AMD, sunucu işlemcisi pazarında büyük umutlar bağladığı Barcelona kod adlı, ilk dört çekirdekli Opteron işlemcisini nihayet çıkarıyor.

AMD, uzun zamandır adından söz ettiği, Barcelona kod adlı ilk dört çekirdekli Opteron sunucu işlemcisini bugün çıkarıyor.

Şirketin son dört yılda, bu alanda ortaya koyduğu en önemli ürün olan Barcelona, önceki Opteron işlemcisinin tek yonga üzerinde dört çekirdek bulunduran yeni tasarımı olarak sunuluyor. Barcelona, Intel'in daha önce pazara sunduğu dört çekirdekli işlemciden farklı olarak, tüm çekirdekleri ayrı iki yonga üzerinde değil, tek yonga üzerinde barındırma özelliğini ilk getiren işlemci oluyor.

İlk açıklandığı tarihe göre altı ay gecikmeli gelen Barcelona, 65 nanometre teknolojisi kullanılarak tasarlandı. Başlangıçta dokuz ayrı tipte gelen işlemciler, beklentilerin altında işlemci hızlarına sahip bulunuyor. Hızları 1.9GHz ila 2.3 GHz arasında değişen işlemcilerin, yıl sonunda daha hızlı modellerinin sunulacağı da belirtiliyor. AMD'nin yeni işlemcileri ile karşılaştırıldığında, Intel'in aynı kategorideki en hızlı Xeon işlemcisi 3.0 GHz hıza sahip bulunuyor.

AMD'NİN UMUDU

Barcelona, Intel'in bir hayli gerisinde kalan AMD için, dört çekirdekli sunucu işlemcisi pazarında, yeniden toparlanabilmek için de oldukça büyük önem taşıyor. AMD, 2003 yılında ilk Opteron işlemcisini sunana kadar güçlü bir oyuncusu olmadığı sunucu işlemcisi pazarında, Opteron'un daha az enerji tüketme gibi öne çıkan özellikleri sayesinde, geçtiğimiz yıl itibari ile yüzde 25'lik bir pazar büyüklüğüne sahip duruma gelmişti.

Fakat, Intel'in dört çekirdekli işlemcisini daha önce çıkarması ve AMD'yi baskı altında tutan fiyat politikaları uygulaması, şirketin yüzde 25 olan pazar payını yüzde 13'e kadar düşürdü. AMD bu nedenle, Intel'e göre daha ileri teknoloji ile tasarlanan yeni işlemcisi ile kaybettiği pazar payını yeniden elde etmenin umudunu da taşıyor.