+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
4. Sayfa, Toplam 22 BirinciBirinci ... 2345614 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 40 Toplam: 217

Cuma hutbesı-2

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Dokümanlar Forumunda Bulunan Cuma hutbesı-2 Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ اَلَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللّٰهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلٰى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ

 1. #31
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Kazandıklarımızı devam ettirelim

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
  اَلَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللّٰهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلٰى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  3.191. “Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken, Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler.“
  Sadakallah!

  وَ قَالَ النَّبِيُّ عَلَيِهِ السَّلاَمُ : اَحَبُّ الاَعْمَاَلِ الَى اللهُ اَدْوَمُهَا وَ اِنْ قَلَّ

  Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:
  “Allah-ı Teâlâ için en sevimli amel, az da olsa devamlı olanıdır.”
  Buhârî, Kitabü’l-Müsafirin’, 218

  Muhterem Müslümanlar,

  Büyük bir sevinçle karşıladığımız rahmet ayı Ramazân-ı Şerîf’i yine büyük bir üzüntüyle yolcu ettik. Yüce Allah’tan daha nice Ramazanlara sıhhat, afiyet ve gönül huzuru ile kavuşmamızı nasip etmesini niyaz ederim.

  Değerli Mü’minler,

  Kainatta, boş yere yaratılmış, kendi haline bırakılmış, tek bir varlık dahi bulunmamaktadır. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm‘de: “Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken, Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. “Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru” derler” [1] âyeti de bunu beyân etmektedir.

  O halde hayatımız sadece yemek içmek ve dünya nimetlerinden faydalanmak olmamalı, bize bahşedilen nimetler üzerinde tefekkür ederek, yaratılış gayemizin hikmetini idrake çalışmalıyız. Bu insanın eşref-i mahlûkât olmasıyla bağdaşan bir durumdur. Kur’ân-ı Kerîm’de;
  Bismillahirrahmanirrahim
  30.8. “Onlar, kendi nefisleri(nin yaratılış incelikleri) hakkında hiç düşünmediler mi? Hem Allah, gökler ile yeri ve ikisi arasındakileri ancak hak ve hikmete uygun olarak ve belirli bir süre için yaratmıştır. Şüphesiz insanların birçoğu Rablerine kavuşacaklarını inkâr ediyorlar”
  Sadakallah!
  âyeti de buna işaret etmektedir.

  Kıymetli Müslümanlar,

  İnsanın asıl vazifesi Kur’ân’ın ifadesiyle Yüce Allah’a kulluk etmek, ibadet ve taatte bulunmaktır. Göklerde ve yerde bulunan canlı ve cansız, büyük küçük her şey Allah’ı tesbîh ederken insanın bu kulluk görevini ihmal etmesi düşünülemez. Bu itibarla Ramazan ayında kazandığımız güzel alışkanlıklarımızı bayramla birlikte bitirmemeli, ömrümüzün sonuna kadar devam ettirmeliyiz. Nitekim Hz. Ayşe (r.a.)’nın anlattığına göre Resulüllah (s.a.v.)‘e:
  “Ya Resullullah! Hangi ibadet Allah-ı Teâlâ’ya daha çok sevimlidir? diye sorulur? Efendimiz (sav); az da olsa devamlı olanıdır.”
  Buhârî, Kitabü’l-Müsafirin’, 218.
  diye buyurmuşlardır. Aynı konuyla ilgili olarak bir âyet-i kerîmede de Allah-ı Teâlâ:

  Bismillahirrahmanirrahim
  15.99. “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et”
  Sadakallah!
  buyurmaktadır. O halde Ramazan’da nefsini ıslâh eden, güzel amellerle sevabını arttıran mü‘min bu durumunu ömür boyu muhafaza etmelidir.

  Aziz Kardeşlerim,

  Dünya hayatında bize düşen vazife, yaratılış gayemize göre hareket etmektir. Allah’ın rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak, O’na ibadet ve taatte geri durmamak, kulluğumuzu en güzel şekilde ifa etmektir. Rabbim bizleri de kendisine hakkıyla itaat ve ibadet eden, salih amel işleyen, kulların zümresine dahil eylesin.

  DİTİB Din Hizmetleri Müdürlüğü

  Musluman
  Cuman ve bayramin mubarek olsun!
  Konu mopsy tarafından (09-08-2013 Saat 11:25 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #32
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Du⠖ Kul ile Allah arasında yegâne bağ

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  2.186.“Kullarım sana, beni sorduğunda (onlara söyle): Ben onlara çok yakınım. Bana duâ edince, duâ edenin duâsına cevap veririm. O halde doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”
  Sadakallah!

  Muhterem Müslümanlar,

  İnsanoğlu; akıl ve inanç sahibi olmakla birlikte, kabiliyet ve kudreti sınırlı olan bir varlıktır. Aynı zamanda o, arzu ve ihtiyaçlarla kuşatılmış bir dünyada yaşamaktadır. Allah ise yaratandır; gücü sonsuz, rahmeti geniş ve iyilikleri bol olandır. Duâ, Allah’ın yüceliği karşısında insanın aczini ve zafiyetini itiraf etmesi, sevgi ve saygı ile Allah’ın lütuf, nimet ve yardımını, dünya ve ahirette iyilikler ihsan etmesini istemesidir. Aynı şekilde duâ; insanoğlunun üzerindeki sıkıntı, dert ve belaların giderilmesine; günah, hata ve kusurlarının bağışlanmasına vesiledir.

  Aziz Mü’minler,

  Her insan zaman zaman, üstesinden gelemeyeceği birçok olay ve sıkıntı ile karşılaşır. Böyle durumlarda insan, Allah’a sığınma ve O’ndan yardım isteme ihtiyacı hisseder ve dua eder. Allah Teâla (cc) bir âyetinde meâlen
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  25.77.“(Ey peygamber!) De ki; Duânız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?”
  Sadakallah!
  buyurmuştur. Nitekim Yüce Allah birçok âyette insanların duâ etmelerini istemekte, sıkıntı anında gidecek başka kapısının bulunmadığını itiraf etmesini kulluk olarak kabul etmektedir.

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) de;
  “Allah’ın fazl-ı kereminden isteyin. Çünkü Allah, kendisinden bir şey istenmesini sever. En faziletli ibadet, (duâ edip) bir sıkıntının kalkmasını beklemektir.”
  Tirmizî, Deavât, 6.
  buyurmuştur.

