2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15

Windows Sözlüğü

Bilgisayar ve İnternet Kategorisinde ve windows (xp,vista) Forumunda Bulunan Windows Sözlüğü Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> - P - PAD (paketleyici/paket çözücü) ; Modem gibi X.25 olmayan bir aygıtı X.25 paket anahtarlamalı ağa bağlayan bir aygıt. ...

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  - P -
  PAD (paketleyici/paket çözücü) ; Modem gibi X.25 olmayan bir aygıtı X.25 paket anahtarlamalı ağa bağlayan bir aygıt.
  paket ; Paket, katıştırılmış veya bağlanmış bilgiyi temsil eden bir simgedir. Bu bilgiler, Paint bit eşlem gibi tüm dosyayı veya elektronik tablo hücresi gibi bir dosya parçasını içerebilir. Paketi seçtiğinizde nesneyi (örneğin bir ses dosyasını) oluşturmak için kullanılan uygulama nesneyi çalar veya açıp görüntüler. Özgün bilgileri değiştirirseniz, bağlanmış bilgiler otomatik olarak güncelleştirilir. Ancak, katıştırılmış bilgileri el ile güncelleştirmelisiniz.
  paket ; Hem verileri, hem de tanıtım numarası, kaynak ve hedef adresler ve hata denetimi verilerini içeren bir üst bilgiyi gösteren ikili bilgilerden oluşan bir Açık Sistemler Bağlantısı (OSI) ağ katmanı iletim birimi.
  paket anahtarlama ; Verileri paketlere bölüp sonra paketleri bir ağa göndermek için kullanılan bir teknoloji. Her paketin, kaynak ve hedefi, bilgileri birleştirmek için bir sıra numarası, bir veri içeriği bloğu ve bir hata denetimi kodu içeren bir üstbilgisi vardır. Veri paketleri, paket geldikten sonra özgün bilgilerin birleştirildiği hedeflerine giden farklı yolları kullanabilirler. Paket anahtarlama ağları için uluslararası standart X.25 değeridir.
  paket üstbilgisi ; Ağ iletişim kuralı iletişiminde, denetim bilgilerinin taşınması ve aktarılması için bir paketin önüne eklenen belirli bir bit uzunluğunda özel olarak ayrılmış alan. Paket hedefine ulaştıktan sonra, paket işlenirken ve her iletişim kuralı katmanı için ilgili ters sıra içinde çözülürken bu alan ayrılır ve atılır.
  Pano Defteri Sunucusu ; Pano Defteri Görüntüleyicisi uygulamasını destekleyerek sayfaların uzak pano defterleri tarafından görüntülenmesine izin veren bir sistem hizmeti.
  Panose ; Bir TrueType yazı tipi için, serif, kalınlık ve çizgi farklılıklarını ölçen bir yazı tipi sınıflandırma yönetimi. Bu değerler bir Panose numarasıyla gösterilir. Panose numarası, bir yazı tipini, benzer görünüşlere, ancak farklı adlara sahip diğer yazı tipleriyle ilişkilendirmek için kullanılır. İki yazı tipinin Panose numaraları birbirine ne kadar yakınsa, yazı tipleri de o kadar benzerdir.
  paralel bağlantı noktası ; Paralel arabirim aygıtı için girdi/çıktı bağlayıcısı. Yazıcılar genellikle bir paralel bağlantı noktasına takılır.
  parçalama ; Aynı disk dosyasının bölümlerinin, diskin farklı alanlarına ayrılması. Parçalama, disk üzerindeki dosyalar silindikçe ve yeni dosyalar eklendikçe oluşur. Bu işlem, disk erişimini yavaşlatır ve disk işlemlerinin genel performansını, genellikle fazla olmasa da düşürür.
  parlaklık ; Ekranınızdaki bir rengin siyah-beyaz ölçeğindeki parlaklığı.
  parola ; Kullanıcı hesapları için oturum açma adlarını ve bilgisayar sistemleri ile kaynaklarına erişimi kısıtlayan bir güvenlik önlemi. Parola, oturum açma adı veya erişim için izin verilmeden önce girilmesi gereken bir karakter dizesidir. Parola, harfler, sayılar ve simgelerden oluşabilir ve küçük/büyük harflere duyarlıdır.
  Parola Doğrulama İletişim Kuralı (PAP) ; PPP bağlantılarında kimlik doğrulaması için kullanılan basit, düz metinli bir kimlik doğrulama şeması. Kullanıcı adı ve parola, uzak erişim sunucusu tarafından düz metin olarak istenir ve uzaktan erişim istemcisi tarafından da düz metin olarak verilir.
  paylaşılan kaynak ; Birden çok başka aygıt veya program tarafından kullanılan aygıt, veri veya program. Windows’da paylaşılan kaynaklar terimi, ağ kullanıcılarının kullanımına açılmış klasörler, dosyalar, yazıcılar ve adlı kanallar gibi kaynakları ifade eder. Bu terim, ağ kullanıcılarının kullanabildiği bir sunucudaki kaynakları da gösterebilir.
  paylaşılan klasör ; Başka bir bilgisayarda yer alan ve ağdaki diğer kullanıcıların kullanımına açılmış klasör.
  paylaşılan yazıcı ; Birden çok bilgisayardan giriş alan yazıcı. Örneğin, ağdaki başka bir bilgisayara bağlı olan yazıcı, sizin de kullanabilmeniz için paylaşılabilir. Paylaşılan yazıcı ağ yazıcısı olarak da bilinir.
  Paylaşım ; Klasörler ve yazıcılar gibi kaynakları diğer kullanıcıların kullanımına açma.
  paylaşım adı ; Bir sunucudaki paylaşılan bir kaynağı belirten ad. Bir sunucudaki paylaşılan her klasörün, kişisel bilgisayar kullanıcıları tarafından klasörü belirtmek için kullanılan bir paylaşım adı vardır. Macintosh bilgisayarlarının kullanıcıları, bir klasöre karşılık gelen Macintosh’la erişilebilir birimin adını kullanır; bu ad, paylaşım adıyla aynı olabilir.
  paylaştırılmış klasör izinleri ; Paylaşılan kaynakların kullanılabilirliğini, ağda yalnızca belirli kullanıcılarla sınırlayan izinler.
  PC Kartı ; Taşınabilir bir bilgisayarda Personal Computer Memory Card International Association (PCMCIA) yuvasına takılabilen, yaklaşık kredi kartı büyüklüğünde çıkarılabilir aygıt. PCMCIA aygıtlar, modemleri, ağ kartlarını ve sabit disk sürücüleri içerebilir.
  PCI genişletme yuvası ; Bilgisayar ana kartındaki Çevre Aygıtı Bileşeni Karşılıklı Bağlantısı (PCI) yerel yoluna uygun olarak tasarlanmış çevre birimi bağlantı yuvası.
  PDC benzetme yöneticisi ; Active Directory istemci yazılımının yüklü olmadığı ağ istemcilerine hizmet vermek ve etki alanındaki herhangi bir Windows NT yedek etki alanı denetleyicisinde (BDC) yapılan dizin değişikliklerini yinelemek için, bir Windows NT 4.0 birincil etki alanı denetleyicisi (PDC) olarak hareket etmek üzere atanmış etki alanı denetleyicisi.
  PDC benzetme yöneticisi, etki alanındaki diğer etki alanı denetleyiciler tarafından gerçekleştirilen parola değişikliklerinin tercihe bağlı çoğaltmasını alır ve yerel etki alanı denetleyicisinde başarısız olan parola doğrulama isteklerini işler. Herhangi bir zamanda, belirli bir etki alanında yalnızca bir PDC benzetme yöneticisi olabilir.
  pencere ; Ekranın, program ve işlemlerin çalıştırılabileceği bölümü. Aynı anda birden çok pencere açabilirsiniz. Örneğin, bir pencerede e-postanızı açabilir, bir başkasında elektronik tabloda bir bütçe üzerinde çalışabilir, başka bir pencerede dijital kameranızdan resimleri yükleyebilir ve bir başka pencerede Web üzerinden haftalık market siparişinizi verebilirsiniz. Pencereler kapatılabilir, yeniden boyutlandırılabilir, taşınabilir, görev çubuğunda bir düğme durumuna küçültülebilir veya ekranı kaplayacak kadar büyütülebilir.
  performans nesnesi Sistem Monitörü’nde, izlenebilen kaynak veya hizmetle ilişkili mantıksal sayaçların toplamıdır.
  performans nesnesi örneği ; Sistem Monitörü’nde, bilgisayarda bulunan aynı türe ait birden çok performans nesnesi arasındaki fark için kullanılan bir terim.
  performans sayacı ; Sistem Monitörü’nde, performans nesnesiyle ilişkili veri öğesi. Seçilen her sayaç için, Sistem Monitörü performans nesnesine yönelik olarak tanımlanmış belirli bir performans durumuyla ilgili değeri sunar.
  performans uyarısı ; Önceden tanımlı bir sayaç değerinin ayarlanan eşik değerinin üstüne çıktığını veya altına düştüğünü saptayan ve İleti hizmeti aracılığıyla bir kullanıcıya bir ileti gönderen bir özellik.
  piksel ; Bir bilgisayar tarafından ekranda veya bir yazıcı tarafından kağıt üzerinde oluşturulan bir resmi meydana getiren ve binlerce noktadan oluşan bir kılavuzdaki noktalardan biri. İngilizce’de görüntü öğesi teriminin kısaltmasıdır. Piksel, görüntüleme veya yazdırma donanım ve yazılımlarının harfleri, sayıları ve grafikleri oluşturmak üzere işleyebileceği en küçük öğedir. Piksel görüntü öğesi olarak da bilinir.
  ping işlemi ; Bir veya daha çok uzak bilgisayar için yapılan bağlantıları doğrulayan bir yardımcı program. ping komutu, bir ağdaki belirli bir IP sisteminin işlevsel olup olmadığını belirlemek için ICMP yankı isteği ve yankı yanıtı paketlerini kullanır. Ping, IP ağı veya yönlendirici hatalarını saptamak için yararlıdır.
  PKCS #10 ; RSA Data Security şirketi tarafından geliştirilen ve bakılan Sertifika İstek Sözdizimi Standardı. Sertifika istekleri için bir sözdizimi sağlar.
  PKCS #12 ; RSA Data Security, Inc. şirketi tarafından geliştirilen ve korunan Kişisel Bilgi Değişimi Sözdizimi Standardı. Bu sözdizimi standardı, bir kullanıcının özel anahtarlarını, sertifikalarını ve çeşitli sırlarını saklamak veya aktarmak için taşınabilir bir biçim sağlar.
  PKCS #7 ; Şifreleme İleti Sözdizimi Standardı. Dijital imzalar ve şifreleme gibi şifrelemenin uygulanabileceği veriler için RSA Data Security, Inc., şirketi tarafından geliştirilen ve bakımı yapılan genel bir sözdizimidir. Ayrıca, bu standart, sertifikaları veya sertifika iptal listelerini yayınlamak için bir sözdizimi sağlar.
  Postacı ; Herkes için Bilgisayar dergisinin internet portalı olan www.internetimiz.com üzerinden ulaşabileceğiniz ve dünyanın neresinde olursanız olun e-postalarınızı eviniz rahatlığında ve güvenliğinde okuyabileceğiniz bir e-posta servisi
  POP3 (Post Office İletişim Kuralı 3) “1” ; Post Office Protocol Version 3’ün kısaltmasıdır. POP3 sayesinde posta alım işlemi organize edilir. POP3 sunucuları da elektronik postaların geldiği bir kutu gibi düşünülebilir
  POP3 (Post Office İletişim Kuralı 3) “2” ; E-posta iletilerini almak için kullanılan yaygın bir iletişim kuralı. Bu iletişim kuralı çoğunlukla ISP’ler tarafından kullanılır. POP3 sunucuları, sunucu tarafındaki birden klasöre erişim sağlayan IMAP sunucularının tersine, tek bir Gelen Kutusu’na erişim izni verir.
  PostScript ; Adobe Systems tarafından geliştirilmiş, lazer yazıcılarda yazdırmaya ilişkin bir sayfa tanımlama dili (PDL). PostScript, esnek yazı tipi yeteneği ve yüksek kaliteli grafikler sunar. PostScript, matbaaların ticari yayıncılık için kullandıkları yüksek çözünürlüklü yazıcılar tarafından desteklendiği için masaüstü yayıncılığına ilişkin standarttır.
  PostScript yazı tipleri ; PostScript sayfa tanımlama dili (PDL) kurallarına göre tanımlanan ve PostScript uyumlu bir yazıcıda yazdırılması amaçlanan yazı tipleri. Ekran yazı tipinde görüntülenen bir belge PostScript yazıcısına gönderildiğinde yazıcı, yazı tipinin varsa PostScript sürümünü kullanır. Yazı tipi yazıcıda yoksa, ancak bilgisayarda yüklü bir sürümü varsa, bu yazı tipi yazıcıya yüklenir. Yazıcıda veya bilgisayarda yüklü PostScript yazı tipi yoksa, bit eşlemli (tarama) yazı tipi PostScript’e çevrilir ve yazıcı metni oluşturmak için bit eşlemli yazı tipini kullanır. PostScript yazı tipleri, düzgünlükleri, ayrıntıları ve basım endüstrisindeki kalite standartlarına bağlılıkları ile bit eşlemli yazı tiplerinden ayrılır.
  PostScript yazıcısı ; Kağıt veya tepegöz saydamı gibi bir çıkış ortamında metin ve grafikler oluşturmak için PostScript sayfa tanımlama dilini (PDL) kullanan yazıcı. PostScript yazıcılarına örnek olarak Apple LaserWriter, NEC LC-890 ve QMS PS-810 verilebilir.
  PPP (Noktadan Noktaya İletişim Kuralı)
  Prefetching ; Sistem hangi programların sık kullanıldıklarını hatırlar ve yüklenen sistem dosyalarını ezberler. Bu sayede XP’nin açılışı çok hızlı gerçekleştirilebilir.
  Pro ; Windows XP Professional
  Product-Key ; Ürün kodu: Bu Windows XP’nin yüklenmesi ve etkinleştirilmesi için gereklidir. işletim sisteminin size ait olduğunu gösterir ve sizi en yetkili kullanıcı kılar.
  program ; Sözcük işleme, muhasebe veya veri yönetimi gibi belirli bir görevi yerine getirmek için kullandığınız kendi içinde bütünlük oluşturan eksiksiz bir bilgisayar yönergeleri kümesi. Programlar uygulama olarak da bilinir.
  program bilgisi dosyası (PIF) ; Bir MS-DOS tabanlı programların en iyi nasıl çalıştırılacağı konusunda Windows’a bilgi sağlayan bir dosya. MS-DOS tabanlı bir programı başlattığınızda Windows bu programla kullanılabilecek bir PIF dosyası arar. PIF dosyalarında dosya adı, başlangıç dizini ve çoklu görev seçenekleri gibi öğeler bulunur.


  - R-
  RAID-5 birimi ; Verilerin ve eşlik bitlerinin üç veya daha fazla diske aralıklarla şeritlendiği hataya dayanıklı bir birim. Eşlik bir arızadan sonra verileri yeniden oluşturmak için kullanılan hesaplanmış bir değerdir. Fiziksel diskin bir bölümü bozulduğunda, Windows, bozulan bölümdeki verileri, kalan veriler ve eşlik bitinden yeniden oluşturur. RAID-5 birimlerini yalnızca dinamik disklerde oluşturabilirsiniz ve RAID-5 birimlerini yansıtamaz veya uzatamazsınız.
  RAM
  rapor iletisi ; Message Queueing için, durum bilgileri içeren ve kaynak bilgisayardaki rapor sıralarına gönderilen bir ileti. Örnek olarak test iletileri ve yol izleme iletileri sayılabilir.
  rapor sırası ; İleti Yönlendirme’de, kaynak bilgisayarda bulunan ve rapor iletilerini içeren bir sıra. Rapor sıraları, test iletileri gönderilirken ve ileti yolları izlenirken kullanılabilir.
  rasgele erişimli bellek (RAM) ; Bilgisayar veya başka aygıtlar tarafından okunabilen veya yazılabilen bellek. RAM’de depolanan bilgiler, bilgisayar kapatıldığında kaybolur.
  raster yazı tipleri ; Bit eşlem olarak depolanan yazı tipleri. Tarama yazı tipleri, özel bir yazıcı için özel bir boyut ve çözünürlükle tasarlanmıştır ve ölçeklendirilemez veya döndürülemez. Bir yazıcı tarama yazı tiplerini desteklemiyorsa onları yazdıramaz. Kullanılan beş tarama yazı tipi Courier, MS Sans Serif, MS Serif, Small ve Symbol yazı tipleridir. Tarama yazı tipleri bit eşlenmiş yazı tipleri olarak da bilinir.
  renk alanı ; Monitör, tarayıcı ve yazıcı gibi bilgisayar aygıtlarında bir rengin nasıl gösterileceğini tanımlayan üç değerli küme. Örneğin, LAB renk alanında parlaklık veya beyazlık (L), kırmızılık-yeşillik (A) ve sarılık-mavilik (B) terimleri; HVC sisteminde ise ton (H), değer (V) ve renk (C) terimleri kullanılır. Renk alanı, L, A ve B gibi ilgili değerlerle tanımlanan üç boyutlu alanı gösterir.
  renk derinliği ; Monitör ve grafik bağdaştırıcınızın her piksel için desteklediği renk sayısı.
  renk profili ; Bir renk skalasının değerlerini çevirmek için gereken verileri içeren profil. Bu veriler, renk, ton, doygunluk ve parlaklık bilgilerini içerir.
  renk skalası ; Bir aygıtın oluşturabildiği belirli renk aralığı. Tarayıcı, monitör ve yazıcı gibi aygıtlar, aygıtın özellikleri tarafından belirlenen benzersiz bir renk aralığı oluşturabilir.
  renk yönetimi ; Çeşitli giriş ve çıkış aygıtları arasında kesin ve tutarlı renkler oluşturma işlemi. Renk yönetimi sistemi (CMS), tarayıcılar, monitörler ve yazıcılar gibi aygıtlar arasında renkleri eşler; renkleri bir renk alanından diğerine (örneğin RGB’den CMYK’ye) dönüştürür; ve doğru ekran veya yazıcı ön izlemeleri sağlar.
  RGB renk alanı ; Belirli bir rengi oluşturan kırmızı, yeşil ve mavi yoğunluklarını içeren çok boyutlu renk alanı. Bu sistem genellikle tarayıcılarda, dijital kameralarda, bilgisayar monitörlerinde ve bilgisayar yazıcılarında kullanılır.
  ROM ; Salt Okunur Bellek için kullanılan bir kısaltma; üretim süreci boyunca kodun veya verilerin kalıcı olarak yüklendiği yarı iletken devre. ROM, okunabilen ancak değiştirilemeyen yönergeleri veya verileri içerir.
  RS-232-C standardı ; Seri iletişim bağlantıları için kabul edilen bir endüstri standardı. Electric Industries Association tarafından benimsenen bu Önerilen Standart (RS), aygıtlar arasında seri verinin iletişimini standartlaştırmak için seri iletişim denetleyicilerinin belirli hat ve sinyal özelliklerini tanımlar. C harfi bir dizi yayındaki üçüncü yayın olduğunu belirtir.
  RSA ; Geniş bir kullanıma sahip olan genel/özel anahtar algoritması. Microsoft Windows’un varsayılan şifreleme hizmeti sağlayıcısıdır (CSP). RSA Data Security, Inc. tarafından 1977 yılında patenti alınmıştır.

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  - S-
  saat sunucusu ; Bir ağdaki tüm bilgisayarlarda belirli aralıklarla saati eşitleyen bir bilgisayar. Bu, ağ hizmetleri ve yerel işlevler tarafından kullanılan saatin doğru olmasını sağlar.
  sabit bit hızı (CBR) ; Sabit bant genişliği ayırmayı destekleyen bir ATM hizmet türü. Bu hizmet türü, iletim sırasında çok az hücre kaybı olmasını veya hiç hücre kaybı olmamasını ve kesin zaman denetimleri gerektiren ses ve görüntü iletimleri için kullanılır.
  sabit disk ; Okuma/yazma kafalarıyla verilerin üzerine manyetik olarak kaydedilebildiği bir malzemeyle kaplanmış bir veya daha çok sabit plaka içeren ve sabit disk sürücüsü olarak da adlandırılan aygıt. Sabit disk, kafanın plaka yüzeyinden on milyonda bir inçten 25 milyonda bir inçe kadar olan bir uzaklıkta hareket etmesini sağlayan koruyucu kapalı bir kasada bulunur. Verilerin depolanması ve verilere erişim diskete göre çok daha hızlıdır.
  sağ tıklatma ; Fareyi bir nesneye konumlandırma ve ardından sağ fare düğmesini basıp bırakma işlemi. Sağ tıklatma işlemi, tıklattığınız yere bağlı olarak değişen ve yararlı komutlar içeren bir kısayol menüsü açar.
  sahiplik ; Bir Windows 2000 ortamında, nesneler üzerindeki izinlerin nasıl ayarlanacağını denetleyen ve diğer kullanıcılara izin veren kişi.
  Macintosh ortamında sahip sunucudaki bir klasörün izinlerini ayarlamakla sorumlu kullanıcıdır. Sunucuda klasör oluşturan bir Macintosh kullanıcısı otomatik olarak o klasörün sahibi olur ve sahipliği başkasına aktarabilir. Sunucudaki her Macintosh ile erişilebilen birimin sahibi de vardır.
  sahiplik kategorisi ; Macintosh ortamında, bir klasör veya Macintosh birimi üzerinde sahibine izinler atadığınız kullanıcı kategorisi.
  sahipsiz dosya ; Evrak Çantam içinde saklanan ve Evrak Çantam dışındaki hiçbir dosyaya bağlı olmayan bir dosya. Dosyaları güncelleştirdiğinizde, sahipsiz dosya diğer dosyalarla eşzamanlı yapılmaz.
  salt okunur bellek (ROM) ; Değiştirilemez bilgiler içeren yarı iletken bir devre.
  sanal adres ; Sanal bir bellek sisteminde, uygulamanın belleğe başvurmak için kullandığı adres. Bellek gerçekten okunmadan veya üzerine yazılmadan önce, çekirdek ve bellek yönetimi birimi (MMU) bu adresi fiziksel bir adrese çevirir.
  sanal bellek ; Varolandan fazla bellek gerektiren programları çalıştırmak için bilgisayar tarafından kullanılan geçici saklama alanı. Örneğin, bilgisayarda yalnızca 32 megabayt RAM olsa bile programlar bilgisayarın sabit diskinde 4 gigabayt sanal belleğe erişebilir. Bilgisayarın belleğine sığmayan program verileri, disk belleği dosyalarına kaydedilir.
  Sanal Bellek Boyutu ; Görev Yöneticisi’nde, bir işleme kaydedilmiş olan sanal bellek veya adres alanı miktarı.
  sanal IP adresi ;Bir Ağ Yükü Dengeleme kümesinin ana bilgisayarları arasında paylaşılan IP adresi. Bir Ağ Yükü Dengeleme kümesinin ayrıca, örneğin birden çok ana Web sunucuları kümesinde, birden çok sanal IP adresi kullanabilir.
  sanal kapsayıcı ; LDAP uyumlu dizinlere, Active Directory aracılığıyla erişilmesini sağlayan bir kapsayıcı.
  sanal özel ağ (VPN) ; Bir özel ağın, paylaşılan veya genel ağlardaki kapsüllenmiş, şifreli veya kimliği denetlenmiş bağlantıları kapsayan uzantısı. VPN bağlantıları özel ağlara Internet üzerinden uzaktan erişim ve yönlendirmeli bağlantılar sağlar.
  sanal yazıcı belleği ; Bir PostScript yazıcısında, yazı tipi bilgilerini saklayan bellek bölümü. PostScript yazıcılarında bellek iki alana bölünmüştür: şeritli bellek ve sanal bellek. Şeritli bellek belgelerinizi yazdırmak için gereken grafikleri ve sayfa düzeni bilgilerini içerir. Sanal bellek ise bir belgeyi yazdırırken yazıcınıza gönderilen veya karşıdan yüklediğiniz yazı tipleri hakkında bilgileri içerir.
  sanal yerel ağ (VLAN) ; Bir veya daha çok LAN üzerinde bulunan ana makinelerin, birbirleriyle aynı fiziksel LAN üzerindeymiş gibi iletişim kurmasına olanak tanıyan mantıksal bir gruplandırma.
  Satır Yazıcısı Arka Plan Programı (LPD) ; Yazdırma sunucusunda bulunan ve istemci sistemlerde çalışan Line Printer Uzak (LPR) yardımcı programlarından belgeleri (yazdırma işlerini) alan bir hizmet.
  sayfa ; Sanal bellek sistemlerinde, istenen bir veri öğesi rasgele erişimli bellekte (RAM) önceden bulunmadığında, genellikle bir sabit diskten, RAM’e getirilen bir veri depolama birimi.
  sayfa hatası ; Yazılımın yok olarak işaretlenmiş bir sanal bellek konumundan okuma/yazma yapmaya çalıştığında oluşan kesme isteği.
  Görev Yöneticisinde sayfa hatası, bir işlem için bellekte bulunamayan bilgilerin diskten okunma sayısını gösterir. Sayfa hatası değeri işlemin başladığı andan itibaren toplanır.
  sayfa tanımlama dili (PDL) ; Yazdırılan bir sayfada metin ve grafiklerin düzenini tanımlayan bir bilgisayar dil.
  sayfalanmamış bellek ; Diske sayfalanamayan bellek. Sayfalandırma işlemi, bir programın RAM’deki çalışma belleğinde bulunan seyrek kullanılan parçalarının başka bir saklama ort***** (genellikle sabit diske) taşınmasıdır.
  sayım sınırı ; İşlem Denetimi için, bir işlem grubundaki en yüksek etkin işlem sayısı. Bu değeri İşlem Denetimi ek bileşeninde ayarlayabilirsiniz.
  seçmek ; Üzerinde bir işlem yapmak amacıyla, ekrandaki bir veri veya metin bloğunu, vurgulayarak veya başka bir şekilde işaretleyerek belirlemek.
  seri bağlantı noktası ; Bilgisayardaki, veri karakterlerinin birer bit biçiminde zaman uyumsuz iletimini sağlayan bir arabirim. İletişim veya COM bağlantı noktası olarak da bilinir.
  Seri Hat Internet İletişim Kuralı (SLIP) ; Diğer uzaktan erişim yazılımlarıyla birlikte çalışabilirliğini sağlamak üzere Windows uzaktan erişim olanağının parçası olan daha eski bir endüstri standardı.
  Seri Tuş aygıtı ; Bilgisayarınızın seri bağlantı noktasına başka bir giriş aygıtı (artırıcı iletişim aygıtı da denir) bağlayabilmenizi sağlar. Bu özellik, bilgisayarın standart klavye ve faresini kullanamayan kişiler için tasarlanmıştır.
  sertifika ; Internet, extranet ve intranetler gibi kimlik doğrulama ve açık ağlar üzerinde güvenli bilgi değişimi için yaygın olarak kullanılan dijital bir belge. Sertifika, bir ortak anahtarı, karşılık gelen özel anahtarı tutan varlığa güvenle bağlar. Sertifikalar, yayıncı sertifika yetkilisi tarafından dijital olarak imzalanmıştır ve bir kullanıcı, bir bilgisayar veya bir hizmet için yayınlanabilir. Sertifikalar için en fazla kabul gören biçim, ITU-T X.509 sürüm 3 uluslararası standardıyla belirlenmiştir.
  sertifika deposu ; Genellikle, sertifikaların, sertifika iptal listelerinin ve sertifika güven listelerinin saklandığı kalıcı bir depolama alanı.
  sertifika güven listesi (CTL) ; Bir yöneticiye, istemci kimlik doğrulaması veya güvenli e-posta gibi belirlenen amaçlar için verilmiş kök sertifika yetkilileri sertifikalarının imzalı listesi.
  sertifika iptal listesi (CRL) ; Sertifika yetkilisi tarafından düzenlenen ve yayınlanan ve iptal edilmiş sertifikaları listeleyen bir belge.
  sertifika sıradüzeni ; Sertifikalar için, sertifika yollarının sertifika yetkilileri arasındaki üst öğe - alt öğe ilişkilerinin kurulmasıyla oluşturulduğu bir güven modeli.
  sertifika şablonu ; Sertifikaları, öngörülen kullanım amaçlarına göre profillendiren (yani içeriklerini ve biçimlerini önceden belirleyen) bir Windows yapısı. Sertifika isteğinde bulunanlar, bir Windows kuruluş sertifika yetkilisinden (CA) bir sertifika isterken, erişim haklarına bağlı olarak, Kullanıcı ve Kod İmzası gibi sertifika şablonlarını esas alan çeşitli sertifika türleri arasından seçim yapabilir.
  sertifika yetkilisi (CA) ; Kullanıcılar (son varlıklar) veya başka sertifika yetkililerine ait ortak anahtarların oluşturulmasından ve bu anahtarların özgünlüğünün doğrulanmasından sorumlu olan bir varlık. Sertifika yetkililerinin etkinlikleri arasında, imzalı sertifikalar aracılığıyla ortak anahtarların farklı adlara bağlanması, sertifika seri numaralarının yönetilmesi ve sertifikaların iptali sayılabilir.
  sertifika yolu; Güvenilen sertifika yetkililerinin sertifikalarından oluşan bir güven zinciri. Bu zincir, bir sertifikasyon sıradüzenindeki belirli bir sertifikadan kök sertifika yetkilisine kadar tüm aşamaları kapsar.
  ses dosyası ; Bir ses dosyası, Windows’un bilgisayarınızda ses çalmak için kullandığı bilgileri içerir. Ses dosyalarının dosya adı uzantıları .wav’dır.
  ses giriş aygıtı ; Ses girişi aygıtı, müzik ve ses girişini bilgisayarınıza kaydeder. CD-ROM çalarlar ve mikrofonlar, ses giriş aygıtlarına verilebilecek örneklerdir.
  Ses Göster ; Genellikle yalnız ses ile bilgi ileten programların, resim yazılarını veya bilgilendirici simgeleri görüntülemek gibi görsel bilgileri de vermesini sağlayan bir özellik.
  Ses kartı ; Kişisel bilgisayarlar için, ses kaydetmeyi ve çalmayı sağlayan donatı genişletme kartı.
  Ses Nöbetçisi: ; Bilgisayar bir sistem sesi verdiğinde, ekranın veya başlık çubuğunun yanıp sönmesi gibi görsel bir işaret oluşturan Windows özelliği.
  sessiz yanıt ; Gelen çağrıların sesli bir sinyal yerine sessiz olarak yanıtlandığı bir telefon yanıtlama iletişim kuralı. Bazı telefon anahtarlama sistemleri sessiz yanıtlama olanağını kullanır. Bu anahtarlamalı sistemler, arayanın sessiz yanıttan sonra başka bir telefon numarası, kod veya dahili numara sağlamasını gerektirir.
  sıkı RFC denetimi ; DNS için, RFC 1123, Internet Ana Bilgisayarları için Gereksinimler – Uygulamalar ve Destek bölümünde belirtilen DNS adlandırma gereksinimleri ve geçerli karakter kullanımına uyumluluğun sağlanması amacıyla DNS adlarında kullanılan karakterleri inceleyen, bir etki alanı adı denetleme türü. Sınırlı RFC uyumluluğu için, DNS etki alanı adları yalnızca, noktalarla ayrılmış, geçerli büyük ve küçük harflerden, sayı karakterlerinden ve kısa çizgilerden (A - Z, a - z, 0 - 9 ve -) oluşan ad etiketlerini kullanırlar.
  Sıkıştırma Denetimi İletişim Kuralı (CCP) ; Bir PPP bağlantısında anlaşma işleminde kullanılan bir iletişim kuralı. Sıkıştırma Denetimi İletişim Kuralı, bir Ağ Denetimi İletişim Kuralı (NCP) türüdür. NCP’ler IP, IPX ve NetBEUI'ya ilişkin farklı ağ iletişim kuralı parametreleri oluşturmak ve bunları yapılandırmak için kullanılır.
  Sık Kullanılanlar ; Çok sık ziyaret edilen internet sayfalarının birer kısayolunu bir klasöre yerleştirebilirsiniz. işte bu klasör Internet Explorer’da “Sık Kullanılanlardır.
  simetrik şifreleme ; Hem şifreleme, hem de şifre çözme için aynı gizli anahtarın kullanılmasını gerektiren bir şifreleme algoritması. Hızı nedeniyle, simetrik şifreleme genelde iletiyi gönderen büyük miktarlarda veri şifrelemesi gerektiğinde kullanılır. Simetrik şifreleme gizli anahtar şifrelemesi olarak da bilinir.
  simge ; Ekranda görüntülenen ve kullanıcı tarafından işlenebilen bir nesneyi gösteren küçük bir resim. Simgeler, görsel hatırlatıcılar niteliğinde olup kullanıcıların komutları anımsamak veya klavyeden girmek zorunda kalmadan belirli bilgisayar işlemlerini denetlemesini sağlar.
  simge durumuna küçültme ; Simge Durumuna Küçült düğmesini (başlık çubuğunun sağ tarafında) tıklatarak veya ALT+ARA ÇUBUĞU tuşlarına ve sonra N tuşuna basarak bir pencereyi görev çubuğunda düğme durumuna küçültme.
  sınama sırası ; Message Queueing'de gönderilen test iletilerinin depolandığı sıra.
  Sınıf A IP adresi ; 1.0.0.1 ile 126.255.255.254 arasında olabilen bir tek noktaya yayın IP adresi. İlk sekizli ağı, son üç sekizli ise ağdaki ana bilgisayarı gösterir.
  Sınıf B IP adresi ; 128,0.0.1 ile 191.255.255.254 arasında olabilen bir tek noktaya yayın IP adresi. İlk iki sekizli ağı, son iki sekizli ise ağdaki ana bilgisayarı gösterir.
  Sınıf C IP adresi ; 192.0.0.1 ile 223.255.255.254 arasında olabilen bir tek noktaya yayın IP adresi. İlk üç sekizli ağı, son sekizli ise ağdaki ana bilgisayarı gösterir. Ağ Yükü Dengeleme, istemci sitesinde birden çok proxy sunucusundan yararlanan istemciler için, C sınıfı IP adresleri için isteğe bağlı bir oturum desteği sağlar (tek IP adresleri desteğine ek olarak).
  sıra ; Çalıştırılmayı bekleyen programlar veya görevler listesi. Windows yazdırma terminolojisinde sıra, yazdırılmayı bekleyen bir grup belgeyi gösterir. NetWare ve OS/2 ortamlarında kuyruklar, uygulama ile yazdırma aygıtı arasındaki birincil yazılım arabirimidir; kullanıcılar belgelerini bir kuyruğa gönderirler. Ancak Windows’da bu arabirim yazıcıdır; belge bir sıraya değil, yazıcıya gönderilir.
  sıra kotası ; Message Queueing için, genel sıralardaki iletilerin depolanma boyutu sınırı. Bir sıranın sınır miktarı dolduğunda, sıradan bir veya daha fazla ileti silinmedikçe Message Queueing o sıraya ileti gönderemez. Message Queueing, bir bilgisayardaki sıra kotasını uygulamadan önce bilgisayar kotasını uygulamaya koyar.
  sıra türü ; Message Queueing için, sırayı oluşturan uygulama tarafından belirtilen genel benzersiz tanımlayıcı (GUID).
  sistem alanı ağı ; Genellikle ayrı bir Internet İletişim Kuralı (IP) alt ağında bulunan, sistem donanımına doğrudan bir yol sağlayan bir ağ yapılanışı.
  sistem birimi ; Windows’u, bir BIOS ile x86 tabanlı bilgisayarlara yüklemek için gereken, donanıma özgü dosyaları içeren birim. Sistem birimi, zorunlu olmamakla birlikte önyükleme birimiyle aynı olabilir.
  sistem bölümü ; Windows’u yüklemek için gerekli olan donanıma özgü dosyaları (örneğin Ntldr, Osloader, Boot.ini, Ntdetect.com) içeren bölüm. Sistem bölümü önyükleme bölümüyle aynı olabilir, fakat aynı olmak zorunda değildir.
  sistem diski ; MS-DOS’u başlatmak için gereken MS-DOS sistem dosyalarını içeren disk.
  sistem dosyaları ; İşletim sistemini yüklemek, yapılandırmak ve çalıştırmak için Windows tarafından kullanılan dosyalar. Genelde sistem dosyaları hiçbir zaman silinemez veya taşınamaz.
  sistem erişim denetimi listesi (SACL) ; Nesnenin güvenlik tanımlayıcısının, kullanıcı veya grup başına hangi olayların denetleneceğini belirten parçası. Denetleme olayı örnekleri, dosya erişimi, oturum açma girişimleri ve sistem kapatma gibi olayları içerir.
  Sistem Geri Yükleme ; Bilgisayarınıza yapılan değişiklikleri izleyen ve bir değişiklik başlangıcı saptadığında geri yükleme noktası oluşturan bir araç. Bilgisayarınızı istediğiniz şekilde çalışmakta olduğu önceki bir durumuna geri yüklemek üzere bir geri yükleme noktası seçmek için, Sistem Geri Yükleme Sihirbazı’nı kullanabilirsiniz.
  Sistem İlkesi ; Sistem İlke Düzenleyicisi olan Poledit.exe kullanılarak yapılan kayıt defteri ayarlarına dayanan Windows NT 4.0 stilinde bir ilke.
  sistem kök dizini ; Windows sistem dosyalarının bulunduğu konumun yolu ve klasör adı. Genellikle, bu C:Windows’tur, ancak Windows’u kurarken farklı bir sürücü veya klasör de atayabilirsiniz. Windows sistem dosyalarını içeren klasörün gerçek konumu yerine %systemroot% değerini kullanabilirsiniz. Sistem kökü klasörünü belirlemek için, Başlat’ı ve Çalıştır’ı tıklatın sonra %systemroot% yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
  Sistem menüsü ; Bir pencereyi denetlemek veya bir programı kapatmak için kullanabileceğiniz komutları içeren menü. Sistem menüsünü açmak için başlık çubuğunun solundaki program simgesini tıklatın.
  sistem sırası ; İleti Yönlendirme için, değişik tipte yönetimsel iletileri depolayan bir kuyruk. Message Queueing, tümü özel sıralar olan en çok beş sistem sırası kullanır. Sistem sıraları silinemez.
  site; İyi bağlanmış (yüksek düzeyde güvenilir ve hızlı) bir veya daha çok TCP/IP alt ağları. Site, yöneticilerin fiziksel ağdan yararlanmak için, Active Directory erişimi ve yineleme topolojisini hızlı ve kolay bir şekilde yapılandırmalarını sağlar. Kullanıcılar oturum açtığında, Active Directory istemcileri, Active Directory sunucularını kullanıcıyla aynı sitede bulurlar.
  siteler arası ileti değişimi hizmeti (ISM); Zaman uyumsuz, siteler arası ileti değişimine yönelik aktarımları destekleyen bir hizmet. Her aktarım iki ana görevi yerine getirir: gönderme/alma ve topoloji sorguları ("bu aktarmayla bağlanan çeşitli siteler nelerdir ve bu bağlantıların maliyeti nedir?" gibi). Windows'un sunduğu siteler arası ileti değişimi hizmetleri RPC ve SMTP’dir (posta).
  sıvı kristal görüntü birimi (LCD) ; Dijital saatlerde ve birçok taşınabilir bilgisayarda kullanılan bir görüntü birimi türü. LCD görüntü birimleri, aralarında sıvı kristal bir solüsyon bulunan iki tabaka kutuplama malzemesi kullanır. Sıvının içinden geçen bir elektrik akımı, kristallerin, aralarından ışık geçemeyecek şekilde hizalanmalarına neden olur. Bu nedenle, her kristal, ışığın içinden geçmesine izin veren ya da ışığı engelleyen bir perde gibidir.
  SLIP (Seri Hat Internet İletişim Kuralı)
  sonlandırma noktası istasyonu (POTS) ; Herhangi bir ek özelliği veya işlevi olmayan, genel anahtarlamalı ağa temel çevirmeli telefon bağlantıları. Düz eski telefon hizmeti ve sonlandırma noktası istasyonu kısaca POTS olarak bilinir.
  sorgu ; Dizin Oluşturma Hizmeti için bulmak istediğiniz belgeleri belirten yapısal bir deyim. En basit sorgu tek sözcükten oluşur.
  sözlük saldırısı ; Bir kullanıcının parolasını veya PIN numarasını, başarılı oluncaya kadar sözlükteki her sözcüğü deneyerek bulma yöntemi.
  Stand-by Modus (Bekletme modu) ; Yeni bilgisayarlarda bulunan Bekletme özelliği Windows XP’nin desteklediği bir özellik. Windows XP açık uygulamaları ve bilgisayarın o anki durumunu sabit diske kaydeder ve bilgisayarı bir enerji tasarruf moduna sokar. Bilgisayarı açma tuşuna tekrar bastığınızda PC tekrar açılır ve çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Eğer bir dizüstü bilgisayarı kullanıyorsanız uyku durumunu tercih etmelisiniz. Bu sayede pil tasarrufunu arttırabilirsiniz.
  statik iletişim kutusu ; İstemci bilgisayar ile ara aygıt arasında komut dosyasıyla ilişkilendirilmiş iletişim kutusu. Bu tür iletişim kutuları kullanıcıdan yanıt gerektirmez.
  statik yollar ; Yönlendirme tablosundaki kalıcı yollar. Statik yollar, bir ağ yöneticisi tarafından el ile yapılandırılır. Bu yollar yalnızca, ağ yöneticisi değiştirirse değişir. Yönlendirme iletişim kuralı, otomatik statik yolları (otomatik olarak eklenen statik yollar) destekleyecek şekilde yapılandırılırsa, yönlendirici belirli bir arabirimdeki yönlendirme bilgilerinin güncelleştirmelerini almak için, bir iletişim kuralına istek gönderebilir. Böyle bir güncelleştirmenin sonuçları dönüştürülür ve statik yollar olarak saklanır.
  sunucu ; Genelde ağ kullanıcılarına paylaşılan kaynaklar sağlayan bir bilgisayar.
  Sunucu Başına Lisans ; Ağa aynı anda bağlanmayan diğer istemci bilgisayarların olup olmadığını dikkate almadan sunucuya aynı anda yapılan her bağlantı için ayrı bir İstemci Erişim Lisansı gerektiren bir lisans modu.
  sunucu bölgesi ; Bir sunucunun üzerinde göründüğü AppleTalk bölgesi. Aşama 2 ağında, bir sunucu, sunucunun varsayılan ağının varsayılan bölgesinde görünür.
  Sunucu İleti Bloğu (SMB) ; Ağla birbirine bağlı bilgisayarların, uzaktaki sistemlerde bulunan dosyalara tam olarak erişmelerini sağlamak için tasarlanmış bir dosya paylaşımı iletişim kuralı. SMB iletişim kuralı, bilgisayarlar arasında bilgi aktaran bir dizi komutu tanımlar. SMB dört ileti türü kullanır: Oturum denetimi, dosya, yazıcı ve ileti.
  sunucu kümesi ; Kritik görev uygulamalarının ve kaynaklarının istemcilerin kullanımına açık kalmasını sağlamak için birlikte tek bir sistem olarak çalışan ve düğüm olarak bilinen bir bağımsız bilgisayar sistemleri grubu. Sunucu kümesi Küme hizmetinin uyguladığı küme türüdür.
  süre bitim aralığı ; DNS için, bir bölgede ikincil yönetici olarak çalışan DNS sunucularının, bölge yenilenmediğinde, bölge verilerinin süresinin dolup dolmadığını belirlemek amacıyla kullanacakları saniye sayısı.
  Sürücü “1” ; Depolamanın, bir dosya sistemiyle biçimlendirilmiş ve bir sürücü harfi içeren alanıdır. Depolama birimi, bir disket, CD, sabit disk veya başka tür bir disk olabilir. Sürücünün içeriğini görmek için, sürücünün Windows Gezgini veya Bilgisayarım’daki simgesini tıklatabilirsiniz.
  Sürücü “2” ; Bir modem, bir ağ bağdaştırıcısı veya bir yazıcı gibi aygıtların işletim sistemiyle haberleşebilmeleri, birbirlerini tanıyabilmeleri için gereken küçük yazılımlar.
  sürücü harfi ; IBM ve uyumlu bilgisayarlarda kullanılan disk sürücüleri adlandırma kuralları. Sürücüler A'dan başlayarak, bir harf ve iki nokta üst üste işareti ile adlandırılır.
  sürükleme ; Ekranda bir öğeyi seçip fareyi, düğmesi basılı tutulu şekilde hareket ettirerek söz konusu öğeyi taşıma. Örneğin, başlık çubuğunu sürükleyerek bir pencereyi ekranda başka bir yere taşıyabilirsiniz.
  süzgeç ; Dizin Oluşturma Hizmeti için, dizinlerini oluşturmak amacıyla bir belgeden içerik ve özellik değerleri alan yazılım.
  IPSec için, kaynak, hedef ve IP trafiğinin türüne bağlı olarak bir iletişim için güvenlik görüşmeleri başlatabilme yeteneğini sağlayan IP trafiğinin bir belirtimi.
  süzgeç modu ; Ağ Yükü Dengeleme’de, bir kümeye gelen ağ trafiğinin küme içindeki ana bilgisayarlar tarafından işlenme yöntemi. Trafik, tek bir sunucu tarafından işlenebilir, küme içindeki ana bilgisayarlar arasında dengelenebilir veya tamamen devre dışı bırakılabilir.
  Süzgeç Tuşları ; Klavyenize kısa veya yinelenen tuş vuruşlarını yoksayması komutunu veren bir klavye özelliğidir. Tuşu basılı tuttuğunuzda, tuşun yineleme hızı olan klavye yineleme hızını da ayarlayabilirsiniz.
  SYSVOL ; Etki alanındaki tüm etki alanı denetleyicilerine yinelenen etki alanı ortak dosyalarının sunucu kopyasını saklayan paylaşılan dizin.

