştir.
  Noktadan Noktaya Tünel İletişim Kuralı (PPTP) ; Uzaktaki kullanıcıların Internet hizmet sağlayıcısını (ISP) arayarak veya doğrudan Internet’e bağlanarak şirket ağlarına güvenli biçimde erişmesine olanak sağlayan birden çok iletişim kuralı sanal özel ağlarını (VPN) destekleyen ağ teknolojisi. Noktadan Noktaya Tünel İletişim Kuralı (PPTP), IP paketleri içinde IP, IPX veya NetBEUI trafiği için tünel veya kapsül oluşturur. Bu durum, kullanıcıların belirli ağ iletişim kurallarına bağımlı olan uygulamaları uzaktan çalıştırabileceği anl***** gelir.
  normal yedekleme ; Tüm seçili dosyaları yedekleyen ve yedeklenen her dosyayı yedeklenmiş olarak işaretleyen (başka bir deyişle arşiv özniteliğini sıfırlayan) bir yedekleme türü. Normal yedeklemelerde dosyaların tümünü geri yüklemek için yalnızca yedekleme dosyasının son kopyasına gereksinim duyulur. Genelde normal yedekleme ilk yedekleme kümesi oluşturulduğunda yapılır.
  Novell Dizin Hizmetleri (NDS) ; Novell NetWare 4.0 çalıştıran ağlarda ağdaki her kaynağa ilişkin bilgileri tutan ve bu kaynaklara erişim sağlayan dağıtılmış bir veritabanı.
  Nslookup ; Etki Alanı Ad Sistemi (DNS) altyapısını tanılamak için kullanılan bir komut satırı.
  NTDS-DSA nesnesi ; Belirli bir etki alanı denetleyicisinde çalışan Active Directory hizmetinin yapılandırılmasını gösteren bir nesne. Örneğin, NTDS-DSA nesnesi, Active Directory hizmetinin genel katalog hizmetleri sağlayıp sağlamayacağını belirleyen ayarı içerir. NTDS-DSA nesneleri, Active Directory Yükleme Sihirbazı’nın (dcpromo.exe) çalışması sırasında oluşturulur ve silinir.
  Bir NTDS-DSA nesnesi, Yapılandırma dizin bölümünde saklanır ve her zaman belirli bir Active Directory hizmetinin çalışmakta olduğu etki alanı denetleyicisini gösteren Sunucu öğesinin alt öğesidir. Örneğin, bir NTDS-DSA nesnesinin ayırt edici adı aşağıdaki gibi ise:
  CN=NTDS Settings, CN=RESKIT1,CN=Servers,
  CN=Washington,CN=Sites,CN=Configuration,DC=reskit, DC=com
  o zaman ilgili Server nesnesinin ayırt edici adı:
  CN=RESKIT1,CN=Servers,CN=Washington,CN=Sites,
  CN=Configuration,DC=reskit,DC=com
  NTFS dosya sistemi “1” ; Performans, güvenlik, güvenilirlik ve FAT dosya sisteminin hiçbir sürümünde bulunmayan ileri düzey özellikleri sağlayan gelişmiş dosya sistemi. Örneğin NTFS, standart işlem günlüğü ve kurtarma tekniklerini kullanarak birim tutarlılığını garanti eder. Sistemde hata ortaya çıkarsa, NTFS, dosya sisteminin tutarlılığını geri yüklemek için günlük dosyası ve denetim noktası bilgilerini kullanır. Windows 2000 ve Windows XP’de, NTFS, dosya ve klasör izinleri, şifreleme, disk kotaları ve sıkıştırma gibi gelişmiş özellikler de sağlar.
  NTFS dosya sistemi “2” ; Sabit diski daha nizami bir biçimde kullanır. NTFS sistemlerde FAT sistemlere göre daha iyi bir dosya sistemi, daha çok verim, güvenlik ve bir çok ek özellik içerir. XP’de NTFS ile daha iyi dosya ve klasör denetimi sağlanır, şifreleme ve sıkıştırma konusunda da verim artar.