  Muhterem Müslümanlar,

  Duâ; ibadetin ve kulluğun özüdür. Kul ile Allah (cc) arasındaki yegâne bağ duâdır. İnsanın hayatındaki en değerli an, yüce Allah’a yöneldiği ve O’nunla baş başa kaldığı zaman dilimidir. Nitekim Yüce Rabbimiz böyle anları kulluğun sâfiyâne işareti kabul etmekte ve şöyle buyurmaktadır:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  7.55. “Rabbinize yalvara yakara ve gizlice duâ edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez.”
  Sadakallah!
  Her hususta olduğu gibi en güzel duâyı yine Peygamberimiz (s.a.s.)’den öğreniyoruz; O (s.a.s.) bir defasında:
  “Allah’ım! Ayrılıktan, iki yüzlülükten, kötü ahlaktan sana sığınırım. Allah’ım! Fakirlikten, yoksulluktan, zilletten ve zulme uğramaktan sana sığınırım.”
  İbn Mâce, Duâ,78
  şeklinde duâ buyurmuşlardır.

  Muhterem Mü’minler,

  Kendimiz için duâ edebileceğimiz gibi, başkaları için de duâ edebiliriz. Namazımızın son oturuşunda,
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  14.41. “Rabbimiz, hesabın görüleceği gün, beni, ana-babamı ve bütün Mü’minleri bağışla.”
  Sadakallah!
  diyerek ana-baba ve bütün mü’minlere de duâ etmekteyiz.

  Şunu da göz ardı etmemeliyiz ki; inanan insanın hâlisâne bir niyetle hayırlı bir amelde ve faydalı bir işte gayret göstermesi onun duâsı olmaktadır.

  Hutbemizi bir âyet meâli ile bitirelim:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  2.186.“Kullarım sana, beni sorduğunda (onlara söyle): Ben onlara çok yakınım. Bana duâ edince, duâ edenin duâsına cevap veririm. O halde doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”
  Sadakallah!

  Madem ki duâ, bize şah damarımızdan daha yakın olan Rabbimize samimi yönelişimiz, iç döküşümüz, yaptığımız yanlış ve hatalardan utanmalarımız, pişmanlıklarımız, acizliği ve zayıflığı itiraflarımız, hakkın ve adâletin tecellisini dilememiz, hayırları, güzellileri, huzur ve insan onuruna yaraşır bir hayatı gerek İslam coğrafyasındaki din kardeşlerimiz, gerekse ortağı olduğumuz büyük insanlık ailesi için istememizdir; o halde Rabbimiz sana ellerimizi açtık yalvarıyoruz, duâlarimizi kabul eyle.

  Rabbimiz! Bize taşıyamayacağımız yükleri yükleme,

  Bizi doğrulardan, ayağı hak ve hakikat çizgisinde sabit duranlardan eyle,

  Bizi güç yetirilmez musîbetlerden, içinden çıkılamaz ağır azgınlık ve haksızlıklardan, yanlı ve yanlış hükümlerden, düşmanları sevindirecek durumlara düşmekten muhafaza eyle,

  Rabbimiz! Sebebi ve tarafı ne olursa olsun; İslam dünyasındaki insan onuru, insan hukuku, insan özgürlüğü ve insan vicdanı ile bağdaşmayan üzücü kargaşalar, akan kan ve göz yaşı, yok edilen hayatlar, dağlanan yürekler, sindirilmeye çalışılan vicdanlar, anlamsızca tüketilen insanlık sermayesi ve sömürülen gelecek umutları olduğunu bilmek ve görmek bizleri de üzüyor, gönüllerimizi parçalıyor.

  Rabbimiz! Başta kardeş toplum Mısır olmak üzere, müslüman coğrafyadaki her türlü kargaşadan, haksızlıktan, hak ve hukuk ihlâlinden, zalimlerin hukuk ve vicdanla bağdaşmayan haddi aşmalarından, şiddete, kana ve baskıya bulaşmalarından, sana sığınıyor senin yardımını diliyoruz.

  Rabbimiz! Hak tecellî etsin, senin insana takdir ettiğin saygınlık ve onur gerçekleşsin; telâfisi ve savunması olmayan her damla kan ve göz yaşı dinsin;

  Rabbimiz! İnsanlar, sistemler, devletler; çıkar, iktidar ve ideoloji dayatmalarıyla biribirlerini ezmesin; haksızlık yapmasın, savaşa ve şiddete dalmasın;

  Rabbimiz! Senden isteği tükenmez kulların olarak, kendimiz, ebeveynlerimiz, acı ve zor günlerden geçen bir İslam dünyası için, hakkı, huzuru, adâlet ve esenliği, dünya ve âhiret yurdunda hayır, iyilik ve güzellikleri niyaz ediyoruz, duâlarımızı dergâh-ı izzetinde kabul eyle! Sen her şeye gücü yeten ve duâları kabul edensin!

  Nevzat OLGUN
  DİTİB Hüfingen Mescid-i Aksa Camii Din Görevlisi


  Musluman
  Cuman ve bayramin mubarek olsun!
  Konu mopsy tarafından (16-08-2013 Saat 01:08 AM ) değiştirilmiştir.

 3. #33
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Hidayet kaynağı Kur‘ân

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
  الم ذٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  2.2.“İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidâyettir.”
  Sadakallah!
  Muhterem Mü’minler,

  Sözlükte okumak, toplamak, bir araya getirmek olan Kur’ân, Allah tarafından Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’e vahyedilen, Peygamberimiz (s.a.s.)’den itibaren de nesillerden nesillere tevatüren nakledilmiş, mushaflarda yazılı bulunan ilâhî bir kitaptır.

  Kur’ân: Allah’ın (c.c) zâtından ve insandan bahseder. İki cihanda saadete ulaşmanın yolunu gösterir. Cenneti müjdeler, cehennemi hatırlatır. Bunun için de elçi ve örnek olarak Hz. Muhammed’i (s.a.s.), rehber olarak da Kur’ân’ı bizlere göstermiştir. Hadîd sûresinde:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  57.25.“Andolsun ki peygamberlerimizi belgelerle gönderdik…”
  Sadakallah!
  buyuruluyor.

  Muhterem Mü’minler,

  Allah Teâla Kur’ân-ı Kerîm’i âyetlerde bize şöyle tarif ediyor:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  2.2.“İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidâyettir.”