  - Ş -
  şehirlerarası işletmeni ; Şehirlerarası telefon hizmetine erişmek için alan veya şehir kodundan önce çevrilen numaralar. Örneğin, ABD’de alan veya şehir kodunu çevirmeden önce 1 rakamı tuşlanır. (1) (206) 000-0000.Çevrilecek rakamlar ülke/alan veya telefon hizmetine göre değişir. Her ülkede/bölgede alan kodları ve şehirlerarası işletmenler kullanılmaz.
  şema ; Nesne sınıflarının ve özniteliklerinin Active Directory’de saklanan tanımı. Her bir nesne sınıfı için, şema, bir nesne sınıfının içermesi gereken öznitelikleri, içerebileceği ek öznitelikleri ve bunun üst nesne sınıfı olabilecek sınıfı tanımlar.
  Active Directory şeması, dinamik olarak güncelleştirilebilir. Örneğin, bir uygulama yeni öznitelik ve sınıflarla şemayı genişletebilir ve bu uzantıları hemen kullanabilir. Şema güncelleştirmeleri, Active Directory’de saklanan şema nesnelerini oluşturarak veya değiştirilerek yapılır. Active Directory’deki her nesne gibi, şema nesnelerinin de bir erişim denetimi listesi vardır, böylece şemayı yalnızca yetkili kullanıcılar değiştirebilir.
  şema yöneticisi ; Bir ormandaki şemada yapılan tüm güncelleştirmeleri denetlemek için atanan etki alanı denetleyicisi. Ormanda yalnızca bir şema yöneticisi olabilir.
  şifreleme ; İletileri ve verileri güvenli tutma işlemleri, sanatı ve bilimi. Şifreleme işlemi, gizliliği, veri bütünlüğünü, doğrulamayı (varlığı ve veri kaynağını) ve özgünlüğü etkinleştirmek ve sağlamak için kullanılır.
  şifreleme ; Bir iletiyi özünü gizleyecek şekilde değiştirme işlemi.
  Şifreleme Dosyası Sistemi (EFS) ; Kullanıcıların bir NTFS birim diski üzerinde dosya ve klasörleri şifreleyip, istenmeyen kişilerin bunlara erişmesini önleyen, Windows'un bu sürümündeki bir özelliktir.
  şifreleme hizmeti sağlayıcısı (CSP) ; Doğrulama, kodlama ve şifreleme hizmetlerini gerçekleştiren ve Windows tabanlı uygulamaların CryptoAPI üzerinden eriştikleri kod. Bir CSP, anahtarlar oluşturulması, anahtarların yok edilmesi ve anahtarlarla değişik şifreleme işlemlerinin yapılmasından sorumludur. Her CSP, CryptoAPI’nın farklı bir uygulamasını sağlar. Bazıları daha güçlü şifreleme algoritmaları sağlarken, bazıları akıllı kartlar gibi donanım bileşenleri içerir.
  şifrelenmiş parola ; Anlaşılmaz hale getirilmiş bir parola. Şifrelenmiş parolalar, ağdaki meraklı kişilerin müdahelesine açık olan düz metin parolalarından daha güvenlidir.

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  - T -
  Tak ve Kullan Plug & Play “2” ; Bilgisayarın yeni bir aygıt takıldığında aygıtı hemen tanımasına, gerekli sürücüyü yüklemesine ve gerekli konfigürasyonu yapmasına imkan tanır.
  Tak ve Kullan Plug & Play “2” ; Intel tarafından geliştirilen ve bir bilgisayara bir aygıtı otomatik olarak algılayıp uygun aygıt sürücüsünü yüklemeye olanak tanıyan bir belirtim kümesi.
  Tak ve Kullan olmayan ; Kullanılabilmesi için önce donanım ayarlarının el ile yapılandırılması gereken, yazıcı, modem veya oyun kumandası gibi bir aygıt. Üreticiler Tak ve Kullan olmayan aygıtlar üretmeyi bırakıp Tak ve Kullan aygıtlar ürettikleri için, Tak ve Kullan olmayan aygıtlar giderek daha az bulunmaktadır. Tak ve Kullan olmayan aygıtlar genellikle eski donatım parçalarına uymaktadır.
  takılı sürücü ; NTFS birimindeki boş bir dosyaya bağlanmış olan sürücü. Oluşturulmuş sürücüler diğer sürücülerle aynı biçimde çalışır, ancak bunlara bir sürücü harfi yerine bir etiket veya ad atanır. Oluşturulmuş sürücünün adı çözüldüğünde yalnızca bir sürücü harfi yerine tam dosya sistemi yolu elde edilir. Yöneticiler grubunun üyeleri Disk Yönetimi’ni kullanarak oluşturulmuş sürücüler oluşturabilir veya sürücü harflerini yeniden atayabilir.
  takma ; Çıkarılabilir bir teybi veya diski sürücüye yerleştirme.
  takma birimi ; Taşınabilir bilgisayarların yerleştirilmesi için güç bağlantısı, genişletme yuvaları ve monitör, yazıcı, tam boyutlu klavye ve fare gibi çevre aygıtlarına bağlantılar içeren bir birimi. Takma birimi, taşınabilir bilgisayarı bir masaüstü bilgisayara dönüştürür.
  tam ad ; Kullanıcının, genellikle bir soyadı, ilk ad ve ikinci adın ilk harfinden oluşan tam adı. Tam ad, Yerel Kullanıcılar ve Gruplar veya Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarlar'ın bir kullanıcı hesabını tanıtan ve tanımlayan bilgilerin parçası olarak tutabildiği bilgidir.
  tam bölge aktarımı (AXFR) ; Bölge değiştirildiğinde, bölge verilerini güncelleştirmek ve eşitlemek için tüm DNS sunucuları tarafından desteklenen standart sorgu türü. Belirtilen sorgu türü için AXFR kullanılarak bir DNS sorgusu yapıldığında, bölgenin tamamı yanıt olarak aktarılır.
  tam etki alanı adı (FQDN) ; Etki alanının, ad alanı ağacındaki yerini kesin olarak göstermek için, açık bir şekilde belirtilmiş bir DNS etki alanı adı. Tam etki alanı adları, ilişkili adlardan genellikle bir izleme dönemiyle belirtilmiş olmaları bakımından farklılık gösterir (.) - örneğin, anabilgisayar.ornek.microsoft.com - ad alanının köküne göre olan konumlarını belirtmek için.
  tam-çift yönlü ; İletişim kanalı üzerinden eşzamanlı olarak iki yönde bilgi gönderebilen sistem.
  tanıtıcı sayımı ; Görev Yöneticisi’nde bir işlemin nesne tablosundaki nesne tanıtıcılarının sayısı.
  tarama aralığı ; İşlem Denetimi’nde, sunucuda başlayan yeni işlemler için art arda yapılan denetimlerin arasındaki süre. Bu değeri İşlem Denetimi ek bileşeninde ayarlayabilirsiniz.
  tarayıcı ; HTML biçimindeki dosyaların işaretlerini yorumlayan, bunları Web sayfaları olarak biçimlendiren ve son kullanıcıya gösteren yazılım. Bazı tarayıcılar, kullanıcıların e-posta göndermesine ve almasına, haber gruplarını okumasına, Web belgelerine katıştırılmış ses ve görüntü dosyalarını çalıştırmasına izin verir.
  TCP ; İletim Denetimi İletişim Kuralı.
  TCP/IP ; Transmission Control Protocol / Internet Protocol.
  tek anahtarlı aygıt ; Hareket engelli kullanıcılara yardımcı olmak üzere geliştirilen bilgisayar teknolojisi. Tek anahtarlı aygıt, hafif beden hareketleriyle kullanıcıların bir bilgisayarla etkileşimde bulunmasını sağlar.
  tek noktaya yayın ; Veri iletişim ağlarında, bir terminalden diğerine, örneğin istemciden sunucuya veya sunucudan sunucuya veri aktarma.
  Tek Örnek Depolama (SIS) ; Bulunan tüm özdeş dosyaların tek bir fiziksel kopyasını tutarak, sunucuda disk alanı açan bir bileşen. SIS, sunucuda yinelenen bir dosya bulursa, özgün dosyayı SIS saklama alanına kopyalar ve özgün dosyanın olduğu yerde bir bağlantı bırakır. Bu teknoloji, yalnızca Uzaktan Yükleme Hizmetleri’yle kullanılır.
  tek yönlü güven ; İki etki alanından yalnızca birinin diğer etki alanına güvendiği bir güven ilişkisi türü. Örneğin, etki alanı A, etki alanı B’ye güvenir ve etki alanı B, etki alanı A’ya güvenmez. Tek taraflı güvenlerin tümü, karşılıksız güvenlerdir.
  tekli oturum açma ; Etki alanı hesabı olan bir kullanıcının, bir parola veya akıllı kart kullanarak, bir ağa bir kez oturum açmasına ve etki alanındaki herhangi bir bilgisayara erişmesine olanak tanıyan bir işlem.
  Telefon API (TAPI) ; İletişim programları tarafından telefon ve ağ hizmetleriyle birlikte çalışmak için kullanılan bir uygulama programlama arabirimi (API). HyperTerminal ve Numara Çeviricisi gibi iletişim programları, PBX, modem ve faks makinesi gibi geleneksel telefon aygıtlarını aramak, yanıtlamak ve telefon çağrılarını yönlendirmek için TAPI kullanır. TAPI 3.0 ayrıca, Numara Çeviricisi ve diğer programların Internet gibi IP tabanlı ağlar üzerinden gerçek zamanlı ses ve video sinyallerini iletmek, yönlendirmek ve denetlemek için kullandığı Internet İletişim Kuralı (IP) telefon desteği sağlar.
  Telnet ; Ağ bilgisayarlarında oturum açmak için, Internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bir terminal öykünme iletişim kuralı. Telnet ayrıca, uzak konumlardan oturum açan kullanıcılar için Telnet iletişim kuralını kullanan uygulama anl***** da gelir.
  tema ; Bilgisayarınızın masaüstü için birleştirilmiş bir görünüş sağlayan bir dizi görsel öğe. Tema, pencereler, simgeler, yazı tipleri, renkler gibi çeşitli grafik öğelerin ve arka plan ile ekran koruyucu resimlerinin görünüşünü belirler. Ayrıca, bir programın açılması veya kapanması gibi olaylarla ilişkilendirilmiş sesleri de tanımlayabilir.
  temel birim ; Temel disk üzerindeki bir birincil bölüm veya mantıksal sürücü.
  temel depolama ; Birincil bölümler, genişletilmiş bölümler ve mantıksal sürücüler için, MS-DOS, Windows, Windows NT ve Windows 2000’de kullanılan bir depolama yöntemi.
  temel disk ; MS-DOS ve tüm Windows tabanlı işletim sistemleri tarafından erişilebilen fiziksel bir disk. Temel diskler, dört birincil bölüm veya üç birincil bölüm ve çoklu mantıksal bölümlü genişletilmiş bir bölüm içerebilir. Birden çok diske yayılan bölümler oluşturmak istiyorsanız, ilk olarak Disk Yönetimi veya Diskpart.exe komut satırı yardımcı programını kullanarak temel diski dinamik diske dönüştürmelisiniz.
  temel giriş/çıkış sistemi (BIOS) ; x86 tabanlı bilgisayarlarda başlangıçta donanımı sınayan, işletim sistemini başlatan ve donanım aygıtları arasındaki veri aktarımını destekleyen temel yazılım yordamları kümesi. Bilgisayarı açtığınızda çalışabilmesi için, BIOS salt okunur bellekte (ROM) saklanır. Performans için kritik öneme sahip olmasına rağmen, BIOS genelde bilgisayar kullanıcıları için görünmez durumdadır.
  temel öncelik ; Bir işlemin iş parçacıklarının işlemci için nasıl sıralanacağını belirleyen bir öncelik sırası. Bu temel öncelikleri görüntülemek ve değiştirmek için Görev Yöneticisi’ni kullanın.
  Message Queueing için, sıranın bir genel sıra içindeki önceliğini belirten bir özellik. Temel önceliği -32.768 ile 32.767 arasında ayarlayabilirsiniz; varsayılan öncelik 0’dır. Özel sıralar, temel önceliği desteklemez. Message Queueing iletileri önce temel önceliğe, sonra ileti önceliğine göre yönlendirir ve teslim eder.
  temizleme ; Onay kutusundan X veya onay işaretini kaldırarak bir seçeneği devre dışı bırakma. Onay kutularını, üzerlerini tıklatarak veya kutuyu seçip ARA ÇUBUĞU tuşuna basarak temizleyebilirsiniz.
  temsilci seçme ; Ad boşluğunun bir kısmına ilişkin yönetimin sorumluluğunu, başka bir kullanıcı, grup veya kuruluşa atama özelliği.
  DNS için, temsilci seçilmiş bölgenin yetkili ad sunucusunu listeleyen üst bölgedeki bir ad hizmeti kaydıdır.
  tercih edilen sahip ; Her bir grubun çalışmasını yeğlediğiniz düğüm. Örneğin statik yük dengeleme modeli, gruplar iki düğüm arasında uygun bir şekilde dengelendiğinde en iyi performansı sağlar. Bir düğüm başarısız olduğunda, geri kalan düğüm başarısız olan düğümün gruplarını devralır fakat performans çok düşer. Bu gruplar yeğledikleri sunucuya (başarısız düğüme) yük geri döndürmeye ayarlanırsa yük geri döndürme gerçekleştiğinde otomatik olarak yeniden en yüksek performans sağlanır. Bir grup yeğlenen bir sahip seçilmedikçe yük geri döndürme yapmaz.
  Sürekli, yeğlenen bir sahip seçmeyi istemeyeceksinizdir çünkü grubun nerede olduğu önemsizdir; önemli olan grubun iki düğümden birinde bulunmasıdır. Veya düğümlerin ikisi de kaynakların bazılarını veya tümünü kullanmak için gerekli olan yükle eşit derecede baş edebilecek yeterlilikte olabilirler.
  tercih edilen sunucu ; Bir bilgisayara oturum açtığınızda varsayılan olarak bağlandığınız NetWare sunucusu. Yeğlenen sunucu kimlik bilgilerinizi doğrular ve NetWare ağı üzerinde kullanılabilir kaynaklara ilişkin bilgiler istediğinizde sorgulanır.
  terminal ; Bir bilgisayarla iletişim kurmak için kullanılan monitör ve klavyeden oluşan bir aygıt.
  ters arama ; DNS’de, kolay DNS etki alanı adını bulmak için, bir ana bilgisayarın IP adresinin aranması için kullanılan sorgu işlemi. DNS Yöneticisi’nde, ters arama bölgeleri in-addr.arpa etki alanı adını temel alır ve genellikle işaretçi (PTR) kaynak kayıtlarını tutarlar.
  ton ; Bir rengin renk tayfındaki konumu. Örneğin yeşil, sarı ile mavi arasındadır. Bu öznitelik, Denetim Masası’ndaki Görüntü kullanılarak ayarlanabilir.
  toplu iş programı , Bir veya daha çok işletim sistemi komutu içeren bir ASCII (biçimlendirilmemiş metin) dosyası. Toplu iş programının dosya adı .cmd veya .bat uzantılıdır. Komut isteminde dosya adını yazdığınızda veya toplu iş programı başka bir programın içinden çalıştırıldığında, dosyanın komutları, sırayla çalıştırılır. Toplu iş programları toplu iş dosyaları olarak da adlandırılır.
  topluluk adı ; SNMP ana bilgisayarlarını gruplandırmak için kullanılan bir ad. Bu ad Windows 2000 tabanlı sunucu bilgisayarları ve SNMP yönetim istasyonları gibi SNMP ile yönetilen aygıtlar arasında gönderilen SNMP iletilerine konur. Genellikle, ana bilgisayarların tamamı, tüm SNMP ana bilgisayarları grubu genel topluluğunun adı olan Ortak grubuna aittir.
  topoloji ; Windows’da, bir grup ağ bileşeni arasındaki ilişki. Active Directory yinelemesi içeriğinde topoloji, etki alanı denetleyicilerinin kendi aralarında bilgi yinelemek için kullandıkları bir bağlantı kümesini gösterir.
  TrueType yazı tipleri ; Ölçeklenebilen ve yazıcınızın yeteneklerine bağlı olarak bazen bit eşlemi veya yazılım yazı tipleri olarak oluşturulan yazı tipleri. TrueType yazı tipleri, anahatlar olarak saklanan aygıttan bağımsız yazı tipleridir. Bunlar istenilen büyüklüğe ayarlanabilir ve aynı ekranda göründükleri biçimde yazdırılabilir.
  Truva atı ; Bilgi almaya çalışırken başka bir ortak program gibi görünen bir programdır. Truva atı için, sistem oturum açma programı gibi davranarak kullanıcı adlarını ve parolalarını alan bir program örnek verilebilir. Truva atını yazanlar daha sonra bu bilgileri kullanarak sistemi kırabilir.
  tutamaç ; Kullanıcı arabiriminde, bir nesneye eklenen ve nesnenin taşınmasını, boyutlandırılmasını, yeniden şekillendirilmesini veya nesneyle ilgili diğer işlevleri kolaylaştıran bir arabirimdir. Programlamada, bir işaretçiye giden işaretçi, bir başka deyişle bir programın tanımlanmış bir kaynağa erişmesini sağlayan bir belirteç.
  tuzak ; Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralı’nda (SNMP), aracıyı çalıştıran ana bilgisayarda bir olayın gerçekleştiğini bildirmek üzere aracı tarafından yönetim sistemine gönderilen bir ileti.
  Tümleyici Metal Oksit Yarı İletken (CMOS) , Çok düşük güç gerektiren özel bir yarı iletken teknolojisi türü. Bu terim, sisteminizin, sabit sürücünüzün boyutu, bilgisayarınızdaki seri bağlantı noktalarının sayısı ve bunun gibi bazı donanım parametrelerini izlediği küçük bir depolama alanı anl***** gelmektedir. CMOS, Kur RAM'ı olarak da adlandırılır.
  tünel ; Verilerin sarmalandığı bir mantıksal bağlantı. Genelde hem sarma, hem de şifreleme gerçekleştirilir ve tünel, uzaktaki kullanıcı veya ana bilgisayar ile bir özel ağ arasında özel ve güvenli bir bağlantı sağlar.
  tünel sunucusu ; Tünelleri sona erdiren ve trafiği hedef ağdaki ana bilgisayara ileten sunucu veya yönlendirici.
  Tür 1 yazı tipleri ; PostScript aygıtlarıyla çalışmak üzere tasarlanmış ölçeklenebilir yazı tipleri.