  NTLM ; İstemcilerle sunucular arasında kimlik doğrulaması sağlayan bir güvenlik paketi.
  NTLM kimlik doğrulaması iletişim kuralı ; Bir talep/yanıt kimlik doğrulaması iletişim kuralı. NTLM kimlik doğrulaması iletişim kuralı, Windows NT sürüm 4.0 ve önceki sürümlerde ağ kimliği doğrulaması için varsayılan iletişim kuralıydı. İletişim kuralı Windows 2000’de desteklenmeye devam eder, ancak artık varsayılan iletişim kuralı değildir.
  NWLink ; NetBIOS ağlarında kullanılan Ağlar Arası Paket Değiş Tokuşu (IPX), Sıralı Paket Değiş Tokuşu (SPX) ve NetBIOS iletişim kurallarının uygulaması. NWLink, yönlendirmeyi destekleyen ve Netware’i tanıyan Sockets tabanlı uygulamaların IPX/SPX Sockets tabanlı uygulamalarla iletişim kurduğu NetWare istemci-sunucu uygulamalarını destekleyebilen standart bir ağ iletişim kuralıdır.


  - O-
  olası sahipler ; Kümedeki hangi düğümlerin o kaynağı çalıştırabildiğini belirten liste. Varsayılan olarak her iki düğüm olası sahip şeklinde görüntülenir ve dolayısıyla kaynak iki düğümden birinde çalışabilir. Çoğu durumda, bu varsayılan ayarın kullanılması uygundur. Kaynağın yük devri yapabilmesini istiyorsanız, her iki kaynak da olası sahip olarak işaretlenmelidir.
  olay ; Kullanıcılara haber verilmesini veya günlüğe bir girdi eklenmesini gerektiren, sistemde veya bir uygulamadaki herhangi bir önemli olay.
  Olay Görüntüleyicisi ; Olay günlüklerini görüntülemek ve yönetmek, donanım ve yazılım sorunları hakkında bilgi toplamak ve güvenlik olaylarını izlemek için kullanabileceğiniz bir bileşendir. Olay Görüntüleyicisi, program, güvenlik ve sistem olaylarıyla ilgili günlükleri tutar.
  olay günlüğü ; Hizmetlerin başlatılması veya durdurulması veya kullanıcıların oturum açması ve oturum kapatması ve kaynaklara erişmesi gibi belirli olaylar gerçekleştiğinde denetim izine bir denetim girdisi kaydetme işlemi. Olay Görüntüleyicisi’ni hem Windows olaylarını hem de AppleTalk ağ bütünleştirme olaylarını gözden geçirmek için kullanabilirsiniz.
  Olay Günlüğü hizmeti ; Olayları sistem, güvenlik ve uygulama günlüklerine kaydeden bir hizmet. Olay Günlüğü hizmeti Olay Görüntüleyicisi olarak da bilinir.
  OLE ; Bir uygulamada oluşturulan bilgileri, elektronik tablo veya sözcük işlem dosyası gibi başka bir uygulamada oluşturulmuş olan bir belgeye yapıştırarak uygulamalar arasında bilgi aktarma ve paylaşma.
  oluşturma amacı ; Renk yönetiminde, görüntü dosyasında belirtilen renkleri bir ekranın veya yazıcının tüm renk genişliğine eşleştirmek için kullanılan yaklaşımdır. Renk skalası, bir aygıtın üretebileceği renk aralığıdır.
  onaltılı ; 0 ile 9 arasındaki sayılar ve büyük veya küçük yazılan A (onlu sistemde 10’a denktir) ile F (onlu sistemde 15’e denktir) harfleriyle ifade edilen onaltılık tabana göre bir sayı sistemi.