  17.9-10. “Doğrusu bu Kur’ân en doğru yola götürür ve yararlı iş yapan mü’minlere büyük ecir olduğunu, âhirete inanmayanlara can yakıcı bir azap hazırladığımızı müjdeler.”

  2.185. “Kur’ân, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Kur’ân hidâyettir, Kur’ân şifâdır.”
  Sadakallah!
  buyuruyor.

  Kur’ân’ı tasdik eden müslümanlar Allah (c.c.)’ın ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’in dostu olurlar. Allah’ın dostluğunu kazanmanın mükâfatı ise Yunus sûresinde şöyle bildirilir:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  10.62-64.“İyi bilin ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir. Onlar Allah’a inanmış ve O’na karşı gelmekten sakınmışlardır. Dünya hayatında da, âhirette de müjde onlaradır. Allah’ın sözlerinde hiçbir değişme yoktur. Bu büyük başarıdır.”
  Sadakallah!

  Değerli Mü’minler,

  Bizler, hem Kur’ân-ı Kerîm’i okumalı, iyi anlamaya çalışmalı hem de O’nu başkalarına öğretme gayreti içinde olmalıyız.

  Kur’ân-ı Kerîm’i okumanın ve özellikle anlamanın önemi noktasında bir âyette
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  38.29. “Sana indirdiğimiz bu Kitap mübarektir; âyetlerini düşünsünler, aklı olanlar da öğüt alsınlar.”
  Sadakallah!
  buyurarak, bizlere bunu hatırlatıyor. Öyle ise ailemize ve toplumumuza Kur’ân-ı öğretmeliyiz. Başta camilerimizdeki Kur’ân kurslarına katılmalarını sağlamak yoluyla, çocuklarımızı Kur’ân’la buluşturmalıyız. Hem kendi hayatımızda, hem de çocuklarımızın hayatında Kur’ân ahlâkını canlı tutmalıyız. Zira bizlere bu konuda en büyük rehber ve örnek olan Sevgili Peygamberimizin ahlâkını anlatırken eşi Hz. Aişe;
  “Onun ahlâkı Kur’ân idi”
  Diyanet İslam İlmihali, Sh. 367.
  diye buyurarak, bizlere bu konuda yol göstermiştir.

  Aziz Kardeşlerim,

  Hidâyet kaynağımız olan Kurân-ı Kerîm’in lafzını da manasını da okumalıyız. Kur’ân okuyanlar için Allah Resülü;
  “Kur’ân okuyan mü’min turunç gibidir, kokusu da güzeldir tadı da güzeldir. Kur’ân okumayan mü’min hurma gibidir, kokusu yoktur ama tadı güzeldir. Kur’ân okuyan münafık reyhan otu gibidir, kokusu güzeldir ama tadı acıdır. Kur’ân okumayan münafık ise ebucehilin karpuzu gibidir, kokusu olmadığı gibi tadı da acıdır.”
  Diyanet Dergisi, Ocak 2013.
  buyurarak dört sınıf insandan bahsediyor. Öyle ise gönlümüzdeki imânı Kur’ân’la buluşturmalıyız. Kur’ân’la iletişim kurmak Allah (c.c.) ile konuşmak demektir. Bu gerçeği hiçbir zaman unutmayalım.

  Hutbemizi bir duâ ile bitirelim:
  “Allahümme zeyyinnâ bizîneti’l Kur’ân” -
  “Allah’ım! Bizi Kur’ân’ın ziynetiyle süsle.”

  Emin ŞAHİN
  DİTİB Radolfzell Mevlana Camii Din Görevlisi
  Konu mopsy tarafından (23-08-2013 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #34
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  ZaferlerAllah’tandır.

  Selam!

  Muhterem Müminler,

  Okuduğum sure-i celîlede Rabbimiz: “Allah’ın zaferi ve
  fetih geldiğinde ve de insanların bölük bölük Allah’ın
  dinine girdiklerini gördüğünde, Rabbine hamd ederek
  tespihte bulun ve O’ndan bağışlama dile. Çünkü O,
  tövbeleri çok kabul edendir.” (Nasr, 1-3) buyuruyor.
  Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (sas):
  “Kim Allah’ın dini en üstün olsun diye savaşırsa o Allah
  yolundadır.” (Buhari Cihad 15) buyuruyor.

  Kardeşlerim,

  Bugün bu toprakların fetih gününü idrak ediyoruz.
  Zaferlerin gölgesinde nefesleniyoruz. Bugün Ağustos
  sıcağında kanını huzur için aktan şehitlerimizi, alın terini
  barış için döken gazilerimizi hatırlıyoruz.

  Her yıl gelen Ağustos ayında millet olarak bizler, 26
  Ağustos 1071 tarihinde Anadolu’nun kapılarını İslâm’a
  açan Malazgirt Meydan Muharebesini, 30 Ağustos 1922
  tarihinde Anadolu’nun kapılarını düşmanlara kapatan
  Başkomutanlık Meydan Muharebesini ve diğer
  zaferlerimizi hatırlarız. Tarihimize gider, ondan aldığımız
  güçle bugünümüzü ve geleceğimizi inşa ederiz. Bizi
  başarılı kılan, zaferlere ulaştıran ruh ve manayı anlamaya
  çalışır; bundan yüksek bir şuur elde etmeye gayret ederiz.
  Zaferler ayında biz müminlere düşen, zaferlerle övünmek
  değil; bu zaferlerin nasıl elde edildiğini; zaferlerin
  arkasındaki yüksek inanç ve ruhu iyi anlamaktır. Bugün de
  aynı iman ve teslimiyete sahip olup olmadığımızın
  muhasebesini yapmaktır.

  Değerli müminler,

  İslam coğrafyasının bugünlerde maruz kaldığı zulüm,
  zorbalık, haksızlık ve kötülükler, zaferlerimizi ve bu
  zaferlerin arkasındaki ruhu yeniden anlamaya olan
  ihtiyacımızı çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
  Unutmayalım ki ecdadımıza bu yüksek ruhu kazandıran
  “din-i mübin-i İslâm” dır. Onlar i’la-yı kelimetullah uğruna
  yaşamışlardır. Allah adı en yüce olsun diye mücadele
  vermişlerdir. Yeryüzünde hak, hakikat, adalet, hukuk,
  ahlak, barış ve huzur egemen olsun diye çaba
  sarfetmişlerdir. İslâm’ın barış ve esenlik dini olduğunu
  bütün dünyaya göstermişlerdir. Mazlumların sığınağı,
  zalimlerin korkulu rüyası olmuşlardır. Şehadet arzusunu
  hiçbir zaman yüreklerinden eksik etmemişlerdir. Din,
  iman, millet, vatan ve mukaddesat uğruna gerektiğinde
  candan ve canandan vazgeçmeyi göze almışlardır. “Allah,
  müminlerden, mallarını ve canlarını cennet karşılığında
  satın almıştır”

  ayeti gereğince hareket etmişlerdir.
  Asıl zafer, insanın gönlünü kazanmaktır. Asıl fetih, bir
  kalbi hakikate açmaktır. Zafer, egemen olma hırsına
  kapılmadan güzelliği herkesin avucuna bırakabilmektir.
  Fetih, insan iradesini incitmeden, baskı ve zorlama
  yapmadan, imanın ve İslâm’ın gönüllere teklif edilmesidir.
  Zaferlerin arkasında hep aynı ruh vardır. Bedir’de de aynı
  ruh vardır, Malazgirt’te de... Mekke’nin Fethinde de aynı
  ruh vardır Çanakkale Zaferinde de... İstanbul’un Fethinde
  de aynı ruh vardır, Kurtuluş Savaşında da… İşte bu ruh,
  İstiklal şairimizin, “Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı
  duvar / Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var /
  Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar /
  'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?”

  dizelerinde ifade ettiği fetih ruhunun ta kendisidir.

  Aziz Müminler,

  Ancak kuvvetli iman sahibi olanlar büyük zaferlere
  erişebilirler. “Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye
  kapılmayın. Eğer inanmışsanız üstün gelecek olanlar
  sizlersiniz”
  (Al-i İmran 139) “Allah’a ve Resûlüne itaat
  edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve
  gücünüz, devletiniz elden gider.” (
  Enfal 46) ayet-i
  kerimelerinin farkında olanlar zaferlere koşabilirler.
  Zaferin olmazsa olmaz şartı, hakiki iman, salih amel ve
  güzel ahlaktır. Bugünün Müslümanları en çok da bunlara
  muhtaçtır. Birlik ve beraberliğe, ilim ve irfana, fazilet ve
  erdeme muhtaçtır. Evet, Müslümanlar son iki asırdır
  zaferlere susamıştır. Ancak başarı ve zafer Allah’tandır.
  Allah’ın yardımıyladır. Yardım ise beklemekle gelmez.
  Müslümanlar, Allah’ın yardımını celbedecek bir halet-i
  ruhiye içinde olmalıdırlar. Allah’ın yardımının gelmesi için
  gayret göstermelidirler. Tıpkı Resulullah Efendimizin
  örneklik ve rehberliğinde Mekke döneminde olduğu gibi
  müminler, nefislerini, kalplerini ve zihinlerini terbiye
  etmelidirler. İmanlarını güçlendirmelidirler. İbadetlerini
  halisane yapmalıdırlar. Ahlaklarını güzelleştirmelidirler.
  Ruhen ve bedenen zafere hazır olmalıdırlar. Sonrasında da
  Allah’a tevekkül edip neticeyi yine O’ndan
  beklemelidirler.

  Aziz müminler,

  Hutbemin başında okuduğum surede Rabbimiz, her fetih
  ve zaferden sonra biz müminlerden Rabbimizi hamd
  ederek tesbih etmemizi ve O’na tevbe ve istiğfarda
  bulunmamızı emrediyor.

  Çünkü insanoğlu zaferlerden sonra günaha sürüklenebilir.
  Başarılardan sonra nefsine yenik düşebilir. Bu başarıları
  verenin, bu zaferleri nasip edenin Allah olduğunu
  unutuverir de nefsine pay çıkarmaya kalkışır. Nefsine pay
  çıkarır da haktan, hakikatten, adaletten ve hukuktan ayrılır.
  Fazilet ve erdemleri terkeder. Bu sebeple Peygamber
  Efendimiz bu sure indikten sonra “Sübhanallahi ve
  bihamdihi, estağfirullah ve etûbü ileyh”
  duasını çokça
  yapmaya başlamıştır.

  Kardeşlerim,

  Tarih boyunca bizlere zaferler kazandıran bütün
  büyüklerimizi, ecdadımızı, aziz şehitlerimizi ve
  gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ediyoruz.
  Hutbeme Rabbimizin Kerim Kitabımızda bizlere öğrettiği
  şu dua ile son vermek istiyorum:
  “Ey Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işlerimizdeki
  taşkınlıklarımızı bağışla! Ayaklarımızı dinin üzere sabit
  kıl! Ve Kâfirler güruhuna karşı bize yardım et, bize zafer
  ihsan eyle!”


  Diyanet İşleri Başkanlığı

  Musluman
  Cuman ve bayramin mubarek olsun!

 5. #35
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Allah için sevmek

  Selam

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِ وَالَّذِينَ مَعَهُاَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  “Muhammed, Allah’ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler.”
  Sadakallah!

  Değerli Kardeşlerim,

  İnsanın hayatını sürdürebilmesi için yeme, içme, hava ve su gibi ihtiyaçlarının yanı sıra inanma, duâ etme ve sığınma gibi manevî ihtiyaçları da vardır. Çünkü insan sadece et ve kemikten ibaret bir varlık olmayıp onun duygu, nefis ve gönül gibi manevî özellikleri de vardır. İnsanın mutlu ve huzurlu olabilmesi için maddî ve manevî ihtiyaçlarının da dengeli bir şekilde karşılanması gerekir. Manevî ihtiyaçlarımızdan biri de sevmek ve sevilmektir.

  Değerli Kardeşlerim,

  Sevgi, imânın bir gereğidir. Sevgi imânın dışarıya bir yansımasıdır. İmân olan kalpte sevgi eksik olmaz ve olmamalıdır. Gerçek anlamda imân etmenin yolu inanan kardeşlerimizi Allah için sevmekten geçmektedir. Mü’min diğer mü’min kardeşini, rengine, ırkına veya kim olduğuna bakmaksızın sevmelidir. Çünkü inananlar kardeştir. Efendimiz (s.a.v) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Canım kudreti elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler imân etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada imân etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şeyi söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız!”
  Müslim, Îmân, 93.

  Değerli Kardeşlerim,

  Mü’minler de birbirlerini Allah için severler. Yüce Rabbimiz Fetih sûresinin son âyetinde mü’minlerin birbirlerine karşı merhametli olduklarını şöyle vurgulamaktadır:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  48.29. “Muhammed, Allah’ın Resûlüdür. Onunla beraber olanlar, inkârcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler.”
  Sadakallah!

  Sevgili Peygamberimiz de bir hadîslerinde mü’minlerde bulunacak şu özelliklerin imânın tadının alınmasına vesîle olacağını bizlere şöyle bildirmektedir:
  “Üç özellik vardır; bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını tadar; Allah ve Resûlünü, (bu ikisinden başka) herkesten fazla sevmek. Sevdiğini Allah için sevmek. Allah kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.”
  Buhârî, Îmân, 9.

  Aziz Kardeşlerim,

  Dünyada Allah için sevmenin karşılığını alsak bile, asıl karşılık mahşer meydanında hiçbir gölgenin olmadığı, herkesin sıkıntı içerisinde beklediği ve bu bekleyişin bir an önce bitmesi için yalvardıkları bir zamanda arşın gölgesinde gölgelendiğimizde alınacaktır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) bir hadîslerinde:
  “Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teâlâ, yedi sınıf insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır: (bunlardan birisi de) birbirlerini Allah için sevip, buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insandır.”
  Buhârî, Birr, 144.
  buyuruyor.

  Değerli Kardeşlerim,

  Ne yazık ki günümüz dünyasında birçok değerimiz zayıflamaya, hatta unutulmaya yüz tuttu. Sevgi, saygı, şefkat, merhamet, muhabbet gibi güzel hasletler de bundan nasibini aldı. İnsanlar, kendilerine huzur ve mutluluk verecek bu güzel duyguları birbirlerinden esirger hale geldiler. Oysa çok mu zor kardeşimize sevgimizi göstermek, hissettirmek, bir güler yüz göstermek, tatlı bir söz söylemek?

  Şefkat Peygamberinin,
  “Din kardeşini güler yüzle karşılamak şeklinde bile olsa! Sakın hiç bir iyiliği küçük görme!”
  sözü bizler için hem bir uyarı hem de bir müjde değil midir? Ne mutlu, Allah sevgisini gönlüne yerleştirenlere! Ne mutlu, O’nun rızası için birbirini sevenlere!

  Yavuz İsmail ÇOBAN
  DİTİB Lauchringen Sancak Camii Din Görevlisi

  Musluman
  Cuman mubarek olsun!
  Konu mopsy tarafından (06-09-2013 Saat 06:48 AM ) değiştirilmiştir.

 6. #36
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Cuma Namazının Önemi

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  يَا اَيُّهَا الَّذِينَ اٰمَنُوا اِذَا نُودِيَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا اِلى ذِكْرِ اللهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُون

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  62.9.“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alım-satımı bırakın. Bilseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.”
  Sadakallah!

  Muhterem Mü’minler,

  Cuma günü, Müslümanlar için haftalık toplu ibadet günüdür. Şartlarını taşıyan Müslümanların bu günde bir araya gelerek Cuma namazı kılmaları farzdır.

  Cuma namazı, Kur’ân-ı Kerîm’de isim verilerek emredilen tek namazdır. Yüce Rabbimiz, Cuma suresi 9. âyetinde şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı anmaya koşun ve alım-satımı bırakın. Bilseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.”

  Bu âyet-i kerîme, Cuma vaktinin, Cuma namazı kendilerine farz olanlar için ibadet zamanı olduğunu; Allah’ı anmaktan alıkoyan bütün dünya meşguliyetinden uzak durulması gerektiğini işaret etmektedir.

  Mü’minler bu çağrıya uyarak her türlü dünyevi meşgaleyi bir tarafa bırakıp Cuma namazına koşarlar. Hayatlarına yön verecek nasihatleri dinlerler. Birlik ve beraberlik içerisinde Yüce Mevlâ‘dan af ve rahmet dilerler. Mazeretleri olmadan Cuma namazına gitmemeyi ise manevî bakımdan büyük bir kayıp olarak görürler... Yüce Allah’ın engin rahmet ve lütfundan istifade etmeyi asla ihmal etmezler.

  Cuma günü Müslümanlar açısından büyük önem taşıdığı ve adeta bir bayram günü kabul edildiği için, Perşembe günü akşamından başlamak üzere maddî ve manevî temizliğe her zamankinden daha fazla önem vermek gerekir. Bunların başında boy abdesti almak gelir ki Cuma günü boy abdesti almak alimlerin çoğuna göre sünnet, bazılarına göre farzdır. Bunun yanında Cuma günü namaza gelmeden önce tırnak kesmek, dişleri temizlemek gibi bedenî temizlikler yapmak, temiz elbiseler giymek, başkalarını rahatsız etmeyecek, aksine onların hoşuna gidecek güzel kokular sürmek sünnet olan davranışlardır.

  Kıymetli Mü’minler,

  Cuma namazının bir ibadet oluşunun yanında sosyal ve ahlâkî yönleri de bulunmaktadır. Cemaatle edî edilmesi, Müslümanların birlik ve beraberliklerinin, maddî ve manevî dayanışmalarının açık göstergesidir.

  Bu namaz sayesinde, zengin-fakir, amir-memur, işçi-işveren, güçlü-güçsüz, genç-ihtiyar aynı safta yer alır. Böylece Yüce Allah’ın huzurunda; herkesin eşit olduğu gerçeği tezahür etmiş olur.

  Cuma namazının, toplumu eğitmede büyük rolü vardır. Cuma günü yapılan vaazlarda, okunan hutbelerde; iyiliklerin yaygınlaşması, kötülüklerin önlenmesi, insan haklarına saygı, çevre temizliği, birlik ve beraberlik içinde olmanın önemi, anne ve babaya hürmet, akraba ve komşulara iyilik, doğruluk ve dürüstlük gibi değerler anlatılmaktadır. Bunun yanında Cuma namazı, camiye ve beş vakit namaza alışmanın da ilk adımıdır. Ayrıca yavrularımızın dinî ve ahlâkî değerlerle yetişmeleri için Cuma namazı çok önemli bir eğitimdir.

  Değerli Kardeşlerim,

  Haftada bir gün bir mekânda toplanmış olan mü‘minlerin, başta dinî konular olmak üzere, onların hayatlarını kolaylaştıracak, ilişkilerini uyumlu hale getirecek her konuda aydınlatılması için Cuma namazında okunan hutbe bir vesîle ve önemli bir fırsattır. Müslümanların yetişmesine, kültürel seviyelerini yükseltmesine, bilgili ve bilinçli olmalarına, örnek ve olgun insan mertebesine ulaşmalarına önemli katkıda bulunur.

  Hutbe okunurken konuşmak, Cuma vakti alışveriş yapmak caiz değildir. Ayrıca Cuma namazına gitmeyi engelleyecek her türlü meşguliyetten uzak durulması da önemlidir.

  Hutbemi bir hadîs-i şerîf meâliyle bitirmek istiyorum.
  “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece beş vakit namaz ile iki Cuma ve iki Ramazan, aralarında geçen günahlara kefaret olur.”
  Müslim, Taharet, 16 (1.209).

  DİTİB Köln Merkez Hutbe Komisyonu

 7. #37
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Kutsal Yolculuk Hac

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  وَاَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَاْتُوكَ رِجَالًا وَعَلٰى كُلِّ ضَامِرٍ يَاْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  [Rahmân ve rahîm Allah’ın adıyla]
  77.27.„İnsanlar arasında haccı ilan et. Gerek yaya, gerek uzak yollardan gelmekte olan yorgun develer üzerinde sana gelsinler.“
  Sadakallah!

  قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ: مَنْ حَجَّ للهِ فَلَمْ يَرْفُثْ وَ لَمْ يَفْسُقْ رَجَعَ كَيَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ

  Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor:
  “Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner.”
  Buhârî, Hac, 4; Muhsar 10

  Değerli Mü’minler,

  Hac, bedenî ve malî açıdan imkân bulan her müslümanın ömürde bir defa yerine getirmesi farz olan bir ibadettir. Farziyeti Kur’ân ve Sünnetle sabit olan bu ibadet, İslam’ın beş esasından biridir. Peygamberimiz, hayatında bir defa hac yapma imkânı bulmuş ve haccın nasıl yapılacağını bizlere bizzat uygulamalarıyla da göstermiştir.

  Başlangıcı Hz. Adem’e dayanan bu kutsal yolculuk, Hz. İbrahim’in bütün insanlığı bu beldelere davet etmesiyle insanlık arasında neşv-ü nema bulmuştur. [1] Müslümanlar ise bu ilahî davete Hicretin 9. yılında muhatab olmuşlar, asırlar boyunca “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” nida ve yakarışlarıyla da davete icabet etmişlerdir.

  Müslümanlar çağlar boyu Âdem (as)’ın affedildiği, İbrahim (as)’ın tevbe ettiği, yeryüzünün bu ilk mabedinde günahlarından kurtulmayı murad etmişler ve kabul olunan haccın sevabına nail olma umuduyla o beldelerin aşığı olmuşlardır.

  Kâbe-i Muazzama’yı kendine izafe ederek değerine değer katan Cenab-ı Hak, mukaddes beldeyi harem ilan ederek şereflendirmiştir. Oraya yönelen her mü’min, Allah’a yönelmiş kabul edilmiş, orayı ziyaret eden herkes Cenab-ı Hakk’ın misafiri sayılmıştır.

  Aziz Kardeşlerim,

  Mü’min, hac ibadetiyle sınırları Cebrail (as) tarafından tespit edilmiş bir bölgede, dünyevî makam ve mevkîlerinden uzaklaşarak, bütün mü’minleri eşitleyen bir elbise giyer ve adeta mahşerî bir tecrübe yaşar.

  Kul, Beytullah’ın etrafında dönmekle Allah’a teslimiyetini gösterir. Duasına arş-ı âlâdaki mukarrebûn melekleri iştirak ederek onu da kendi saflarına dâhil eder. Mü’min, Kâbe etrafındaki her bir dönüşüyle manen mesafe almayı ve yedinci şavt’ta rıza makamına ermeyi kendine hedef edinir. Rabbinin kendisinden razı olduğu kullar zümresine girmek için gezegenlerin güneş etrafındaki dönmeleri gibi Beytullah’ın etrafında imkân bulduğu ölçüde aşk ve şevkle döner.

  Safa ile Merve arasında attığı her adımda Hacer validemizin evlat merhametiyle yaptığı koşuşturmayı hisseden mü’min, bu gayretinin neticesinde ilahî lütfa mazhar olmayı ümid eder.

  Arafat’ta mü’min, adeta beyaz bir kefeni hatırlatan ihram elbisesiyle mahşer şuurunu yaşar, Arafat’tan Cenab-ı Hakk’ın af ve mağfiretini niyaz ederek ayrılır.

  Mü’min, Mina’da Hz İbrahim’in Rabbine vermiş olduğu ahdini hatırlar ve sadâkat sınavında Hz. İsmail gibi Cenab-ı Hakk’ın tarafında olduğunu bir kere daha teyid eder. Attığı her taşla adeta içindeki şeytanı taşlar ve nefsine ait ne kadar hastalık varsa Cemerat’ta bırakır gider.

  Değerli Müminler,

  İşte, böylesine yoğun tecrübelerle hac ibadetini tamamlayan mü’min, ölüp de dirilmiş gibi memleketine dönecek ve bundan sonraki hayatını bu şuur ve idrak ile devam ettirecektir. Zira, haccı kabul olan kişi Allah’ın izni ile Efendimiz(sas)’ın şu müjdesine nail olacaktır;
  “Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner.”
  Buhârî, “Hac”, 4, “Muhsar”, 10.

  Cenab-ı Hak, bütün hacılarımızın haclarını mebrur, ibadetlerini kabul eylesin. Gidemeyen kardeşlerimize de en kısa zamanda gitmeyi nasip ve müyesser eylesin.

  Aziz Kardeşlerim,

  Malumlarınız olduğu üzere, 22 Eylül 2013 tarihinde içinde yaşadığımız ülkede genel seçimler yapılacaktır. Her vesile ile bu seçimlerde Türk kökenli Alman vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyoruz. Oy kullanmak, bir vatandaşlık görevidir. Vatandaşımızın siyasi görüşü ve tercihleri farklı olsa bile, kullanılan oyların insanlığa hizmet olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de oy kullanmak bizim gibi göçmen kökenli vatandaşlar için çok önemlidir. Bu seçimlerin içinde yaşadığımız ülke ve dünya barışı için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

  DİTİB Köln Hutbe Komisyonu

 8. #38
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Birlikte Yaşama

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  يَا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ اَتْقٰيكُمْ اِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  [Rahmân ve rahîm Allah’ın adıyla]
  49.13.“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”
  Sadakallah!

  Değerli Mü’minler,

  İnsan, Yüce Allah’ın (c.c.) yaratmış olduğu en şerefli varlıktır. Yüce Yaratıcı şerefli ve değerli kıldığı insanı her türlü ikram ve nimetlerle donatmış ve içerisinde yaşadığımız yeryüzünü tüm insanlık için ortak yaşam alanı olarak bahşetmiştir. Dili, rengi, dini, ırkı ne olursa olsun hiçbir ayrım gözetilmeden her insan, hatta tüm canlılar Allah’ın (c.c.) istifadelerine sunduğu su, hava, güneş, toprak, toprağın bitirdiği ürünler ve daha sayamayacağımız kadar nimetlerden hep birlikte yararlanmaktadır. Bu gerçek, Müslüman olarak bizlere, ortak yaşam alanımız olan dünyamızda insanlığın faydasına olan her türlü işlerde birlikte çalışmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.

  Değerli Kardeşlerim,

  Farklılıklarımız, düşmanlığa dayalı ayrışma ve çekişme nedeni değil, birlikte yaşadığımız toplumda birbirimizle tanışma, kaynaşma ve dayanışma sebebi olarak algılanmalı ve her insan karşısındakini Yunus Emre’nin ifadesiyle „Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü“ prensibi ile değerlendirmelidir. Allah (c.c.), Hucurât sûresi 13. âyet-i kerîmede
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  49.13. “Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.”
  Sadakallah!
  buyurarak, insanların ortak atasının bir olduğu gerçeğini hatırlatmış, farklılıklarımızın tanışma sebebi olduğunu, üstünlüğün ise sadece Allah’a karşı görevleri en iyi şekilde yapmakla mümkün olduğunu beyan etmiştir. Yine Yüce Allah (c.c.), insanların yaratılışlarındaki bazı farklılıkların Zatının, varlığının delillerinden olduğunu Rûm sûresi 22. âyet-i kerîmede şöyle beyan etmektedir:
  Bismillâhirrahmânirrahîm
  30.22. „O’nun delillerinden biri de, gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin değişik olmasıdır. Şüphesiz bunda bilenler için (alınacak) dersler vardır.“
  Sadakallah!

  Değerli Kardeşlerim,

  Bizler Müslümanlar olarak içinde yaşadığımız toplumda İslam’ın sevgi, hoşgörü, güven, barış ve huzur vesilesi olan güzel ahlâkı ile çevremize ışık saçan bir güneş gibi olmalıyız. Elinden ve dilinden güven duyulan, [1] komşusu aç iken tok yatamayan, kendisine nasıl davranılmasından hoşlanıyorsa başkasına öyle davranan, hayır ve iyilikte yarış halinde olan bir ahlakî anlayışla yaşamaya çalışmalıyız. Başta birlikte yaşadığımız din kardeşlerimiz olmak üzere, hangi dinden, hangi dilden ve hangi ırktan olursa olsun tüm insanlara yukarıda belirtilen ahlakî prensipler ışığında davranmalıyız.

  Mehmet ARSLANER
  Din Görevlisi

  Musluman:
  Cuma gunun hayirlara vesile olsun!
  Konu mopsy tarafından (27-09-2013 Saat 08:35 AM ) değiştirilmiştir.

 9. #39
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Camiler ve Din Görevlileri

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  اِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّٰهِ مَنْ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ وَاَقَامَ الصَّلٰوةَ وَاٰتَى الزَّكٰوةَ وَلَمْ يَخْشَ اِلَّا اللّٰهَ فَعَسٰى اُولٰئِكَ اَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَدِينَ

  Değerli Mü’minler,

  Camiler mü’minlerin ibadet ettiği ve İslam’ın temel sembollerinden olan, kutlu ve mübarek mekânlardır. Dinimiz cami ve mescidlerin maddî ve manevî inşasına büyük önem vermiş ve bunu teşvik etmiştir. İnsanın yaşaması için kalbi nasıl vazgeçilmez bir unsur ise, toplum hayatında mü’minler için de cami ve mescidler o derece zarurî ve hayatî öneme sahiptir.

  Camilerin dini hayatımızdaki önemli konumunu, Resulullah (s.a.v.) Efendimizin Mekke’den Medine’ye kutlu hicreti esnasında, Medine yakınında bulunan Kuba köyüne varır varmaz vakit kaybetmeden İslam tarihinin ilk mescidini inşa etmesinden ve Medine’ye ulaşınca da kendisine bir ev yapmadan önce, Mescid-i Nebevî‘yi (Peygamber Mescidini) inşa etmesinden anlayabiliriz. Bundan dolayı camiler, Allah katında en sevimli ve kutsal yerlerdir. Bu mekânlar, kutsallığını ve değerini Allah’ın evi olmasından ve kıblemiz olan Kâbe-i Şerif’in şubesi olarak değerlendirilmesinden dolayı almaktadır. Bu nedenle camiler bulundukları yörenin devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan kandilleri gibidir.

  Aziz Müslümanlar,

  Tarih boyunca mü’minler camiler inşa edip, namazlarını cemaatle toplu halde kılmaya itina göstermişlerdir. Çünkü camilerin ruhu ve süsü oraları dolduran cemaatidir. Allah (c.c) bir âyette şöyle buyurur:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  72.18.„Mescidler (camiler) şüphesiz Allah’ındır. O halde, Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın (ve kulluk etmeyin).“
  Sadakallah!
  Peygamberimiz de, kişinin cemaatle kıldığı namaz, tek başına kıldığı namazdan 27 derece daha faziletli olduğunu ifade etmiş, ve
  „Kim, sabah akşam camiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allah Teâla o kimseye cennetteki ikramını hazırlar.“
  Buhârî, Ezan 37
  buyurmuştur. Yüce Rabbimiz, camilere gelişi güzel değil, en güzel kıyafetler giyilerek girilmesi gerektiğini Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurur:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
  7.31.“Ey Ademoğulları! Her secde edişinizde (mescide gittiğinizde) güzel elbiselerinizi giyinin.”
  Sadakallah!

  Aziz Cemaat,

  Cami ile sürekli iç içe olan, onunla özdeşleşen din görevlisinin de, caminin ayrılmaz bir parçası olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Din görevlisi, camide Resulullah’ın varisi olarak görev yapan, kürsüde nasihat eden, minberde mü’minleri aydınlatıp, onlara edep, terbiye, sevgi, saygı, hak ve hukuku öğreten, yalan, gıybet, iftira, haset, gibi her çeşit kötü duygu ve düşüncelerden onları arındırmaya çalışan, içki, kumar, fuhuş, gibi yasak ve günahlardan uzak kalmayı tavsiye eden, böylece de Yüce Rabbimizin sevdiği ve hoşnut olduğu kullardan olabileceklerini onlara müjdeleyen örnek kişilerdir.

  Değerli Mü’minler,

  Camiler ve Din Görevlileri haftası vesilesiyle, camilerimizi maddî ve manevî olarak imar edip, camiler ve din görevlileri ile aradaki bağları güçlendirelim. Çocuklarımızı camilere alıştırmanın yollarını arayalım. Onların gönül dünyasına iman, Kur’ân, Peygamber ve insan sevgisini yerleştirelim. Unutmayalım ki cemaatsiz kalan camiler, mahzun kalırlar. Cemaatsiz bir şekilde yalnızlığa terk edilen camiler ve çeşitli sebeplerle önemi kavranamayan din görevlilerinin sorumluluğunu toplum olarak idrak etmek zorunda olduğumuzu unutmayalım.

  Hutbemi Tevbe suresi, 18. âyetiyle bitirmek istiyorum:

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla
  9.18.„Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder İşte, doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır“
  Sadakallah!

  Eyup Sabri ÖNER
  Konz DİTİB Hacı Bayram Camii Din Görevlisi

 10. #40
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.938
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  26
  Rep Gücü
  88646

  Kurban İbadeti ve Vekalet Yoluyla Kurban

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ
  لَنْ يَنَالَ اللهَ لُحُومُهَا وَلاَ دِمَاؤُهَا وَلٰكِنْ يَنَالُهُ التَّقْوٰى مِنْكُمْ كَذٰلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنيِنَ

  Bismillâhirrahmânirrahîm
  22.37.“Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.“
  Sadakallah!

  Değerli Mü’minler!

  Kurban ibadeti, Kur’ân-ı Kerîm’de, başlı başına bir kulluk davranışı olarak anlatılmaktadır. Hac sûresinin 34. âyetinde: „Her ümmet için, Allah‘ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!“buyrulmaktadır.

  Kurban, ibadet amacı ile belli bir zamanda, belli şartları taşıyan bir hayvanı usulüne göre Allah rızası için kesmek demektir. Akıllı, bulüğa ermiş, yolcu olmayan ve dinen zengin sayılan her müslüman, Allah’a yakın olmak ve O’nun rızasını kazanmak niyeti ile, kurban kesmekle yükümlüdür. Yüce Rabbimiz Kevser suresi 2. âyetinde, “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes!” buyurmuş, sevgili Peygamberimiz (as.) de,
  “Ademoğlu, kurban bayramı günlerinde Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olamaz.”
  Tirmizî, Edâhi, 1.
  buyurarak bu ibadetin önemini vurgulamıştır.

  Muhterem Kardeşlerim,

  Koyun, keçi, sığır, manda ve deve dinen kurban olarak kesilmesi kabul edilmiş hayvan türleridir. Bunların erkek ya da dişi olmalarında bir fark yoktur. Koyun ve keçi, bir kişi için, sığır ve manda yedi kişiyi aşmamak üzere ortak olarak kesilebilir. [2] Kurban olmaya bir engel ve kusurunun olmaması şartı ile koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra, sığır ve manda cinsi iki yaşını doldurduktan sonra kurban olarak kesilebilir.

  Kurban kesme günleri, bayram namazı kılınan yerlerde namazdan sonra olmak üzere, bayramın ilk üç günüdür. Arefe günü veya bayramın ilk üç gününden sonra kurban kesilmez. Kurban sahibi sünnete uygun olarak, kurbanın etinin bir kısmını evine ve ailesine, bir kısmını akraba, komşu ve yakınlarına, bir kısmını da fakirlere ayırmalıdır.

  Değerli Mü’minler,

  Her ibadette olduğu gibi, kurban ibadetinde de samimi olmak ve yalnız Allah’ın rızasını gözetmek temel prensiptir. Çünkü Kur’ân, Allah katına kurbanların et ve kan gibi maddi kısımlarının değil, sadece bizlerin Yüce Mevla’ya karşı tutum, davranış ve niyetlerimizin, yani “takva”mızın ulaşacağını bildirmektedir. [3] bir kez daha bizlere tutarlı olmayı, her an Rabbin önünde olduğumuz gerçeğini hatırlamayı, düşünce ve niyetlerimizi güzelleştirmemiz gerektiğini öğretiyor.

  Kıymetli Mü’minler,

  Kurban ibadetini bizzat kendisi yerine getiremeyen veya kurban etlerinin ihtiyac sahiplerine ulaşmasını arzulayan kardeşlerimiz için, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, Diyanet İşleri Başkanlığımızın koordinesinde ve Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa “Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu” düzenliyoruz. Vekalet yoluyla kurban kampanyasına dair geniş bilgi, el ilanı ve duvar afişlerimizde, ayrıca ditib web sayfamızda bulunmaktadır. Kampanya bugün (Cuma günü, 11.10.2013) mesai bitimi itibariyle sona erecektir.

  Bu arada Arefe günü sabah namazında başlayıp bayramın 4. günü ikindi namazında son bulacak olan teşrik tekbirlerini de unutmayalım. Hutbemi Efendimiz (as.)’ın şu sözleri ile tamamlamak istiyorum:
  “İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydalı olandır.”
  Camiussağir, II. 10.

  Adem VERİM
  DİTİB Alzey Camii Din Görevlisi

  Musluman
  Cuman hayirli olsun!

Benzer Konular

 1. Bu Gun CUMA!!!
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 124
  Son mesaj: 21-07-2017, 06:57 AM
 2. Cuma hutbesı
  mopsy Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 140
  Son mesaj: 18-01-2013, 06:26 PM
 3. Cuma'nin Hit'i
  mopsy Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2011, 02:59 PM
 4. ATATURK ve BALIKESİR HUTBESİ
  mopsy Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-10-2009, 02:00 PM
 5. Veda hutbesı/ılk evrensel beyanname
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 17-07-2009, 04:43 PM
Yukarı Çık