  - U -
  UDP yuvası Datagramları, Kullanıcı Datagram İletişim Kuralı (UDP) üzerinden ileten bir yuva.
  uluslararası önek ; Uluslararası telefon hizmetine erişmek için ülke kodundan önce çevrilen numaralar. Rakamlar, uluslararası numarayı çevirdiğiniz ülke veya bölgeye göre değişir. Örneğin, ABD’de uluslararası arama için çevrilmesi gereken uluslararası önek 011’dir. ABD’den, ülke kodu 504 olan Honduras’ı aramak için aşağıdaki numaraları çevirmeniz gerekir: (011) (504) (000) 000-0000
  Uluslararası Telekomünikasyon Birliği - Telekomünikasyon [Standartlaştırma Sektörü] (ITU-T) ; Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) telekomünikasyon standartlarından sorumlu olan bölümü. ITU-T Comité Consultatif Internationale de Télégraphie et Téléphonie’nin (CCITT) yerini almıştır. Sorumlulukları arasında modem tasarımı ve işlemlerinin ve ağlar ve faks iletimine ilişkin iletişim kurallarının standartlaştırılması yer almaktadır. ITU, hükümetlerin ve özel sektörün bu çatı altında küresel telekomünikasyon ağları ve hizmetleri için eşgüdüm sağladığı uluslararası bir kuruluştur.
  UNC (Evrensel Adlandırma Kuralı) adı ; Ağdaki bir kaynağın tam adı. Bu ad sunucuadıpaylaşımadı sözdizimiyle uyumludur; burada sunucuadı sunucunun adını ve paylaşımadı paylaşılan kaynağın adını göstermektedir. Dizinlerin veya dosyaların UNC adları, paylaşım adının altındaki dizinlerin ve dosyaların adını da içerebilir; bunun için uygulanan sözdizimi şudur:
  sunucuadıpaylaşımadıdizindosyaadı
  Unicode ; Unicode Konsorsiyum’u tarafından geliştirilmiş olan ve dünyanın neredeyse tüm yazılı dillerini gösteren karakter kodlama standardı. Unicode karakter topluluğu, UTF-8, UTF-16 ve UTF-32 gibi birçok gösterim biçimi içerir. Windows arabirimlerinin çoğu UTF-16 biçimini kullanır.
  Unicode İletim Biçimi 8 (UTF-8) ; ASCII kullanımının ötesinde gelişen iletişim kuralları için kullanılan karakter kümesi. UTF-8 iletişim kuralı, genişletilmiş ASCII karakterleri ve uluslararası 16 bitlik bir Unicode karakter kümesi olan UCS-2 dönüşümü için destek sağlar. UTF-8, karakter verilerinde ASCII veya genişletilmiş ASCII kodlaması kullanılarak elde edilebilenden çok daha geniş kapsamdaki adlara olanak tanımaktadır.
  Unicode Karakter Sistemi (UCS) ; Unicode standardının bir parçası olan, uluslararası bir standart karakter kümesi başvurusu. UCS standardının en yaygın uyarlaması, dünyanın çoğu dilini kodlamada kullanılmak üzere kabul edilmiş ve tanınmış olan 16 bitlik karakter değerlerini belirten UCS-2’dir.
  UNIX ; İlk olarak 1969’da AT&T Bell Laboratories’de mini bilgisayarlarda kullanılmak üzere geliştirilen, güçlü, çok kullanıcılı, çok görevli bir işletim sistemi. UNIX, C dilinde yazıldığı için diğer işletim sistemlerinden daha taşınabilir, yani daha az bilgisayara özgü olarak değerlendirilir. Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ve AT&T tarafından UNIX’in yeni sürümleri geliştirilmiştir.
  UNIX için Taşınabilir İşletim Sistemi Arabirimi (POSIX) ; Bir işletim sistemi hizmeti kümesi tanımlayan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) standardı. POSIX standardını kullanan programlar bir sistemden diğerine kolayca taşınabilir. POSIX, UNIX sistem hizmetlerine dayanır, ancak başka işletim sistemleri tarafından da geliştirilebilecek biçimde oluşturulmuştur.
  UPS hizmeti ; Bilgisayara bağlı bir kesintisiz güç kaynağını (UPS) yöneten hizmet.
  URL ; Uniform Resource Locator
  USB bağlantı noktası ; Bilgisayardaki, Evrensel Seri Veri Yolu (USB) aygıtına bağlanmanızı sağlayan bir arabirim. USB, 12Mb/s (12 milyon bit/saniye) hızında veri aktarımını olanaklı kılan bir dış veri yolu standardıdır. USB bağlantı noktaları yaklaşık 7 mm x 1 mm girişleri destekler.
  uyarı düzeyi ; Kullanıcıların kota sınırlarına yaklaştığı nokta.
  uyarı listesi ; Bölge değişiklikleri olduğunda uyarılması gereken diğer DNS sunucularından oluşan bir bölge için birincil ana sunucu tarafından bakım yapılan bir liste. Uyarı listesi, bölge için ikincil ana sunucular olarak yapılandırılmış DNS sunucularının IP adreslerinden oluşur. Listelenen sunucular bölgede yapılan bir değişiklik konusunda uyarıldığında, başka bir DNS sunucusu ile bir bölge aktarımını başlatırlar ve bölgeyi güncelleştirirler.
  Uyarıcı hizmeti ; Sunucu ve başka hizmetler tarafından, seçili kullanıcılara ve bilgisayarlara bir bilgisayarda meydana gelen yönetimsel uyarıları bildirmek için kullanılan bir hizmet. Uyarıcı hizmeti, Messenger hizmetine gereksinim duyar.
  Uygulama Etkinleştirmeyi Hazırla ; İşaretlendiğinde, DDE paylaşımına yeni bağlantılara izin verilir. İşaret kaldırıldığında, yalnızca geçerli DDE iletişimlerine izin verilir.
  uygulama programlama arabirimi (API) ; Uygulamaların, bilgisayarın işletim sistemi tarafından gerçekleştirilen alt düzey hizmetler için istekte bulunmak ve bu hizmetleri yerine getirmek amacıyla kullandığı yordamlar kümesi. Bu yordamlar, genellikle dosyaların yönetilmesi ve bilgilerin görüntülenmesi gibi bakım görevlerini yerine getirir.
  Uygulamayı Etkinleştirmeyi Başlat ; İşaretlendiğinde, bir DDE uygulaması DDE iletişimini başlatma girişiminde bulunduğunda sunucu DDE uygulaması otomatik olarak başlar. İşaret kaldırıldığında, DDE iletişimini açma girişimleri yalnızca sunucu DDE uygulaması zaten çalışıyorsa başarılı olur.
  uyumluluk modu ; Bir bilgisayar veya işletim sisteminin, farklı bir sistem için yazılmış programları çalıştırmasını sağlayan özelliği. Programlar, uyumluluk modunda genellikle daha yavaş çalışır.
  uzak bilgisayar ; Yalnızca bir ağ bağdaştırıcısı veya modem gibi bir iletişim aygıtı veya bir iletişim hattı kullanarak erişebileceğiniz bir bilgisayardır.
  Uzak Masaüstü ; Uzak Masaüstü bağlantısı ile sistemin kullanımına ve uzaktan yönetilmesine izin verilmesi anlamında kullanılır.
  uzak yönetim ; Bir bilgisayarın, başka bir bilgisayarda çalışan ve ilk bilgisayara ağ üzerinden bağlı bir yönetici tarafından yönetilmesi.
  Uzaktaki Depolama Birimi ; Seyrek erişilen dosyaları yerel depolama biriminden uzak depolama birimine taşımak için kullanılan bir veri yönetimi hizmeti. Taşınan dosyalar, kullanıcının isteği üzerine dosya açıldığında otomatik olarak ve açık bir şekilde geri yüklenir.
  uzaktan erişim ; Gezici kullanıcılar ve birden çok şubedeki sunucuları izleyen ve yöneten sistem yöneticilerine uzaktan ağa katılma olanağı tanıyan tümleşik Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmetinin bir parçasıdır. Windows ve Ağ Bağlantıları’nı çalıştıran bilgisayarlara sahip kullanıcılar dışarıdan arayıp dosya ve yazıcı paylaşımı, elektronik posta, zamanlama ve SQL veritabanı erişimi gibi hizmetler için ağlarına uzaktan erişebilir.
  uzaktan erişim sunucusu ; Yönlendirme ve Uzaktan Erişim hizmetinin çalıştıran ve uzaktan erişim sağlamak üzere yapılandırılmış Windows tabanlı bir bilgisayar.
  Uzaktan Kimlik Doğrulama Araması Kullanıcı Hizmeti (RADIUS) ; İstemcilere ve sunuculara dayalı olan ve Internet hizmet sağlayıcıları (ISP) tarafından Windows markalı olmayan işletim sistemlerindeki uzak sunucularda yaygın olarak kullanılan bir güvenlik denetimi iletişim kuralı. RADIUS, çevirmeli ve tünel ağ kullanıcılarının kimliğini doğrulamak ve yetki vermek için günümüzde kullanılan en yaygın yöntemdir.
  Uzaktan Satır Yazıcısı (LPR) ; İstemci sistemlerde çalışan ve LDP sunucusunu çalıştıran bir bilgisayarda dosya yazdırmak için kullanılan bir bağlanırlık yardımcı programı.
  uzaktan yordam çağrısı (RPC) ; Dağıtılmış bir uygulamanın, ağdaki çeşitli bilgisayarlarda kullanılabilen hizmetleri çağırmasına izin veren bir ileti geçirme olanağı. Bilgisayarların uzaktan yönetilmesi sırasında kullanılır.
  Uzaktan Yükleme Hizmetleri ; Bir yöneticinin, her istemciyi ziyaret etmeden, uzaktan yeni istemci bilgisayarlar kurmasını sağlayan yazılım hizmetleri. Hedef istemcilerin uzaktan önyüklemeyi desteklemeleri gerekir.
  uzatılmış bellek ; 80286, 80386, 80486 ve Pentium bilgisayarlarda bulunan 1 megabaytın üzerindeki bellek.
  uzun ad ; FAT dosya sisteminin 8.3 dosya adı standardından (en çok sekiz karakterlik ad, bir nokta ve en çok üç karakterlik uzantı) uzun olan bir klasör veya dosya adı. Windows'un bu sürümü uzun dosya adlarını (en çok 255 karakter) desteklemektedir.
  Macintosh ortamında kullanıcılar sunucudaki dosyalara ve klasörlere uzun adlar atayabilir ve AppleTalk ağ bütünleştirmesini kullanarak Macintosh tarafından erişilebilen birimlere, bu birimleri oluştururken uzun adlar verebilir. Windows’un bu sürümü, dosyaların ve klasörlerin uzun adlarını MS-DOS ve Windows 3.x kullanıcıları için otomatik olarak 8.3 adlarına çevirir.

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  - Ü -
  üfle ve çek aygıtı ; Hareket engelli kullanıcılara yardımcı olmak üzere geliştirilen bilgisayar teknolojisi. Üfle ve çek aygıtı, başa takılan ve fare yerine kullanılabilen bir aygıttır. Aygıt, bir kullanıcının, ellerini kullanmadan bir tüpün içine hava üfleyerek fare imlecini hareket ettirmesini sağlar.
  üst etki alanı ; DNS ve Active Directory için, diğer türetilmiş etki alanı adlarının (bağımlı etki alanları) hemen üstündeki ad alanı ağacında bulanan etki alanları. Örneğin, bağımlı etki alanı example.microsoft.com için, microsoft.com ana etki alanıdır.
  üst nesne ; Başka bir nesnenin barındığı nesne. Üst nesne olması nesneler arasında ilişki olduğunu gösterir. Örneğin bir klasör bir dosya veya başka bir deyişle bir alt nesnenin barındığı bir üst nesnedir. Bir nesne hem üst hem de alt nesne olabilir. Örneğin dosya içeren bir alt klasör hem üst nesnenin alt nesnesi hem de dosyaların üst nesnesidir.

  - V-
  V.34 ; Telefon hatları üzerinden en çok 33.600 bit/saniye (bps) iletişim sağlayan veri iletimi standardı. Tam çift yönlü bir modülasyon tekniği tanımlar ve hata düzeltme ve görüşme olanakları içerir.
  V.90 ; Telefon hatları üzerinden en çok 56.000 bit/saniye (bps) iletişim sağlayan veri iletimi standardı. İstemci tarafı modeminden iletim hızı V.34 ile aynı olan 33,600 bps’dir. Örneğin, Internet hizmet sağlayıcısı (ISS) veya şirket ağı gibi ana sistem tarafındaki modemden iletim hızı, en çok 56,000 bps, ortalama hız ise 40,000 ile 50,000 bps arasındadır. Ana sistem tarafındaki modem bu standardı desteklemiyorsa, V.34 standardı kullanılır.
  varsayılan ağ ; Macintosh ortamında, bir sunucunun işlemlerinin düğümler olarak bulunduğu ve kullanıcıların sunucuyu gördüğü fiziksel ağ. Sunucunun varsayılan ağı, sunucunun bağlı olduğu ağ olmalıdır. Yalnızca AppleTalk Aşama 2 internet’lerindeki sunucuların varsayılan ağı vardır.
  varsayılan ağ geçidi ; TCP/IP iletişim kuralında, doğrudan erişilebilir bir IP yönlendiricisinin IP adresini belirleyen bir yapılandırma bileşenidir. Varsayılan bir ağ geçidinin yapılandırılması, IP yönlendirme tablosunda bir varsayılan yol oluşturur.
  varsayılan ana bilgisayar ; Drainstop komutunun çalıştırılmadığı, en yüksek ana bilgisayar önceliğine sahip ana bilgisayar. Dönüştürmeden sonra, daha önce bağlantı noktası kuralları kapsamında yer almayan TCP ve UDP bağlantı noktalarının tüm ağ trafiğini, varsayılan ana bilgisayar işler.
  varsayılan bölge ; Varsayılan değer olarak, ağdaki tüm Macintosh istemcilerinin atanmış olduğu bölge.
  varsayılan düğme ; Bazı iletişim kutularında, iletişim kutusu ilk görüntülendiğinde seçili veya vurgulu olan komut düğmesi. Varsayılan düğmenin kenarları, ENTER tuşuna bastığınızda otomatik olarak seçileceğini göstermek üzere koyu olur. iptal düğmesini veya başka bir komut düğmesini tıklatarak bir varsayılan düğmeyi geçersiz kılabilirsiniz.
  varsayılan kullanıcı ; Tüm kullanıcı profilleri için temel oluşturan profil. Her kullanıcı profili, varsayılan kullanıcı profilinin kopyası olarak başlar.
  varsayılan yazıcı ; Bir programla kullanmak istediğiniz yazıcıyı belirtmeden Yazdır komutunu seçtiğinizde bilgisayarın belgeleri göndereceği yazıcı. Tek bir varsayılan yazıcınız olabilir; dolayısıyla, en sık kullandığınız yazıcıyı seçmelisiniz.
  vektör ; Dizin Oluşturma Hizmeti için, bir sorguda kullanılan sıralı sözcük veya sayı dizisi. Örneğin bir belgede (Scott Cooper; Don Hall; Amy Egert) gibi bir eşyazarlar vektörü olabilir.
  vektör yazı tipi ; Her karakterin noktalar arasında çizilmiş bir dizi çizgi ile tanımlandığı bir matematik modelinden hareketle elde edilmiş yazı tipi. Vektör yazı tipleri, herhangi bir boyuta veya en/boy oranına net bir şekilde ölçeklenebilir.
  Veri Bağlantısı Denetimi (DLC) ; Ağdaki bir düğümü benzersiz bir şekilde tanıtan bir adres. Her ağ bağdaştırıcısının bir DLC adresi veya DLC tanımlayıcısı (DLCI) vardır. Ethernet ve Token Ring gibi bazı ağ iletişim kuralları, DLC adreslerini özel olarak kullanırlar. TCP/IP gibi diğer iletişim kuralları ise, düğümleri tanımlamak için OSI Ağ katmanında mantıksal bir adres kullanırlar.
  Ancak, tüm ağ adresleri sonuç olarak DLC adreslerine çevrilmelidir. TCP/IP ağlarında, bu çevirme işlemi, Adres Çözümleme İletişim Kuralları (ARP) tarafından gerçekleştirilir.
  Veri İletişim Donatımı (DCE) ; Bir RS-232-C seri bağlantısıyla bağlı olan ve diğeri Veri Terminali Ekipmanı (DTE) aygıtı olan iki donanım türünden biri. DCE, genellikle bir DTE’den gelen girişi alıcıya göndermeden önce dönüştüren bir ara aygıttır. Örneğin bir modem, bir mikro işlemciden (DTE) gelen verileri ayarlayıp bir telefon hattından gönderen bir DCE’dir.
  veri paketi ; Bir ağda bir aygıttan diğerine bir bütün olarak aktarılan bilgi birimi.
  veri taşma hatası ; Gönderen bilgisayarın karakterleri, alan bilgisayarın uyum sağlayabileceğinden daha hızlı ilettiği bir durum. Bu sorun devam ederse, saniyedeki bit (b/s) hızını azaltın.
  Veri Terminali Ekipmanı (DTE) ; RS-232-C donanım standardında, bir kablo veya iletişim hattı üzerinden bilgileri dijital biçimde gönderebilen, uzaktan erişim sunucusu veya istemcisi gibi bir aygıt.
  veri yolu ; Bir bilgisayar sisteminin bileşenleri arasında veri aktarımı için kullanılan iletişim hattı. Bir veri yolu, temel olarak sistemin farklı bölümleri arasında veri paylaşımına olanak tanır. Örneğin bir veri yolu, disk sürücüsü denetleyicisini, belleği ve giriş/çıkış bağlantı noktalarını mikro işlemciye bağlar.
  video bağdaştırıcısı ; Kişisel bilgisayara takılarak görüntüleme yetenekleri kazandıran bir genişleme kartı. Bilgisayarların görüntüleme yetenekleri hem (video bağdaştırıcısında sağlanan) mantıksal devrelere hem de monitöre bağlıdır. Her bağdaştırıcı birkaç değişik video modu sunar. Video modları metin ve grafik olarak anılan iki temel kategoriye aittir. Bazı monitörler metin ve grafik modları içinde farklı çözünürlük seçenekleri sunar. Bir monitör daha düşük çözünürlük değerlerinde daha çok renk görüntüleyebilir.
  Modern bağdaştırıcılara bellek yerleştirildiği için bilgisayarın RAM’i görüntü saklamak için kullanılmaz. Buna ek olarak çoğu bağdaştırıcının grafik hesaplamaları için kendi yardımcı işlemcileri vardır. Bunlara genelde grafik hızlandırıcıları denir.
  virüs ; Bir bilgisayardan diğerine bulaşmayı deneyen ve zarar verme (verileri silerek veya bozarak) veya kullanıcıları rahatsız etme (iletiler görüntüleyerek veya ekranda görüntülenenleri değiştirerek) özelliği olan bir program.
  VoIP (Internet Üzerinde Ses İletişim Kuralı) ; TCP/IP paketlerini kullanarak, bir LAN, WAN veya Internet üzerinden ses gönderme yöntemi.

  - W -
  W3C ; World Wide Web konsorsiyumu: internet üzerinde standartları oluşturmak için bir
  gelmiş ticari amaç gütmeyen bir organizasyon. W3C’nin önerileri bağlayıcı değildir ama internet üzerindeki dosya trafiğinin temeli tarafından tanınır. P3P hakkında daha fazla bilgi için P3P: The Platform for Privacy Preferences bağlantısına göz atın.
  WAN ; Wide area network: Geniş alanlı network, en büyüğü internettir
  Web-Publishing ; Sayfanın internete yayınlanması.
  Web sunucusu ; Bir sistem yöneticisi veya Internet hizmet sağlayıcısı (ISP) tarafından yönetilen ve bir kullanıcının tarayıcısından gelen isteklere yanıt veren bir bilgisayar.
  Web Üzerinde Dağıtılmış Yazma ve Sürüm Oluşturma (WebDAV) ; İstemcilerin World Wide Web’de kaynakları açık bir şekilde yayımlamalarını ve yönetmelerini sağlayan, HTTP 1.1 ile ilgili bir uygulama iletişim kuralı.
  WebDAV ; Web-based Distributed Authoring and Versioning
  Windows Açık Hizmet Mimarisi (WOSA) ; Ön uç uygulamaları, arka uç uygulamalara bağlayan ortak bir arabirim kümesi.
  Windows Internet Adı Hizmeti (WINS) ; IP adreslerini dinamik olarak bilgisayar adlarıyla (NetBIOS adları) eşleştiren bir yazılım hizmeti. Bu hizmet, kullanıcıların kaynaklara, tanınması ve anımsanması zor olan IP adreslerini kullanarak erişmeleri yerine, adlarıyla erişmelerini sağlar. WINS sunucuları, Microsoft işletim sistemlerinin Windows NT 4.0 ve önceki sürümlerini kullanan istemcileri destekler.
  Windows Yönetim Araç Göstergeleri (WMI) ; Windows’da, ortak bir arabirimler kümesi aracılığıyla sistem kaynaklarının izlenmesini ve denetlenmesini destekleyen ve Windows işletiminin, yapılandırmasının ve durumunun mantıksal olarak düzenlenmiş tutarlı bir modelini sağlayan bir yönetim alt yapısı.
  WINS kaynağı ; Bir kümeden Windows Internet Ad Hizmeti (WINS) sağlayan bir kaynak türü.
  WINS proxy ; Ad sorgusu yayınlarını dinleyip yerel alt ağda bulunmayan adlar için yanıt veren bir bilgisayar. Proxy sunucusu bir WINS sunucusuyla iletişim kurarak adları çözümler ve bunları belirli bir süre için önbelleğine alır.
  Winsock ; Windows Yuvaları. Windows altında TCP/IP arabirimi sağlayan yazılım için bir uygulama programlama arabirimi (API) standardı.
  World Wide Web ; Köprüler kullanarak Internet içinde araştırma yapmaya yönelik bir sistem. Web tarayıcısı kullandığınızda Web, metin, resim, ses ve dijital filmler topluluğu olarak görünür.

  - X -
  X.509v3 sertifikası ; Sertifika sözdizimi ve biçimi için ITU-T tarafından önerilen X.509’un 3. sürümü. Bu, Windows XP sertifika tabanlı işlemler tarafından kullanılan standart sertifika biçimidir.
  Bir X.509 sertifikası, ortak anahtar ve sertifikanın verildiği kişi veya kuruluşa ilişkin bilgileri, sertifikaya ilişkin bilgileri artı sertifikayı veren sertifika yetkilisine (CA) ilişkin isteğe bağlı bilgileri içerir.
  x86 ; 32 bitlik Intel işlemci mimarisine sahip veya bu mimariye öykünen mikro işlemcileri belirtir.
  XML (Genişletilebilir Biçimlendirme Dili)

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443
  - Y-
  yabancı bilgisayar ; Farklı bir iletiyi sıraya alma sistemi kullanan, ancak bağlayıcı uygulaması aracılığıyla Message Queueing çalıştıran bilgisayarlarla ileti değişimi yapabilen bir bilgisayar.
  yakınsama ; Ağda değişiklikler ortaya çıktıktan sonra yapılan sistemi dengeleme işlemi. Yönlendirme için, bir yol kullanılamaz duruma gelirse, yönlendiriciler, tercih edilen yollarla ilgili bilgileri yeniden oluşturarak, ağlar arasında güncelleştirme iletileri gönderir.
  Ağ Yükü Dengeleme için, kümenin yeni, tutarlı durumunu belirlemek ve varsayılan ana bilgisayar olarak bilinen, en yüksek önceliğe sahip ana bilgisayarı seçmek üzere ana bilgisayarların ileti değişiminde bulundukları bir işlemdir. Yakınsama işlemi sırasında, belirli TCP veya UDP bağlantı noktalarında ağ trafiğinin işlenmesini paylaşan ana bilgisayarlar için yeni bir yük dağılımı belirlenir.
  yanıt ; Windows uzaktan erişim olanağında, aygıttan beklenen ve makro içerebilen dizeler.
  yanıt iletisi ; Message Queueing için, alıcı uygulama tarafından gönderen uygulama tarafından belirlenen yanıt sırasına gönderilen bir ileti. Kullanılabilir durumdaki herhangi bir kuyruk yanıt kuyruğu olarak belirtilebilir.
  yanıt sırası ; Message Queueing için, gönderen uygulama tarafından oluşturulan ve alıcı uygulama tarafından iletilere yanıt vermek için kullanılan bir sıra. Örneğin bir uygulama her ileti aldığında yanıt kuyruğuna bir yanıt iletisi gönderebilir.
  yansıtılmış birim ; İki fiziksel disk üzerinde verileri çoğaltan hataya dayanıklı birim. Yansıtılmış bir birim, birimde bulunan bilgileri çoğaltmak için, yansıma adı verilen iki özdeş birimi kullanarak veri fazlalığı sağlar. Yansıma her zaman farklı bir diskte yer alır. Fiziksel disklerden biri bozulduğunda, bozulan diskteki veriler kullanılamaz duruma gelir, ancak sistem diğer diskteki yansımada çalışmasını sürdürür. Yalnızca dinamik diskler üzerinde yansıtılmış birimler oluşturulabilirsiniz.
  yansıtma ; Yansıtılmış bir birimi oluşturan iki birimden biri. Yansıtılmış bir birimin her yansıması farklı bir diskte yer alır. Bir yansıma kullanılamaz duruma gelirse (örneğin, disk hatası nedeniyle), Windows birimdeki verilere ulaşmak için diğer yansımayı kullanabilir.
  yansıtma kümesi ; Windows NT 4.0 veya daha önceki bir sürümle oluşturulmuş olan ve iki fiziksel disk üzerindeki verileri çoğaltan hataya dayanıklı bir bölüm. Yansıtma kümelerini yalnızca Windows 2000 ile onarabilir, yeniden eşzamanlılaştırabilir, kesebilir veya silebilirsiniz. Yansıtılan yeni birimler oluşturmak için dinamik diskler üzerinde yansıtılmış birimler kullanın.
  Yapışkan Tuşlar ; Değiştirici bir tuşa (CTRL, ALT veya SHIFT) veya Windows logosu tuşuna bastığınızda, değiştirici olmayan bir tuşa basıncaya kadar bu tuşun etkin kalmasını sağlayan bir klavye özelliği. Bu, aynı anda iki tuşa birden basmakta güçlük çeken kişiler için yararlıdır.
  Yardımcı Teknoloji Programı ; Engelli kişilere yardımcı olan teknoloji için öneriler sunan hizmet.
  yarı-çift yönlü ; Bir iletişim kanalı üzerinden belirli bir zamanda yalnızca tek bir yönde bilgi gönderebilen sistem.
  Yaşam Süresi (TTL) ; TCP/IP tabanlı ağlardan gönderilen paketlerde bulunan ve alıcılara süresi dolmadan veya atılmadan önce paketi veya paketin içindeki verileri ne kadar süre ile tutabileceklerini veya kullanabileceklerini bildiren bir zamanlayıcı değeri. DNS için, TTL değerleri, istemcilerin, bölgenin DNS sunucusu tarafından verilen bir sorgu yanıtında görünen bilgileri ne kadar süre önbellekte tutup kullanmaları gerektiğini belirlemek için, bölgedeki kaynak kayıtlarında kullanılır.
  yayın ; Belirli bir ağ kesimindeki tüm ana sistemlerin hedefi olan bir adres.
  yazdırma biriktiricisi ; Yazıcıya gönderilen bir belgeyi alıp, yazıcı belgeyi yazdırmaya hazır olana kadar diskte veya bellekte depolayan bir yazılım. Bu dinamik bağlantı kitaplıkları (DLL) topluluğu, belgeleri yazdırma işlemi için alır, işler, zamanlar ve dağıtır. Biriktirici terimi, çevrimiçi eşzamanlı yazdırma işlemleri ifadesinin baş harflerinden oluşturulmuştur.
  Yazdırma Biriktiricisi kaynağı ; Ağ için, tek bir ad yerine, bir IP adresiyle bağlı olan bir ağ yazıcısına erişim sağlayan yazıcı sıraları. Yazdırma sıraları, Kaynak DLL tarafından küme kaynağı olarak desteklenir.
  yazdırma havuzu ; Bir yazıcı sunucusuna bağlı olan ve tek yazıcı gibi işlem gören iki veya daha çok özdeş yazıcı. Bu durumda, bir belgeyi yazdırdığınızda yazdırma işi havuzdaki ilk kullanılabilir yazıcıya gönderilir.
  yazdırma işi ; Hem yazdırılacak verileri, hem de yazdırma komutlarını içeren kaynak kod. Yazdırma işleri, işin doğru yazdırılabilmesi için yazdırma sırasının iş üzerinde yapması gereken değişikliklere dayalı olarak veri türlerine göre sınıflandırılır.
  yazdırma işlemcisi ; Yazıcı sürücüsüyle birlikte çalışan ve yazdırma işlerini alarak işlerin doğru yazılmasını sağlamak üzere veri türlerine göre gerekli değişiklikleri yapan bileşen.
  yazdırma sunucusu ; Ağdaki yazıcıları yönetmeye adanmış bir bilgisayar. Ağdaki herhangi bir bilgisayar yazdırma sunucusu olabilir.
  yazı tipi ; Bir sayı, simge ve karakter topluluğuna uygulanan grafik tasarım. Bir yazı tipi, boyut, aralık ve sıklık gibi başka niteliklerle birlikte belirli bir yazı biçimini tanımlar.
  yazı tipi kartuşu ; Bazı yazıcılarda kullanılabilen ve çeşitli biçimlerde ve boyutlarda yazı tipleri içeren bir eklenti birimi. Karşıdan yüklenebilir yazı tiplerinde olduğu gibi, yazı tip kartuşlarını kullanan yazıcılar da yerleşik yazı tipleri tarafından oluşturulanlardan farklı boyutlarda ve biçimlerde karakterler üretebilir.
  yazıcı ; Kağıt veya başka baskı ortamlarına metin veya görüntü koyan bir aygıt. Örneğin, lazer yazıcıları veya nokta vuruşlu yazıcılar.
  Yazıcı Denetim Dili (PCL) ; Hewlett Packard tarafından lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar için geliştirilen sayfa tanımlama dili (PDL). Lazer yazıcılarının yaygın kullanımı nedeniyle bu komut dili birçok yazıcıda standartlaşmıştır.
  Yazıcı İş Dili (PJL) ; Hewlett Packard tarafından geliştirilen ve yazdırma işi düzeyinde yazıcı denetimi sağlayan yazıcı komut dili. PJL komutlarını kullanarak, yazdırılacak kopya sayısı gibi varsayılan yazıcı ayarlarını değiştirebilirsiniz. PJL komutları ayrıca, kullanıcı eylemine gerek kalmadan yazıcı dillerini değiştirmenizi sağlar. İki yönlü iletişim destekleniyorsa, PJL-uyumlu bir bilgisayar yazıcı sunucusuna yazıcının modeli ve işin durumu gibi bilgileri gönderebilir.
  yazıcı izinleri ; Bir kullanıcının veya grubun yazıcı üzerindeki erişim türünü belirleyen izinler. Yazıcı izinleri Yazdırma, Yazıcıları Yönetme ve Belgeleri Yönetme’dir
  Yazıcı penceresi ; Kuyruk görünümü olarak da bilinen Yazıcı penceresi, yazıcıda beklemede olan yazdırma işleri hakkındaki bilgileri gösterir. Yüklediğiniz veya bağlı olduğunuz her yazıcı için, yazdırılmayı bekleyen belge sayısı, bu belgelerin sahibi ve büyüklüğü gibi bilgileri görebilirsiniz.
  yazıcı sırası ; Yazdırma sırası, yazıcıda yazdırılmayı bekleyen belgelerin bir listesidir. Yazdırma kuyruğunda, belgenin boyutu, belgeyi gönderen kişi ve yazdırma durumu bilgisi gibi bilgileri görebilirsiniz.
  yazıcı sürücüsü ; Diğer programların, yazıcının donanım ve iç dil özellikleriyle ilgilenmek zorunda kalmadan belirli bir yazıcıyla çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmış program. Programlar, yazıcıların inceliklerini işleyen yazıcı sürücüleri kullanarak çeşitli yazıcılarla uygun biçimde iletişim kurabilir.
  yazıcı yazı tipleri ; Bir yazıcıda yerleşik olarak bulunan veya yazıcıda kullanılması amaçlanan yazı tipleri. Genellikle yazıcının salt okunur belleğinde (ROM) bulunan yazıcı yazı tipleri iç, karşıdan yüklenen veya yazı tipi kartuşu biçiminde olabilir.
  Yazıcılar ve Fakslar ; Denetim Masası’nda, Yazıcı Ekle Sihirbazı’nı ve bilgisayarınızda yüklü olan tüm yazıcıların simgelerini içeren bir klasör.
  yazılabilir CD ; Kaydedilebilir CD (CD-R) veya yeniden yazılabilir CD (CD-RW). Veriler CD’ye bir kereden fazla kopyalanabilir. Yeniden yazılabilir CD’ler aynı zamanda silinebilir.
  yazılım kod çözücüsü ; Bir dijital video disk (DVD) sürücüsünün bilgisayarınızın ekranında film görüntülemesini sağlayan DVD kod çözücüsü türü. Yazılım çözücüsü filmleri göstermek için yalnızca yazılım kullanır.
  yedekleme etki alanı denetleyicisi (BDC) ; Windows NT Server 4.0 veya önceki sürümlerde, etki alanındaki dizin veritabanının (etki alanıyla ilgili tüm hesap ve güvenlik ilkesi bilgilerini içeren) bir kopyasını alan Windows NT Server kullanan bilgisayar.
  Kopya, belirli aralıklarla ve otomatik olarak birincil etki alanı denetleyicisindeki (PDC) ana kopya ile eşitlenir. BDC’ler ayrıca, kullanıcı oturum açma bilgilerinin kimliğini doğrular ve gerektiğinde PDC olarak işlev görmeleri için yükseltilebilir. Bir etki alanında birden çok BDC olabilir. Etki alanı karma modda yapılandırılmışsa, Windows NT 3.51 ve 4.0 BDC’leri, bir Windows 2000 etki alanında yer alabilirler.
  yedekleme işletmeni ; Dosya ve klasörleri yedeklemek ve geri yüklemek için gerekli kullanıcı izinlerini içeren bir yerel veya genel grup türü. Yedekleme Operatörleri grubunun üyeleri sahiplik, izin, şifreleme veya denetleme ayarları ne olursa olsun dosya veya klasörleri yedekleyebilir veya geri yükleyebilir.
  yedekleme kümesi ; Bir dosya veya bir veya daha çok teypte yedeklenen dosyalar, klasörler ve başka veriler topluluğu.
  yedekleme kümesi kataloğu ; Geri yükleme kümesinde saklanan dosya ve klasörlerin özeti.
  yedekleme ortamı havuzu ; Microsoft Windows 2000 Yedekleme tarafından kullanılmak üzere ayrılmış veri saklama ortamlarının mantıksal topluluğu. Yedekleme,bir kitaplıktaki belirli ortamlara erişimi denetlemek için Çıkarılabilir Bellek olanağını kullanır.
  yedekleme türleri ; Hangi verilerin yedeklendiğini ve bunların nasıl yedekleneceğini belirleyen bir tür. Beş yedekleme türü vardır: kopyalama, günlük, ayrımlı, artımlı ve normal.
  yeniden birleştirme durumu ; DHCP istemcileri tarafından, geçerli adres kiralarının süre bitimi yaklaştığında, kiralarının süresini uzatmak veya yenilemek için kullanılan bir durum. Bu durumda istemci, geçerli olan kiralanmış yapılandırmasını yenileyebilecek veya değiştirebilecek herhangi bir DHCP sunucusunu bulmak için ağa yayın yapar. Yeniden bağlama durum, istemcinin kira süresinin yüzde 87.5’u dolduğunda başlar.
  yeniden deneme aralığı ; Yenileme aralığının süresi dolduktan sonra, bölgedeki ikincil ana tarafından, kopyalanmış bölge verilerinin yenilenmesinin gerekip gerekmediğini anlamak için bölge verilerinin kaynağına bağlanmayı deneme ve yeniden deneme sıklığını belirlemek için kullanılan, saniye cinsinden süre. Bu aralık, her bir bölgenin SOA (yetki başlangıcı) kaynak kaydında belirlenir.
  yenileme ; Görüntülenen bilgileri geçerli verilerle güncelleştirmek.
  yenileme aralığı ; Bir bölgenin ikincil ana tarafından, bölge verilerinin yenilenmesinin gerekip gerekmediğini denetleme sıklığını belirlemek için kullanılan zaman aralığı. Yenileme aralığının süresi dolduğunda, ikincil ana , bölge verilerinin hala geçerli mi olduğunu, yoksa bir bölge aktarımı kullanılarak güncelleştirilmeleri mi gerektiğini görmek için bölgenin kaynağını denetler. Bu aralık, her bir bölgenin SOA (yetki başlangıcı) kaynak kaydında belirlenir.
  yenileme hızı ; Resmin titremesini önlemek için video ekranının yeniden taranma sıklığı. Çoğu monitörün tüm resim alanı saniyede yaklaşık 60 kez yenilenir.
  yerel bilgisayar ; Kullanıcı olarak oturum açtığınız bilgisayar. Daha genel tanımıyla bir yerel bilgisayar, ağ bağdaştırıcısı veya modem gibi bir iletişim aygıtı veya bir iletişim hattı kullanmadan doğrudan erişebileceğiniz bir bilgisayardır.
  yerel grup ; Windows çalıştıran bilgisayarlar ve üye sunucularda, kendi bilgisayarından, (bilgisayar bir etki alanına katılıyorsa) hem kendi etki alanındaki, hem de güvenilen etki alanlarındaki kullanıcı hesapları ve genel gruplardan izin ve haklar alabilen bir grup.
  yerel kullanıcı ; Bir ağa bağlı olmayan bir bilgisayarı kullanan kişi. Bir yerel kullanıcı, çoğunlukla bilgisayarı evde kullanan bir kişidir.
  yerel kullanıcı profili ; Bir iş istasyonu veya sunucu bilgisayarında kullanıcı ilk kez oturum açtığında otomatik olarak oluşturulan yetkili bir kullanıcı hakkındaki bilgisayar tabanlı kayıt.
  yerel mod ; Etki alanındaki tüm etki alanı denetleyicilerinin Windows 2000’e yükseltildiği ve bir yöneticinin yerel mod işlemini (Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları aracılığıyla) etkinleştirdiği koşul.
  yerel yazıcı ; Bilgisayarınızdaki bağlantı noktalarından birine doğrudan bağlı olan yazıcı.
  yerleşik gruplar ; İşletim sistemiyle yüklenen varsayılan güvenlik grupları. Yerleşik gruplara, biri dizi yararlı izin ve yerleşik yetki verilmiştir.
  Çoğu durumda, yerleşik gruplar belirli bir kullanıcının gereksinim duyabileceği tüm yetkileri sağlar. Örneğin, bir etki alanı kullanıcı hesabı, yerleşik Yöneticiler grubuna aitse, bu hesapla açılan oturumlar bir kullanıcıya etki alanı ve etki alanı sunucularında yönetici yetkileri sağlar. Bir kullanıcı hesabına gerekli bir yetkiler kümesi sağlamak için, bunları uygun yerleşik gruba atayın.
  yeterli günlük ; Yetersayı kaynağının verileri depoladığı günlük. Bu veriler kümeleme yazılımı tarafından tutulur. Kurtarma günlüğü veya değişiklik günlüğü olarak da bilinir.
  yeterli kaynak ; Kümenin geri yüklenmesi için gerekli olan yapılandırma verilerini tutmak üzere seçilen yetersayı yeterlilikteki kaynak. Bu veriler küme veritabanına uygulanan tüm değişikliklere ilişkin ayrıntıları içerir. Yetersayı kaynağı genelde diğer küme kaynaklarınca erişilebilir olduğu için her küme düğümünün en son veritabanı değişikliklerine erişimi vardır. Varsayılan olarak düğüm başına yalnızca bir yetersayı kaynağı vardır.
  yetersayı diski ; Yapılandırma verilerinin, yetersayı günlüğü, küme diski küme veritabanı denetim noktası ve kaynak denetim noktalarında tutulduğu küme diski. Yetersayı diski, genellikle Fiziksel Disk kaynağının özel bir türü olan Yetersayı kaynağı tarafından yönetilir.
  yetki alanı ; Windows olmayan bir ağ ortamında Kerberos kimlik denetimine tabi olan bir güvenlik ilkeleri kümesi.
  yetki başlangıcı (SOA) kaynak kaydı ; Bir bölgede saklanan bilgiler için yetkinin başlangıç veya özgün noktasını gösteren bir kayıt. SOA kaynak kaydı (RR), yeni bir bölge eklenirken ilk oluşturulan RR’dir. Ayrıca, bölgeyle ilgili bilgilerin ne kadar süre kullanılacağını ve güncelleştirmelerin hangi sıklıkta yapılması gerektiğini belirlemek için, DNS’yi kullanan diğer bilgisayar tarafından kullanılan birkaç parametre içerir.
  yetkilendirme ; Kullanıcının bir bilgisayar sisteminde veya ağda hangi işlemleri gerçekleştirme izni olduğunu belirleyen işlem.
  yetkili ; DNS için, bir bölgeyi barındıran DNS sunucusunu veya bir ad/kayıt içeren bir bölgeyi tanımlar. DNS sunucusu bir bölgeyi barındıracak şekilde yapılandırıldığında, o bölgede varolan veya var olabilecek adlar üzerinde yetkilidir. DNS sunucusu, yetkili olduğu etki alanı adlarıyla ilgili sorgulara yetkili sıfatıyla yanıt verebilir. Bir bölge, kapsadığı veya kapsayabileceği adlar için yetkilidir. Bölgenin bir kayıt üzerinde yetkili olması için, kaydın sahip adının o bölgede bulunuyor veya bulunabilecek olması gerekir.
  yetkili geri yükleme ; Yedekleme'de, bir Active Directory etki alanı denetleyicisi üzerinde, geri yüklenen dizindeki nesnelerin yetkili sayıldığı ve bu nesnelerin tüm varolan kopyalarının yerine (yineleme yoluyla) yenilerinin konduğu bir geri yükleme işlemi. Yetkili geri yükleme, yalnızca Active Directory verileri ve Dosya Yineleme hizmeti verileri gibi yinelenen sistem durumu verilerine uygulanabilir. Yetkili geri yükleme işlemini, gerçekleştirmek için Ntdsutil.exe yardımcı programını kullanın.
  yetkili olmayan geri yükleme ; Bir Windows etki alanı denetleyicisinin, geri yükleme işleminin yapıldığı dizindeki nesnelerin yetkili olarak kabul edilmediği bir geri yüklemesi. Geri yüklenen nesneler geri yüklenen etki alanının diğer yinelemelerindeki değişikliklerle güncelleştirilir.
  yığın ; Kayıt defterinin sabit diskinizde dosya olarak görünen bölümü. Kayıt defteri alt ağacı yığınlara ayrılmıştır (bir arı yığının hücresel yapısına olan benzerliği nedeniyle bu şekilde adlandırılmaktadır). Bir yığın, kayıt defteri sıradüzeninin en üstünde yer alan anahtarlar, alt anahtarlar ve değerlerden oluşan bağımsız bir gövdedir. Yığın, systemrootSystem32Config veya systemrootProfilesusername klasörlerinde yer alan tek bir dosya ve .log uzantılı bir dosya ile yedeklenir.
  Varsayılan olarak, yığın dosyalarının çoğu (Varsayılan, SAM, Güvenlik ve Sistem) sysytemrootSystem32Config klasöründe depolanır. systemrootProfiles klasörü, bilgisayarın her kullanıcısına ilişkin kullanıcı profilini içerir. Yığın, bir dosya olduğu için, bir sistemden diğerine taşınabilir. Ancak, dosyayı düzenlemek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanmalısınız.
  yoklama aralıkları ; Kaynak İzleyici’nin kaynağın kullanılabilir ve çalışır durumda olduğunu denetleme sıklığı. İki yoklama düzeyi vardır: Canlı Görünme ve Canlı Olma. Sunucu kümesi, kaynağın her Canlı Olma aralığında, Canlı Görünme aralığındaki durumundan daha kapsamlı bir denetleme ister; bu nedenle, Canlı Olma yoklama aralığı genellikle, Canlı Görünme yoklama aralığından daha uzundur. Kaynaklar için, bu iki yoklama aralığını ve bir zaman aşımı değeri belirtebilirsiniz.
  yönetici ; Windows XP Professional'da, etki alanı denetleyicilerini veya yerel bilgisayarları ve bunların kullanıcı ve grup hesaplarını kurup yönetme, parola ve izinler atama ve kullanıcılara ağ sorunlarında yardımcı olma işlerinden sorumlu kişi. Yöneticiler, Yöneticiler grubunun üyesidir ve etki alanı veya bilgisayar üzerinde tam denetime sahiptir.
  Windows XP Home Edition'da, bilgisayarda sistem genelinde değişiklikler yapabilen, yazılım yükleyebilen ve bilgisayardaki tüm dosyalara erişebilen kişi. Bilgisayar yöneticisi hesabı olan kişinin, bilgisayardaki diğer kullanıcı hesaplarına tam erişimi vardır.
  Yönetim Bilgisi Tabanı (MIB) ; Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralı (SNMP) tarafından aygıtı yönetmek için kullanılan bir aygıtla ilgili değişik bilgi türlerini temsil eden nesne kümesi. Farklı aygıt ve iletişim kuralı türleri için farklı ağ yönetim hizmetleri kullanıldığından, her hizmetin kendi nesne kümesi vardır.
  yönetim sırası ; Message Queueing için, bildirim iletilerini depolayan bir sıra.
  yönetim sistemi ; Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralı (SNMP) yönetim yazılımını çalıştıran, ağ kullanımına etkinleştirilmiş ana bilgisayar. Bu yazılım SNMP aracılarından bilgi ister. Yönetim sistemi, yönetim konsolu olarak da adlandırılır.
  Yönetim ve İzleme Araçları ; İstemci aramayı ve istemci telefon defterlerini güncelleştirmeyi destekleyen yardımcı programlarının yanı sıra, ağ yönetimi ve izleme yardımcı programlarını içeren yazılım bileşenleri. Bu yazılım bileşenleri, Basit Ağ Yönetimi İletişim Kuralları’nı da (SNMP) içerir.
  yönetimsel uyarılar ; Sunucu ve kaynak kullanımıyla ilgili uyarılar. Bu uyarılar, güvenlik ve erişim, kullanıcı oturumları, güç kaybı nedeniyle sunucunun kapanması (kesintisiz güç kaynağı varsa), dizin çoğaltma ve yazdırma gibi sorunları kullanıcıya bildirir. Bilgisayar bir yönetimsel uyarı oluşturduğunda, önceden tanımlanmış bir kullanıcılar ve bilgisayarlar listesine ileti gönderilir.
  yönlendirici ; Windows ortamında, LAN’ların ve WAN’ların birlikte çalışmasına ve bağlanmasına yardımcı olan ve farklı ağ topolojisi (Ethernet ve Token Ring gibi) olan LAN’ları bağlayabilen donanım. Yönlendiriciler paket üstbilgilerini bir LAN kesimiyle eşleştirir ve paket için en iyi yolu seçerek ağ performansını en iyi duruma getirir.
  Macintosh ortamında yönlendiriciler, farklı fiziksel ortamlardaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabilmesi için gereklidir. Yönlendiriciler bir Macintosh Internet (ağ) ortamındaki fiziksel ağların eşlemesini yapar ve bir fiziksel ağdan alınan verileri diğer fiziksel ağlara iletir. Windows’un Server sürümünü AppleTalk ağ bütünleştirmesi ile çalıştıran bilgisayarlar yönlendirici işlevi görebilir. Ayrıca, AppleTalk ağ bütünleştirmesi kullanılan bir ağdaki diğer yönlendirme donanımını da kullanabilirsiniz.
  yönlendirme ; Bir paketin, ağlar arasından, bir kaynak ana makineden hedef ana makineye iletilmesidir.
  yönlendirme bağlantısı ; Message Queueing için, iletileri yönlendirmek amacıyla Windows siteleri arasında oluşturulan bir iletişim bağlantısı. Bu siteler arasındaki yönlendirme bağlantısını oluşturmak için Yönlendirme hizmetleri etkinleştirilmiş olan özel yapılandırılmış Message Queueing sunucuları kullanılır.
  yönlendirme bağlantısı maliyeti ; Message Queueing için, iletilerin iki site arasında kullanabileceği yolu belirlemek için kullanılan bir sayı. Bu sayı bir bağlantı üzerinden yapılan iletişimin göreli parasal maliyetini temsil eder. Bir yönlendirme bağlantısının varsayılan yönlendirme bağlantısı maliyeti 1’dir ve iki site arasında birden çok yönlendirme bağlantınız olmadıkça ve belirli bir yönlendirme bağlantısı üzerinden ileti yönlendirmeyi zorlamak istemedikçe değiştirilmemelidir.
  yönlendirme hizmetleri ; Message Queueing için, Message Queueing sunucusunda ileti yönlendirme hizmetlerini sağlayan bir hizmet. Gerektiği gibi yapılandırıldığında bu özellik bir Message Queueing sunucusunda aşağıdaki işlemler için kullanılabilir:
  • iletişim kurmak için farklı ağ iletişim kurallarını kullanan bilgisayarları etkinleştirmek.
  • Bağımsız istemcilerin tüm gelen ve giden iletileri için bir ağ geçidi rolünü oynayarak oturumların sayısını azaltmak.
  • Bir yönlendirme bağlantısı üzerinden iletileri siteler arasında yönlendirmek.
  yuva ; Bir ağdaki belirli bir düğümde bulunan belirli bir hizmetin tanımlayıcısı. Yuva, hizmeti tanıtan bir düğüm adresi ve bir bağlantı noktası numarasından oluşur. Bir Internet düğümündeki 80 numaralı bağlantı noktası, bir Web sunucusunu gösterir. İki tür yuva vardır: Akışlar (çift yönlü) ve datagramlar.
  yuvarlama yükseltmesi ; Bir kümede, küme düğümlerini, bazı düğümler hizmet sağlamaya devam ederken, dönüşümlü olarak yükseltme işlemi.
  yuvaya yerleştirme ; Bir dizüstü veya taşınabilir bilgisayarı bir yuva istasyonuna bağlama işlemi.
  yük dengeleme ; Windows Kümelendirme tarafından, istemci isteklerini küme içindeki birden çok sunucuya dağıtarak, sunucu tabanlı bir programın (bir Web sunucusu gibi) performansını ölçmek için kullanılan bir teknik. Her ana bilgisayar, işleyeceği yük yüzdesini belirtebilir veya yük tüm ana bilgisayarlar arasında eşit olarak dağıtılabilir. Bir ana bilgisayar devre dışı kalırsa, Windows Kümeleme yükü kalan ana bilgisayarlar arasında dinamik olarak yeniden dağıtır.
  yük devretme ; Kaynakların bir düğümde grup olarak çevrimdışı duruma alınması ve başka bir düğümde yeniden çevrimiçi duruma getirilmesi. Bir kaynak grubu çevrimdışı duruma geldiğinde, grubun tüm kaynakları çevrimdışı duruma gelir. Çevrimdışı durumdan çevrimiçi duruma geçişler önceden tanımlanmış bir düzenle gerçekleşir: Başka kaynaklara bağlı olan kaynaklar önceden çevrimdışı duruma alınır ve bağlı oldukları kaynaklardan sonra çevrimiçi duruma getirilir.
  yük devretme ilkesi ; Bir yöneticinin, Küme Yöneticisi’ni kullanarak ayarlayabileceği yük devretme işlemlerini etkileyen parametreler.
  yük devretme süresi ; Bir kaynağın tek başına veya bir grup halinde yük devretme işlemini tamamlaması için geçen süre.
  yükleme ; Yazılım söz konusu olduğunda, yazılımın düzgün çalışması için program dosyalarını ve klasörleri sabit diskinize ve ilgili verileri kayıt defterinize ekleme. Yükleme işlemi, varolan program dosyalarının, klasörlerinin ve kayıt defteri girdilerinin daha yeni sürümleriyle güncelleştirildiği yükseltme işleminden farklıdır.
  Donanım söz konusu olduğunda, aygıtı bilgisayarınıza fiziksel olarak bağlama, aygıt sürücülerini bilgisayarınıza yükleme ve aygıt özellikleri ile ayarlarını yapılandırma.
  Yüksek Karşıtlık: ; Programları, renk düzenini yüksek karşıtlık düzeniyle değiştirmeye ve mümkün olan her durumda okunabilirliği artırmaya yönelten bir görüntü özelliği.

  - Z -
  zaman aşımı aralığı ; İşlem Denetimi’nde, bir komut başarıyla tamamlanamadığında, sunucunun komutu iptal etmeden önce beklediği süre. Bu değeri İşlem Denetimi ek bileşeninde ayarlayabilirsiniz.
  zaman aşımı hatası ; Beklenen bir karakterin zamanında alınmadığı koşul. Bu koşul ortaya çıktığında yazılım, verilerin kaybolduğunu varsayar ve yeniden gönderilmesini ister.
  zaman damgası ; Güvenilir bir üçüncü tarafın sağladığı ve belirli bir iletinin belirli bir saat ve tarihte varolduğunu belirten bir sertifika. Dijital bir bağlamda güvenilir üçüncü taraflar, zaman damgalama hizmetine iletiye bir zaman değeri ekletip sonucu sayısal olarak imzalayarak verili bir ileti için güvenilir bir zaman damgası üretir.
  zaman dilimi ; Zamanı paylaşan çoklu işlemci ortamında belirli bir göreve mikro işlemcinin denetiminin verildiği kısa bir zaman süresi. Bilgisayarın işlemcisi bir uygulamaya genellikle milisaniyeyle ölçülen bir süre için atanır. Zaman dilimi hisse olarak da bilinir.
  Zaman Uyumsuz Aktarım Modu (ATM) ; Farklı türlerde ağ trafiğini taşımak için kullanılan, yüksek hızlı bağlantı sağlamaya yönelik iletişim kuralı. ATM, verileri, bir ağ üzerindeki mantıksal bağlantılar arasında hızla değiştirilebilen 53 baytlık sabit uzunluktaki hücrelere paketler.
  zaman uyumsuz iletişim ; Bilgilerin, her defasında bir karakter olmak üzere, düzensiz aralıklarla gönderildiği ve alındığı veri iletimi yöntemi. Veriler düzensiz aralıklarla alındığı için, alıcı modeme bir karakterin veri bitlerinin ne zaman başladığı ve sona erdiği bildirilmelidir. Bu işlem başlangıç ve bitiş bitleriyle gerçekleştirilir.
  zorunlu kullanıcı profili ; Kullanıcı oturumunu kapattığında güncelleştirilmeyen bir kullanıcı profili. Kullanıcı her oturum açtığında kullanıcının masaüstüne karşıdan yüklenen bu profil, bir yönetici tarafından oluşturulur ve tutarlı veya işe özgü kullanıcı profilleri oluşturmak için bir veya daha çok kullanıcıya atanır. Yalnızca Yöneticiler grubunun üyeleri profilleri değiştirebilir.

Benzer Konular

 1. Windows Store + Windows Phone +Silverlight Eğitim Seti İzle !
  goldenilkay Tarafından Web Tasarım ve Google Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-03-2013, 12:57 PM
 2. Windows 7 yüklü PC'nizi Windows 8'e dönüştürün
  YukseLL Tarafından Windows 8 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-01-2012, 10:59 AM
 3. Windows 7'de Windows Live Messenger
  YukseLL Tarafından Windows 7 Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2010, 04:40 PM
 4. Seo Sözlüğü
  dogangunes Tarafından Google Optimizasyon Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 11-09-2010, 04:58 PM
 5. Tıp Sözlüğü
  serseriozi Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-05-2007, 09:54 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık