Bu soruyu bana askerdeyken Kocaelispor Bayan Voleybol Takımı'nın çalıştırıcısı Kemal Çavuş sormuştu ki şimdi ben de size yöneltiyorum aynı suali:

Voleybolda yanlardaki demir ya da ağaç direklerle ağın arasında bulunan kumaşlı bir bölüm vardır ki demir ya da ağaç direklerle ağın arasında bulunan bu kumaşlı bölüme "Uçkurluk" adı verilir ve bahsi geçirilen "Uçkurluk" bölümünün üstünden geçerek gelen toplar oyun alanının dışında kabullenilir.

Şimdi diyelim ki bu şekilde "Uçkurluk"un üzerinden geçerek gelen bir topun bulunduğunu görmektesiniz ve bu top sizin sahanızda yere düşüyor. Sizin sahanızda yere düşen bu topun rakip takıma bir sayı kazandırması gereklidir ama dediğim gibi bahsini geçirdiğim top, "Uçkurluk" adlı bölümün üzerinden geçerek gelip sizin sahanızda yere düşmüştür ve dolayısıyla da oyun alanının dışındaki bir top pozisyonundayken sizin sahanızda yere düşmüş bir vaziyettedir ki belirttiğim sebepten dolayı böyle bir vaziyette rakibin değil, takımınızın bir sayı kazanması lazımdır.

Ancak bu "Uçkurluk" üzeriden geçerek sizin sahanızda yere düşen topun rakip lehine, takımınızın da aleyhine sayı olabilme ihtimali yine de mevcuttur. Nedir bu ihtimal yani "Uçkurluk" üzerinden geçerek sizin sahanıza düşen bir top hangi halde ya da ne olursa takımınızın aleyhine rakibinizin de lehine sayı meydana gelmesine sebebiyet verir?