  OpenType yazı tipleri ; Satır ve eğri komutlarıyla oluşturulan ve ölçeklenebilen ve döndürülebilen anahat yazı tipleri OpenType yazı tipleri, tüm boyutlarda ve Windows 2000 destekli tüm çıkış aygıtlarında net ve okunabilirdir. OpenType, TrueType yazı tipi teknolojisinin bir uzantısıdır.
  orman ; Ortak bir şema, yapılandırma ve genel kataloğu paylaşan ve iki yönlü karşılıklı güven ile birbirine bağlanmış, bir veya daha çok Windows etki alanı topluluğu.
  ortak anahtar; Bir şifreleme anahtarı çiftinin bir ortak anahtar algoritmasıyla kullanılan gizli olmayan yarısı. Ortak anahtarlar genelde bir oturum anahtarını şifrelemek, dijital bir imzayı doğrulamak veya karşılık gelen özel anahtarla çözülebilecek verileri şifrelemek için kullanılır.
  ortak anahtar alt yapısı (PKI) ; Bu terim genelde sertifikaları ve ortak ve özel anahtarları düzenleyen veya denetleyen kanunları, ilkeleri, standartları ve yazılımı tarif etmek için kullanılır. Uygulamada, dijital sertifikalar, sertifika yetkilileri ve bir elektronik işlemde taraf olan herkesi doğrulayan ve denetleyen başka yetkililerden oluşan bir sistemdir. Elektronik ticaretin gerekli bir öğesi olarak geniş bir kullanım bulmasına karşın PKI standartları henüz geliştirilme aşamasındadır.
  Ortak Anahtar Şifreleme Standartları (PKCS) ; RSA şifreleme, Diffie-Hellman anahtar anlaşması, parolaya dayalı şifreleme, uzatılmış sözdizimi, şifreleme ileti sözdizimi, özel anahtar bilgisi sözdizimi, sertifika istek sözdizimi ve seçilen öznitelikler gibi standartları içeren bir ortak anahtar şifrelemesi standartları ailesi. Bu standartlar, RSA Data Security, Inc. tarafından geliştirilmiştir, bu firmaya aittir ve yine bu firma tarafından korunur.
  ortak anahtar şifrelemesi ; Matematiksel olarak birbirleriyle ilişkisi olan iki şifreleme anahtarını kullanan bir şifreleme yöntemi. Birine özel anahtar denir ve gizli tutulur. Diğeri ortak anahtar olarak bilinir ve tüm olası yazışma taraflarına serbestçe dağıtılır. Tipik bir senaryoda gönderici ve iletiyi şifrelemek için alıcının ortak anahtarını kullanır. Yalnızca alıcı iletiyi çözmek için ilgili özel anahtara sahiptir. Ortak anahtar ile özel anahtar arasındaki karmaşıklık anahtarların yeterince uzun olması şartıyla hesaplama açısından birini diğerinden belirleme çabasının mantıklı sınırılar içerisinden kalamayacağı anl***** gelir. Ortak anahtar şifrelemesi asimetrik şifreleme olarak da bilinir.
  ortak anahtar şifresi ; İki farklı anahtarın kullanıldığı şifreleme yöntemi. Verileri şifrelemek için bir genel anahtar ve verilerin şifresini çözmek için bir özel anahtar. Ortak anahtar şifrelemesi asimetrik şifreleme olarak da bilinir.
  Ortak Anahtarlı Telefon Ağı (PSTN) ; Dünya çapında kullanılabilen standart analog telefon hatları.
  ortak gruplar ; Bilgisayara oturum açan tüm kullanıcılar için Başlat menüsündeki program listesinde görünen gruplar. Ortak grupları, yalnızca yöneticiler oluşturabilir veya değiştirebilir.
  ortak sıra ; Message Queueing için, Active Directory’de yayınlanan ve bir Windows girişimi üzerinden çoğaltılan bir sıra. Bu nedenle genel sıralar, kuruluş genelinde Message Queueing’i çalıştıran herhangi bir bilgisayarda bulunabilir.
  ortam ; Bilgisayar verilerini depolayan her türlü sabit veya çıkarılabilir nesne. Örnek olarak sabit diskler; disketler, teypler ve CD’ler gösterilebilir.
  ortam değişkeni ; Windows tarafından kullanılabilen simgesel bir adla ilişkilendirilmiş sürücü, yol veya dosya adı gibi ortam bilgilerinden oluşan bir dize. Ortam tablolarını tanımlamak için Denetim Masası'ndaki Sistemi veya komut isteminden set komutunu kullanın.
  ortam havuzu ; Aynı yönetim ilkelerine sahip mantıksal çıkarılabilir ortam topluluğu. Ortam havuzları uygulamalar tarafından, Çıkarılabilir Bellek ile yönetilen kitaplıkların içindeki belirli teyp veya disklere erişimi denetlemek için kullanılır. Dört tip ortam havuzu vardır: Tanınmayan, alma, boş ve uygulamaya özgü. Her ortam havuzu, yalnızca ortamları veya ortam havuzlarını depolayabilir.
  ortamdaki katalog ; Yedekleme saklama ortamı üzerinde saklanan bilgiler. Ortam üzerindeki katalogda yedekleme kümesinde yedeklenen dosya ve klasörlerin listesi yer alır.
  ortamı algılama ; Bir ağ kablosu bağlantı hatası saptadığında, kablo bağlantısı yeniden oluşturuluncaya kadar, bağlı iletişim kurallarını hatalı ağ bağdaştırıcısından çıkaran bir özellik. Bu bağlı iletişim kuralları olmadan, hatalı ağ bağdaştırıcısıyla bağlanmış ağ arabirimi küme iletişimi için kullanılamaz.
  OS/2 ; Intel’in 80286, 80386, i486 ve Pentium işlemcilerini kullanan kişisel bilgisayarlar için korumalı modlu, sanal bellekli, çoklu görevli bir işletim sistemi. OS/2, MS-DOS tabanlı programlarının çoğunu çalıştırabilir ve tüm MS-DOS disklerini okuyabilir.
  Otomatik Özel IP Adresleme (APIPA) ; TCP/IP'nin dinamik adresleme için yapılandırıldığı ve Dinamik Ana Makine Yapılandırma İletişim Kuralı'nın (DHCP) kullanılamadığı durumlarda, Windows XP TCP/IP'nin, 169.254.0.1 ile 169.254.255.254 aralığını ve alt ağ maskesi olarak 255.255.0.0 değerini kullanarak benzersiz bir IP adresi yapılandırması sağlayan özellik.
  oturum ; İki ana bilgisayar arasında veri değişimi yapmak için oluşturulan mantıksal bir bağlantı. Genellikle, oturumlar güvenli bir şekilde veri gönderebilmek için sıralama ve bilgilendirme hizmetlerini kullanırlar.
  TCP/IP trafiği yükünü dengeleme içeriğinde, bir sunucuya yönlendirilen istemci istekleri kümesi. Bu istekler, birden çok, olanaklıysa, eşzamanlı TCP bağlantılarıyla başlatılabilir. Sunucu programı, bazen istekler arasındaki durum bilgilerinin bakımını yapar. Sunucu durumuna erişimi korumak için, Ağ Yükü Dengeleme hizmetinin, yükü dengelerken bir oturumdaki tüm istekleri aynı küme ana bilgisayarına yönlendirmesi gerekir.
  oturum açma ; Bir ağı, kullanıcıyı ağa tanıtan bir kullanıcı adı ve parola vererek kullanmaya başlama.
  oturum açma hakkı ; Bir kullanıcıya verilen ve kullanıcının bir sisteme oturum açma yollarını belirten bir kullanıcı hakkı. Sisteme uzaktan oturum açma hakkı, oturum açma hakkına örnek olarak verilebilir.
  oturum açma komut dosyası ; Kullanıcı hesaplarına atanabilen dosyalar. Genellikle bir toplu iş dosyası olan oturum açma komut dosyası, kullanıcı her oturum açtığında otomatik olarak çalışır. Bu dosya, her oturum açılışında kullanıcının çalışma ortamını yapılandırmak için kullanılabilir. Ayrıca, yöneticinin, her yönüyle ilgilenmesine gerek kalmadan kullanıcı ortamını etkilemesini olanaklı hale getirir. Oturum açma komut dosyası bir veya birden çok kullanıcı hesabına atanabilir.
  oturum açma komut dosyası yolu ; Oturum açma komut dosyasının konumunu belirten dizin adları sırası. Bir kullanıcı oturum açtığında, kimlik doğrulama işlemini yapan bilgisayar, (söz konusu kullanıcı hesabı için belirtilmişse) bilgisayardaki oturum açma komut dosyası yolunu (genellikle systemrootSystem32ReplImportScripts) izleyerek belirtilen oturum açma komut dosyasının konumunu saptar.
  Oturum Tanımı İletişim Kuralı (SDP) ; TAPI’nin, IP çok noktaya yayın konferanslarını duyurmak için kullandığı bir iletişim kuralı. Bu iletişim kuralı, oturum duyurusu, oturum çağrısı ve diğer oturum başlatma biçimleri amacıyla, çoklu ortam oturumlarını tanımlar. SDP tanımlayıcıları Active Directory’de depolanır. SDP, IETF’de RFC 2327 içinde tanımlanmıştır.
  oturum yoğunluğu ; Message Queueing’de, bir site içindeki ağ bant genişliğini düşüren ve siteler arası oturum sayısını azaltan bir özellik. Özel yapılandırılmış yönlendirme hizmetli Message Queueing sunucuları oturum yoğunluğu sağlar.
  oyun bağlantı noktası ; Bilgisayarınıza bir oyun çubuğu veya başka bir oyun aygıtını bağladığınız bir giriş/çıkış bağlantısıdır. Genellikle PC'nin arkasındaki 15 iğnelik bir yuvadır.


  - Ö -
  ölçeklenebilirlik ; Bir bilgisayar, hizmet veya uygulamanın, artan başarım isteklerini karşılamak üzere ne kadar iyi büyüyebileceğini gösteren bir ölçü. Sunucu kümeleri için, varolan küme genel yük kapasitesini aştığında, kümeye bir veya daha çok sistem ekleyebilme özelliği.
  ölçü ; Aynı hedefe giden birkaç olası yol arasında en iyi yol seçimini sağlayan, IP yönlendirme tablosundaki bir yolun maliyetini gösteren sayı.
  ön plan programı ; Etkin pencerede çalışan program (başlık çubuğu vurgulu olan ve en önde görünen pencere). Ön plan programı, kullanıcıdan gelen komutlara yanıt verir.
  ön uç işlemcisi (FEP) ; İletişimde, iletişim hatları ile bir ana bilgisayar arasında bulunan ve ana bilgisayarın iletişimle ilgili görevlerini hafifletmek için kullanılan bilgisayar; bazen iletişim denetleyicisi ile eşanlamlı olarak değerlendirilir. Ön uç işlemci, tamamen hata algılama ve denetimini içeren bilgilerin işlenmesine; iletilerin alınması, iletimi ve şifrelenmesine ve diğer aygıtlara giden ve bu aygıtlardan çıkan hatların yönetimine adanmıştır.
  önbelleğe alma ; Son kullanılan veri değerlerini, ileride daha hızlı erişmek için, belleğin özel bir havuzunda geçici olarak saklama işlemidir. DNS için, genellikle DNS sunucusunun, DNS sorgularının çözümlenmesi sırasında DNS ad alanıyla ilgili öğrenilen bilgileri saklama özelliğidir. (Örneğin, DNS sunucusu, diğer DNS sunucuları tarafından alınan DNS kayıtlarını önbelleğe alabilir.) Önbelleğe alma, DNS istemcilerinin son sorgularda öğrenilen bilgileri bir önbellekte saklama yolu olarak DNS İstemcisi hizmeti aracılığıyla da kullanılabilir.
  önbellek ; DNS ve WINS’de, uzak ana bilgisayarların yeni çözümlenmiş adları için, kaynak kayıtlarının saklandığı yerel bir bilgi deposu. Önbellek, genellikle bilgisayar, adları sorgularken ve çözümlerken dinamik olarak oluşturulur. Ayrıca, sorgulanan adları çözümlemek için gereken zamanın en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olur.
  önbellek çözümleyicisi ; Öğrenilen, son öğrenilen DNS etki alanı ad bilgilerinin önbelleğe alınmasını gerçekleştiren, istemci tarafındaki bir DNS ad çözümleme hizmeti. Önbellekleme çözümleyicisi hizmeti, ad sorgularının işlenmesi sırasında DNS sunucularından alınan kaynak kayıtları için, DNS’yi tanıyan programlara sistem düzeyinde erişim sağlar. Önbelleğe alınan veriler, sınırlı bir süre için kullanılır ve etkin Yaşam Süresi (TTL) değerine göre eskir. Her kaynak kaydı (RR) için TTL değerini ayrı ayrı belirleyebilirsiniz. Aksi takdirde, bölge için SOA RR kaydında belirlenen en düşük TTL değeri varsayılan değer olarak alınır.
  önbellek dosyası ; Etki Alan Ad Sistemi (DNS) sunucusu tarafından, hizmet başlatıldığında, önbelleğe alınan adları önceden yüklemek için kullanılan bir dosya. DNS, bu dosyada saklanan kaynak kayıtlarını, yetkili sunuculara uzak adlar için başvuru sağlayan kök sunucularının yerini bulmaya yardımcı olmak için kullandığından, bu dosya, kök ipuçları dosyası olarak da bilinir. Windows DNS sunucuları için, önbellek dosyasına Cache.dns adı verilir ve bu dosya %SystemRoot%System32Dns klasörüne yerleştirilir.
  önceden geri aramaya ayarlanmış ; Kullanıcı ayrıcalıkları verilirken, uzaktan erişim sunucusunun ağ yöneticisi tarafından sağlanan numaralardan geri arayarak kullanıcıları doğruladığı güvenlik biçimi. Geri arama için öndeğer numarasını yalnızca bir ağ yöneticisi değiştirebilir. Bu işlem, başka birinin kullanıcının parolasını kullanarak kullanıcının olağan konumu dışındaki bir yerden sunucuya bağlanmasını engeller.
  önceden tanımlı anahtar ; Kayıt defterinin ana bölümlerinden birini oluşturan anahtar. Her önceden tanımlı anahtar, anahtarın adı pencerenin başlık çubuğuna yazılarak ayrı bir Kayıt Defteri penceresinde görüntülenir. Örneğin HKEY_CLASSES_ROOT önceden tanımlı bir anahtardır.
  İşlem Denetimi’nde, bir işlemin veya işlem grubunun, CPU ve sistem kaynakları kullanımına göre sıralanması. Bu değeri İşlem Denetimi ek bileşeninde ayarlayabilirsiniz.
  önyükleme ; Bir bilgisayarı başlatma veya sıfırlama işlemi. İlk açıldığında (soğuk önyükleme) veya sıfırlama (sıcak önyükleme) işleminde bilgisayar, bilgisayarı kullanıma hazırlayan işletim sistemini yükleyen ve başlatan yazılımı çalıştırır.
  önyükleme birimi ; Windows işletim sistemini ve destek dosyalarını içeren birim. Önyükleme birimi, zorunlu olmamakla birlikte, sistem birimiyle aynı olabilir.
  önyükleme bölümü ; Windows işletim sistemini ve destek dosyalarını içeren bölüm. Önyükleme bölümü sistem bölümüyle aynı olabilir, fakat aynı olmak zorunda değildir.
  önyükleme dosyaları ; Windows'u başlatmak için gereken sistem dosyaları. Önyükleme dosyaları arasında Ntldr ve Ntdetect.com da yer alır.
  önyükleme iletişim kuralı (BOOTP) ; Disksiz iş istasyonlarını yapılandırmak için, özellikle TCP/IP ağlarında kullanılan bir iletişim kuralı. RFC 951 ve 1542 bu iletişim kuralını tanımlar. DHCP, bu iletişimi kullanan sonraki bir önyükleme yapılandırması iletişim kuralıdır. Microsoft DHCP hizmeti, BOOTP hizmeti için sınırlı destek sağlar.
  özel ağ ; Yalnızca düğümden düğüme iletişimi destekleyen bir küme ağı.
  özel aktarmalı hat grubu (PBX) ; Bir kurum içindeki kullanıcılara genel anahtarlanmış telefon ağına girmeden birbirleriyle görüşme olanağı sağlayan bir otomatik telefon anahtarlama sistemi. Kullanıcılar dış numaraları da arayabilir.
  özel anahtar ; Bir şifreleme anahtarı çiftinin bir ortak anahtar algoritmasıyla kullanılan gizli yarısı. Özel anahtarlar genelde bir simetrik oturum anahtarını çözmek, verileri dijital olarak imzalamak veya karşılık gelen ortak anahtarla şifrelenen verileri çözmek için kullanılır.
  Özel Bilgi Talebi El Sıkışma Kimlik Doğrulaması İletişim Kuralı (CHAP) ; RFC 1994'de tanımlanan ve uzak erişim sunucunun bağlantı talebine olan yanıtı karma tabloya dönüştürmek için endüstri standardı İleti Özeti 5 (MD 5) tek yollu şifreleme şemasını kullanan, PPP bağlantıları için bir özel bilgi talebi-yanıt kimlik doğrulaması iletişim kuralıdır.
  özel dosya türü ; Genellikle özel tipte dosyalar için oluşturulmuş uzantılara sahip dosyalar. Özel dosya türleri sistem kayıt defteri tarafından izlenmez.
  özel erişim izinleri ; NTFS birimlerinde kullanılan özel bir izin kümesi. Standart izin kümesinden tek tek bileşenler seçerek dosyalar ve dizinler üzerindeki izinleri özelleştirebilirsiniz.
  özel sıra ; Message Queueing için, Active Directory’de yayınlanmamış olan ve sıranın yalnızca tam adına erişimi olan uygulamalar tarafından erişilebilen bir sıra.
  özellik ; Nesne veya aygıt sınıflarının bir özelliği veya parametresi. Örneğin, Microsoft Word dosyalarının özellikleri Boyut, Oluşturulma Tarihi ve Karakter Sayısı’nı içerir.
  özellik değeri ; Bir özelliği tanımlayan belirli bir karakteristik veya parametre. Örneğin belirli bir Microsoft Word belgesinin özellik değerleri Boyut = 10,000 bayt, Oluşturulma Tarihi = Ocak 2, 1999 ve Karakter Sayısı = 5,250 olabilir.
  özellik önbelleği ; Dizin Oluşturma Hizmeti için belge özellikleri için değerleri saklayan bir dosya.
  öznitelik ; Dosyalar için, bir dosyanın salt okunur, gizli, arşivlenmeye (yedeklenmeye) hazır, sıkıştırılmış veya şifrelenmiş olup olmadığını ve dosya içeriğinin hızlı dosya araması için dizine alınıp alınmayacağını belirten bilgi.
  Active Directory'de, bir nesnenin özelliklerini ve ne tür bilgi içerebileceğini belirtir. Her nesne sınıfı için, şema, sınıf örneğinde bulunması gereken zorunlu öznitelikleri ve zorunlu olmayan ek öznitelikleri tanımlar.

Benzer Konular

 1. Windows Store + Windows Phone +Silverlight Eğitim Seti İzle !
  goldenilkay Tarafından Web Tasarım ve Google Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2013, 11:57 AM
 2. Windows 7 yüklü PC'nizi Windows 8'e dönüştürün
  YukseLL Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-01-2012, 09:59 AM
 3. Windows 7'de Windows Live Messenger
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2010, 03:40 PM
 4. Seo Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Google Optimizasyon Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 11-09-2010, 03:58 PM
 5. Tıp Sözlüğü
  serseriozi Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 08:54 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık