Bu makalede, Windows XP'de parolanızı unutursanız veya parolanız zaman aşımına uğrarsa ve yeni bir parola oluşturamazsanız, nasıl oturum açılacağı anlatılmaktadır.

Not Bir parola sıfırlama disketi oluşturmadıysanız ve tüm kullanıcı hesaplarının parolasını unuttuysanız, var olan Windows kurulumunuzda güvenlik nedeniyle oturum açamazsınız. Bu bilgiler, Windows XP'yi güvenli modda ve Kurtarma Konsolu'na başlatmak için geçerlidir. Bu durumda, Windows XP'nin bir "temiz" yüklemesini gerçekleştirmeli, tüm kullanıcı hesaplarını yeniden oluşturmalı ve tüm programlarınızı yeniden yüklemelisiniz.

Yöntem 1: Bir parola sıfırlama disketi kullanma

Windows XP için bir parola sıfırlama disketi oluşturduysanız, bu disketi kullanarak parolanızı sıfırlayın.


Yöntem 2: Parolayı sıfırlamak için, yönetici olarak oturum açma

Belirli bir kullanıcı hesabını (Administrator veya Computer Administrator hesapları da dahil) kullanarak Windows'ta oturum açamıyor, ancak yönetimsel kimlik bilgileri (Administrator veya Computer Administrator hesapları da dahil) bulunan başka bir hesapla oturum açabiliyorsanız, şu adımları izleyin: 1.Anımsadığınız bir parolası olan yönetici hesabıyla Windows'ta oturum açın.
Not Administrator veya Computer Administrator hesabını kullanarak, çalışma grubundaki Windows XP Home Edition veya Windows XP Professional tabanlı bir bilgisayarda her zamanki gibi oturum açamazsınız. Administrator veya Computer Administrator olarak oturum açmak için, Windows XP'yi güvenli modda başlatmalısınız.
2.Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın.3.Aç kutusuna aşağıdaki komutu yazın ve Tamam'ı tıklatın: control userpasswords2
4.Parolasını unuttuğunuz kullanıcı hesabını tıklatın ve Parolayı Sıfırla'yı tıklatın.5.Yeni parola ve Yeni parolayı onayla kutularına yeni bir parola yazın ve Tamam'ı tıklatın.Uyarı Windows XP Professional'da bir kullanıcı hesabının parolasını bu yöntemle sıfırlarsanız, bu kullanıcı için aşağıdaki türde bilgiler artık kullanılamaz: •Kullanıcının ortak anahtarıyla şifrelenen e-posta iletileri.•Bilgisayarın kaydettiği veya anımsadığı Internet parolaları.•Kullanıcının şifrelediği tüm dosyalar.Kullanıcı hesabını ve yeni parolayı kullanarak Windows'da artık oturum açabilmelisiniz. Aşağıdaki bölümlerde, Güvenli Mod ile Administrator (veya Computer Administrator) hesabını kullanarak tipik bir kullanıcının parolasını sıfırlamak için adım adım yönergeler sunulmaktadır.
Çalışma grubundaki Windows XP Home Edition veya Windows XP Professional

Administrator olarak oturum açmak ve parolayı sıfırlamak için, şu adımları izleyin: 1.Bilgisayarı yeniden başlatın. Power On Self Test (POST) sonrasında, F8 tuşuna basın.2.Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsünde, OK tuşlarını kullanarak Güvenli Mod'u seçin ve ENTER tuşuna basın.3.Başlatılacak işletim sistemini seçmeniz istendiğinde, Microsoft Windows XP sürüm seçeneğini belirleyin (burada sürüm, yüklü Windows XP sürümüdür) ve ENTER tuşuna basın.4.Başlamak için, kullanıcı adınızı tıklatın ekranında, Administrator seçeneğini tıklatın.5.Yönetici parolasını yazın ve ENTER tuşuna basın.

Not Bazı durumlarda, Administrator parolası boş bir parola olarak ayarlanmış olabilir. Bu durumda, herhangi bir parola yazmadan ENTER tuşuna basın.6.Windows'un güvenli modda çalıştığını kabul etmek için Evet'i tıklatın.7.Başlat'ı ve ardından Denetim Masası'nı tıklatın (veya Ayarlar'ın üzerine gidin ve Denetim Masası'nı tıklatın).8.Kullanıcı Hesapları'nı tıklatın.9.Parolasını değiştirmek istediğiniz kullanıcı hesabını tıklatın.10.Parola kullanmak isterseniz Parolayı Değiştir seçeneğini, parola kullanmak istemezseniz Parolayı Kaldır seçeneğini tıklatın. Parolayı kaldırırsanız, adım 11'e gidin.11.Kullanıcının yeni parolasını yazın ve Parolayı Değiştir'i tıklatın.12.Kullanıcı Hesapları aracından çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Etki alanındaki Windows XP Professional

Administrator olarak oturum açıp parolayı sıfırlamak için, şu adımları izleyin: 1.Windows'a Hoş Geldiniz iletişim kutusunda, CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basın.2.Parola da dahil olmak üzere Administrator hesabının oturum açma bilgilerini yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Not Administrator parolası, boş bir parola olarak ayarlanmış olabilir. Bu durumda, herhangi bir parola yazmadan Tamam'ı tıklatın.3.Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın, compmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.4.Bilgisayar Yönetimi (Yerel) kutusunda, Yerel Kullanıcı ve Gruplar'ı genişletin.5.Kullanıcılar klasörünü tıklatın.6.Bilgisayar Yönetimi penceresinin sağ bölmesinde, parolasını sıfırlamak istediğiniz kullanıcı hesabını sağ tıklatın ve Parolayı Ayarla'yı tıklatın. 7.Devam'ı tıklatın.8.Yeni parola kutusuna, kullanıcı hesabının yeni parolasını yazın.9.Aynı parolayı Parolayı onayla kutusuna da yazın ve Tamam'ı tıklatın.10.Yeni parolanın ayarlandığını kabul etmek için Tamam'ı tıklatın.11.Bilgisayar Yönetimi ek bileşeninden çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın.