Küçük alamecek (Rhodopechys githaginea), ispinozgiller familyasına ait küçük bir kuş türüdür. Rhodopechys Yunanca'da "gülümsü ön" anl***** gelmektedir.

Küçük alamecek, küçük ve uzun kanatlı bir kuştur. Kısa ve büyük bir başı ve çok kalın bir gagası vardır. Yazları erkekler kırmızı bir gagaya, gri baş ve boyuna, soluk kahve renklerde üst kısımlara sahip olurlar. Göğüs, kıç ve kuyruk pembe renkli, uçlara doğru koyulaşan tüylere sahiptir. Dişiler, genç kuşlar ve kışları erkekler, bu tonların solmuş renkli görünümüne sahiptirler. Kuşların şakımaları, genizden gelen titremyle, teneke bir trampet sesine benzer.

Bu kuş türü, Kanarya Adaları'nda ve Orta Doğu ve Orta Asya'da bulunur. İspanya'nın güneyinde de küçük bir toplulukları bulunmaktadır. Kuşların bazıları yerleşik olarak yaşarken, bazıları dağınık olarak ve Asya'da bulunanları kış için Pakistan'a göç ederek yaşarlar.

Kayalık çöller ya da yarı-çöller türlerin gelişimi için uygundur. Kaya çatlaklarındaki yuvalarına genellikle 4 yumurta bırakırlar. Sürü halinde yaşayan bu kuşlar çoğunlukla tohumlar ve üreme zamanlarında kısmen böceklerle beslenirler.
Nüfus [değiştir]

2005 yazında, Avrupa'nın kuzeybatısında bu türlerin sayısında diğer birkaç kuş türüyle beraber kaydedeğer bir artış olduğu görülmüştür.